Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Fiat Brava 1.6 газ/бензин чаткащ неритмичен шум от двигателния отсек. ВИДЕО

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Fiat Brava 1.6 газ/бензин чаткащ неритмичен шум от двигателния отсек. ВИДЕО

    Здравейте гости и участници на форума,

    от доста време се каня да пусна тема за един чаткащ неритмичен шум от двигателния отсек. Надявах се след пълното обслужване да отшуми, но не би. Има го поне от 5-6 години и досега всичко е ОК, но знае ли човек?

    Та въпроса е какво може да го причинява и има ли място за притеснение?

    -Маслото е ТОТАЛ 5w10 на 200км. Предното беше ТОТАЛ 10/40. Към момента не забелязвам загуба на масло. Обикновено на 3000км доливаме по малко.
    -Сменени ролки и ремъци,филтри, свещи.
    -капачката на разширителния съд беше изпуснала, сменена е с друга и не наблюдавам загуба на охладителна течност към момента.

    Слушал съм със стетоскопа, но не хващам нищо от ВП, хидравлична помпа, алтернатора.

    Шума ми се струва най-отчетлив под топлиния щит в средната задна част на двигателя. Все си мислех, че е някакъв резонанс от изпускателната система и с една летва натисках тук-там без промяна.

    Колата от видеото е карана 15-20 минути, нищо че уреда за Температурата на таблото показва друго. Реално там му е "средата", понеже е сменяно таблото и има разлика с другото.

    Цялата ситуация е съпътствана с бял пушек и не знам, доколко е нормално. Днес е хубав топличък ден и след 15-20 мин би трябвало, ако има конденз да се поизчисти или се бъркам? И на газ и на бензин е почти същото. Пушека отзад не ми мирише на нещо по-различно от нормални изгорели газове. Не ми люти или сладнее, ако е от значение. Колата обикновено я кара майка ми до работа и обратно няколко километра.

    Ако си на няколко метра от колата, шума е по-доловим. В непосредствена близост се слива с общия шум.

    Поздрави

    Последна редакция от pl4 8rp; 03.02.2019, 11:21. Причина: Редакция
    Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
    Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

    #2
    Първо провери термощитовете под самата кола. Има по цялата генерация. Обаче монго прилича на биеш клапан или свършил курса повдигач.
    Да всеки случай свали пистовия ремък ЗА МАЛКО и виж дали шума го има, защото може да е и от климатика или алтернотора но по скоро не е.
    Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
    (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
    Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

    Коментар


      #3
      На мен ми се чува от към мотора, също и честотата на шума се влие от оборотите, поне според това което аз чувам.

      Коментар


        #4
        Леле, защо в двигателният отсег всичко е толкова чисто и лъскаво? Не знам каква е външната температура, но пушекът отзад се вижда така само при студено време. Иначе, би трябвало нищо да не се вижда, особено на празен ход на двигателя.

        Коментар


          #5
          Когато обтяжната ролка не се сложи правилно, чука по този начин. Или поне навремето при мен така чукаше. Два прехвалени тогава софийски форумни/клубни сервиза на успяха да разберат какво е, а дори Бобо искаше да прави основен ремонт на двигателя, след като той смени ангр. комплект. Накрая в Ямбол откриха проблема, смениха ролката и всичко утихна.
          Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

          Коментар


            #6
            Шум от двигателния отсег на "BRAVA" 1.6

            Няма проблеми,

            нека всеки да си изкаже мнението независимо какви предположения ще му дойдат. Преди време един пич пита за някъв шум, а то се оказа съвсем друго.

            До тук имаме:

            -Хидравличен повдигач
            -клапан
            -шум от обтяжната ролка на ангренажа
            -шум от климатика
            -резонанси от ламарините по изпускателните тръби

            Разбрахме, че шума се влияе от оборотите на двигателя като с повишаването им се слива с общия шум.

            И аз като гледам клипчето ми се струва, че шума е ритмичен с точно определени интервали, но с различна честота /някакси ту по-силно, ту по-слабо и се усеща като прескачане/. На живо е някак си по-неритмично.

            Със стетоскопа съм проверил всички периферни въртящи се възли:
            ВП, алтернатора, Хидр. помпа, на кутията на ангренажа, климатика/ макар на клипчето ако се спре на пауза се вижда, че ремъка не е сложен/. На стетоскопа съм сложил един молив за накрайник и с него като допирам отзад ламарините и тръбите или просто във въздуха усещам, че идва изпод дебелата ламарина на изпускателния колектор/тръби.

            За обтяжната ролка на ангренажа, не знам. Възела е обслужен съвсем наскоро, няма и 300км. И преди и сега си е все същото. Не знам откъде има достъп да прослушам цилиндрите/главата. Отгоре на смукателния колектор нищо не се чува, ако идва изпод него.

            Нямам канал, трябва освен да я вдигна на крика и отдолу на картера и около него да прослушам, ако може да се чуе нещо.

            Пуснах темата, за да може всеки да си изкаже предположенията или в най-добрия случай някой да разпознае шума на момента и да каже е тва е.

            В на Синти темата, колега е написал относно тропането, че на неговата е идвало от вала. Но не съм чул как звучи при него. Може двата шума да нямат нищо общо.

            Поздрави
            Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
            Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

            Коментар


              #7
              Както ти казаха, свали външния ремък и запали пак и виж дали го има шума. Там ще изключиш обтяжна ролка, алтернатор, климатик и евентуално хидравличната помпа. Ако не е от това, отвори капака на ангренажа, виж дали се тресе много ремъкът и дали е правилно сложена и не бие обтяжната ролка в ограничителя. Ако не е от това, значи остава да е повдигач, клапан или лагери, предслушваш отгоре и отдолу къде се чува най-силно, ако е горе правиш тест компресия и ще разбереш дали е клапан или повидач, ако е отдолу, значи е ясна работата -> Вторични.
              Fiat Bravo II 1.4 16v
              Alfa Romeo 156 1.9 JTD++ EX.
              Fiat Punto 1.1 MK1 EX.

              Коментар


                #8
                Е чак пък вторични.
                Може да се размине само с едни плъзгащи лагери.
                == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

                На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

                Коментар


                  #9
                  mello, Твойто Браво е за вторични.
                  А сега вземи и прочети колко време върви колата така в първия пост:
                  Има го поне от 5-6 години и досега всичко е ОК, но знае ли човек?
                  1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                  Коментар


                    #10
                    Пропуснал съм първия абзац, по инерция съм помислил, че е настоящ проблем. Щом трака от 5 години, нямаш грижи, явно е някой повдигащ.

                    П.С.
                    Ако беше лагер, рационално погледнато, аз бих го дал на вторични и съм го правил с друга кола, то ако са му тръгнали лагерите, значи и главните са тръгнали, по-възможност и бруталните болтове, сегменти и т.н. За да почне да чука лагер, не е от нищо, това не са повдигачи. Така че не си заслужава да се отваря двигателя и да се инвестира време и пари, поне да беше автомобил на 10-15 години, с някакъв потенциал или някой с потенциална колекционерска стойност.

                    Ако моята е за вторични, значи твоята е вече на консерви за боб
                    Последна редакция от mell0; 05.02.2019, 00:55.
                    Fiat Bravo II 1.4 16v
                    Alfa Romeo 156 1.9 JTD++ EX.
                    Fiat Punto 1.1 MK1 EX.

                    Коментар


                      #11
                      Ново видео

                      Здравейте колеги,

                      благодаря за мненията. Пускам още едно видео, след като свалих топлинния щит над изпускателния колектор. На първо време не чувам нищо нередно, но в края на клипчето под определен ъгъл на камерата мисля, че засича някакъв необичаен шум или е просто завихряне от ремъците (вманиачаване)? Може би първоначалното причаткване си го има, но доста по-слабо ?

                      Вдигнах колата от десния край на крик и свалих гумата. Мушнах се отдолу и със стетоскопа прослушах картера, проверих да няма нещо хлабово по изпускателната система, което да се удря по шасито. Прослушах главата отгоре, не доловям чукане, чаткане или подобно. Но тоя шум се генерира от нещо. Може би се получава някъв резонанс някъде. Както се казва не ми се иска да е от двигателя.

                      Всички мнения са добре дошли.

                      Поздрави

                      За да си обогатя техническата култура:

                      -да кажем, че трябва да се разглоби двигателя за;
                      а). хидравлични повдигачи
                      б).напасване на клапани примерно

                      В единия случай се сваля само смукателния колектор и капаците на главата?
                      В другия цялата глава, което ще доведе до пълната ѝ ревизия? Гарнитура, болтове, шлайв, гумички на клапаните?

                      Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
                      Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

                      Коментар


                        #12
                        Пропуснал съм първия абзац, по инерция съм помислил, че е настоящ проблем. Щом трака от 5 години, нямаш грижи, явно е някой повдигащ.

                        П.С.
                        Ако беше лагер, рационално погледнато, аз бих го дал на вторични и съм го правил с друга кола, то ако са му тръгнали лагерите, значи и главните са тръгнали, по-възможност и бруталните болтове, сегменти и т.н. За да почне да чука лагер, не е от нищо, това не са повдигачи. Така че не си заслужава да се отваря двигателя и да се инвестира време и пари, поне да беше автомобил на 10-15 години, с някакъв потенциал или някой с потенциална колекционерска стойност.

                        Ако моята е за вторични, значи твоята е вече на консерви за боб
                        Много си оригинален.
                        Да ги заварим на пълна газ на 4-та на магистралата, да видим на кой ще роди по-рано, искаш ли?
                        Нема да стигнеш по-далеч от Вакарел.
                        1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                        Коментар


                          #13
                          Tempras написа: Преглед на мнението
                          Много си оригинален.
                          Да ги заварим на пълна газ на 4-та на магистралата, да видим на кой ще роди по-рано, искаш ли?
                          Нема да стигнеш по-далеч от Вакарел.
                          Уаааааау, "да ги заварим на 4-та". Браво, така ли се разбира една кола колко е читава. Темпрата е била перфектна за времето си, особено уредите по-таблото са били върхови за времето си, но сега е нищо повече от каруца. Карал съм 1.4 Уно от същото поколение двигатели, за жалост беше изгнило бая, но си беше каруца отвътре и отвън спрямо предшествениците си. Предлагам ти да почнеш да живееш в 21-век
                          Последна редакция от mell0; 05.02.2019, 14:11.
                          Fiat Bravo II 1.4 16v
                          Alfa Romeo 156 1.9 JTD++ EX.
                          Fiat Punto 1.1 MK1 EX.

                          Коментар


                            #14
                            Аз пък предлагам да минете на лични съобщения, за да не се окажете с предупреждения...
                            == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

                            На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

                            Коментар


                              #15
                              Здравейте колеги,моята трака по абсолютно същия начин,като е студена няма тракане и като загрее ако не огася не трака,но на следващо палене като е загряла веднага почва да трака.
                              В интерес на истината това тракане се появи след обслужване на мотора,минал съм вече към 60хил. и даже сега направих второ обслужване като че ли шума леко намаля ама не и мисля много.
                              Един приятел преди време случайно я чу и сподели че на негова кола е имало същия шум и се оказало хидравлична помпа.
                              Fiat Multipla 1.6 16v BiPower 03:Lancia Delta3 1.6 16v 120 multijet

                              Коментар

                              Working...
                              X