Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мареа 2,4 JTD Дави се при ускорение

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Мареа 2,4 JTD Дави се при ускорение

    Здравейте!
    Имам странен проблем. Фиат Мареа '99 2,4 JTD. В ниските обороти се държи добре. При резки ускорения двигателя гасне, над 3000-3500 оборота. Доста неприятно, когато ти трябва мощност, колата да те остави. Имам подозрения, че се дави, а не че не и достига въздух или гориво, защото при по-агресивно натискане, после трудно пали. Трябват и около 20-30 секунди, преди да запали. Горивен филтър нов. Няма проблеми в помпата в резервоара. Отварях я, всичко е чисто. Откачах дебитомера. Не е той. Остава само помпата за високо налягане или компенсаторния клапан. Колега фиатаджия, сподели, че имал същия проблем защото горивния филтър не бил оригинален, фиатски. Това ми е малко съмнително, защото филтъра би трябвало да подаде достатъчно дебит, какъвто и да е. ЕГР не е. Той е изтръгнат генерално, но и с него правеше така.
    Ще съм благодарен на някакви идеи.

    #2
    Регулатор на налягане? Ако светва чека при гасене - записва грешка. Има ли чек- диагностика.
    Последна редакция от dobrujanetza; 30.07.2019, 23:23.
    Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

    Коментар


      #3
      Вероятно проблмa е в горивото, помпa, регулaтор, дюзи...Трудно ще уcтaновиш дaли е помпa или регулaтор, нaй-леcно екcпериментaлно. По cъщия нaчин преди години cи взех нов регулaтор, a моя cе оaкaзa перфектен. Но пък тaкa уcтaнових проблемa в ГНП
      Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
      Fiat Bravo'97 1,6 16v
      Fiat Tempra'91 1,6 mono

      Коментар


        #4
        Първо, благодаря на отзовалите се!

        Относно чека. Ами, свети си постоянно. На три места ходих в Казанлък за диагностика и нищо. Кой няма кабел, кой софтуер. Фиатите, особено дизелите са Тера инкогнита. Ще се ходи до Стара Загора.

        Общо взето, колкото и да е неприятно, проблема се очертава. Помпа за високо налягане или компенсатор. Ама, по-скоро първото. Забравих да пиша, че проблем с въздуха няма. Турбината освобождава шумно, "рита" колата доста прилично, като й дойдат оборотите. Въздушния колектор е чист. Никакви черни или сини или бели пушеци. Не съм сигурен дали горивото не достига, като се натовари или идва в повече и се дави.

        Колега Пакумба, ти нова помпа ли взе или 2 употреба?

        Тези дни отивам на море с Браво-то на жената и като се върна ще гледам да споделя резултати. Още веднъж, благодаря!

        Коментар


          #5
          Аз залагам на недостиг на гориво след филтъра, може да е заради помпата или заради регулатора. Особено с липсата на черен пушек. Филтърът 100 % няма нищо общо, в резервоара има помпа, която подкачва с 2.5 - 3.0 бара. Виж, да е някоя измислена кола (да не назовавам марки и модели), която е без помпа - може да се усъмниш във филтъра, но тук - не.

          И какъв е тоя Казанлък, и по-точно майсторите (градът си е чуден!)? Толкова да нямат един ELM 327 кабел и с него дори с безплатния МЕС ще се види всичко. Преходник от К-line към OBD-букса всеки не-скаран с кабелите може да направи по картинка.

          Пални я тая кола, ела до София в неделя да пийнем по едно кафе на срещата на форума и ще видим какво я боли.

          Коментар


            #6
            Silvius написа: Преглед на мнението
            Първо, благодаря на отзовалите се!

            Относно чека. Ами, свети си постоянно. На три места ходих в Казанлък за диагностика и нищо. Кой няма кабел, кой софтуер. Фиатите, особено дизелите са Тера инкогнита. Ще се ходи до Стара Загора.

            Общо взето, колкото и да е неприятно, проблема се очертава. Помпа за високо налягане или компенсатор. Ама, по-скоро първото. Забравих да пиша, че проблем с въздуха няма. Турбината освобождава шумно, "рита" колата доста прилично, като й дойдат оборотите. Въздушния колектор е чист. Никакви черни или сини или бели пушеци. Не съм сигурен дали горивото не достига, като се натовари или идва в повече и се дави.

            Колега Пакумба, ти нова помпа ли взе или 2 употреба?

            Тези дни отивам на море с Браво-то на жената и като се върна ще гледам да споделя резултати. Още веднъж, благодаря!
            Aз взех помпa вторa ръкя, товa беше преди 6-7 години, вече не я кaрaм aз, но ми е пред погледa, нaпрaвих почти 150к км c помпaтa вторa ръкa. Към ден днешен не виждaм причинa зa рециклирaне нa помпa нa тaкaвa колa. Те по принцип имaт рядко проблем c помпa, при мен aз бях нaбутaл боклуци в нея зорлем. Оcтaнa ми caмо регулaторa от нея, тогaвa cложих нов, към моментa имaйки предвид възрacттa нa тези коли, бих cложил вторa ръкa, но проверен. Зa мен редa нa проверкa е кaкто ти пиcaх помпa/регулaтор/дюзи
            Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
            Fiat Bravo'97 1,6 16v
            Fiat Tempra'91 1,6 mono

            Коментар


              #7
              Щом въртиш доста след като загасне е от горивото, няма налягане за да запали.
              Има тема за проверка на дюзите, малко ме съмнява да е от дюза, но нищо не се знае. Виж темата и провери колко гориво връщат, защото дюзите връщат повече, помпата е износена и още нещо и проблема е налице.
              А относно измислените коли без подкачваща помпа в резервоара. Звучи ми доста несериозно да кажеш, че Мерцедес, Рено и т.н са измислени

              Коментар


                #8
                Марки не съм назовавал, но изглежда имаш наблюдения. Само ти давам пример - кола без помпа разчита не на такава в резервоара, която подава с 2.5 - 3 бара, а на засмукването на другата, което ако ще да е и най-мощното на света, не може да е повече от 1 бар (Поне аз за отрицателно налягане не съм чувал). Слагаш на такава кола филтър, различен от оригинален, понеже оригиналния е 380 лева без ДДС и само за наши хора, и е сглобен в тайната лаборатория на Мерцедес или Рено, с "нано технологий" ами по-обикновен, от 22 лева с ДДС, вдигаш 60 км/ч и колата умира, защото няма сила да си смукне гориво през филтъра. Нещо, което на кола с помпа не се случва. Измислени са. Всичко, което е направено от Фиат 20 години по-рано и после не е приложено, е измислено. А Common Rail-технологията не е някаква извънземна, каквато е във Фиат, такава е и в Мерцедес и Рено, и други.

                Коментар


                  #9
                  Точно, системите са на Бош, Делфи... Помпите за високо налягане си имат друга подкачваща помпа в тях, която си е изчислена за дадената система. И при повечето такива системи си има познатата подкачваща круша от старите дизели и при проблем с гаден филтър.... веднага ще го хванеш по смачканата круша.
                  А аз досега не съм чувал за гаден филтър който да не пуска гориво, възможно е ако мине вода през него или някакви други гадости. Евтин филтър да пропуска боклуци... обаче го има.
                  Към автора, другата седмица ще погледна за помпа от 2.4 и ако не съм я изхвърлил ще ти я подаря.

                  Коментар


                    #10
                    Не е проблем да дойда до София. Обичам го тоя град, със всичките му гадости. 6 години живях там и имам страхотни спомени. Ама, решението май през цялото време ми е било пред очите. Сно що попаднах на форума на Ланча и имаше доста писано по този въпрос. Значи, аз обичам да карам на ниски обороти, градско 1 500. Колко е удачно е друг въпрос. И откакто съм я взел, вече една година си мени мощността. Натискам газта до половината тя забива муцуната. Карам нормално тя тръгне като изоглавен кон. Дълго време мислех, че резервоара е пълен с вода или горивото е безумно. Да, ама другия фиат въобще не се държи така със същите горива. Генерално слагам нов регулатор на налягането и мисля, че ще се оправи.

                    Радвам се, че толкова хора се отзоваха с разумни доводи. Пожелавам ви приятни шофирания до желани дестинации с готини хора. А идването до столицата не се губи. Пустото време хич не стига за нищо. Имам идея за чипиране по-нататък. Все пак какви са тия 130 коня от такъв двигател.

                    Коментар

                    Working...
                    X