Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Обжалване на акт от КАТ

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Обжалване на акт от КАТ

    Колеги,

    Вчера в дъжда приятелката ми попадна във верижна катастрофа, за щастие без сериозни поражения.
    Ситуацията е следната:

    Момичето кара по Сливница в средна лента, вали зверски дъжд и не се кара бързо. Пред нея в колоната се движи Тойота Ярис. Бият се спирачки поради някаква причина и Яриса рязко спира на място. Спира, защото се е нашил в предната кола Пежо 407. Пежото явно отскача и се бута в джип Субару, на който нищо му няма.
    Приятелката ми е с ново Рено Меган и нови гуми, но се стряска и кове спирачки до долу. Въпреки че има системи, колата и се хлъзва напред по лигавия асфалт и за късмет се чуква в Яриса. Пораженията по нейната кола са минимални - леко изплюта предна броня от щипките в единия ъгъл и счупен държач на номера. Няма дори следи от боята на Яриса. На Яриса отзад му е леко изплюта от щипките в единия край бронята - нищо фрапантно. Яриса отпред е смлян - броня, капак, калници, фарове, радиатори. Пежото отзад също е дармадан - Яриса направо му е влязал в багажника. На Субаруто най-отпред нищо му няма – има теглич, който го е спасил. За сметка на това обаче няма гражданска (което няма общо със случая и си е негов дерт).
    Общо взето се вижда с просто око, че Ярисът се е надънил в Пежото, което е и причината за катастрофата. Аз говорих с шофьора и той си призна, че пред него са набили спирачки, той не е можал да спре и се е блъснал.
    Идва КАТ. Слизат две прости дебели фуражки и почват с това, че ще ми пишат акт за паркиране в бус лента. Всички коли изтеглихме в бус лентата, а моята кола е най-отзад, като поне 30 метра зад нея съм сложил триъгълник. Казвам му, че оказвам помощ при катастрофата, а той ме гони и ми пожелава лек ден със заплахи за акт. Хубаво, местя колата на зона и се връщам. Този пак ме гони, дърпам се настрана, за да не се разправяме излишно.
    Тея привикват приятелката ми и по простата логика при такива ситуации „последният е виновен“ (което аз очаквах да стане) започват да и обясняват как ще и пишат акт, защото тя е събрала 3-те коли пред нея. Оня от Яриса като видя, че ще отърве кожата, млъкна като фашист и нищо от това, което ми каза на мен не каза на полицаите. Питам го – нали ми каза на мен какво е станало, защо не го кажеш тук пред КАТ? Той си смени рязко тезата – „Какво съм ти казал, тя ме удари отзад!“. И тия само това чакаха и почнаха да пишат. Викам и – няма да разписваш акт-а, ще обжалваме. И фуражките като скочиха, как така няма да разписваме, аз да не съм твърдял, че са некомпетентни и че не могат да си вършат работата. Има си момичето законовото право да не е съгласна със становището и го написахме черно на бяло на акта.
    Актът е написан както се очаква с левия крак, нищо не се чете. Тея „имали много работа“ и „нямало с нас да се занимават“. Викам му на единия дето ме изгони – кажи ми сега, как според теб нейното Рено, дето отпред нищо му няма, ще изстреля тоя Ярис, на който отзад нищо му няма, така, че да се сгъне отпред като хармоника. Викам му ОК, подпряла е Яриса, но не можеш да пишеш в акта, че е повлякла 4 коли. Пак се почва – „Ти ли ще ми кажеш какво е станало, аз цял живот с такива неща се занимавам, това Рено сега като му свалите бронята ще видите, че отдолу е леш, то там има една греда…..дръндара лелина, тя ги е блъснала“. Те по щетите на колите не съдели, спирачен път не мерили, не било тяхна работа. Съдели по показанията на участниците в ПТП. Как веднъж нещо не е тяхна работа.
    Помолих го да не ме прави на боядисано канарче, защото какво къде има по тази кола мисля, че знам повече от него и спрях да се разправям. Тоя с Яриса се заключи вътре и не излезе повече – мъжка п*тка. Ченгетата я овикаха, овикаха и мен (аз си го преместих в другия крачол) и си заминаха. Но тя се сдуха яко.
    Как да е – снимахме колите, те също ги снимаха. Съставиха и акт за несъобразена скорост, неспазване на дистанция и причиняване на ПТП с 4 автомобила. На акта писахме, че не сме съгласни.
    Каква е процедурата от тук на сетне? На акт-а пише, че трябва да се обжалва в 3-дневен срок. Огледах нейната кола обстойно – няма поражения освен изплютата броня. Може ли да се изиска техническа експертиза, която да докаже, че не е нейна вината за щетите по предните автомобили? Общо взето в такива ситуации знам, че последния обира гайлето, но ме е яд на незаинтересоваността, безочието и простотията на „фуражките“. Без грам мисъл вземат най-лесния за мющерия със заучени лафове, пишат му акт и го пращат да се спасява.
    Последна редакция от PSG; 02.08.2019, 10:07.

    Senza cuore saremmo solo macchine.... SKODA Yeti Adventure 2.0TDI 4x4 / FIAT Bravo Sport 1.9 MultiJet 16V / ex. FIAT Marea Weekend TD100

    #2
    Мой колега попадна в същата ситуация, верижна с 4 коли и той най-отзад и беше най-леко пострадал.
    Предните 3 коли смачкани, той почти е успял да спре, леко му беше виснала бронята и го набедиха за причинител на катастрофата.
    Просто обжалва като е описал щетите и т.н. Разликата при него беше, че е пътувал с жена си и има свидетел.
    Не е правил експертизи или нещо подобно.
    Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

    Коментар


      #3
      В този случай така се процедира.
      Най-много да докажеш, че и друг е виновен, а не си само ти. И какво от това? Ако ще плащаш ти щетите по всички коли заради това е едно да се напъваш, ама ако всичко мине по ГО не виждам какво ще спечелиш да докажеш чрез дело, че има и други виновни.
      Ти / приятелката ти пак ще си виновен, че не си успял да спреш.
      Аз в Яриса веднага ти казвам какво казвам - видях какво става напред, тръгнах да натискам спирачката, тъкмо я натиснах и този отзад ме удари с неговата кола, аз я изпуснах, защото колата ми подскочи рязко и крака ми се плъзна и не успях да спря. Ходи доказвай, че не е било така.
      A20DTH ЖТД ама не баш
      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

      Коментар


        #4
        Спазвайте дистанция.
        Всички са виновни, вкл. и приятелката ти.
        И да обжалваш, акта няма да падне посмъртно.

        Коментар

        Working...
        X