Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Относно електрически скутер, тип тротинетка.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Относно електрически скутер, тип тротинетка.

    Започнах тази тема в друга секция.
    От два дена съм с тази джаджа, от която наистина съм впечатлен. Има много ревюта, форуми, фейсбук страници и прочие информации, с които човек може да си напълни главата с представи, но истината е, че в действителност машинката си заслужава всеки лев. Не искам да конкретизирам върху марка и модел, защото отскоро пазарът ни е залят с много подобни. Тези машинки ( всякакви ел. скутери и марки) са хит в Испания, Холандия ( държавата на велосипедите), Англия, Германия, Русия. Ел. тротинетката обаче съвсем не е нещо ново, след като в една фейсбук страница бяха публикувани снимки от 30-те години на миналия век с тях. Моята сметка без кръчмар е, че за нуждите ми и ежедневни преходи, цената на екземплярът ми ще се избие преди да му свърши гаранцията, но дори това да не се случи, със сигурност кефът ми ще става по-евтин...Ако въобще говорим за икономическия аспект от нещата де.
    tambuhtaneca написа: Преглед на мнението
    Я дай малко повече инфо. Колко според теб е адекватния пробег за това нещо, смисъл не колко му е максимания, а за какво разстояние си струва да се ползва 5 км? По пътя ли го караш или по тротоара? Как се справя с препятствия - интересно ми е ако мина с 18-20 км/ч през трамвайни релси дали няма да се пребия? Какво разстояние ти минаваш и колко ти е средната скорост?
    Относителен е оптималния му пробег. Зависи от терен, тегло на управляващия, начин на каране. Абе като автомобила е.
    Аз лично ще го ползвам в ежедневието си. От дома до офиса ми е точно 2,56 км. по велоалея. От офисът ми до централата на фирмата, в която работя е около 4 км. пак по велоалея. Домът ми е по средата им. Всъщност целия ни Бургас е опасан с велоалеи и в това отношение и копче не можем да кажем. От нас до най-отдалечената ми точка на града ( 12 - 13 км.) са само велоалея, а там където се налага да се пресичат булеварди има светофари. Вчера мои приятели ( които ме и запалиха) направиха 16 км. преход при напълно заредени машинки. Единия се е прибрал с остатък от 45% батерия, а другия с 52%. Карали са на еко-режим. Според мен 30 км. в такива условия са си напълно достижими. Що се касае за София и трамвайните релси. Трудно ми е да кажа, но гледах много ревюта с кодовото име на машинката, има и видеа от София. Там пичовете си карат по шосето, което е много рисковано според мен. Бургазлии ще ме подкрепят, но тук и най-отдалечените от центъра квартали са свързани с него и помежду си чрез велоалеи. Не мога да бъда категоричен, че машинката ще върши еднаква работа навсякъде в Б-ия. Що се касае за средната скорост: Различна е, а аз тепърва ще я карам. Имам я от два дена, където губя повече време по пътя, където ме спират хора, експериментирам, уча се, свиквам. Иначе предпочитам да я карам на круиз с 18 км./ч. На равни и свободни от хора участъци си позволявам по-високи скорости. След 50% на батерията софтуера пази батерията за сметка на макс. скорост, като разбира се по стръмни надолнища отговорността си е в управляващия. Тежа 82 км. - няма баир за нея. Има много ревюта в нета, а при интерес ще споделям...Пък ако станем и повече - още по-добре.
    ПС: Още съм зарибен, и ако ви се струвам прекалено въодушевен, това е от желанието си да споделя емоциите си и да помогна на колебаещите се, така както на мен помогнаха.. Писах го, но съжалявам само за това, че се лутах и чудех дълго. Загубих два пълноценни месеца за активно каране през тази година.
    A17DTС/S
    Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

    #2
    Благодаря ти за мнението и впечатленията от машинката! Аз съм малко скептичен, поради това, че именно тези тротинетки са направени за велоалеи и участъци с добра настилка.(което е доста трудно за БГ). Мен ми трябва примерно да мина 5-6 км ама по софийските пътища, и честно казано не знам как ще се държи машинката. Според мен за нещо до 2-3-4 км - това ти е 25-40 мин пеша. С тая джаджа спестяваш 10-15 мин примерно ама е доста по-опасно както казваш ти. Въпросът е струва ли си?

    Малко off topic (съжалявам). С един колега от бившата работа си говорихме, щото той живееше на 5 мин от метростанция и му беше 1 спирка до работата, но той си ходеше с автомобила. Кое би му било по-бързо/евтино. Реално с метрото му трябваха 5 мин, даже по-малко до метростанцията, след това 3 минути превоз и 3 минути пеша до работата - общо да кажем <15 мин. С автомобила 7-8 минути докато да го докара до паркинга около работата и да паркира и пак 2-3 минути пеш. И това лятото. Зимата --- то се знае + 10-15 мин.

    Ако трябва да перифразирам - при теб случая е точно за такава тротинетка, ама ако трябва да пресечеш Бургас по главни булеварди и т.н. по 6-7 км в посока на ден, би ли се навил да го правиш всеки ден с тази тротинетка и как ще ти се отрази това?
    FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

    Коментар


      #3
      tambuhtaneca написа: Преглед на мнението
      Благодаря ти за мнението и впечатленията от машинката! Аз съм малко скептичен, поради това, че именно тези тротинетки са направени за велоалеи и участъци с добра настилка.(което е доста трудно за БГ). Мен ми трябва примерно да мина 5-6 км ама по софийските пътища, и честно казано не знам как ще се държи машинката. Според мен за нещо до 2-3-4 км - това ти е 25-40 мин пеша. С тая джаджа спестяваш 10-15 мин примерно ама е доста по-опасно както казваш ти. Въпросът е струва ли си?
      Ако трябва да споделяш тротоари с пешеходци, асфалтова настилка с автомобили и да газиш по неравни участъци - не си заслужава. Първо, че трудно ще развиеш скорост и второ - застрашаваш здравето си и това на случайните пешеходци. Както писах и преди, в това отношение в Бургас не можем да се оплачем. Където и да искам да отида в града, мога да го направя без да се отделям от велоалеите. Допреди 5-6 години със сигурност нямаше и да помисля, за такова средство за предвижване.
      Ето така изглежда градът ни днес. Всеки булевард е съпътстван с тези велоалеи. Тук в мапса не е актуализирано навсякъде, но това е една малка част от ежедневния ми маршрут.
      https://www.google.bg/maps/@42.46641...2!8i6656?hl=bg

      tambuhtaneca написа:
      Ако трябва да перифразирам - при теб случая е точно за такава тротинетка, ама ако трябва да пресечеш Бургас по главни булеварди и т.н. по 6-7 км в посока на ден, би ли се навил да го правиш всеки ден с тази тротинетка и как ще ти се отрази това?
      Може би със снимката съм ти отговорил. Такива велоалеи има вече навсякъде. Снимката е от един от най-натоварените булеварди в Бургас. 6-7 км. не са ми проблем, но честно казано, ако ми се наложи да пътувам до другия му край няма да съм тротинетката, или ако го направя няма да съм в работен режим. Иначе, това нещо винаги ще е с мен, дори и с колата да съм, в багажника ще да е.
      A17DTС/S
      Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

      Коментар


        #4
        Вие не алеи, вие си имате писти за Ф1 хаха. То на това и картинг може да си вземеш и да си караш....евала
        FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

        Коментар


          #5
          Аз пак да попитам за килограмите, че ми е важно :D
          "Без сърца, сме просто машини"
          Toyota Prius 1.5 Hybrid
          EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

          Коментар


            #6
            За същите пари може долу горе да се купи и комплект батерия и мотор за електрифициране на колело.

            Коментар


              #7
              От известно време се придвижвам с колело и ме дразни точно това, че не е компактно.
              Сутрин и вече правя едни упражнения да го прибирам и заключвам в мазето и това ме изнервя, а това си го вземам в асансьора и хайде в хола.
              "Без сърца, сме просто машини"
              Toyota Prius 1.5 Hybrid
              EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

              Коментар


                #8
                Аз съм се возил на такова наскоро, марка Xiaomi и останах доста впечатлен от него. В интерес на истината дърпа доста добре дори и на лек баир, стига да си се засилил преди това, защото самото тръгване става малко по-трудно ако си по-тежък. Спирачката беше дискова отпред и спираше доста бързо. По неравните тротоари е доста дразнещо и не бих го препоръчал. Само ако се кара на равен асфалт си заслужава, тогава е доста голямо удоволствие.

                Коментар


                  #9
                  Аз пак да попитам за килограмите, че ми е важно :D
                  Дават го до 110 кг., въпреки че в инструкциите не срещнах подобни изисквания. Тук един руснак твърди, че на теория и 150 кг. ще носи.
                  https://www.youtube.com/watch?v=6ajh9xjgcCw
                  A17DTС/S
                  Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                  Коментар


                    #10
                    След 5 дена каране имам вече твърдо мнение. Голяма грешка, че не съм го купил по-рано.
                    Много се запалих, дори се пристрастих. И сега пиша и нямам търпение да го яхна. И все пак - това нещо си
                    иска добри алеи и пътища. В други условия не че не става, но не е така комфортно да речем. Едва днес намерих и
                    едно БГ ревю от бри4ка.сом. Пичът отговаря на почти всички въпроси, които ми зададоха двамата колеги.
                    https://www.youtube.com/watch?v=PQpf2ILbX-o
                    A17DTС/S
                    Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                    Коментар


                      #11
                      На тези машини какви са възможностите за ремонт, смяна на части, колела, лагери и др. подобни ремонти? Все повече забелязвам и в София, а една какичка даже ме изпревари с такова и направо ме съсипа. Иначе видях един господин, който си пердашеше с такова по павирана улица, ама павирана с тия най-гадните павета - правоъгълни, напречно наредени, със заоблена горна част, а не гладка. С кола по такива павета знаете - отвратително е. С велосипед също е много зле. Как ли биха се отразили подобни улици на тротинетката?

                      Коментар


                        #12
                        Карал съм такава по жълтите павета и мога да ти кажа, че ако съм имал камъни в бъбреците, вече нямам.

                        Коментар


                          #13
                          На тези машини какви са възможностите за ремонт, смяна на части, колела, лагери и др. подобни ремонти?....
                          Оги, има всичко. Кеф ти от алито, кеф ти е от тук. Аз в Бургас се свързах с представителите ( дистрибутори, магазин и ремонт) и при тях имаше всичко. Тази фирма съществува и в София.
                          Най-скъпата част естествено е батерията, но с нея проблеми не е имало - дават я с живот до 1500 цикъла за зареждане. Проблемна е една кормилна втулка, там където се сгъват тротинетките, защото с времето се разбиват, но руснаците са намерили много евтино, елементарно и вършещо работа решение на този проблем. Иначе дискове за спирачки, болтове, джанти, гуми, ел. двигатели ( безчеткови са), има всичко. Тази фирма я има и в София.
                          За 300 км. с нея - проблеми
                          1. Спуках задна гума - смяната е приключение, но аз си реших кардинално проблема, като си закупих плътни гуми от дистрибутора в Бургас ( по 35 лв. парчето). И там е приключение, но се мъчиш веднъж. За монтажа ми помогнаха едни французи в тубата.
                          2. Ъпдейтнах софтуера и някак си получих по-мудна тротинетка. Резетнах я, върнах си старите настройки и машинката се прероди.
                          3. Според мен за хора над 95 кг., ако имат в маршрута си големи изкачвания ( над 12-13 градуса наклони) ще е тегаво.ю
                          4. Тази машинка е опасна.много. Около мен много хора имаха интерес да я пробват и аз я давах на всеки, но явно подценявах опасностите. Миналата седмица я дадох на колежка да я покара и се стигна до шевове на ръката. Лях си куршум, а 2 дена не пипнах машинката.
                          5. Всички се оплакват, че пукат лесно гуми ( на мен с колелото ми беше дошло до гуша). И аз пукнах, но проблема го реших, както писах по-горе.
                          6. За неравности, не очаквайте возия от тази машинка. За асфалт са си. Има обаче на пазара такива, които осигуряват возия чрез амортисьори и пружини в окачването на степенката, с по-мощни батерии и и по-голяма товароносимост но са далеч по-скъпи. Въпреки това, ВЕЧЕ си мисля, че си струват парите.
                          Предимства на марката :
                          1. Може би е най-евтината на пазара от всички, които са с нейните параметри.
                          2. Намират се резервни части и аксесоари, разпространени са в Европа и света.
                          Аз лично съм доволен, тежа 82 кг, висок съм 1.80 и ми е просто перфектна. Изкачвам наклони от 14-15 градуса ( по маршрута си) и когато батерията е над 50% не се замисля, под 50% се усеща напънът и, но пък си имало тънкости и те са в такива случаи да не се подава газ, а да се поддържа скорост, с която ел. двигателя не се мъчи.
                          Аз я препоръчвам на всеки с моите габарити и ежедневни преходи от по 12-14 км. Просто е перфектна за такива разстояния, които са нито за кола, нито за пеш. Така съм я изпитал, в други случаи може и да подведа хората. Аз имам приятел, който ежедневно минава с нея по 22 км., но се движи по равно и тежи 75 кг. Иначе в Бургас се напълни с такива машинки, а отскоро се засичаме с една млада дама, когато се прибирам по дългия си маршрут от 5 км. Караме заедно, въпреки че тя тежи не повече от 60 кг. с раницата си, но на круиз контрол сме заедно. На друго ниво социален контакт съм със скутерчето.
                          A17DTС/S
                          Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                          Коментар


                            #14
                            Минах през периода на тротонетките с мотори от резачки за дърва. Ей, стои в мазето този пушещ бръмчалник и може да се каже, че от както сина ми щеше да си счупи главата съм я замразил. Гледам колеги си понакупиха електрически машинки. Карах една, но ми я пуснаха на ограничена скорост. Добре е, мисля си по въпроса, като и търся приложението в моя случай.
                            FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

                            Коментар


                              #15
                              Вече сме с близо 300км изминати, с подобен скутер /така му кажуваме в къщи/ ... реплика на Шаоми, т.е. ори марката на Плесио, а именно Турбо-х. Истински помошник в центъра на града. Най-голямото преимущество е компакността ... въпреки кретенския багажник на 207 се събира и в момента в който си в офиса, например ... изваждаш го и тръгваш по друмищата ... градски и централни. Очаквах тея 12кила до са по-малко, но се ядват при положение, че скутера се събира в кой да е асансьор или стълбище.
                              Пежо 207 1.6 турбо, на Ф60 и Pipercross PK002F, но с дупка в буталото ...
                              Пунто Ево 1.6 multijet ... да видим кво ще излезе ?!
                              http://www.keepfighting.ms

                              Коментар

                              Working...
                              X