Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови екостикери за колите

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Нови екостикери за колите

    ***Това все още е само проект, не е прието официално***, но предвиждам, че ще бъде прието до края на годината.
    При годишния технически преглед всяка кола да получава стикер, удостоверяващ колко замърсява.
    Целта е най-големите замърсители да не бъдат допускани в градовете в дни с мръсен въздух.
    Предвижда се да има пет екологични категории, които да обхващат леките и лекотоварните автомобили, но не и автобусите и камионите, което е малко странно, но нямам достъп до пълния текст и замисъла на проекта.
    Колкото по-нисък клас е колата, толкова повече замърсява въздуха. Това замерване и стикери нямат нищо общо с обявената от производителя еко категория.
    Данните от замерването ще бъдат изпращани към някаква си система в реално време и тя ще определяла каква да бъде категорията, а не човека в пункта.

    За мен това е крачка напред, лошото е, че е закъсняла с едни 5-10 години.
    "Без сърца, сме просто машини"
    Toyota Prius 1.5 Hybrid
    EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

    #2
    Надали е крачка напред щом отново се опитват с половинчати мерки да хвърлят прах в очите на хората , а именно да ги товарят с още парички като през това време
    най-големите замърсители ще продължават да мятат кълба от сажди и дим т.е. някое лоби пак не дава да закачаме фирмите - нека си печелят на воля .....
    koce73 , Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1997 специално пригодена за тежък терен , отскоро и Subaru Forester 2.0 2005 за още по-тежък терен 0895747442

    Коментар


      #3
      Мнението ми е, че умишлено прокарват мерките една по една, защото, ако се въведе всичко на куп, ще има рев до небето.
      По същия тих начин се въведе системата за преглед на платен данък по пунктовете за ГТП, евро категориите и т.н.
      В случая не става въпрос за нови данъци и такси, а за ограничаване на достъп до централните градски части.
      "Без сърца, сме просто машини"
      Toyota Prius 1.5 Hybrid
      EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

      Коментар


        #4
        Като цяло адмирирам този проект - абсолютно така трябва, колите дето замърсяват трябва да остават извън централните части на големите градове. Друг е въпроса има ли достатъчно паркинги в покрайнините на големите градове, за да може да поемат тези автомобили, както и развит ли е достатъчно транспорта, за да извози хората. Не мисля, че буферен паркинг от порядъка на 500-1000 места ще може да задоволи нуждата на всички в покрайнините на София. Само от Перник на ден пътуват 10-20 пъти по толкова. Другото е, че със сигурност резултатите от измерването ще могат да се манипулират - все пак сме българи, ще им намерят цаката хората от ГТП-то и ще дават само от "готините" стикери, за да ходят хората при тях - както е и в момента - в повечето пунктове, да не кажа всички, те пускат дори и с неизряден а-л.
        FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

        Коментар


          #5
          Ми тогава на метанките ще трябва и данък, и винетка да им опростят.
          Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

          Коментар


            #6
            Метанките ще могат да влизат в центъра, въпреки данъка ))))
            FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

            Коментар


              #7
              Никакви пари няма да опростят - напротив това е с цел да лапат още понеже не им стига
              koce73 , Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1997 специално пригодена за тежък терен , отскоро и Subaru Forester 2.0 2005 за още по-тежък терен 0895747442

              Коментар


                #8
                Метан и газчица ще имат предимство пред доста дизели
                Пак казвам, не говорим за пари, а за ограничаване на достъпа до централните части.
                Нататък може и на пари да го обърнат, като видят плашещата статистика за изгорелите газове от пунктовете...
                "Без сърца, сме просто машини"
                Toyota Prius 1.5 Hybrid
                EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

                Коментар


                  #9
                  Според проекта и това, което чух, формулата за категория няма да се изгражда само на база измерванията, а ще включва и съответната евро категория на превозното средство.
                  А не знам защо толкова много се говори за газта или метана, че едва ли не били незамърсяващи. Замърсяват си доста добре. Да кажем метанките дори в някои параметри замърсяват доста повече от бензинов аналог. Примерно във въглеродния оксид бълват с около 20% повече от бензинова работа. Газовите такива пък бълват повече азотни оксиди. Така, че не са цвете за мирисане, както битува масовото мнение.
                  Единствено в крайна сметка са "по-чисти" във въглеродния диоксид - газовите с около 10%, а метанките с около 25%, което е и главния измерващ параметър за оценката.
                  В този ред на мисли хибридите, които работят на Аткинсън цикъл са мноого по-добри от всички метанки и газови на улицата, при един и същ разход. Ама като отнесем и разликата в разхода, то нещата стават в крайна сметка с много голяма разлика. И аз бих питал - защо ще ми измерват и съответно налагат категория на хибрида в изцяло работещ режим на ДВГ-то, при положение, че това не е нормална работа на автомобила? Защо няма да го правят в итински условия, натоварване и т.н., както трябва да бъде?
                  И примерни числа - Да кажем Голф 2011-та на газ в теста показва 149 г/км ЦО2. Приуса дава 89 г/км. Което си е с около 40% по-малко емисии. Голф на метан от 2018-та бълва 95 грама, а Приус 70 грама, или отново с 25% разлика. Аз лично силно се съмнявам да се види тази разлика в пародийния тест, който ще правят по време на ГТП-то.
                  В крайна сметка за мен това е поредната измислена работа, която няма логика да я налагаш. Като всички знаем, че колите не повлияват по абсолютно никакъв начин на замърсяването в градовете, които се измерват. Защо тогава ще трябва да им се спира достъпа? Защо не минат през истинските замърсители и върху тях да спадат репресивните мерки? Все въпроси, неудобни, на които никой няма да каже нищо.
                  Последна редакция от BO; 19.04.2019, 10:15.
                  A20DTH ЖТД ама не баш
                  1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                  Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                  Коментар


                    #10
                    Те понеже в централните части на градовете дишат само люляк и рози, имат си собствени генератори на О-2 и са херметически изолирани от извън-централните части....

                    Който ги мисли тия неща, е истински БОК на научната мисъл и нов баща на физиката. 1 куб. см въздух обикаля планетата за 11 дни, над България и Европа вали пясък от Африка, а те щели да чистят въздуха, като ограничат колите да не влизат в някакъв периметър от 2 километра и хоп! - вече въздухът в центъра ще е с 60 % кислород, а не с 20...

                    Коментар


                      #11
                      Предпоставката е, че тези, които не отговарят на изискванията ще ползват градски транспорт и няма да използват автомобила в дадения ден.
                      "Без сърца, сме просто машини"
                      Toyota Prius 1.5 Hybrid
                      EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

                      Коментар


                        #12
                        Ето виждаш ли несправедливостта. Ние с безопасните автомобили дето кротко си ръсим сажди ще гледаме тъжно на околовръсното, тия дето като им пипнеш колата може те урепа тока или тия с водородните бомби ще се разхождат необезпокоявани
                        Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                        (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                        Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                        Коментар


                          #13
                          Има замисъл в това, но не е добро решение за България. Първо, замърсяването от леки коли на глобално ниво е има няма 12.5%, като полувината идва от Америка. За да има истинска разлика трябва да се обърне внимание на промишления сектор. Второ, България е под средното за Европа от страна на въздушно замърсяване идващо от МПС-та. Вярно, караме стари щайги коя с катализатор, коя без, но пък нямаме и 7 милиона население. Не караме много, защото ни е скъпо, не всеки има кола и държавата ни е така устроена, че всичко гледа да е колкото се може по-близо до центъра и работното място. В Германия чичо Ханс може и Евро 10 Мерцедес да кара, но работи на 150км от там където живее, има си една кола за уикендите и лятото да си обикаля, без конкретна дестинация в хубавото време, жена му си има и тя кола, децата им като порастнат айде и на тях по едно МПС. Попринцип трябва да има някакви правила за емисиите, съгласен съм! Но точно в България, ако искаме по-чист въздух колите изобщо не трябва да са ни първи приоритет при борбата със замърсяването.

                          Коментар


                            #14
                            Отдавна не съм писал във форума... Ще използвам тази тема, която смятам че тепърва ще се оживи, тъй като новите "Еко Стикери" влизат в сила от 12.07.2021...

                            Днеска минах преглед и мериха емисии и чудесии с някаква нова компютърна програма - и се оказа че Брава-та ми надвишава допустимата норма.

                            Но вместо да ми обяснят за какво точно иде реч - пича ми посочи някакъв залепен на стената плакат на който пишеше за тия стикери, и ми каза че догодина няма да мога да мина прегледа. "Сега те пускаме, но да знаеш че догодина няма да има прошка като влязат в сила еко стикерите". Изглеждаше много щастлив като ми го казва, а на мен ми пламна главата..

                            Още преди да стигнем до емисиите човека очевидно потриваше ръце да имам проблем, но всичко си ми беше изрядно. После вика, цитирам, "Ехх как ми се искаше днеска поне една кола да спрем. Тия фиати хич не са читави, за бракуване са всичките!". Това го изрече къде на шега, къде със завидна доза злоба... А моята глава си пламтеше..

                            После като почна "измерването" ме викна да погледна монитора, сякаш съм някакъв експерт в тази област и ще разбера всичко което ще видя на екрана.. Аз, абсолютно неразбиращ какво гледам, го питам какво значат тези цифри и графики, но само ми беше казано само че догодина няма да ме пуснат да мина прегледа. И отново ми беше посочем плаката на стената.

                            На мен вече ми причерня... Машината ми на 23 години, стара е, да, но е в много добро техническо състояние за възрастта си. Поддържам я винаги в добро техническо състояние, никога не ползвам части или гуми втора употреба. Имам и катализатор. Карам само на бензин, нямам други уредби.

                            Блъснаха ме челно със 150 км/ч. преди 17 години, точно на днешния ден. Оцелях по някакво чудо, но имам увреждания които не ми позволяват да работя постоянна и физическа работа, дори ми е трудно да вървя и да стоя прав. Предвид това, не мога да си позволя нов автомобил. Не мога и да тегля заем, а и не искам да им плащам 100%-товите лихви. Не знам какво ще правя..
                            Не се оплаквам от несгодите си, просто разяснявам защо ми пламна главата...

                            Живея в град в който улиците са като в Багдад, все едно е водена 20-годишна война. Липсва пътна маркировка в цялата област Добрич!!
                            От близо два месеца на основния булевард който прекосява целия град, точно в района на центъра - зее дупка която е 2-3 квадрата и е засипана само с пръст която дори не е заравнена. Всеки път като минавам оттам виждам как водачи свиват рязко за да я избегнат и са на косъм от ПТП. Дупката е докладвана по три начина в Община Добрич но до ден днешен никаква реакция!!

                            Има основни пътни артерии в областта по които се движи постоянен и международен трафик, и няма грам пътна маркировка! Ако те заслепят не виждаш дали си на платното или в банкета. А асфалта е осеян в кръпки и неравности, все едно че е изоставен път. Странични и осеви линии не съм виждал от комунизма!

                            В самия град Добрич през 2-3 години боядисват линии САМО на 5 метра преди кръстовищата, които се изтриват след два месеца. Пешеходните пътеки в целия град са изтрити на 90%. Светофарите не са синхронизирани, няма "зелена вълна" от над 25 години.

                            Има разбити цели улици от ВиК и от всякакви фирмички които копаят безконтролно - с години не се асфалтират разкопките им. Има дупки на централните булеварди които зеят с много години. Тротоарите в целия град са в окаяно състояние. Мръсотия в крайните квартали и междублоковите пространства, дори зимата като падне голям сняг не пращат нито един снегорин да почисти.

                            И сега искат да ме ограничат да се движа с кола в този град защото съм отделял малко повече CO2??
                            Тия искат да въведат някакви строги европейски правила и мерки в държава в която няма здравеопазване, пенсионерите гладуват и живеят в крайна мизерия и недоимък, народа събира пари за лечението на деца и спешно-нуждаещи се, ежегодно се организират концерти за събиране на средства за гладуващи деца, ежегодни кампании за гражданско "почистване за един ден", закриват се болници заради липса на бюджет, закриват се отделения заради липса на лекари и персонал, закриват се училища заради липса на деца и учители?!?

                            Къде сме ние, къде са те???!!! Колко е средната заплата в Западна Европа и колко е у нас???! Колко е пенсията в Западна Европа и колко е у нас???!

                            Измислиха десетки изисквания за собствениците на МПС-та през годините. Ние някак си успяваме да се нагодим... къде нормално, къде с клизма...
                            Измислиха застраховка "Задължителна гражданска ОТГОВОРНОСТ". А къде е отговорността на държавата, в лицето на властта?!? Според ЗДП пътната мрежа трябва да е в перфектно състояние с маркировка, знаци, обозначения - а какво имаме в действителност?!?
                            За какви ОТГОВОРНИСТИ изобщо говорим? И тук проблема е че ако ти не си платиш данъците дори не можеш да минеш преглед, но когато държавата е абдикирала от проблемите на пътя?!?

                            Магистрали ми строят, сякаш това е големия проблем на българина. Всички са се юрнали по магистралите като невидели. Направиха си магистралите за да могат да си разхождат служебните коли, а народа кучета го яли...

                            Бензина ни е колкото в Западна Европа. Колко бензин може да зареди един западно-европеец с една средна заплата, и колко един българин със средна заплата?!?

                            В процес на влизане в сила е и изискването за паспорти на къщите и апартаментите. Щото в Европа било така от години. Та, ние в Европа ли сме??? Кое ни е европейското - моля някой да ме просветли???

                            Това с тези еко стикери е вече прекалено, според мен. На фона на целия този батак в държавата - същата ще ме принуди да бракувам автомобил в отлично техническо състояние, само защото бил надвишавал някакви си норми за вредни газове!?!

                            Та аз въртя на година средно по 4-5 хиляди колометра...
                            Дори, за последната една година имам точно 1500 км - заради пандемията не съм ходил никъде! Зимата не карам изобщо, особено ако падне сняг. От 16 години я имам тази Брава, навъртял съм точно 69,000 км, делено на 16 прави точно по 4666 км средно на година.
                            Толкова мога да си позволя - толкова карам! Но колата ми е важно средство за предвижване, водя и възрасните ми родители по доктори и т.н.

                            А сега искат да ми я бракуват, защото всичко друго ни е наред в държавата, останаха само вредните емисии да се ограничат!!!!!!???

                            По пътищата е пълно с дизели които димят като за световно, и куп други неизправни бараки които не са били поддържани нито отвътре нито отвън, изгнили, димящи, гърмящи, ръмжащи, пърдящи, виещи, но винаги са минавали прегледи, и продължават да ги минават!!

                            Как аз, който поддържа мпс-то си в много добро техническо състояние, и който върти по 5000 км на година, замърсявам природата с вредни газове и подлежа на бракуване?!?

                            Ако някой може да ми разясни - моля, ще се радвам да прочета още мнение и размисли по темата. Поразпалих се малко вповече..
                            1997 Brava 1.6, 16V

                            Коментар


                              #15
                              Както казвахме едно време:
                              Ех Добрич, градът на мечтите, всички мечтаят да избягат от там...
                              То реално навсякъде е така де, но на държавата не и дреме за обикновените хора, трябва да се оправя статистиката... Иначе, колегата го е описал много добре, мила родна картинка.

                              Коментар

                              Working...
                              X