Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Всяка сграда - с технически паспорт до 2022 година?!

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Всяка сграда - с технически паспорт до 2022 година?!

    Чули сте в новините, а някои могат да го знаят и от по-рано: до 2022 година всяка съществуваща сграда трябва да се сдобие с технически паспорт. Бидейки вече пета година домоуправител и тъй като по принцип се отнасям съвестно към всичко, с което се занимавам, малко се изненадах, че съм пропуснал приемането на тази наредба. Оказва се, че е приета доста отдавна - 2006 г., но крайният срок наближава.
    И така:
    - Паспортът се вади за цялата сграда, а не за отделен апартамент.
    - Собствениците на сградите (етажната собственост) възлагат с договор съставянето на технически паспорт.
    - Договор се сключва с компетентни лица: консултантски и проектантски фирми, както и лица, упражняващи физически контрол по част "Конструктивна".
    - Въз основа на резултатите от проверката на сградата (бутане на носещи стени и други промени по конструкцията, претърпени бедствия и аварии и др.) се съставя график за изпълнение на неотложни мерки.
    - Питате за цените? Но моля ви, държавата не се занимава с регулиране на цени. Етажната собственост трябва да се договори с фирмата изпълнител. Смята се, че цената ще е 4-5 лв. на квадратен метър.
    - Санкции за неизпълнение в указания срок? Има предвидени такива. Доколкото разбрах, между 100 и 300 лв. на сграда, ако по друг закон не е предвидено по-тежко наказание.


    И казано накратко: как държавата смята, че милионите хора, имащи нещастието да живеят в блокове и др. подобни многофамилни сгради, ще се справят със задачата? Как ще се договорят със съседите си, как ще им поискат пари, за да се плати на консултантската фирма, как ще накарат хората да допуснат консултанти в апартаментите си, за да проверяват за изменения по конструкцията, как ще осигурят на консултантите достъп до покрива, на който от години не е стъпвал човешки крак и т.н и т.н.?
    Последна редакция от snake; 23.08.2019, 08:38.
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    #2
    Колега, много сложни въпроси задаваш. Тука е България все пак. Първо се приема закон или наредба, а чак след това започва да се мисли как аджеба ще се прилага. Управлява ни някаква абсурдно некомпетентна, необразована и проста сган.
    Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

    Коментар


      #3
      Попадам в хипотеза на база мнението ти. Ако ще трябва да давам по 4-5 лв. на квадратен метър за въпросната услуга и притежавам 70 м2 имот, това означава, че трябва само аз да отделя 320 лв., отделно общи части, вярвам, че и покрива като някаква квадратура ще се брои и общо не виждам как само аз ще дам под 400 лв. само за това.
      Ако глобата е "между 100 и 300 лв. на сграда", в нашия вход имаме 30 апартамента, в другия вход още толкова, което прави до 5 лв. на апартамент да си разделим глобата.
      И реалния въпрос - как лично мен (крайно съвестен съм и всичко си плащам без да задавам никакви въпроси по принцип, само нещо полезно да се случва във входа) някой ще може да ме убеди, че ще трябва да дам 400 вместо 5 лева? Каква полза получавам въобще от този документ или каквото и да е там?
      Ако цената на документа допуснем, че е такава, каквато си написал, лично аз вярвам, че ще има изрядни сгради под 0.1% изкарали си въпросното нещо. Сам знаеш как се събират пари да се смени дограмата или да се оправи нещо във входа (и то ако си в относително "разбран" вход), какво остава да се съберат толкова пари за нещо въобразимо, което никой никога няма да види/усети.
      Последна редакция от BO; 23.08.2019, 09:54.
      A20DTH ЖТД ама не баш
      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

      Коментар


        #4
        Без да съм чел закона, най-вероятно глобите след неизпълнение се удвояват, утрояват и т.н., а също така и се налагат всеки месец, докато не изпълниш изискванията. Тя, идеята като цяло не е лоша, защото всеки у нас си бута стени и си строи както му е кеф, което е супер опасно. От друга страна обаче, като знам как се случват нещата, предполагам, че за тази "дейност" ще има специална сертификация и няма да се допуснат "случайни" фирми. Да не говорим, че цената изглежда абсурдно висока. Ако съвсем грубо един нормален, панелен блок е около 200 кв. м. на етаж и има 8 етажа, това прави около 8 000 лева!

        Коментар


          #5
          Това е пълнене касата на няколко фирми
          Едната е на Трактора -
          Това трябва се извършва от държавата и да е без пари .
          къв е ефекта от това
          Ако сзградата е за ремонт но там живеят хора без пари
          кво правим отиват на палатки ли .
          КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
          Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
          http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

          Коментар


            #6
            Без да съм чел закона, най-вероятно глобите след неизпълнение се удвояват, утрояват и т.н., а също така и се налагат всеки месец, докато не изпълниш изискванията. Тя, идеята като цяло не е лоша, защото всеки у нас си бута стени и си строи както му е кеф, което е супер опасно...
            Напълно съм съгласен. Само че точно тези наглеци, които правят каквото си искат без да се замислят дали е опасно, точно те няма да дадат и стотинка за обследването на сградите. И какво става тогава? Един от входа да не даде пари - край! Да не говорим за апартаментите, които пустеят от години, със собственици в чужбина, или пък роднини, които не могат да се разберат за нещо. Мисията е невъзможна!
            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

            Коментар


              #7
              Всичко това може да го прави държавата санирането също .
              Парите от програмите са точно за това .
              КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
              Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
              http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

              Коментар


                #8
                Тази новина не е от вчера.Аз също съм домоуправител на нашият блок и миналата година като ни санираха се сдобихме и с нов технически паспорт на блока.Всичко това се извърши безплатно покрай обследването на блока и санирането му.Предполагам че ще е голяма занимавка и бюрокрация да се извади имайки впредвид че на мен ми отне почти три години търчане по институции за започване на санирането,но пък сега като бонус имаме и технически паспорт.Това си е за събиране на пари както и предложението всеки автомобил да се сдобие с техн. паспорт,но такава ние държавата за съжаление.
                Fiat Sedici 1.9 MultiJet 120 Hp

                Коментар


                  #9
                  Интересно ми е да видя как се издават технически паспорти във Факултето.
                  Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

                  Коментар


                    #10
                    Вместо да вземат с парите от Европа да оправят блоковете и къщите
                    да нямат прбоблем поне 50 години те слагат изолация не за 40 лв а за 70 лв и повече .
                    Интересно ми е ако блока е мало не както трябва например със заварките на панелите кво правим
                    Ще карат хората където живеят вътре да извадят едни 30000 лв и да си оправят блока .
                    Не виждам как ще стане това .
                    И кво от това че има паспорт ще дават ли гаранция 20 -30 години.
                    ами ако падне на 5 година или остане здрав още 100 години
                    КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                    Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                    http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                    Коментар


                      #11
                      kluchar написа: Преглед на мнението
                      Вместо да вземат с парите от Европа да оправят блоковете и къщите
                      да нямат прбоблем поне 50 години те слагат изолация не за 40 лв а за 70 лв и повече .
                      Интересно ми е ако блока е мало не както трябва например със заварките на панелите кво правим
                      Ще карат хората където живеят вътре да извадят едни 30000 лв и да си оправят блока .
                      Не виждам как ще стане това .
                      И кво от това че има паспорт ще дават ли гаранция 20 -30 години.
                      ами ако падне на 5 година или остане здрав още 100 години
                      Гаранцията е 5 години.Пролетта след една голяма буря фирмата която прави покрива си смени всичките обшивки.Нямакой да ти даде гаранция 20 години това да не е ФИАТ.
                      Fiat Sedici 1.9 MultiJet 120 Hp

                      Коментар


                        #12
                        Много ми е интересно как ще извадят паспорт на блок, дето е строен 60-те години с проектоживот на сградата 50-60 години, каквито са масово панелките. И след 10-15 години какво ще стане с тези блокове при евентуално земетресение?
                        FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

                        Коментар


                          #13
                          milen11 написа: Преглед на мнението
                          Гаранцията е 5 години.Пролетта след една голяма буря фирмата която прави покрива си смени всичките обшивки.Нямакой да ти даде гаранция 20 години това да не е ФИАТ.
                          Явно сте попаднали на Фирма, щото повечето при такива неща закриват фирмата и я пререгистрират и пиеш една студена вода. То цял футболен клуб с милиони задължения го оправиха по този начин.
                          FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

                          Коментар


                            #14
                            Да допуснем, че собствениците в т.нар. етажна собственост (пенсионери, мутри, наркомани, алкохолици, собственици в чужбина, вечни длъжници - преследвани от ЧСИ, обикновени добронамерени хора в активна възраст...) в блок X по някакъв магически начин се разберат, договорят се с фирма, всички собственици се споразумеят кой колко дължи за обследването и как ще плащат, съберат парите... Всичко това са глупости, разбира се, но да допуснем, че се случи. Идва съответната фирма и обследва. Констатира, че 2/3 от олигофрените са бутнали носещи стени, че са построили незаконни и неукрепени тераси, ВиК-то е със стари метални тръби, покривът тече, ел.инсталацията е със стари и опасни кабели, има опасни напуквания по външните стени на блока. Предписва неотложни мерки. И какво от това? Кой ще плаща? Това е пълно безумие. И в крайна сметка за какво е този паспорт, каква е ползата от него, на кого и за какво ще послужи? На гол тумбак чифте пищови! Аз не мога да събера от дебилите и мишките във входа пари за ток, вода и чистачка, какво остава за нещо като тези паспорти, от които никой нищо положително няма да усети?!
                            Тези паспорти трябва да ги плати държавата, ако са ѝ толкова необходими!
                            Последна редакция от snake; 24.08.2019, 20:44.
                            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                            Коментар


                              #15
                              Фирмите за обследване са.Енерго,ВИК,Пожарна,Строителен контрол и Телекомуникации и след това е ЕДНАТА фирма която дава становището какво е състоянието на сградата.Предполагам че ще разберете за какво говоря,защото съм минал през тази процедура.От 4 входа са санирани само два защото в другите имаше събаряни стени и ако комисията беше влязла щеше да има санкции за собствениците.След като санирането приключи същите тези комшии подадоха жалба срещу неизвесто лице че по някакъв си начин те са били лишени от възможноста да им санират апартаментите.Назначи се следовател от София и мен,другият домоуправител и председатялят на сдружението ни влачиха по разпити като престъпници които едва дли не са взели парите за санирането на другите два входа.Пиша това под аспект и се надявам да разберете какви ГАНЮВЦИ има и как другите са им виновни и задължени.България сме,и на висше ниво и на нисше сме си Ганювци.
                              Fiat Sedici 1.9 MultiJet 120 Hp

                              Коментар

                              Working...
                              X