Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

До колко рискови шофъори сме

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    63% !
    1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

    Коментар


      #17
      До тука сме 3-4 вагабонтите. На всички други очаквам да им порастнат крилца и да им светнат ореоли около главите.
      Dacia Duster 1.6 4WD

      Коментар


        #18
        63.89 на съкратения тест, че другия има прекалено много въпроси и не ми се занимава да го цъкам.

        Коментар


          #19
          D. Stanev написа: Преглед на мнението
          Сега, от къде съдя за отговорите в анкетата - тези въпроси, които предполагат отговор "никога", поне половината от тях могат да се приемат за контролни въпроси, т.е. такива за "лъжа". Няма водач, на когото да не му се е случвало да не успее (или да не се усети) да се престрои навреме, или да не забележи нещо, или да се е отнесъл и да пропусне отбивка. На мен например, ми се е случвало на опела, при натискане на бутончето на круиза, да се включи мигача (макар в анкетата да пишеше за чистачки и мигач, но то е същото). Същото е и да удриш нещо на задна, което ти е под зоната на видимост или в тъмното да го видиш (последно одрах бронята в един висок праг на задна в тъмното). Ей такива работи. Карам между 35-40 хиляди годишно и мога да кажа, че такива дреболии се случват доста често, особено в не напълно познат град. Извода ми е, че или не карате много, или лъжете. А мотива за лъгане е именно този - резултата. Всеки тайничко се надява да е над средното ниво... особено пък предвид това, че ще може да се похвали тук във форума.
          Това, че на някой се случва да си удари, да пропусне и да не успее не значи, че задължително се случва на всички останали.
          98,47 е моят резултат.
          Като на мен единственото ми е високата скорост или движението извън населено място със скорост над макс. разрешената.
          Не съм излъгал никъде защото не виждам смисъл да го правя. Това какво ще изкарам накрая като точки не значи нищо и не означава нищо за мен.
          Също така не забравяйте, че в сметката на 100% участват километрите годишно и от колко карате и от кога карате и т.н Някой който е отговорил също кат мен, но казва, че кара от година... няма да е на 90+%
          Аз карам между 20-30 хил годишно. До преди година се качвах всеки ден на мотокари, фадроми... да помагам. Карам мотоциклет... на зад използвам само огледала и не се въртя и да точа врат през прозореца. При паркиране и всякакви маневри преценявам всичко много добре и го правя от първия път. Точно и затова от доста време не съм си нанасял щети по автомобилите.

          Детайлните резултати показват, че:Шофирате малко по-агресивно от останалите и понякога умишлено нарушавате правилата за движение
          .
          Не знам на вас какво ви показват резултатите.
          Последна редакция от chaveto; 24.05.2019, 09:16.

          Коментар


            #20
            Чаве, спорд теб, с това заключение което си цитирал, как е възможно ти да имаш 98,47 резултат, а моя със следното: "Детайлните резултати показват, че:Макар и рядко, Ви се случва да не прецените добре ситуацията на пътя. Това може да доведе до рискове за Вас и за околните." и имам 70,11? Е, кой е по-рисков тогава?
            С други думи, ти си агресивен светец! Пък аз леко разсеян джигит?!
            Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

            Коментар


              #21
              Ангелчета, пазете се от мен

              Онзи ден правих краткия тест, резултата ми беше под 70.
              Сега ще направя и дългия, да видим...
              Последна редакция от Immortal; 24.05.2019, 10:20.

              Коментар


                #22
                Много от въпросите са такива, че с отговор "НИКОГА" може да отговори само и единствено някой, който НЕ ШОФИРА или ЛЪЖЕ (съзнателно или не).
                Два от въпросите ми направиха впечатление:
                "Карайки по двулентов път зад бавно движещо се превозно средство, раздразнени да опитате изпреварване при рискови обстоятелства?"
                "Рискови обстоятелства" е доста субективно понятие. За един рисково е, ако на 2 км напред по пътя има насрещно движещ се автомобил, за други това не е риск. В този смисъл, аз никога не съм изпреварвал при рискови обстоятелства (фактът, че няма ПТП го доказва), но някой, возещ се при мен (или оказал се при същите обстоятелства) може да каже обратното. Всеки шофьор преценява риска според способностите си, автомобила си и т.н. и оценката не винаги е една и съща.

                "Да не успеете да дадете път на автобус на спирка, който сигнализира, че потегля?"
                Това пък защо?!

                НИКОГА не давам път на потеглящ автобус и няма причина да го правя.
                В стария ЗДВП имаше такова задължение за водачите, но в сега действащия такова задължение няма.

                Отговарял съм съвсем честно на всички въпроси от разширения тест и резултатът ми е 64.75%.
                Карам от 1990 година автомобил всеки божи ден, правя между 40 и 50 хил км на година и не съм допуснал ПТП по моя вина през последните 28 години. Имам 1 по моя вина през първите 6 месеца от шофьорския ми стаж.
                Съзнателно и с преценен риск нарушавам редица забрани (най-често ограниченията за скорост, особено масовите 60-та на извънградски път при наличие на сергия покрай пътя, тях изобщо не ги отразявам, както правят 99% от всички автомобили), ядосвам се на неадекватните и забавени реакции на другите шофьори, псувам много, и т.н.
                Абе, пазете се


                П.П. Направи ми впечатление, че резултатът ми е най-близък до средния за водачи с моя годишен пробег (който е голям). Т.е. колкото повече шофирате, толкова по-рискови ставате (това на пръв поглед), а иначе - хората, които шофират много са по-уверени в себе си, във възможностите си и в автомобила си. Тия, дето се качват чат-пат веднъж седмично да идат на село, са уж много внимателни, но за мен са много по-рискови в една необичайна ситуация на пътя.
                Например, една баба, която има книжка, но на практика изобщо не шофира, има златен талон. Е, много добър шофьор ли е тя?!?

                С една дума - целия този тест е парлама...
                Последна редакция от Immortal; 24.05.2019, 10:29.

                Коментар


                  #23
                  Много по-интересна би била една статистика, по колко километра пробег годишно имат тия, които действително причиняват ПТП. (не от колко години имат книжка, а в действителност по колко шофират).

                  Коментар


                    #24
                    Immortal написа: Преглед на мнението
                    "Да не успеете да дадете път на автобус на спирка, който сигнализира, че потегля?"
                    Това пък защо?!

                    НИКОГА не давам път на потеглящ автобус и няма причина да го правя.
                    В стария ЗДВП имаше такова задължение за водачите, но в сега действащия такова задължение няма.


                    Извадка от Закона за движение по пътищата:

                    Чл. 67. Водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да намали скоростта, а при необходимост и да спре, за да позволи на пътните превозни средства от редовните линии за обществен превоз на пътници да извършат необходимите маневри, свързани с потеглянето им от обозначените спирки. Това не освобождава водачите на пътните превозни средства от редовните линии за обществен превоз на пътници да вземат необходимите мерки за безопасност.

                    Не знам кой е "стар" и кой е "нов", но откакто държавата ми е разрешила да карам кола, това винаги е било в сила.

                    Иначе на теста го докарах до 93 %, но най-вероятно лъжа. Винаги при тестове и въпроси от подобен характер, тези с нисък резултат са сигурни, че другите с високия лъжат. Има теми назад из форума, в които дискусиите са подобни. Хората, които карат рисково и не спазват правилата, не разбират и не могат да осъзнаят как е възможно да се кара правилно, според закона.

                    Коментар


                      #25
                      " В този смисъл, аз никога не съм изпреварвал при рискови обстоятелства (фактът, че няма ПТП го доказва) "

                      Щом шофираш от 1990г всеки божи ден вероятно си минал около половин милион километра.
                      Няма вариант никога да не си извършил рисковано изпреварване, колкото и да ти се иска.
                      Изкраваш се машина, а не човек.
                      1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                      Коментар


                        #26
                        Човекът е по "проект" създаден енергоспестяващ. Затова за него е характерна т.нар. "човешка грешка", която е сборен термин за причини за инциденти, злополуки и катастрофи свързани с човека.Те са най-общо два типа - психически детерминирани и физически обусловени. В първата група влизат всички грешки свързани с познавателните процеси (когнитивни грешки), а във втората тези произтичащи от физическите ограничения (човек има два крака, две ръце с по пет пръста и пр.). За да не допуска грешки, всяка дейност трябва да се осъществява с пълен съзнателен контрол, което е невъзможно. Затова, природата е създала изграждането на двигателните автоматизми. Всеки си спомня, как когато е бил в учебната кола, макар много да е внимавал, нещата не са се получавали гладко. С практиката, се изграждат двигателните автоматизми и човек прави нещата много прецизно, точно и без усилие, т.е. енергоспестяващо. Активният съзнателен контрол върху дейността (в случая шофирането) изисква много психическа енергия и изтощава много. Именно поради това, човек допуска определени грешки свързани с пропускане на част от информацията, например отбивка. Това е особено валидно, когато шофира в непозната среда и минава за пръв път. Вярно е, че определени хора са по-склонни към подобни грешки от други, но в никакъв случай не може да се каже, че има безгрешни. Въпросът с безопасността е свързан преди всичко с това, не как човека да не допуска въобще грешки, а да е в състояние да взема навреме точните коригиращи решения и да ги привежда в действие. Това става с опита. Въпросната анкета е разработена с активното съдействие на дружеството на психолозите в България и именно поради това в нея фигурират такива въпроси, свързани с когнитивните и поведенчески особености на водача. Идеята е, че рисковото поведение е функция на личността, а рисковото шофиране е част от рисковото поведение. С други думи, няма как един принципно невъзпитан, невъздържан и избухлив човек, или нервак, като седне зад волана, изведнъж да стане примерен водач.
                        Предвид това (и не само това), без значение какво твърди някой и без значение какви резултати е получил на въпросната анкета, няма как де се съглася, че има безгрешни водачи. За това съм готов да се обзаложа, нещо повече - мога да го докажа!
                        Относно конкретната ситуация, да речем с изпреварванията - на един и същ път, на един и същ участък, при една и съща ситуация (конфигурация на трафика) и въобще еднакви условия, двама водачи могат да бъдат с различна степен на рисково поведение. Единият, поради опита, автомобила си, преценката и способностите си, може да го направи бързо и безпасно, докато другия може да го направи рисково. Тук става въпрос само и единствено за степен на риск, а не за това дали е забранено или не. Аз примерно на забранени участъци не изпреварвам никога. Но според мои близки и познати, карам рисково, но това е според тяхната субективна преценка. Тяхната преценка се основава на обстоятелства от типа на това, че предприемам маневра независимо от това, че отсреща идва кола, но аз преценявам, че имам достатъчно време да изпреваря безопасно (това е преценка). Поради това, винаги когато се качвам за пръв път на определен автомобил, аз се "запознавам" с неговите възможности и на тази база прилагам съответния адекватен стил на шофиране. Тези обстоятелства няма как да бъдат заложени в нормативната уредба, но могат да бъдат много прецизно интегрирани в диагностичен тестов инструментариум за оценка на водачите. И според данните от тези тестове, водачите могат да се класифицират по рискова категория... а защо не и тази категория да бъде отразена в талона им.
                        Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

                        Коментар


                          #27
                          Към написаното от теб може ли само да добавя, че може би 9 от 10 човека нямат фундаментални (основни) познания по физика, които се учат в средното училище и всеки средно-образован човек трябва да ги има? В комбинация с това, което си написал по-горе за това доколко и от какво зависи един водач да е рисков, всичко заедно води до: "... през изминалата година по пътищата на България са загинали .... човека, а .... са ранени с трайни увреждания..."

                          А колко бързо би се променило всичко, ако всеки спазваше правилата, а не да си мисли, че за него не важи и че той си познава колата и възможностите. Всеки един знак и въведено правило трябва да се спазват на пътя, иначе последиците понякога са фатални, за съжаление - за напълно невинни хора.

                          Всичко започва от обучението, обаче. На много, много, много ниско ниво е.

                          Коментар


                            #28
                            Извадка от Закона за движение по пътищата:

                            Чл. 67. Водачът на нерелсово пътно превозно средство е длъжен да намали скоростта, а при необходимост и да спре, за да позволи на пътните превозни средства от редовните линии за обществен превоз на пътници да извършат необходимите маневри, свързани с потеглянето им от обозначените спирки. Това не освобождава водачите на пътните превозни средства от редовните линии за обществен превоз на пътници да вземат необходимите мерки за безопасност.

                            Не знам кой е "стар" и кой е "нов", но откакто държавата ми е разрешила да карам кола, това винаги е било в сила.

                            Иначе на теста го докарах до 93 %, но най-вероятно лъжа. Винаги при тестове и въпроси от подобен характер, тези с нисък резултат са сигурни, че другите с високия лъжат. Има теми назад из форума, в които дискусиите са подобни. Хората, които карат рисково и не спазват правилата, не разбират и не могат да осъзнаят как е възможно да се кара правилно, според закона.
                            И къде в този текст видя, че автобусът при потегляне от спирка е с предимство?!?
                            Намаляването на скоростта или спирането е свързано с това, че зад автобуса може да изкочат хора. Изобщо, сега действащия закон е пълна каша от текстове, на които смисълът е изгубен някъде.

                            Ето текста от стария правилник (издаден през 1974, последно редактиран през 1991г):
                            "Чл. 71. (1) При преминаване покрай спиращ, спрял или потеглящна(от) спирка автобус или тролейбус водачът на нерелсовото превозно средство едлъжен да намали скоростта или да спре.(2) Ако автобусът е означен съсзнак "Внимание деца", водачът е длъжен да спре, за да пропуснедецата.
                            Чл. 72. На спирки в населени меставодачите на превозни средства трябва да улесняват тролейбусите и автобусите заобществен превоз, които се включват в движението в същата посока. Това неосвобождава водачите на тролейбусите и автобусите от задължението да взематмерки за безопасност."

                            Обърни внимание на чл.72 - дори и тук никъде не пише, че автобусът е с предимство. Пише, че трябва да ги улеснява, което улесняване може да стане и с по-бързо изтегляне покрай автобуса или преминаване в лявата лента. НЕ ПИШЕ ИЗРИЧНО, че автобусът е с предимство и че трябва да спра, за да го пропусна.
                            А цитираният от теб чл.67 от сега действащия закон е някаква смес от старите два члена, в който аз не виждам никъде задължение да пропускам автобусите при потеглянето им. Пише ДА НАМАЛИ или спре, за да извършели автобусите необходимите маневри...кви маневри бе, да не правят слалом? Още по-засукано не можаха ли да го напишат?!?

                            Докато не видя изрично написан текст: "Водачите на МПС, преминаващи покрай потеглящо от обозначена автобусна спирка МПС за обществен превоз, са длъжни да го пропуснат.", НЕ СПИРАМ да пропускам автобус.

                            Това същото като зимните гуми... задължителни са, ама не съвсем, щото можело и без зимни, ако имат грайфер... Български закони - боклуци, писани от некадърници.
                            Така наречените законотворци редовно променят ЗДвП, но никой не си прави труда да промени правилника за прилагането му, затова са и десетките разминавания в правилата между закона и правилника, вкл. и в максимално разрешените скорости за движение - сравнете чл.73 от Правилника и чл.21 от Закона. Човек се чуди кое да спазва. (Ще кажете закона, да, и ще сте прави, ама тогава какъв е изобщо смисълът да има и правилник към него, който да го дублира?!?)

                            Коментар


                              #29
                              Оги, манталитетът е лош, подготовката също, но това, че няма пътища също не допринася с малко за лошата статистика.
                              Покарай в северна Италия, и ще видиш как там също се извършват една камара опасни маневри като - прелитане на червено, неспазване на никаква, ама никаква дистанция, също толкова масово, както и в БГ, малоумни изпреварвания при насрещно движение, и т.н.
                              Плюсът е, че не е такава комплексарщина, навсякъде те пускат само като пуснеш мигача, никой не те мачка, само защото караш стара количка, или пък щото е с еди каква си, провинциална/източноевропейска регистрация.
                              Почти невъзможно да видиш бой на светофара заради някаква дребна пътна ситуация, общо взето, няма такава агресия.
                              Но пак казвам, опасни маневри, в същото количество, каквото е в БГ.
                              Да, ама по статистика загиват точно два пъти по-малко хора на 10 000, спрямо БГ.
                              Щото има магистрали навсякъде. Там ми се струва много по-малко опасно дори да караш с превишена скорост,
                              от колкото да караш точно с 90 на двулентов път, спазвайки закона, но разминавайки се със стотици камиони на по метър и малко, с шофьори, готови да заспят всеки момент, нали?
                              1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                              Коментар


                                #30
                                Tempras написа: Преглед на мнението
                                " В този смисъл, аз никога не съм изпреварвал при рискови обстоятелства (фактът, че няма ПТП го доказва) "

                                Щом шофираш от 1990г всеки божи ден вероятно си минал около половин милион километра.
                                Няма вариант никога да не си извършил рисковано изпреварване, колкото и да ти се иска.
                                Изкраваш се машина, а не човек.

                                Извадил си ми думите от контекста

                                Казах, че ситуация, която други биха определили като рискова, за мен не е такава.
                                То иначе самото шофиране само по себе си е рискова дейност. Едно време инструкторът ми казваше - седнеш ли зад волана - единият ти крак е в гроба, другият - в затвора. Помнете това винаги!

                                Пример - кръстовище, излизане от път без предимство. Един от водачите вижда, че по пътя с предимство на 500 м има автомобил, седи и го чака (според него е рисково да мине, защото не умее правилно да прецени скоростта на идващия). В същата ситуация, друг водач съвсем нормално потегля и си минава, а автомобилът по пътя с предимство е все още далеч от кръстовището и проблем няма.
                                Аз какво правя - ами като съм втора кола зад някой такъв като първия, просто го заобикалям отляво, и си минавам, а той да седи и да чака второ пришествие.
                                Последна редакция от Immortal; 24.05.2019, 20:33.

                                Коментар

                                Working...
                                X