Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Малко расъждения за "възвишените българи"

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Малко расъждения за "възвишените българи"

    Незнам дали ще се съгласите с мен, но много ме дразнят самозабравилите се нашенци, които се смятат за богоизбрани и че всички трябва да ги величаят. Ще посоча 2 примера световно известни и самозабравили се нашенци. Първият е Стоичков, наистина голям играч от световна класа, НО никога няма да забравя няколкото негови изцепки спрямо България:
    1. В едно интервю се изцепи като каза "Какво е направила България за мен? Аз всичко съм постигнал сам."
    А бе, аланкоулу, кой ти даде хляба в ръцете и т.н.?
    2. Беше се разписал в една пещера в Родопите като богоизбран.
    Напоследък взе да се посъзнава, че все пак има родина наречена България.
    Другият е Гришо. Когато изгря и аз се радвах за него, НО след Олимпиядата в Бразилия през 2016 г, когато отказа да играе по двойки за България, не поздравявал другите българи по коридорите, хвана си чукалата и изчезна в САЩ, той ми падна в очите, направо се сгромоляса. После колко пъти отказа да играе на турнири в България? При едно интервю на наш журналист той започна да говори на английски и т.н.
    Има и много други които се бият в гърдите, че са българи но само когато им изнася. Свалям шапка на Бербо, за мен това е човек който е постигнал много на световно ниво, но си е скромен и земен.
    FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
    Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

    #2
    Не мога да се съглася напълно с теб. Футбола и тениса са коренно различни спортове. Двамата са родени и спортуат/ли активно в различно време и режим на управление. При тениса, както и всеки индивидуален спорт, финансирането става частно или чрез някаква стипендия. При Григор е същото - родителите му финансират тренировките му. В последствие печели различни стипендии във Франция, Англия, УСА. Излиза от пределите на страната на 14-15 годишна възрасти почти няма нищо общо с БГ. Преди 4-5 години, когато взе титла и Бойко му "даде" едни 50к лв. И що не се е появил после на София Опън... Момчето реално само е родено тук. Нивото на говоренето му на български го доказва.

    За "доктор хонорис кауза" дори и не искам да го коментирам. Знаем как отиде в БарЦелоната и после как го изгониха. Голям играч, но до там. Голямо его.

    https://www.youtube.com/watch?v=wCSQmu4svsE
    ФИАТ- Пътят е само формалност
    ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
    -----------------------------------------------------
    FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

    Коментар


      #3
      Мисля, че малко не си схванал идеята ми, става дума за принципа, а не за конкретна личност, дал съм ги само като примери, а надувковците са доста.
      FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
      Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

      Коментар


        #4
        Схванах я, за това мисля, че Григор не е за тая "класация"
        ФИАТ- Пътят е само формалност
        ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
        -----------------------------------------------------
        FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

        Коментар


          #5
          Мммм... по тоя въпрос и аз съм се замислял, понеже винаги съм се дразнел когато разни медии ми натрапват разни хора, било спортисти, било някакви мастии... Но, въпроса тука има две страни - първо, самото самочувдствие и въобще личностни характеристики на самия човек (спортист, музикант и пр.) и второ - медиите. Според мен, ако ги няма медиите, които постоянно да се и да ни данимават с такива люде, то и ние не бихме били чак толкова фокусирани върху тях. Има и друго, поради цялото това медийно внимание, тези (горките) хора, почти нямат личен живот. Всеки от всякъде се опитва да им държи сметка къде, кога и с кого какво правят. Просто медиите търсят винаги сеира и пиниза, а не съществените неща... вероятно единствено поради т.нар. рейтинги и привличане на вниманието на зрители, слушатели и пр.
          Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

          Коментар


            #6
            Аз без да съм известен, не считам някой за близък до мен само щото говори същия език или сме се родили в една и съща част от света.
            И също не считам, че дължа нещо на държавата или някой друг сънародник.
            Доказателството е, че например със съучениците ми сме били поставени при приблизително еднакви условия - някои сме постигнали нещо, а други - не. Тоест, това, което съм постигнал за себе си, дължа единствено и само на себе си и родителите си. За останалите ми е през оная работа.
            Може да ви звучи грозно и гадно, ама това е положението.

            В този смисъл - не намирам нищо осъдително в "надуването" на подобни личности.

            Коментар


              #7
              Примера с Гришо е доооста неуместен .А пък в сравнение с Бербатов е светлинни години преди него като посланик на България .Стоичков имаше шанс да бъде такъв ,но за съжаление е доста проЗ .

              Иначе всички тия ценности ,сравнения и класации са супер смешни .Това според разбиранията и вижданията на кой ? Някакъв стереотип ли има ? За поведение ,класа ? То това дори в Англия избледнява .Всеки е свободен да прави ,каквото ,когато и както му е кеф ,а като публична личност ,ако го прави и с добър пример ,евала ,ако ли пък не все ми е тая ,да гледам паницата на другите -типична бг черта .
              фиатче Браво 2.0

              Коментар


                #8
                По принцип всички професионални спортисти са прости. Докато аз съм "залягал" над поредния сборник със задачи, чел съм нещо интересно или нещо друго, те са били по спортните съоръжения да тренират. А "възвишени" и "известни" ги правят медиите. Само няколко месеца да спрат да говорят за тях по радиото и телевизора и стават "безизвестни".
                Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

                Коментар


                  #9
                  От дете не си създавам кумири, особено пък заради "национална гордост". По никакъв начин не се възторгвам от някой, само защото е роден в България и/или говори български (с акцент). Така че всички тези медийни звезди, спортисти и т.н. не ме интересуват, а успехите им не ме карат да слагам патриотични постове във ФБ. Както например когато Народът е във възторг, че Кобрата играе мача си, който играе през 1-2 години, защото те професионалистите по толкова играят.
                  Последна редакция от snake; 13.02.2019, 19:36.
                  Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                  Коментар


                    #10
                    Съгласен съм с колегите Stefanaki и snake на 100%.
                    Накарахте ме да се замисля с кои българи мога да се чувствам горд (?!!) и... стигнах до Крум Страшни, който пил вино от кратуната на император! Това е единственият случай в световната история и ми се струва, че с това можем да се гордеем
                    п.с. Това е не просто главата на някакъв владетел - това е главата на императора начело на най-великата империя по онова време!!! Освен гордост, това заслужава и поклон
                    Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

                    Коментар


                      #11
                      Подвига на Хан Крум е съпоставим с този на Ген. Вазов и на Цар Калоян. Това са велики българи, мани ги ония меркантилни неграмотници.
                      Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                      (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                      Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                      Коментар


                        #12
                        S_BANKOV написа: Преглед на мнението
                        Подвига на Хан Крум е съпоставим с този на Ген. Вазов и на Цар Калоян...
                        Да... това ме подсеща, че едни от основните неща, дело на велики Българи, са в сферата на военното дело (колкото и странно да звучи)! Като почнем от Аспарух... че и от преди това, се използвало диференцирането на войсковите части и подразделения (и то не на принципа конница, пехота), разузнаване, съобщения... Първото военно използване на авиация, първото използване на артилерия за щурмови операции (т.нар. право мерене), използването на велосипеди за въздушно десантируеми подразделения (!!!), използването на географските дадености на релефа (реки и планини) като военни съоръжения (дефилетата на Струма, Марица и Арда).
                        За Калоян например, Жофроа Вилардоен (личен хронограф на Балдуин) пише (с нескирито възхищение), как прилага различни тактически похвати и използва "непознати" родове войски и бойни средства. Той (хрониста) за пръв път вижда привидно "хаотичен" боен ред на пехотата, която се справяла с лекота с прословутата рицарска конница - едните само поваляли тежките рицари с помоща на копия куки, а другите с буздогани или къси мечове "довършвали" вече съборените рицари (сваляли шлема и им режели главите, или директно ги разбивали с буздогана)... българската конница, била в състояние в режим на отстъпление да обстрелва врага, като ездачите яздели с гръб напред и с лице към преследващите ги стреляйки... лудница. За боевете през ПСВ край Каймакчалан и ген. Вазов въобще не ми се говори... размазва десетократно превъзхождащ го противник... войниците оцеляват в окопите след тридневна масирана артилерийска подготовка, след което отбиват три поредни атаки, като противника само през първия ден от боевете губи 1/4 от състава на щурмуващите подразделения... касапница, но Героична!
                        ...и като се сетя какво представлява днес нашата армия и държава...
                        Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

                        Коментар


                          #13
                          През годините и независимо от проблемните за държавата ни периоди, винаги сме намирали уникалност за да изпъкнем с нещо.
                          На кой да му дойде на акъл, че може да позлати нечия глава и да пие от нея вино ? В днешна изнежена и прекалено чувствителна Европа, този акт би се приел, като чудовищен, но не и за
                          нас. Имаме си го в историята и си се гордеем с него. На кой мозък може да му дойде на акъл, че тежко въоръжения и на практика защитен от всяко хладно оръжие рицар, може да бъде уязвим
                          точно поради този факт. Кръстоносците са били богати хора, а повечето са били от знатни родове. Чрез тежкото си въоръжението, защитни ризници и брони, освен че се чувствали достатъчно защитени са демонстрирали сила и богатство. По същия начин са защитавали и конете си, които в люта битка сами са ставали жертва на тежестта върху тях...И Калоян и сие първи и единствени до тогава са използвали този факт. Колегата Станев е описал всичко, само където в новата история за 5-ти клас, умишлено или не, е омаловажена тази победа над латините и Болдуин 1
                          По темата: Съгласен съм с по-горните мнения, че журналистите са виновни за "възвишението" на някои българи. Не са един и двама, които сричат на български докато са по върховете на кариерите си, а когато
                          биват позабравени се "сещат" за езика си. Тя славата е мимолетна и кратка, и ако човек сам не се погрижи да я поддържа здраво стъпил на земята, вместо с гаджета, скъпи коли, зъбни фасети и плажове извадени на показ във фейсбук, бързо ще се превърне в смешно забавление и в синоним на първичност и посредственост от типа бай Ганьо. Но това си ни е генът - произвежда уникалност, непредвидимост, жестокост, доброта, показност, скромност, но за съжаление не спира да произвежда и първична простотия. Това последното не зависи от социалното положение, финансовата среда и достижения. Нея ( простотията) си я има вътре, вирее си и и винаги излиза на "свобода", дори когато е най-нелогично да се появи.
                          A17DTС/S
                          Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                          Коментар


                            #14
                            Спортът е заместител на битките и то не от вчера, така че е логично мирновременните герои да са оттам. С какво се отличават интелектуално великити воини от великите спортисти аз не знам, но във всеки случай не бих се хванал да дискутирам това с първите.
                            браво 1,6/90 - 09 г.

                            Коментар


                              #15
                              Големеенето си ни е национална черта. Не всички естествено са такива, но голяма част са. Принципно, много обичаме да сме в светлините на прожектора и да гледаме отвисоко. Много обичаме и да се показваме пред хората. Само погледнете какви сватби и абитуриенстки балове се правят и нататък всичко си става ясно. Че медиите раздухват нещата е ясно, но причината си е съвсем прозаична - правят го за пари. По-странното е, че хората не само у нас се вълнуват от всякакви жълти новини. Баща ми почти всеки ден си купува вестник и колкото и пъти да го погледна, в него поне половината "новини" са от сорта на кой, къде ял, къде пил, къде си извел детето, къде отишъл на почивка, с кого преспал и т.н. Абсолютни глупости с една дума. За да ги има обаче, явно хората ги интересуват, както ги интересуват идиотщини от сорта на Биг Брадър, Къртицата, Фермата, не знам какви си готвачи и т.н.

                              Коментар

                              Working...
                              X