Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Фиат добло 1.9JTD 8v 105hp

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Фиат добло 1.9JTD 8v 105hp

    Здравейте колеги и поздрави към всички вас ! Казвам се Петьо, на 26 години и съм нов във форума.
    Карам Фиат Добло 1.9jtd 8 клапана 105 коня 2007ма година. Имам колата от 40 000км и ме радва, ползва се за работа в града. От около година насам започнах да се интересувам от коли, стана новото ми хоби. Започвам да изпитвам желание обаче да преплета събирането на информация от интеренет с нейното прилагане на практика и се надявах да можете да ме насочите и да ми помогнете. Колата е на 290 000км (не се знае колко са реални)с рециклирана турбина и сменен съединител преди 20к км. след което й бе направен ремап. Харесваше ми как върви и все още ме радва, но както с всичко - свикнах. Няма я вече тръпката и исках да се поинтересувам за следващ stage.
    1) първият ми и основен въпрос е разбира се - този двигател сток на колко коня успява да издържи ? Чел съм, че 1.9жтд носи до около 300 коня, но това е 16 клапановият, а това добло е с 8. Автомонтьор ми каза, че имат разлика в буталата и други, затова не е сигурен до колко още може да се засилва и тези 135-140 коня на които е в момента дали не са границата преди да има риск да се огъне някоя биела или да замине бутало.
    2) скоростната кутия е 5 степенна, знае ли се тя дали и до колко издържа ?
    3) колата е мудна до 2000 оборота и после с шут влиза в бууст и тогава се усеща, че е с турбо(ясно е че трябват обороти за газове и да се развърти). От кои мотори става по-голяма турбина и има ли начин да бъде с променлива геометрия ? Примерно 2.4жтд или евентуално някое ТДИ ?

    разбира се имам още питания, но не искам да става прекалено дълго. Ако може да започнем по тези въпроси, а после ще питам за дюзи, спирачки, съединител и т.н.
    На въпросът - защо това квадратно добло, а не някоя алфа - това е автомобил в който стоя по цял ден около 100-115км на ден и дори да имам друга кола, ще я карам много по-малко.
    Целта е да я докараме до 200 коня на мотора. Бюджет около 4000лв - части и труд. (турбо и евентуална скоростна ще са 2ра ръка, съединител мога да намеря с отстъпка, парите за труд са на 1/2 защото ще я правим в сервиза на един приятел заедно)
    Благодаря ви предварително, моля ви за всяко едно мнение или информация, която можете да споделите. Моля ви да ме поправяте някъде ако греша за каквото и да е. Ентусиазиран съм и съм тук с интерес!
    Последна редакция от PetioZ; 20.03.2019, 21:10. Причина: добавяне на подробности

    #2
    Можеш да я докараш до около 200 без да преправяш двигателя, само със съединител и маховик. За целта си слагаш по-голям кулер със силиконови пътища (за да не се разцепят), турбина от 2.4 175 коня Garret, права тръба отдолу и оставяш крайното гърне само (ако искаш да е по-тиха), ГНП от 2.4. Запушваш си ЕГР-то разбира се. За предпочитане, ако се кара много и на пожар често, се слага по-голям маслен радиатор (в момента имаш само 1 серпентинка малка). След което отиваш на мапър. Общо взето това би трябвало да те докара без проблеми до около 200+ и като сума и работа не е много.

    Коментар


      #3
      200 коня на баничарка Рейсър с пикап Това ще е много брутално и много опасно... особено като знам какво правят с разни дачии, цитрони и пр. баничарки без да са по 200 коня а бая под 100
      Мисията не е невъзможна, а въпросът е заслужава ли си?!
      Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

      Коментар


        #4
        Благодаря ви за мненията до тук. Да, 200 коня на баничарка е малко странно. И аз бих го нарекъл брутално, но само в хубав смисъл. Кефя се на хора, които правят нестандартни неща и искам да съм един от тях . Всички сме виждали голфове по 200 коня, вече даже е скучно. Интересното е като видим някоя турбинирана лада или fiat uno 4x4 400whp . Това ми е единственият автомобил, в него съм по цял ден, понякога по 130км градско. Нямам кога да карам друга кола. Излиза се в 8;30 за работа, прибирам се в 20;00, затова гледам това да е автомобила за работа и за кеф.
        Имам 1-2 питания относно съединителя и маховика. Предполагам става дума за олекотен (алуминиев) маховик, така развърта по-бързо и от там предполагам турбото надува по-бързо и колата е по-рязка. Разглеждал съм такива (за други коли), но нови са от 2 бона нагоре само за маховика. Това едно, второто е че се потегля по-трдуно, трябва да се подава повече газ при потегляне за да не изгасне. Това няма ли да изяде феродото сравнително бързо като колата се кара само в града и често е на полу съединител ? Това е първия въпрос.
        Втория е за скоростната кутия. Ако така и така ще се прави съединител, не е ли добра идея да се сложи 6 степенна от някоя крома или алфа ? Предполагам ще стане по-икономична на дълъг път като се ходи на вилата и може би предавателните й числа са "по-хубави" от тези на моята. Става ли да се сложи 6 степенна и дали е болт он или трябват преправяния ?

        Коментар


          #5
          Не става дума за олекотен маховик. Твоя е демпферен и си слагаш такъв, за предпочитане от 2.4, понеже са с по-твърди пружини и ще изкарат повече, а може и да си караш с твоя докато не изтропа, което ще стане бързо. Подсилен притискател, и може да ти наковат феродото на диска, за да изкара повечко. Иначе за кутията, може и се слага 6-степенна без проблем, но според мен това ще е излишна манипулация.
          Последна редакция от yeksuh; 21.03.2019, 20:21.

          Коментар


            #6
            Разбрах след изяснението. Виждам, че има обяви тук-там за маховик от 2.4 либра и алфи. 100лв е маховика 2ра ръка. Разглеждам, че има и кулери на добри цени. 2.4 турбината да я търся от алфа 166, 175 коня ? Предполагам са различни, защото има и петаци по 140 коня. Тя с променлива геометрия ли е, не виждам перки на снимките. Има ли вариант да бъде с vtg за да избегнем от части лага ? А относно кулера едно допълнително запитване. Понеже ще се реже бронята за да се събере и ще се вижда, има ли начин да си възвърне стоковия "блясък" и чистота ? Измиване с метанол или друг обезмаслител ? Дюзите моите ли си остават или трябва да се вземат 4 от 2.4ка ?
            Иначе ЕГР-а е махнат софтуерно при чипа и след това за всеки случай го затапихме с ламаринка. По-натам ще питам за спирачки и прочие, че до тук в поста станаха много въпросите.

            Коментар


              #7
              Виж сега, моя съвет е зарежеш тунинга на това нищо с айродинамична форма на кашон, и с тия 4000 лв от бюджета да си вземеш мжтд и да си го направиш как ти е кеф.
              Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
              (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
              Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

              Коментар


                #8
                Колата няма да се кара с 220км по магистралата или да ходи на рали и да влиза в завои с 80. Ще се ползва за градско каране, където рядко ще минава 100те км. Ясно става, че се опитвам да я направя по-рязка и не толкова зависима от милостта на този в съседната лента щом пусна мигач и искам да се престроя. Всички сме били в тази ситуация - пускаш мигач, защото искаш да се престроиш било то понеже в последния момент си видял спрял автобус, а си гледал в огледалото преди момент, има дълбока дупка в твоята лента или някой е аварирал без да е сложил триъгълник,а този до теб нарочно настъпва най-вероятно с мисълта " аха ти ли ще идваш в МОЯТА лента ? как ли пък не..."...сигурно ви се е случвало и за малко да се пребиете заради подобни идиоти. Сценарии и възможности колкото щеш, не е нужно да си джигит или наказател за да имаш полза от повече мощност. Най-малкото гъделчето, че колата се държи така заради цяла седмица труд с твоите ръце си е чувство в своя собствена графа .
                Може ли да ми подскажете с нещо...кои турбини (от кои мотори) са с променлива геометрия, всичко болт он ли е ? ГНП-то от 2.4 пасва ли без преправяния, друг ремък...жиците/евентуални куплунзи същите ли са ? Благодаря за всяко мнение и акъл ! Вашето мнение е важно.

                Коментар


                  #9
                  Към автора на темата- Колега, освен да ускорява, колата трябва и да спира. Защото предпоставки на пътя много.
                  Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

                  Коментар


                    #10
                    Напълно съм съгласен колега за спирачките. Точно затова съм ги споменал в по-предишния си пост, но за да не стават 20 въпорса в един пост, започвам с по-засуканата част. Само глупав човек би засилил кола без да мисли как да я спре. Замислял съм се за предни апарати от алфа 166. Четох че са 4 бутални, надявам се да са болт он на доблото. В момента съм на 15-ки джанти, ако се събират 16 или 17 цола (без да опират гумите в кората под веждата при пълен завой), ще се сложат и едни големи, нарязани дискове. Но както споменах в началото, първо искам да знам други неща - 2.4 175кс с променлива геометрия ли е, пълен болт он ли е, гнп от 2.4 слага ли се без препряване със същия ремък (еднакъв брой и по големина ли са зъбите на колелото като тази на 1.9) ? В една доста стара тема бяха писали и за колектори. Може ли информация ? Благодаря.

                    Коментар


                      #11
                      Забрави за Тия апарати, че за да ги монтира тях трябва бая неща да смениш - шенкел, полуоска, вътрешно каре, СК, Двигател и захват на темпоните .
                      Май не си струва.
                      Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                      (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                      Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                      Коментар


                        #12
                        Точно затова се обръщам към вас. Защото не знам какви апарати стават bolt on без всички тези преправяния. Нали затова са форумите - знаещите да помагат на тези, които не са в час. Моля ви дайте обяснения, препоръки...кажете къде и какво става, кое е много чанч и кое е без преправяния. Имам желание, но нямам информацията..

                        Коментар


                          #13
                          Върши работа с Добрлото и си купи расов жребец за удоволствие.
                          Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                          (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                          Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                          Коментар


                            #14
                            Влизаш в руски форум и задаваш въпрос-никой не ти отговаря
                            Влизаш в английски форум и задаваш въпрос-в твоята тема друг човек задава въпроси за своя проблем
                            Влизаш в български форум и задаваш въпрос-все се намира някой, който да ти обясни колко си в грешка и как той е прав.

                            Не искам да съм груб, дойдох с добри намерения и зададох въпроси, които за повечето от вас със сигурност са елементарни. Попитах за рецепта за малко над 200 коня и се изредиха хора да пишат как не бива Доблото да се бута, трябвало друга кола. Казах, че след това ще мисля за етапа със спирачките и пак си задавам 1вия въпрос - намери се колега, който да говори за спирачките... моля ви хора, дойдох за помощ, защо просто не ми кажете къде и как да направя пък дали Доблото е колата за това и колко голяма грешка ще направя да си бъде моя работа...не знаете дали имам място, време или бюджет за 2ра кола..."е да ама за тия пари ще си вземеш 2ра кола" е да бе така е ама след това има 1000лв за обслужване, после още ремонти, понеже ще е на 16-17 години и някой я продава със сигурност с проблем и после имам 2 данъка, 2 граждански, 2 прегледа, чифтове гуми и къде въобще ще я паркирам....а кога и ще я карам като споменах, че от сутрин до вечер карам доблото и НЯМАМ време за "кеф на 2рата кола". Да не говорим, че темата ще се чете и от други хора в бъдещето, на тях също ли да убиваме ентусиазма и кефа ? Питам ви като човек и ви моля учтиво да ми споделите опит и информация за тази цел. Благодаря

                            Коментар


                              #15
                              Виж сега, доблото си е добло, създадено е да пренася товари, не да се прави бегачка. Шасито не е пригодено за това. Задвижването и СК също не са удачни за 200 коня. На това нещо съединителия не е достатъчно издръжлив. Ако щеш горивната система няма капацетета да храни мотор 200 коня. За тях трябва и достатъчно въздух. А турбината му и кулера няма да издържат на 1,5 бара.
                              Аз лично въпреки алфата и всичките и кончета си търся добло. Именно заради основната му идея и зел а именно транспортиране на товари. Алфата не ми събира екипировката. Та така не се сърди. Даваме ти практични съвети и то основно от опит. Повечето от нас сме тука от времето където подобни пикапчета нямаше а ни трябваха.
                              Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                              (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                              Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                              Коментар

                              Working...
                              X