Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Странно пътно поведение след ремонт по окачването

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Странно пътно поведение след ремонт по окачването

    Колеги, преди няколко седмиици ходих на ремонт на окачването ( колата е Мареа 1,9 JTD weekend ) , понеже потропваше по неравности. Майстора заключи - ляв носач и кормилни накрайници. Още тогава взе да философства, че носачите били същите, като на Браво/Брава и щял да ми намери хубави.
    След ремонта колата беше, като претърпяла челен удар в тир. Гумите (особено лявата свиреха дори с 20 км/ч на прав участък, волана беше извъртян на 30°, докато гумите са в успоредно на купето положение, управлението беше ужасно - дори най-лекия завой беше предизвикателство). След лек скандал, носача беше сменен с такъв от Мареа и положението се позакрепи, но лошото управление, като че ли остана в някаква степен. Ходих на 2 реглажа(стенд) на преден мост - всичко било в норми. Смених предни/задни гуми.
    Колата вече не се управлява директно - волана е някак си лигав. Преди като искам да избегна дупка, само чукна леко волана в последния момент и колата реагира, като по релси. Сега въртя волана (м който е доста лек) тя след 1 секунда се сети да позавие малко.
    Имам 2 въпроса :
    1. Какво може да се е случило след този ремонт за да стане колата неузнаваема откъм управление?
    2,Възможно ли е, освен грешен носач, майстора да ми е сложил и грешни кормилни накрайници. Има ли разлики с Фиат Браво/Брава ?

    1.9 JTD 110hp
    Ex: Fiat Marea 1,8 16v 97г. LPGi

    #2
    На Браво носачите са различни, за Брава и за накрайниците не съм на 100% сигурен, но мисля че и там има малки разминавания. Спорен мен или майстора не е сложил каквото/както трябва, или реглажа не ти е направен правилно.
    Аз също сменях накрайник на Мареа преди няколко месеца и имах същия проблем с волана, че трябваше да е настрани завъртян за да са прави гумите. Това е нормално след подобна манипулация и се оправя с реглаж.
    Ходи при друг майстор да погледне за какво става въпрос.

    П.П. Проверих в един онлайн каталог, различни са накрайниците.
    Последна редакция от JTR; 25.07.2019, 10:26.

    Коментар


      #3
      Мерси за отговора. Всъщност, оказа се, че не накрайници, а биалетки са сменяни и от двете страни. Може ли от биалетки да имам подобни симптоми ? Те не са ли по-скоро да свързват стабилизиращата щанга с макферсона, като тяхното присъствие или неизправност не би трябвало да са толкова фатални за окачването?

      1.9 JTD 110hp
      Ex: Fiat Marea 1,8 16v 97г. LPGi

      Коментар


        #4
        Липсата или наличието на биалетки не влияе на поведението на колата откъм движение по прав участък. Ако има неравности - даже без биалетки ще ти се стори далеч по-приятно и меко возенето. Ако ти се чете, по-назад има една тема точно за това, там има различни мнения и експерименти. Аз лично съм карал без биалетки и за ниски скорости и нормално градско каране е къде-къде по-добре.

        Би трябвало след като са сложени всички правилни части по окачването, чак тогава да идеш на стенд за регулиране. Сега най-вероятно с грешния носач майсторът е направил някакъв реглаж "на око", защото сам е видял, че е сбъркал, от което ти е разместил волана. То няма как да сложиш по-къс носач и колелото да е е право, без да промениш и положението на накрайника.

        Виж дали в крайно ляво и крайно дясно положение на волана ъгълът му на завъртане е еднакъв. На Брава и Браво (с изкл. на 2.0 HGT) целият ход на волана е 3.0 оборота, което значи, че от право до крайно ляво трябва да завъртиш 540 градуса. По-просто - от прав волан трябва в крайно положение да е с главата надолу, а не на 02:00 часа, например. Не съм сигурен на Мареата с този мотор дали е същото, но каквото и да е - крайните положения трябва да са огледални едно на друго. На стенд и това правят.

        Коментар


          #5
          На Браво носача е по-къс от този за Мареата .Отивай при майстора да ти сложи правилните носачи,с тези никога няма да можеш да и регулираш предницата.

          Коментар


            #6
            Носача ми беше сменен с такъв на Мареа още след ремонта. Тя колата не можеше да се кара въобще. Гумите цвилеха, никаква управляемост.
            Проблема видимо намаля до степен на изчезване след качествен реглаж(стенд) на предницата. Това е третия реглаж. Предните 2 нямаха никакъв ефект. Единия се съмнявам, че беше просто фиктивен - взеха колата, затвориха ролетната врата на сервиза и казаха - изчакайте отвън.

            1.9 JTD 110hp
            Ex: Fiat Marea 1,8 16v 97г. LPGi

            Коментар


              #7
              Има ли разлики между хидравличните рейки на Браво/Брава/Мареа ?
              Може ли от износена рейка да ми се струва кофти управлението ?
              Рейките на тия коли регулират ли се по някакъв начин ? Знам, че на други коли има някакъв винт, дето обира луфта в гребена. Тука въобще гребен има ли ?

              1.9 JTD 110hp
              Ex: Fiat Marea 1,8 16v 97г. LPGi

              Коментар


                #8
                за рфеглаж препоръчвам ескпрес 2 сервиз...
                Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                Fiat Bravo'97 1,6 16v
                Fiat Tempra'91 1,6 mono

                Коментар

                Working...
                X