Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати 11 до 16 от 16

Тема: Вентилаторът работи само на 4-та степен!?

Член на СФФБ
    Модератор
    Фиат идол
    Аватарът на Слав
    Регистр. на
    22.06.2006
    Търси моторчето за парното. Обикновенно е зад жабката.

Резистора се намира на въздуховода преди или след моторчето и ще го познаеш лесно, защото в него влиза букса с кабели.
    == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

Да, видях го. Отстрани на жабката е. Една от клемите е нагоряла, ще я зачистя да видя дали не е това проблема!

След, като зачистих клемата сложих отново стария резистор и всички степени тръгнаха, така че не ми се наложи да поставям новия резистор. Озадачава ме обаче силното нагряване на самия резистор, тъй като го пробвах още преди да съм го сложил в жлеба му до вентилатора. Нормално ли е толкова силно да нагрява??? Или може би затова се намира близо до вентилатора, за да се обдухва с въздушна струя. И тук пък идва другият ми въпрос- а зимата, когато е в режим отопление, няма ли направо да изгори с този топъл въздух върху него?!?
    Прикачени изображения Прикачени изображения Кликнете върху картинката за по-голям размер. 

Име:	KIMG1327.jpg
Преглеждания:	22
Размер:	113,4 KB
ID:	107371   Кликнете върху картинката за по-голям размер. 

Име:	KIMG1329.jpg
Преглеждания:	20
Размер:	115,5 KB
ID:	107372  
    Последна промяна от El_Canastero : 02.07.2019 в 22:46

Фиат фанатик Аватарът на Константинов
    Регистр. на
    06.02.2014
    Цитат El_Canastero написа: Преглед на мнението
    След, като зачистих клемата сложих отново стария резистор и всички степени тръгнаха, така че не ми се наложи да поставям новия резистор. Озадачава ме обаче силното нагряване на самия резистор, тъй като го пробвах още преди да съм го сложил в жлеба му до вентилатора. Нормално ли е толкова силно да нагрява??? Или може би затова се намира близо до вентилатора, за да се обдухва с въздушна струя. И тук пък идва другият ми въпрос- а зимата, когато е в режим отопление, няма ли направо да изгори с този топъл въздух върху него?!?
    Колега всяко съпротивление грее яко така че не му мисли
    koce73 , Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1997 специално пригодена за тежък терен , отскоро и Subaru Forester 2.0 2005 за още по-тежък терен 0895747442

Председател на СФФБ
    Член на СФФБ
    Модератор
    Фиат идол

Регистр. на
    17.08.2007
    Колега, както вече стана ясно - купил си грешен резистор и ако е трябвало да го сменяш - нямаше да стане нито по форма и размери, нито по окабеляване. Това горе на снимката е резистор за перката на водния радиатор. Пази го, може да ти потрябва. Ако колата е с 2 перки, може би няма да ти потрябва, защото може изобщо да не се използва този детайл. Аз бих го върнал веднага директно с думите, че са ми дали грешен резистор. Това едно на ръка.

Иначе, най-общо казано, вентилаторът като се върти на максимална скорост, има мощност например 100 вата. Като се върти на най-ниска степен, има мощност да речем 20 вата. Останалите 80 вата трябва някъде да отидат и тук е работата на резистора - отделят се като топлина в него. За да не се изпече, е монтиран на входа на въздушния поток преди въздухът да е нагрят от радиатора за парното. Така тоя резистор се обдухва от въздух с температура на околната среда. Т.е. зимата е най-благоприятна за него, защото се обдухва с много студен въздух. Тежко му е през лятото, защото тогава се обдухва с топъл въздух, особено когато навън е над 30 градуса.

Това, че си го пробвал без да е на мястото си, е било лошо решение и е добре, че не е изгорял.

Колега ogi28b, благодаря за изчерпателния и професионален отговор! Наиситина добре обяснено! Резисторът го върнах отдавна. Благодаря и на другите колеги, които дадоха съвет!!!

Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Тема: Вентилаторът работи само на 4-та степен!?

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 членове и 1 гости)

Правила за писане на мнения

• Не можете да създавате нови теми
  • Не можете да пишете отговори
  • Можете да прикачвате файлове
  • Не можете да редактирате мненията си
  •