Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как е правилно да се напусне кръгово движение?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Как е правилно да се напусне кръгово движение?

    Колеги, моля за малко помощ, защото ми се струва, че нещо не е наред в разбиранията - моите и на другите. Разгледайте картинката. На нея е показано кръгово движение, в случая е с 4 ленти, с ясно видима маркировка, и с по две ленти на всеки изход, а изходите са общо 5. Затова разглеждаме само един от тях. Кръстовището е маркирано с всички знаци указващи, че е кръгово и че кръгчето е с предимство пред влизащите пътища:

    Click image for larger version

Name:	Capture.jpg
Views:	1
Size:	85,0 KB
ID:	2170095

    Имам следните въпроси:

    - Ако сме в кола в лента 1 или в лента 2, трябва ли задължително да напуснем кръговото? По коя лента - 5 или 6?
    - Можем ли да продължим да се въртим в тази лента 1 или 2, без да подаваме знак за това?
    - Ако сме в лента 2 и решим да напускаме кръговото - трябва ли да се съобразим с лента 1 или той с нас? Или никой с никого, и двамата излизат в различни ленти?
    - Ако сме в кола в лента 3, трябва ли да излезем от кръговото, можем ли да продължим и по коя лента - 5 или 6? Трябва ли да се съобразим с ленти 1 и 2 или те са длъжни да се изнесат в лента 5?
    - При движение в кръговото, трябва ли да се подава ляв мигач през цялото време, през което се въртим без да напускаме?
    - Преди навлизане в кръговото трябва ли да се подава ляв мигач?

    Аз имам някакви виждания по въпроса, които са ми продиктувани от текстовете на законотворците, но се колебая дали не бъркам нещо, затова моля да споделите как виждате нещата? Разбира се в рамките на интелигентната дискусия.

    #2
    аз като съм на 1 напускам с десен мегач и отивам на 5

    и с 2 също да завие на дясно 6 или да продължи на 2
    3 завива на ляво с мигач на ляво на следващия изход да иде на 2 или да излезе на дясно
    4 завива на ляво с мигач на ляво на следващия изход да иде на 3 или 2
    КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
    Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
    http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

    Коментар


      #3
      Просто е - преди навлизане в кръговото, не трябва да се подава ляв мигач. След като си в кръговото, мигач се подава само ако се престрояваш от лента в друга лента, или когато напускаш кръговото. Това не винаги може да се случи, защото за да направиш всички тези маневри, кръговото трябва да е достатъчно голямо и с достатъчно много ленти. Независимо в коя лента си, може да си въртиш кръгчета в кръговото, но някак си е изнервящо за другите участници в движението. И тъй като кръговото кръстовище си е кръстовище, значи изпреварването е забранено, а можеш да го напуснеш само надясно, десният мигач си е много важен.
      Общо взето логиката е следната - ако навлизаш в кръгово кръстовище и трябва да излезеш на третия изход, престрой се в лявата лента за влизане, влез в лявата лента на кръстовището и на всеки изход минавай с една лента надясно (ако е с толкова много ленти).
      Велосипед да, но ролкови кънки - не! Балканчето е без акумулатор, симсонката е без гуми. Я, падна ми се и фиатче 126! Вече съм с фиат и напреднал шофьор, та чак съм станал маниак, а сега и фанатик!

      Коментар


        #4
        dabadaba написа: Преглед на мнението
        Независимо в коя лента си, може да си въртиш кръгчета в кръговото, но някак си е изнервящо за другите участници в движението.
        Най-късно след 1 оборот никой от другите вече не знае, че си въртя кръгчета. :D Сменят се, старите отпадат, идват нови. Почти никой не прави пълен кръг, повечето са излезли до третия изход (ако са 4)

        За изпреварването само да уточним - движиш се в кръгово, в градски условия, на регулирано кръстовище. Няма маневри по изпреварване, а дори да има - кръстовището е регулирано и съм на път с предимство -> изпреварването е разрешено.

        ---
        Ето какъв проблем срещам на такова кръстовище: при излизане заставам в лента 2 още от предния изход. Логично, най-краткият път за извършване на маневрата по излизане е да отида на 6 и си го следвам. Не влизам в 5, за да не преча на тези с чисто десния завой от входа вдясно. Така и те не ми пречат. Обаче се появяват едни, които в последния момент решават, че от ленти 3 и 4 ще напуснат кръговото, като някои дори твърдо вярват, че това става по далечната лента, по номер 5. Така пресичат не една, не две, а цели три ленти, на всичкото отгоре придружено с мощни клаксони. Затова исках да се консултирам, защото може аз да си мисля, че го правя правилно, а всъщност не. Но доколкото виждам, май не съм аз с този начин, значи по-скоро не бъркам.

        Коментар


          #5
          Тук е описано по подробно
          https://www.shofior.com/wordpress/пр...?товище/
          и подобно филмче

          https://www.youtube.com/watch?v=il0Qmt5AOC8
          Последна редакция от kluchar; 20.02.2019, 00:38.
          КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
          Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
          http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

          Коментар


            #6
            dabadaba написа: Преглед на мнението
            Просто е - преди навлизане в кръговото, не трябва да се подава ляв мигач.
            Не съм съгласна - подаването на сигнал преди навлизане в КК е важно, и много шофьори, дори опитни такива, не знаят как е правилно да сигнализираш. Ако ще излизаш на първия изход, влизаш максимално вдясно с включен десен мигач. Ако ще излизаш на втория, третия и т.н. изход, влизаш с ляв мигач, като преди изхода за напускане, сигнализираш за това с десен мигач. Макар да е логично, това би улеснило всички участници в движението, или поне тези, които следят какво се случва на пътя.

            dabadaba написа: Преглед на мнението
            Независимо в коя лента си, може да си въртиш кръгчета в кръговото, но някак си е изнервящо за другите участници в движението.
            И с това твърдение не съм съгласна. Ако ще взимаш целия кръг, е хубаво да си в най-вътрешната част на кръга, с включен съответно ляв мигач, а като ще излизаш, се престрояваш с десен мигач вдясно. А на такова голямо кръгово с много ленти, като показаното от Оги, това става супер лесно.

            По темата - ако се намирам в лента 1, смятам, че задължително трябва да напусна кръговото, по лента 5. Движещият се в лента 2 не мисля, че е длъжен да напуска кръговото, но ако има такива намерения, трябва да го направи по лента 6, като се съобразява с водача от лента 1, който излиза по лента 5. И двамата задължително с подаване на сигнал. В случая обаче, ако движещият се в лента 2 реши все пак да продължи да се върти, трябва да го направи с ляв мигач.
            Ако сме в лента 3, вероятно ще излизаме на следващия, или по-следващия изход. Неправилно ще е, ако излезем от КК по лента 5 или 6.
            Последна редакция от blue_coconut; 20.02.2019, 10:32.

            Коментар


              #7
              На кръговото на 4 км в София, което според мен е по картинката в посока качване посока центъра, масово никой не подава мигач, че ще излиза от кръговото и масово се прави от най- вътрешната част лента 4 в случая към номер 5. Не знам защо всеки кара по най- краткия път през това кръгово. Според мен си прав че се излиза само от 1 към 5 и от 2 към 6, като в случаите от 1 към 5 само ако няма чакащи за директен десен завой. Като не че си без предимство от 1, но все пак по- внимателно да не те отнесат.
              Кръговото е доставъчно широко и продължително за да може безопасно да се престроиш след даден изход за следващия за да си излезеш за където си тръгнал. Но масово се кара с 60 в кръговото и тогава няма толко време за реакция и е по- лесно да се цепи направо като през полето..... Одавна се наблюдава в софия просташко поведение, не само на пътя но там най- много си личи. А ги има и другия тип, които се правят на много примерни и знаещи, които са решили да дават акъл с засичане, бавно каране и т.н.

              Коментар


                #8
                Когато в крайна дясна лента се намира автомобил, то логиката е да излезе на първи изход, което пък означава, че от средна лента също може да се вземе първи изход, ако няма стеснение, т.е. кръговото се влива в двулентов път. Примерно, голямото кръгово при Перник, аз като пътувам за Благоевград, още при подхода за навлизане в кръговото съм в лявата лента, след което влизам директно в най-вътрешната траектория и непосредствено след изхода за перник с дъга навлизам във външната лента, но там изхода е тесен, а не двулентов.
                Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

                Коментар


                  #9
                  На кръговото на 4 км в София, което според мен е по картинката в посока качване посока центъра, масово никой не подава мигач, че ще излиза от кръговото и масово се прави от най- вътрешната част лента 4 в случая към номер 5. Не знам защо всеки кара по най- краткия път през това кръгово.
                  А, точно там е, да. И точно това е най-масово - от 4 цепи напрЕко към изхода без мигач, без нищо. Така тия дето чакат да влязат от към Армена Ареец, да ги наречем 7 и 8 за логиката, не знаят - ни да влязат, ни да излязат. Те че са длъжни да изчакат - длъжни са, но значително ще се улесни трафикът, ако се спазват поне елементарните правила.

                  Наскоро ми се случи едно такова: влизам в кръговото от дясната лента за влизане и се движа почти успоредно с един бус, който се движи в лента 3 с около 40, напуска без мигач към 6. Аз го изчаквам с малко по-ниска скорост и вече се движа както си трябва, с 20-30 км/ч. Идеята ми е да мине бусът и да кривна вляво, защото зад него нямаше никой повече, като така ще мина все едно от най-външната, към втората по ред лента. В тоя момент обаче иззад буса от още една лента по-навътре наляво от него, де факто 4 (най-вътрешната) някакъв младеж решава, че ще излиза от кръговото и то с някаква скорост от тия, дето им викат "несъобразена". Така аз съм решил да кривна вляво, той пък решил същото, ама за излизане. Е то не бяха клаксони, псуване, майка, леля, ръкомахане... Факт е, че не съобразих, че зад буса в 3-та лента се е скрил някой още по-навътре в 4-та, който ще реши да излиза в последния момент, но определено начинът му на излизане изобщо не беше правилен и дори да се бяхме ударили, което щеше да се случи почти на изхода, щях с чиста съвест да претендирам, че съм си бил в кръговото и съм се въртял, а той е решил да излиза в последния момент и не се е съобразил с посоката ми на движение. Реално погледнато аз не го виждах заради буса, а се съмнявам и той да ме е виждал дали съм влизал в кръговото или през цялото време съм бил в най-външната, скрит от буса.
                  Click image for larger version

Name:	Capture.jpg
Views:	1
Size:	132,8 KB
ID:	2098311

                  Коментар


                    #10
                    Всяко кръгово е различно и трябва да се ръководим от табелите за предварително престрояване преди кръговото, които указват коя лента за къде е, маркировката преди, както и в самото кръгово, която също указва за къде са лентите. В случая от ленти 3 и 4 не може да се напуска кръговото към 5 и 6. От лента 1 е задължително към лента 5. А от лента 2, може към лента 6 или да продължи по кръговото. Колегата ДАБАДАБА , не е прав, че във всяка лента може да си правиш кръгчета по кръговото. Всичко си е ясно регламентирано от знаците и маркировката, само трябва да се спазва.

                    Коментар


                      #11
                      stilo_new написа: Преглед на мнението
                      От лента 1 е задължително към лента 5.
                      И кое по-точно би ме задължило?
                      Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

                      Коментар


                        #12
                        stilo_new написа: Преглед на мнението
                        табелите за предварително престрояване преди кръговото, които указват коя лента за къде е, маркировката преди, както и в самото кръгово, която също указва за къде са лентите.
                        Специално това кръгово няма знаци за предварително престрояване. Къде има такова кръгово? Маркировка се сещам къде има на един много специален булевард в София, който беше абсолютно здрав и нямаше нито една неравност или дупка. Но Йордечка го ремонтира и него. Булевардът с феноменална пешеходна пътека - на 100 метра от светофар в едната посока и на 100 метра от подлез в другата посока. Абсолютно гениално!

                        Коментар


                          #13
                          Мен пък друго ми е интересно.
                          Кръстовище. Трябва да завиете надясно в него. Защо ще завиете надясно с ляв мигач?
                          A20DTH ЖТД ама не баш
                          1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                          Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                          Коментар


                            #14
                            Stefanaki написа: Преглед на мнението
                            И кое по-точно би ме задължило?
                            Непознаването на закона от другите участници.
                            Докато си в едно, 2, 3 и 4 първо трябва да се престроят за да излязат, а при престрояване в друга лента, първо трябва да осигурят предимството на движещите се по нея.
                            Когато на лента 1 ми сложат знак задължително надясно или маркировка, която ме принуждава аз да сменя лентата, тогава съм задължен или да напусна или да се съобразя с предимството на другите.
                            Ще се връткам докато си искам.
                            Либра 1,9 жтд 2000г. LX
                            Фиат Крома 1,9 2009г.
                            Ивеко Дейли 2.8 2006г. Ланча Делта 2.0 mjet 2008г.

                            Коментар


                              #15
                              Всичко което е описано в темата и коментарите ми се е случвало от както станаха модерни кръговите кръстовища. Номер едно простотия е влизането с ляв мигач-виждал съм го това изпълнение от учебна кола, излизане от вътрешна лента със засичане на този от външната който продължава да се върти,движение във вътрешна лента преди кръгово и непосредствено преди кръстовището престрояване във външната лента /целия трафик излиза на първия изход пак с 2 ленти/. Към сигнализациите в и около кръговите имам и личен принос; когато въртя във външна лента си подавам ръката през джама и махам се едно съм велосипедист и ша завивам на ляво. В заключение да спомена че наше село има уникални кръгови в които бус не може да не стъпи в съседната лента-толкова са тесни /Борис 3 и Марица, и Петко и Богомил/.
                              LANCIA Y10 1.1 Bosch monomotronik AGU Zavoli Голф 3 1.8
                              ВАЗ 2101-73г-екс ВАЗ 2101-74г.екс, самара-екс заз 965а екс Опел кадет екс

                              Коментар

                              Working...
                              X