Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Облагане с данък МПС на освободен с ТЕЛК - община Добрич

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Облагане с данък МПС на освободен с ТЕЛК - община Добрич

    Основната причина да пусна тази тема, е с цел да разбера дали има и други изпаднали в такъв казус, дали е така в цялата страна или в община Добрич за пореден път показват неумение да се справят с елементарни проблеми и нарушават законовите разпоредби.

    Всичко започна преди 3 години, когато отидох да взема бележка че не дължа данъци за да мина ГТП.

    Малка предистория и подробности:
    Вследствие множество травми от ПТП през 2004г. (в което бях потърпевш) бях освидетелстван от ТЕЛК. В началото бях с 95% на легло неподвижен, но успях да се изправя на крака след една година, и ми намалиха процентите (като варираха между 80-85).

    МПС е закупено през 2005 г., нямам граждански брак така че трябва да се ползвам със 100% облекчение от данък МПС. Регистрирам го на мое име, предоставям решение от ТЕЛК, и в периода 2005-2015г. данък не ми е бил начисляван.
    След като въведоха изискването за изваждане на служебна бележка че не се дължат данъци - това стана редовно занимание всяка година преди ГТП. И всяка година разпечатката показваше едно и също - лицето не дължи данък МПС за съответния автомобил. (който е единствен)

    През август минавам преглед, а телк-а ми е с валидност 3 години и изтичаше през ноември 2016. Запазвам си час за ГТП и отивам в данъчното за служебната бележка.

    Уведомяват ме че дължа данък.... тъй като телк-а ми изтича през ноември, е начислен данък за последните два месеца. Питам най-учтиво "Защо е това, нали съм освободен?? Досега 10 години никога не е имало такова нещо!".

    Правиха някакви проверки, разкарваха ме из разни стаи, и ми заявиха че трябва да платя данъка ако искам да мина преглед. Казах им отново че съм освободен и това е някакъв абсолютен парадокс. Настоявах че няма да плащам, не защото ми се свидят 5 лева, а защото има наредби, кодекси и закони които са ме освободили от този данък, и аз съм в правото си да си търся правата!

    Изглеждаше малко като в оня виц за сервитьора и завишената сметка "Ако мине номера: 50 лева." - "Ами, не мина....."

    Оказа се че има служебен начин, но по някаква причина бяха решили да ме разиграват. Дадоха ми някакъв специален талон който да предоставя в пункта. Отивам в запазения ден и час - и се оказва че има проблем. Служителя в пункта ме извика да видя какво пише на монитора, и ме накара да го заснема с телефона за да го покажа в данъчното. На екрана пишеше нещо от сорта: "Error ###. Липсва стикер. Моля сканирайте стикера".

    Връщам се в данъчното и им казвам че не мога да мина ГТП защото липсвал някакъв стикер (това беше нещо ново и за пръв път чувах за този стикер). Тогава единия от двамата служители се изпъна в стола си, скръсти ръце, и ми каза, цитирам дословно: "Аз ко да напрая?"...... и се поправи след 2 секунди: "Ний ко да напрайм?"............

    Аз рядко си изпускам нервите, но в този момент направо ми причерня... Едно че ми е затруднено ходенето, цялото това разкарване ме измори доста, и просташките изрази от държавен служител ме извадиха извън релси. Повиших тон, но без да обиждам никого, просто исках обяснение за това отношение от държавен служител. Такова не ми бе дадено, някакво надвикване се получи, като пича все така гордо си седеше скръстил ръце и му беше през оная работа че аз не мога да си мина прегледа.......
    "АЗ КО ДА НАПРАЯ?"...........

    Напуснах максимално възмутен и се прибрах. На другия ден отивам отново в данъчното и се старая да не се поддавам на емоциите. Същите двама са на смяна. Казвам им: "Добре сега, вчера ме разкарвахте напред-назад, изпуснахме си малко нервите, пратихте ме с талон да мина преглед, на който липсва някакъв стикер. Вие много добре сте знаели че ще е необходим и стикер, но нокой от вас дори не загатна за него, защо???"

    Обясненията бяха че системата била нова, отскоро е въведена, още не я били разучили, и разни други безпочвени извинения. При условие че аз отивам през август а "новата система" е заработила по-рано през годината - не вярвам да съм бил първия случай с подобен казус.
    Казаха че ще залепят стикер с уговорката че трябва задължително да занеса новото телк решение в двумесечен срок - а това е нещо което правя от 10 години, и винаги съм го правил в по-кратък срок и без необходимост от устни уговорки.

    Както и да е, отново ме разкарваха из разни стаи, и най-накрая бе залепен стикер върху този талон, с който наново се явих на ГТП и този път системата го разпозна като валиден документ.

    Съответно, след като им предоставих новия телк, онази сума ми бе заличена служебно.
    Новия телк важи до ноември 2019 и съответно за 2017 и 2018 данък не ми беше налаган.

    Тогава, през 2016г. мислех да се оплаквам до началниците в данъчното, но реших да си спестя нервите. Мислех и да пиша тук във форума, но отново реших че е по-добре да си спестя главоболията... Този път обаче се реших, колкото и да не ми е приятно да се обяснявам в детайли.

    .......
    епизод 2:

    Март месец 2019 получавам писмо че отново дължа данък.
    Казах си "Айдее, отново същата песен на нов глас? Дано да са разрешили проблема вече!". Но в главата ми зазвучават думите на онзи данъчен служител "АЗ КО ДА НАПРАЯ?...прая..прая..... НИЙ КО ДА НАПРАЙМ?...прайм...прайм...

    Имах път до данъчното по друг повод вчера, и реших да се възползвам от момента, защото ми е трудно да качвам и слизам по стъпала. Отивам отново в стаята където са Данъци МПС и научавам че от тази година отпада изискването за служебните бележки за ГТП - Това е може би единствения позитив в цялата тази история...

    Добре, казвам им, чудесно. Но аз получих писмо че отново дължа данък, а по право съм освободен с телк. Преди 3 години имах същия проблем и имаше излишни разправии.

    Оказва се че единия тип е същия който преди три години ми казваше "Аз ко да напрая?" и почна да ми разправя че съм "бил вдигнал патардия за няма нищо", и пита колегата си "Колко му е данъка?"..., другия казва "3-4 лева"... и първия с иронично-подигравателен тон казва "Еее, 3-4 лева ли са големия проблем?".....

    При което аз отново съм шокиран от отношението и изразите от служител на държавна администрация.

    Не ме разбирайте погрешно - нито се имам за специален, нито съм очаквал и нито съм изисквал някакво по-слециално отношение. Наредих се на опашка и чаках наравно със здрави и прави хора, въпреки че ми е трудно да стоя прав дълго време.
    Просто си търся правата и това е. Аз съм за справедливост и яснота, и мразя злоупотребите. Отвърнах му с подобаваща ирония "Ами щом не са проблем 3-4 лева - платете ми ги вие?". А тоя с гордост изтъква "Аз моите данъци си ги плащам!".....

    Напуснах стаята и отивам на Каса, спомних си че там преди 3 години една от служителките ми каза за този заветен стикер, за който онези двамата не били уж знаели понеже системата била нова и т.н.... Служителката на Каса прави справка по ЕГН и потвърждава че има начислен данък върхи МПС.
    Казвам и че съм освободен, а тя вика че това е положението - трябва да платя ако искам да мина преглед..... Питам я "Добре, ако платя сега, после като донеса новия телк, как ще ми върнете парите, някаква декларация ли....." А тя ме прекъсна и отсече "Ааа, пари няма да бъдат връщани!".......

    Добре де, ами ако ГТП ми беше януари, а телк-а валиден до февруари, значи ли това че щеше да ми бъде начислен данък за 11 месеца който трябва да платя за да мина преглед?? Нали уж съм освободен от данък МПС? Как 10 години нямаше проблеми и изведнъж се появава такъв??

    Принуждават ме да платя данък от който съм освободен по право, като ми се заявява че парите няма да бъдат върнати. Това ми заприлича на чисто изнудване, рекет от държавата....

    Връщам се пак при онези двамата и им казвам че на Каса казаха че парите няма да ми бъдат възстановени. И пак питам "Аз освободен ли съм от данък МПС или не съм??"
    Мълчат и чупят пръсти...

    Добре де, питам, три години не го ли решихте тоя проблем? Защо не сте повдигнали въпроса към по-висшестоящите от вас, едва ли аз съм единствения в Добрич изпаднал в такъв парадокс? Тогава единия приятелски подхвърля "Ааа, ти пак си добре, твоя данък е малък. Има хора хоито трябва да плащат 50-100 лева ако искат да минат преглед." - Вие сериозно ли?? И на тях ли не им се връщат парите после?? - на което не получих конкретен отговор.

    Ясно, викам, значи отношението е същото както и преди 3 години, все едно аз съм виновен за цялата ситуация. "Ами кой е виновен, ние ли?" пита единия.
    Бях посъветван като имам претенции да съм се бил оплачел до Народното Събрание. От тях било зависело, от "ония дето измислят законите", те в даннъчното били просто служители, и чак се оплакаха че не им били плащали достатъчно.....

    Отново бях шокиран.... "Така значи, да се оплача до народното събрание?" казвате.... - Да, вика тоя. - Вие "потърпевшите" трябва да се оплачите, не ние.
    След всичките тези безсмислени спорове и разисквания, ми предложиха вариант ако искам - да мина прегледа преди края на Юни, защото тогава бил края на първата вноска, след първи Юли щял да излезе данъка за втората вноска и не знам си какви други глупости.... А той данъка си е излязъл още зимата и го получих с писмата за МДТ.

    Всичко това ми изглежа като поредния гаф от страна на общинска администрация Добрич. Отново питам: Аз освободен ли съм от данък МПС или не съм?? - мълчат... После единия обяснява как имало случаи в които на някои хора им сваляли процентите под 50 и ставали злоупотреби и т.н.....
    При мен няма как да спадне под 50% понеже имам специфична диагноза и към нея допълнителни утежнения. Но какво да му обяснявам на тоя, той явно си говори каквото му скимне и не му пука особено.

    И почти съм убеден че ако отида в пункта преди края на юни, там ще ми излезе че имам неплатен данък. Но да не гадая, ще мина тези дни покрай пункта да проверя, чисто информативно..

    Интересен факт също е, че когато си въведа в ePay.bg партидния номер, данък не ми излиза. Пише "Не е извлечено задължение". Не знам в какви филми се е вкарала общинска администрация Добрич, но парадоксите нямат край!

    Потърсих мнение в друга стая в данъчното, където ми обещаха да разучат детайлите и да се свържат с мен когато имат отговори. Зарадва ме факта че има и служители които са учтиви и квалифицирани.


    Интересно ми е дали има и други със същия казус като мен? И дали е така само в Добрич или е масово из цялата страна?

    --------

    п.п. Съжалявам за дългото четиво но това е самата истина и не съм спестил никакви детайли, нито съм украсил историята. Изобщо не ми е приятно да публикувам тези неща, но това е суровата и жалка действителност и прецених че е по-добре да се "оплача" на хора които ще ме чуят и разберат, отколкото на "народното събрание"....
    И не го приемайте буквално като оплакване, а по-скоро като споделяне на проблемите с които може да се сблъска човек заради неуредици в разпоредбите и системата.

    Преместена.
    Модераторски екип на fiatforum.bg
    1997 Brava 1.6, 16V

    #2
    Добре де, а ти защо наистина не минаваш преглед в началото на годината, и ще си спестяваш всичко това.
    Аз минах в края на април с данъка, платен за миналата година. За 2019 не съм плащал и ще го платя догодина, като дойде ред пак за преглед.
    След средата на годината вече се изисква данъкът за текущата година да е платен, затова и те разкарват така.
    Чисто формално погледнато (а всеки държавен служител гледа точно така), ти си освободен от данък единствено и само за срока на ТЕЛКовото решение.
    Ако то изтича през ноември, дължиш данък за декември. След като (АКО) ти се издаде новия ТЕЛК, то тогава и възниква основание за отпадане на останалата част от данъка.
    Основателно си ядосан, но не забравяй, че ТЕЛК се издава за много и най-различни заболявания, и човекът в общината нито е длъжен, нито е квалифициран да разбере дали ще ти бъде удължен ТЕЛКа или не. В много случаи не бива удължаван или бива издаван нов, но с по-нисък процент неработоспособност.
    Отношението им, разбира се, е отвратително, но това си е до човещина, която явно им липсва.
    Но чисто формално погледнато, са прави.

    За теб остава да минаваш преглед в началото на годината и тогава всички тия разправии ще ти отпаднат.

    Коментар


      #3
      Пропускаш един важен детайл колега - 10 години няма никакви проблеми (валидноста на телк-а си е все така до ноември). Никога не ми е излизал данък за един месец, и никога не е имало спънка при ГТП.

      И през 2016 по някакви причини системата решава да пусне данък, което ме постави в сложна ситуация, утежнена допълнително от некоректно отношение и пълен непукизъм от страна на държавни служители.
      Вместо да ми обяснят нормално че има промяна в системата, че вече ще е така, те ме разкараха излишно няколко пъти до пункта, където пък служителите там също се изнервиха че им губя времето... три пъти си записвах часове за преглед. И при условие че с този заветен стикер може "служебно" да се отметне и избегне цялото това главоболие - очаквах през 2019 година проблема в системата вече да е решен.
      Уви, не просто не е решен - но некоректното отношение и непукизъм си бяха същите.

      Аз не се опитвам да измамя държавата. Има си законов срок в който да се предостави новото решение, и следователно ако пропусна срока и ако то е под 50% - могат автоматично да ми пуснат задължението, пък ако искат и с лихвите. Аз не се опитвам да избягам от отговорност за да съм "крив", а те прави.

      И не, не съм ядосан - по-скоро съм разочарован.

      А това с минаването на прегледа преди края на юни го разбрах едва тези дни.

      Ами ако ситуацията беше следната: преглед януари / телк февруари = дължим данък за 11 месеца. Тогава кога трябваше да мина преглед за да си спестя проблемите?

      Затова и пуснах темата - просто ми е любопитно дали е само в Добрич това или в цялата страна...
      Последна редакция от Crash73; 05.06.2019, 15:27.
      1997 Brava 1.6, 16V

      Коментар


        #4
        "Ами ако ситуацията беше следната: преглед януари / телк февруари = дължим данък за 11 месеца. Тогава кога трябваше да мина преглед за да си спестя проблемите? "

        Нямаш проблем в такава ситуация, това ти обяснявам.
        До края на юни, ако не греша, никой не ти търси данък за текущата година. Преглед се минава при платен данък за МИНАЛАТА година.
        Ти за миналата година ТЕЛК си имаш, т.е. не дължиш данък, Януари си минаваш прегледа без проблем, през февруари си минаваш новия ТЕЛК и на следващата година пак нямаш проблем.
        Ти като идеш на преглед след юни, например - юли, системата казва, че си освободен от данък до ноември, но дължиш данък за декември, защото за декември нямаш ТЕЛК. Чисто формално е така.
        Макар че сега като се замисля - ако не си освободен, а плащаш данъка на две вноски, при платена първата вноска преди 30.06, минаваш преглед до края на годината без проблем. При теб все едно първата ти вноска е платена, защото до 30.06 не дължиш данък, и би трябвало да си минеш преглед без проблем.
        Абе объркана работа, затова си минавай преглед първата половина на годината и толкоз.

        Коментар


          #5
          През 2016 платения данък при ГТП беше само в някои общини - бяха го въвели самосиндикално. От 01.01.2018 е заложено като задължително изискване в ЗМДТ - софтуера на пунктовете е свързан със МФ, които пък получават ежедневна информация от общините.
          Аз лично съм изумен от прочетеното, като имам пред вид, че Добрич не е някоя "селска" община...
          Предвид, че се занимавам и с това - събирането на МДТ - ако прочета това за някой от моите служители - още на другия ден ще си търси нова работа...
          Fiat Punto 1.1-Синята птица
          Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
          Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

          Коментар


            #6
            Да не се отклоняваме от темата, но мисля, че грешиш за преди 2016.
            Данък на ГТП са ми искали винаги като минавам преглед, а минавам прегледи на различни места в цяла България (Ямбол, Сливен, София, Козлодуй, с.Хърлец, Враца),а колите са ми били с регистрации У, СН, В, С. Преди искаха бележка, после я направиха със холограми някакви, а от 2017 насам ги виждат електронно в системата си и бележка не искат, но ако не е платен данъка системата им не позволява да се проведе прегледа.

            Коментар

            Working...
            X