Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Преградна стена - шумоизолация

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Преградна стена - шумоизолация

    Здравейте колеги,

    Мъчи ме един въпрос. Трябва вкъщи да направя преградна стена и да направя от една стая - две. Въпросът е гледах клипчета как се прави с гипскартон, като се слага конструкция с минерална вата в средата и от всяка страна по 2 листа гипскартон т.е. 25мм дебелина на страна (ако взема 12.5мм дебел). Другия вариант е с YTONG, като мястото е 2м на 2.31м. Вариант за YTONG мисля, че 15см е добре, но там пък се налага лепила и т.н. а отдолу подът е дюшеме. Имате ли идея за друг материал различен от минералната вата, който шумоизолира по-добре? Другото ми питане е, ако взема профили 75мм (в магазина, който питах имат само такива), а ватата е 5см как да направя така, че да не се свлича, защото няма да е плътно в профилите а ще има 2.5см разстояние, как да я закрепя?

    Благодаря!
    Alfa Romeo 147 1.9JTD 16v

    #2
    ОСБ - плоскости имат добра шумопоглъщаемост и стават за такива цели, а отвътре за пълнеж слагаш кори за яйца. Шума представлява вид вълна, всяка пореста и начупена повърхност го "убива". Отговора на въпроса ти, по-скоро трябва да е свързан с времето на съществуването на тази стена.
    Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

    Коментар


      #3
      Може да ползваш изолация от типа фибран стиропор или там както се пише,но ще трябва да си наредиш скарата по размера на листовете или да ги режеш. Ватата няма да се свлече стига да е от тая на листовете доста е твърда,а не да е руло.Според мене просто си намери увета и цев
      ета 50 да не се напрегаш излишно.
      Последна редакция от banski starec; 25.03.2019, 21:07.

      Коментар


        #4
        Благодаря Ви, колеги. Та за ОСБ не мисля... ще стане ако няма да се скрива, но се иска да стане както трябва, а умът ми не го побира шпакловка върху ОСБ. Стената ще остане за доста дълго време. В момента има стена, но мисля, да я махна, защото скарата е от дърво и я е почнал дървояд и се състои само от 1 лист гипскартон и като се пусне ТВ-то в едната стая и в другата се чува. За шума иначе, да - знам, че е вълни и бях гледал преди години за такива като дунапренени шумоизолации като е с формата на пирамидки.

        Според вас примерно ако взема 75мм профили и ватата е 50мм, то дали е плюс да запълня примерно с 2см. стиропор т.е. вата + стиропор?
        Alfa Romeo 147 1.9JTD 16v

        Коментар


          #5
          Доброто решение е гипскартон по 2 листа на страна с вата вътре - хем топло, хем шумоизолация. Профилите са стандартни 50мм 75мм 100мм. Смени магазина или поръчай по интернет. Ако имаш 15 см, най-добре сложи 100 мм профил с вата и 2 листа на страна гипскартон и ще стане 15 см.
          Последна редакция от tambuhtaneca; 25.03.2019, 22:40.
          FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

          Коментар


            #6
            Зависи какво се гони като шумоизолация. Правил съм, но как да го кажа- с професионални материали за целта, а не кори от яйца и разни измислици, които хората смятат, че шумоизолират. Скъпо начинание е и ако с преградна стена без да има тухли/бетон в нея смяташ, че ще постигнеш някакъв супер ефект- не. Има готови панели, сещамс е за Mute wall. Аз използвах отделните им елементи с по-високо качество, но на тухлена стена. Ефекта при мен беше доста добре, но все пак не е само една конструкция с картон и толкова. А картона не само, че не спира нищо, ми така ще ти кънти, все едно заставаш до мембраната на тонколона.
            Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
            Fiat Bravo'97 1,6 16v
            Fiat Tempra'91 1,6 mono

            Коментар


              #7
              Стиропора е топлоизолация, а не шумоизолация. Само пресована вата ще ти свърши работа с гипсокартон.

              Коментар


                #8
                Напълно подкрепям Пакумба. Гипс и вата е умряла работа, другите коментирани също няма да шумоизолират.
                Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                Коментар


                  #9
                  Глупости! В цял свят се прави с гипс и вата. Не става с всякаква евтина вата и се слага по определен начин, а не просто да я напъхаш да има нещо. Прочетете и то в сайтове на царете на гипсокартона и преградните техники, а именно американците. Аз имам къща с градоред и на вторият етаж съм сложил скара и вата на пода, тавана и на стените, които преграждат и шумоизолацията е задоволителна. Разбира се няма как да е като тухла, но не кънти и не се чува като някой говори с нормален тон от другата страна.
                  Последна редакция от yeksuh; 26.03.2019, 09:43.

                  Коментар


                    #10
                    На вас може майтап да ви се струва, НО КОРИТЕ ЗА ЯЙЦА ВЪРШАТ ЧУДЕСА, специално за шумоизолация! За да предотвратя остро влизане с бутонките от някой по-некомпетентен от мен по въпроса, ще кажа само, че на мен това ми е работата - занимавам се с безопасност на труда. Миналата година имахме няколко проекта именно за звукоизолация, при това на пресов участък и се използваха професионални технически решения, които за съжаление са скъпи. Едно е производствен шум от машини над 90 децибела, друго е битов шум от деца, телевизор, тропане на чинии и пр. Осевн това маниаците меломани, на тема звукоизолация ползвот подобни, доста евтини и ефективни методи за звукоизолация, като едни от тях са точно панели от кари за яйца с пълнеж от перлит. Именно това лично съм изпробвал и приложил и смея да твърдя, че за 10 см дебелина, няма по-добър пълнеж. Структурата е гипскартон от двете страни с пълнеж от кори за яйца и перлит. Такава конструкция има 80% от ефекта на предназначените за тази цел материали, но струва по-малко от 10% от стойността им. Проблема с такава стена е, че останалите конструктивни елементи в помещението няма как да са със същата структура, т.е. стената и да спира шума, другите елементи не се знае.
                    Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

                    Коментар


                      #11
                      Не съм специалист, но я разгледайте едно звукозаписни студио как е оформено например тук https://www.youtube.com/watch?v=m2nfQy3GAW4 https://www.youtube.com/watch?v=j3RsCwfsabs , идеята доколкото съм запознат е звуковите вълни да не резонират в стената, а да се разсейват и потушават взаимно, затова са създадени тия пирамидални структури на стените, така са оформени и корите за яйца и мисля, че D.Stanev е абсолютно прав.
                      Ето как може да си направиш стената https://www.youtube.com/watch?v=44fq...wfsabs&index=3
                      Последна редакция от NikMar; 26.03.2019, 15:48.
                      FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
                      Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

                      Коментар


                        #12
                        Здравейте колеги, стената почти готова. Корите за яйца знам, че вършат работа. Приятел музикант с групата му си наеха гараж и така го изолираха да не пречат на съседи. Стената я вдигнахме и между плоскостите сложихме вата минерална 10см. не знам колко е удачно, не е завършена и има ефект, но мисля, че не е огромен, според майка ми е значителен това е важното. Click image for larger version

Name:	USER_SCOPED_TEMP_DATA_MSGR_PHOTO_FOR_UPLOAD_1553621222398.jpg_1553621226301.jpg
Views:	1
Size:	119,6 KB
ID:	2098400
                        Alfa Romeo 147 1.9JTD 16v

                        Коментар


                          #13
                          10cm, ако не е много пресована са нищо, нормално е да няма голям ефект. Съща така при толкова тънка преградна стена нямаш никаква възможност да наредиш вратата както трябва да е, а именно вътре се редят освен така парчетата и парчета перпендикулярно на вертикалните CD-та за да спират разпространението на звука. Както и да е, нали ви върши работа.

                          Коментар


                            #14
                            Мисля, че се получи добре. Нямам много време и ми остана само фугите да оправя и мисля, че е завършено след което шпакловка. Не мисля, че стената ще остане гола. От едната страна мисля, че ще има гардероб така, че и той ще изолира. Благодаря Ви!
                            Alfa Romeo 147 1.9JTD 16v

                            Коментар

                            Working...
                            X