Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как е правилно да се напусне кръгово движение?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #91
    Ама, човек, как да не пропусна нещо, като ти толкова много неща пишеш. А това за автобуса дори не съм го видял..
    Та първо за него. Виновен, ще е автобуса. Защото от тази дясна лента нямаш право да се движиш към кръговото, по логиката на тези които са правили маркировката. Всички се съобразяват с това. Даже, когато идваш в Бургас, ако ти стиска направи тази маневра, да видиш какво ще последва. Но се обади и аз да бъда там. Малко инфо, което няма как да знаеш. Преди кръговото има спирка на ГТ и след това бус лента, която естетвено свършва на метри преди кръговото. Има линия от ГТ, която върти по кръговото. Та тези автобуси се престрояват в средна лента преди кръговото, за да огат да продължат по него. Това трябва да ти говори много. все пак са професионални шофьори.
    За това на 4-ти км, не знам да има линия която да продължава по кръговото от спирката която е там.
    Мен нищо не ме обърква, явно ти се бъркаш, в желанието всичко да е по твоята логика, т.е.стрелка направо, да означава движение по лентата. Тези примери, които ги даваш с обикновени кръстовища си напълно прав. И аз се съгласявам с това, което мислиш. Т. е. въпросите които ми задаваш за Х и У , аз знам твоите отговори и се съгласявам с тях. НО при кръговите явно е решено друго. Щом имаш две посоки в кръговото и стрелките указват две посоки - съобразяваме се с тях. Може да ти се иска да са надясно и направо, но те са направо и наляво.
    "- стрелка "направо" - може да запазиш движението напред по същата лента
    - стрелка "направо + посока" - може да запазиш движението напред по същата лента, но може също да пресечеш маркировката в указаната посока
    - стрелка само с посока - лентата е предназначена за движение в тази посока (престрояване, завой)"
    Ето с този израз не мога да се съглася!!! Стрелките Указват посока на движение в кръстовищата и преди тях. НЕ Укзават дали може да се престрояваш или не.
    Много се бъркаш в опити да хванеш логиката защо има стрелки наляво в кръговите. И щом е в най вътрешна лента, край, неправилна. ами логиката на правещита маркировката е друга. Хиляда пъти я обясних каква е. Всички се съобразяват с нея.
    Вж за грешна маркировка може да кажем, че е тази на паметника на Левски. Супер малоумна. Аз опитах просто да им хвана логиката, ама ти пак си на въпреки. Много ми е интересно, ти как от най-вътрешна лента ще хванеш първият изход.
    Значи, ако наистина правиш такива глупости. По-добре, не шофирай.

    Коментар


      #92
      Пиша отделно, защото е малко по-различно. Значи "разходих" се с Гугъла малко да видя някои по-интелигнтно-извисени страни как се справят и взех, та се отчаях.

      - В Чехия, по-точно Прага - в кръговите се влиза през ленти в които има стрелки, сочещи надясно. Явно им е харесала старата маркировка на паметника Левски
      - Във Франция (Нант или Оксер, някое от двете беше, ама не мога да го намеря сега) се влиза със стрелки сочещи направо. Праволинеен народ. Чисти французи.
      - В Италия, Торино - изобщо няма стрелки. Как ли се оправят тия хора.. Сега разбирам защо италианските коли са все такива счупеняци. То през едно кръгово не може да се мине там нормално.
      - На кръговото в Люлин 5 в София се влиза със стрелки, сочещи надясно. Истински чехи!
      - На Руски паметник в София се влиза в чешки стил също. Или в люлински.
      - На Тв кула в София се влиза в стил "Бегай, аз съм!" - стрелки във всички посоки от всеки вход
      - Зад Икеа в София в кръговото се влиза със стрелка надясно. Само натам няма път.
      - на пътния възел в Перник между магистралата и пътя София - Радомир, се влиза със стрелки надясно.

      Дотук преобладават стрелките надясно, като че ли. Затова отивам до Пловдив, където пък на кръгово с изходи надясно и напред има стрелки за напред и наляво. Стрелката напред е за отклонението вдясно, а тази за наляво е за отклонението напред. Наляво път няма.

      Пак до Италия, пак Торино. Намерих едно кръгово, в което се влиза със стрелки. Надясно. Веднага следващото е със стрелки направо. Бе въобще кой ги боядисва тия маркировки, една с една няма!!!

      Аз просто започвам да избягвам кръговите. То изобщо не е ясно на кого какво му е било в главата, като са боядисвали. И по-лошото. При такава мешавица, кой знае кой шофьор какво си мисли и какво е личното му усещане и нагласа за движение през кръгово.

      А казват, че били за улеснение!

      Коментар


        #93
        stilo_new написа: Преглед на мнението
        Виновен, ще е автобуса.
        ...
        Защото от тази дясна лента нямаш право да се движиш към кръговото, по логиката на тези които са правили маркировката. Всички се съобразяват с това. Даже, когато идваш в Бургас, ако ти стиска направи тази маневра, да видиш какво ще последва.

        За това на 4-ти км, не знам да има линия която да продължава по кръговото от спирката която е там.

        ... НО при кръговите явно е решено друго. Щом имаш две посоки в кръговото и стрелките указват две посоки - съобразяваме се с тях. Може да ти се иска да са надясно и направо, но те са направо и наляво.

        И щом е в най вътрешна лента, край, неправилна. ами логиката на правещита маркировката е друга. Хиляда пъти я обясних каква е. Всички се съобразяват с нея.

        Вж за грешна маркировка може да кажем, че е тази на паметника на Левски. Супер малоумна. Аз опитах просто да им хвана логиката, ама ти пак си на въпреки. Много ми е интересно, ти как от най-вътрешна лента ще хванеш първият изход.
        Значи, ако наистина правиш такива глупости. По-добре, не шофирай.
        Пак поред сега, да не изпуснеш нещо, разделил съм го в цитата.

        Първото го уголемявам, за да не изпусне някй друг от четящите какво си написал. Това е просто фе-но-ме-нал-но. Аз с удоволствие бих си купил един опел със зимни гуми и по цял ден там ще си се въртя в кръгчето от най-външна лента, за да видя кой полицай и кога ще се осмели да ми напише, че съм виновен, защото някой друг ми е пресякъл лентата, докато се движа по пътя с предимство. Май има нужда ти да дойдеш на 4-ти км и да погледаш тролейчетата как се движат - тръгват от спирката, въртят си в кръговото и никак, ама никак не ги интересува, че някой е решил да им излиза от лявата лента, както сте си създали местни правила на кръговите в Бургас. Въртят си като стой, та гледай! Това понеже каза, че нямало градски транспорт, който се върти в кръговото. Също така, автобусни линии 1, 3, 5, 6 правят абсолютно същото, но 90 градуса по-назад, където е тяхната спирка.

        Продължаваш да искаш да ме убедиш, че една и съща маркировка означава едно на едно място и друго в кръговите кръстовища. Добре, нека направо и наляво да са посоките в кръговото. Искам да видя къде и колко наляво ще отидеш. В полянката? Да гледаш тролейчетата от там? Айде моля ти се, по-сериозно. Неправилна е стрелката наляво, сложена в лента, която се върти в кръговото. Нали сам казваш, че ти указвала посока на движение? Покажи ми как отиваш наляво от тая лента?!? Тя лентата физически си отива наляво. Стрелка, не-стрелка, лентата "ходи" наляво. Ако няма стрелка пък да те питам - къде ще отидеш? Няма да следваш лентата ли? Ще изцепиш праволинейно в другата поляна?

        Тия стрелки се използват едновременно И пред кръстовища И извън тях, при отклонения от пътя. При кръстовища ти показват възможностите за завиване в посоката, а на пътищата с отклонения ти показват кога от коя лента да се отбиеш или да се престроиш в съседната, от която вече да напуснеш пътя. Какво неясно има пък тук?

        Значи все пак имало и грешна маркировка. А защо да е точно тази на паметника Левски, а не тази на 4-ти км, или тази в Перник? Или в Пловдив? А видя ли, че тази на паметника Левски е същата като в Торино, ето ЛИНК

        Коя от всички маркировки е грешна сега? И какво ми пречи от най-вътрешната лента да хвана първия изход? Нали идвам от лента, която е със стрелка надясно, значи ще правя десен завой, значи ще хващам първия изход? Нали ТИ така каза - че може? Значи първо може, а после - ако съм го правел - да не шофирам. Да връщам ли с цитат? Ами да кажа и аз, че всички го правят? И да повторя, че щом 99 човека правят нещо, а 1 - не, това не значи, че единият бърка. Може 99-те да бъркат, но грешката им не става вярна само заради мнозинството.

        Пак ще пробвам така простичко: стрелка, сочеща направо, означава да продължиш движението си напред по лентата, в която се намираш. Абстрахирай се от всякакви кръстовища, магистрали, отбивки, кръгови, и си го представи в съвсем обикновен вид - 6 кофи асфалт изгладени с валяк, стрелка сочеща напред и надлъжна маркировка от двете ти страни, която прави "лента". След такава стрелка ще продължиш ли по тази лента или ще пресечеш маркировката наляво/надясно? Изобщо не коментираме 6-те кофи асфалт дали са праволинейни или са ги хвърлили накриво и е станал завой. Въпросът е дали оставаш в лентата, очертана от двете надлъжни линии или не?

        Коментар


          #94
          Не не, отказвам се да пиша. Дай да се видим на живо, да ти обясня нещата.
          Не знам защо толкова упорстваш. Хората са направили такава маркировка, не аз. Приеми го! И щом има маркировка трябва да се спазва. Щом имаш две възможни напрвления в кръгово имаш и две посоки маркирани със стрелки, мисли логически.
          Когато в най-вътрешната лента имаш стрелка само за наляво, значи че нямаш право от тази лента да напускаш кръговото. престояваш се в средна, където има стрелка вее и за направо, която ти указва, че можеш да излизаш от кръговото. Толкова ли не можеш да разбереш, че стрелките надясно и направо( по твоята логика) са заменени с направо и наляво. Правилно, неправилно. Това е. За тези които са го измислили е правилно и всички се съобразяват с това. Нали целта е все пак да има по-малко конфликтни точки и по-малко ПТП. пък ти с твоите разсъждения, създаваш възможно най-много конфлктни точки в кръговото.
          Пробвай с опелчето, да видим колко обиколки ще направиш от най-външната лента преди да се блъснеш. От сега ти гаратирам, е няма да са много и, че полицаите ще искарат теб виновен, защото си нарушил маркировката.
          Казвам, че маркировката на Левски е неправилна, защото най-правилно е преди кръговото, да ти оказват, коя лента за кой изход е. Обикновено са три изхода. В дясно от кръговото, направо след кръговото и в ляво от кръговото.
          Click image for larger version

Name:	333.jpg
Views:	1
Size:	104,4 KB
ID:	2098357
          Ето както виждаш в ограденото. Преди кръговото в дясна лента ти указват за надясно и направо( първи и втори изход). В средна лента направо и наляво( втори и трети изход) и лява лента само наляво (трети изход или обратно). Влизаме в кръговото и подминаваме първи изход:
          Click image for larger version

Name:	222.jpg
Views:	1
Size:	63,1 KB
ID:	2098358
          Дясната лента вече има стрелка само за направо(втори изход) Средна лента има стрелка направо и наляво(втори и трети изход) и лява лента само наяво(трети изход или обратно)
          Сега стана ли ти ясна логиката на тези които правят маркировката? Целта им е да покажат преди кръговото, Коя лента за коя посока е, като се запазват същите стрелки и посоки в кръговото.
          ако имаш обикновено кръстовище: дясна лента направо и надясно, средна лента направо и наляво и лява лента само наляво. Това е същото, просто лентите правят една дъга по кръга. Това им е логиката!

          Коментар


            #95
            Да разграничим нещата, предлагам. Значи:

            - логиката на тези, които правят маркировката и смятат, че движението трябва да става по определен начин според направената маркировка, е едно

            - движението, така както трябва да бъде правилно, според поставената маркировка, е съвсем, съвсем друго.

            Давам ти адекватен и лесен за разбиране пример:

            1. Някъде поставят светофар, който свети в червен цвят. Логиката на тези, които са го поставили, е че всички трябва да минават на червен цвят. Някои от минаващите знаят, че не е правилно, но понеже следват останалите, минават и те на червено. Всички са съгласни с тази логика и минават на червен цвят.

            2. Някъде е поставен светофар. Правилно е когато свети червено, да се спре. Обаче всички са си въвели местни правила и минават на червено.

            Разбираш ли сега каква е разликата между това някой да си мисли нещо и да прави маркировка, която счита за правилна, и друг, който се движи правилно, според поставената маркировка. Ето така ще ти го кажа - който излиза надясно от кръговото от лента, която е очертана с маркировка, ненапускаща кръговото, и в нея има стрелка само "направо", но не и надясно - той нарушава маркировката, ако излезе надясно, защото лентата не е предвидена за отклонение вдясно.

            Ти на това кръгово минаваш по този начин защото така ти харесва и така те кефи, местен си, спазваш местните правила. Обаче идвам от Биримирци с опелчето, заблуден съм, не знам накъде да карам и точно от кой изход да изляза. Въртя се, докато си намеря подходящ изход. Като стане ПТП, ти обясни на полицаите как аз съм завил "наляво" (в кръгово!!!), а аз ще им обясня как ти си искал да напуснеш път с предимство (кръговото) и си ми пресякъл лентата, в нарушение на чл. 25 и чл. 26 от ЗДП.

            Чл. 25. (1) (Доп. - ДВ, бр. 101 от 2016 г., в сила от 21.01.2017 г.) Водач на пътно превозно средство, който ще предприеме каквато и да е маневра, като например да заобиколи пътно превозно средство, да излезе от реда на паркираните превозни средства или да влезе между тях, да се отклони надясно или наляво по платното за движение, в частност за да премине в друга пътна лента, да завие надясно или наляво за навлизане по друг път или в крайпътен имот, преди да започне маневрата, трябва да се убеди, че няма да създаде опасност за участниците в движението, които се движат след него, преди него или минават покрай него, и да извърши маневрата, като се съобразява с тяхното положение, посока и скорост на движение.
            (2) При извършване на маневра, която е свързана с навлизане изцяло или частично в съседна пътна лента, водачът е длъжен да пропусне пътните превозни средства, които се движат по нея. Когато такава маневра трябва едновременно да извършат две пътни превозни средства от две съседни пътни ленти, с предимство е водачът на пътното превозно средство, което се намира в дясната пътна лента.
            Ти извършваш маневра "отклоняване надясно по платното за движение, в частност за да преминеш в друга пътна лента и да навлезеш по друг път. При извършване на тази маневра не ме пропускаш, което ти е вменено в ал. 2.

            Аз не извършвам никаква маневра, освен движение напред по очертана и маркирана пътна лента, която е за движение в тази посока, което пък е показано със съответната стрелка "направо".

            Дори да приемем, че извършвам някаква маневра, то аз винаги съм с предимство, защото извършваме маневрите едновременно и съм отдясно. Точка.


            Ето какво е "маневра", това е извадка от Правилника:
            Чл.76. "Маневра" е изменение на положението на пътното превозно средство спрямо пътя и останалите участници в движението, като: потегляне, преминаване в съседна пътна лента, завиване и други подобни.

            Движението по пътна лента не е маневра. То си е просто движение напред. Движейки се в кръговото, не извършвам маневра. Ти извършваш, като се отклоняваш вдясно.

            Обещай, че няма да противоречиш и на закона?

            Коментар


              #96
              stilo_new, вярно ли мислиш, че ако от 2 се отклониш и блъснеш този в 1, то 1-цата ще е виновен?
              Ако е така може ли в позицията на полицая, който ще санкционира 1, на кой член от закона ще се опреш?
              A20DTH ЖТД ама не баш
              1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
              Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

              Коментар


                #97
                Аз закона, много добре го знам. Знам и какво се опитваш да ме убедиш. Примерът с червеният светофар е доста краен.
                Но разберете, че не спазваш ли тази "грешна" маркировка, ще стане ПТП.
                ВО, полицаите ще те изкарат виновен, защото ще си извършил забранена маневра. Ще кажат, че маркировката на тази лента, не ти позволява да въртиш наляво, по кръговото, а само направо към изхода. Поне за бургаското със сигурност. За това на 4-ти км, сигурно не, защото там маркировката не си личи.
                Пак питам при такава маркировка:
                Click image for larger version

Name:	mitaj_1463722693.jpg
Views:	2
Size:	228,0 KB
ID:	2098359
                според твоите разсъждения, ти нямаш право да напускаш кръговото, защото нямаш стрелка надясно към изхода. И какво правим. Въртим се до безкрай..
                НЕ. Просто приемаме, че стрелката направо означава към изхода, а стрелката наляво - по кръговото. И нещата си идват на мястото

                Коментар


                  #98
                  Чета, чета, вече няколко страници и не мога да разбера как полицаите ще те изкарат виновен, че извършваш маневра, движейки се направо макар и по овал и спазвайки маркировката за направо, след като Оги многократно вече обясни, че НЕ извършваш маневра, карайки си по пътя с предимство направо. Колега, ти неправилно вменяваш на маркировката за направо, че означава някой си изход на кръговото, само защото е кръгово и се очаква в крайна сметка да излезеш от него. Единствената здрава логика на кръговото, за което започна темата на Оги, е, че можеш да си караш по него, колкото искаш, а в един момент, когато си избереш изход, да го напуснеш, като всеки, който се опитва да ти пресече пътя, ако караш в най-дясната лента, и да го напусне преди теб, е нарушител. Сетих се и друго - след като според теб извършваш маневра, карайки направо по кръговото, то следвайки указаното със стрелка направо излизане от него, ти не извършваш маневра. Защо тогава даваш десен мигач, когато излизаш от кръговото?
                  Последна редакция от sugarboy; 07.03.2019, 18:12.
                  Fiat Marea Weekend 1,6 16V

                  Коментар

                  Working...
                  X