Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Трябва ми нов монитор, но какъв ?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    За да е щадящ очите един монитор, трябва да е Flicker Free. Или казано с други думи, да няма ШИМ на подсветката. Второто изискване е да бъде Low Blue Light, особено ако е с LED подсветка, каквито са всички съвсременни. Ако ще се ползва за графичен дизайн-задължително IPS матрица с поне 8 bit цвят. Последно, но не на последно място, стойката да бъде мултифункционална. Обикновените стойки са супер ограничени откъм настройки на позицията. За това е нужно монитора да бъде с въртяща се във всички посоки и регулируема по височина стойка. Втора употреба-категорично не. Няколко монитора втора ръка съм закупил и всичките имат по някакъв проблем, малък, но дразнещ.

    Обобщено, кое отговаря на всички изисквания и не струва един бъбрек пари. Лично аз бих се насочил към AOC 24P1 (24 инча) или AOC 27P1 (27 инча). Мой приятел, собственик на рекламна агенция, си оборудва офиса с два броя AOC 24P1. Аз лично ходих да му направя цветово калибриране. Мониторчетата са съвсем прилични за парите си (около 300лв).

    VA матриците са много добри за работа с текст и гледане на филми, заради по-добрия си контраст. Ако ще се ползва за графичен дизайн, задължително се калибрира цветово с хардуерен колориметър, аз лично притежавам Spyder 5 Ellite. Тогава всички цветове си идват на мястото. Бих казал, че всеки монитор е задължително да се калибрира, особено евтините TN-матрици. След калибрация, цветовете нямат нищо общо със заводските настройки. Разликата е все едно махаш едно тюлено перде от матрицата. Това важи с особена сила и за лаптопите, които по заводски настройки дънят яко в синьо-виолетовия спектър и буквално унищожават зрението.

    Този BenQ BL2420PT също не е зле, но е с резолюция 2560 x 1440. Ако ще се търси резолюция над FHD, бих скочил директно на 4К.
    Последна редакция от DJPOPA; 18.07.2019, 14:16.
    Dacia Duster 1.6 4WD

    Коментар


      #17
      Потвърждавам, със Spyder 4 калибровам аз и всеки път се удивлявам от ефекта преди/след.

      Моя следващ монитор ще е 42" сони 4к телевизор. Да видим кога

      Коментар


        #18
        Dell U2415, няма ШИМ, 1920х1200, може и оригинален саундбар да му закачиш отдолу за около 50 пари.
        Накратко - гледай да няма ШИМ (PWM)
        Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

        Коментар


          #19
          И моите 5 стинки, като човек стоящ почти по 18 часа пред монитор:
          В офиса съм с едно 19" EIZO дърто колкото света - купувано почти без пари втора употреба преди 7 години - все още е с картина, която прави "уау" при клиентите ми.
          У дома имам 3 монитора, като единствено DELL UltraSharp U2413f е този, който прави кеф на 100%. Останалите са един AOC на 12+ години IPS (никога не бих повторил с AOC за себе си) и един LG, който е и телевизор. От телевизора нямам оплаквания, всички без DELL-а са Full HD, но единствено DELL е с повече от 16м цвята и ... като мъж мога да кажа, че има разлика
          AOC и LG са купувани чисто нови, DELL си е втора употреба, че докато го имаше тоя модел нов беше 900+. Та скромното ми мнение, че качествен монитор втора употреба е в пъти по-добре от нов монитор с неизвестно качество. Продал съм десетина U2413f и нямам негативни отзиви. Вярно, не е най-бързия монитор на пазара, вярно няма модерните "филтър синя светлина", но подсветката на AH-IPS матрицата е GB-LED и усещането е като пред ламповото ми EIZO в офиса - с нулево натоварване на зрението. Та ако не искаме да се изсилваме с 600+ лв., не ни трябва повече от Full HD - не е лошо да се прегледа и пазара на вторите употреби - доста често вече има МНОГО читави предложения на приемливи цени (280лв за U2313f с вкл. ДДС например)...
          Steliyan's Life!
          FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

          Коментар


            #20
            Нормално е Dell U2413 да има по-добро цветопредаване, все пак това е професионален монитор, който като нов не е бил никак евтин. Матрицата му е реално с 8bit цвят, като с FRC ги докарва до 10bit, това са 1,07 милиарда цвята, срещу 16,77 млн на стандартната бюджетна 6bit+FRC матрица. Има ШИМ на подсветката, но тя действа под 20% яркост, от там нагоре си е постояннотоково управлението и няма трептене. Мониторът си е много хубав, стига да може да се намери читава бройка втора ръка. Аз ползвам два монитора втора ръка и двата имат малки забележки по матриците. В момента домашния ми е легендарния HP LP2065 също с реална 8bit матрица. Пак е 16,77 млн. цвята, но разликата е, че са реални, а не получени със смесване като 6bit+FRC матрица. ШИМ зацепва под 89% яркост. Ама аз съм го надул на 100% и нямам грижи с трептене. Колкото до режима Low Blue Light, той е само за некалибрирани монитор. Калибрира ли се хардуерно, няма нужда от такъв режим, защото цветовите канали са си настроени вече и така или иначе няма излишък от синя светлина в картината. Ако мониторът ще се ползва за домашни нужди, то може спокойно бялото му да се калибрира на 6000К или 5500К, вместо стандартните 6500К, за да дава по-топли цветове и да изморява по-малко зрението. Това се прави като хитрост и при предпечат, тъй като някои хартии не са бели 6500К, а са по-"топли".
            Последна редакция от DJPOPA; 24.07.2019, 21:28.
            Dacia Duster 1.6 4WD

            Коментар


              #21
              Конкретно моя, както и всички, които съм продал бяха читави бройки със забележки по външен вид, моя има едно одиране в долен ляв ъгъл. Матриците са перфектни. Мисълта ми беше, че с малко търесене се попада на много читави монитори.
              Steliyan's Life!
              FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

              Коментар


                #22
                Взех си преди 2-3 месеца Dell SE2717H за 250лв нов. Доволен съм.

                https://www.tomshardware.com/reviews...itor,4859.html
                Ex Fiat 126P
                Ex Fiat Tipo 1.6 DOHC 1989
                Ex Fiat Bravo 1.6 16V 1997
                Alfa Romeo 147 1.6 TS
                Не ми работи буква Б на лаптопа, изпи 1 бира. Затова я пиша с 6.

                Коментар

                Working...
                X