Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Revox B150 - домашен усивател за ремонт -> Проблемът беше решен в сервиз

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Revox B150 - домашен усивател за ремонт -> Проблемът беше решен в сервиз

    Първо здравейте,

    схемата я има на електротаня: REVOX B150 B250 SM Service Manual download, schematics ...



    Ще обясня като за начало с няколко думи и ако има някой желаещ да се включи в дискусията, ще допълвам инфо спрямо въпросите Ви.

    Проблема: Усилвателя не се пуска. Забил е в "стендбай" режим. Не реагира на нито един бутон от панела или дистанционното и екрана не се пуска също. Светят диодите "Remote" & "Speakers" на панела още с включването на щепсела в мрежата.

    Усилвателчето го взех преди няколко часа и за сега само го разучавам плахо. За собствена употреба е. Не съм техник и искам сам да си го оправя. Продавача ми каза само: "има му нещо, не знам какво. Чувам само някакво реле да щрака". Не се подвоумих и го поръчах с идеята, че момчето ми казва честно според него какво става и просто дисплея е загубил контакт с платката, щом релетата се чуват. Казах си поне няма изгорели крайни явно.

    Поразрових се из нета и сервизното и се надявам процесора да не е заминал по някаква причина, но имам надежда понеже в немския форум се споменава за един В250 с такъв проблем от време на време, но нищо не се конкретизира. Ще продължа да ровя, но ми е мъка с "Google translate".

    При включване в мрежата през лампа-тя светна ярко и изгасва за около 3-4 сек и след още 2-3 се чува релето, което е някъде в предния панел. След дърпане на щепсела от кантакта пак се чува и това са единствените признаци на живот.

    Измерих захранващите напрежения и са с 2-3 АС волта под обявените в сервизното. Предпазителите са здрави. Изключих буксите на крайните стъпала и предусивателната платака-промяна няма.

    Всичко сочи към процесорната платка, но там какво да проверя и какво да сменя само според описанието и ръководството?

    Ще се радвам на всякаква помощ и насоки.

    С това започвам темата и се надявам информацията да е достатъчна за някаква първоначална диагноза и последващо лечение.

    Поздрави!

    Click image for larger version

Name:	ReVox B250.jpg
Views:	1
Size:	206,4 KB
ID:	2170064Click image for larger version

Name:	СнИмКа__1.jpg
Views:	1
Size:	218,8 KB
ID:	2170065Click image for larger version

Name:	СнИмКа__2.jpg
Views:	1
Size:	334,4 KB
ID:	2170066
    Click image for larger version

Name:	Процесорна платка.jpg
Views:	1
Size:	292,0 KB
ID:	2170067 Click image for larger version

Name:	Elkos.jpg
Views:	1
Size:	222,5 KB
ID:	2170068

    Днес профилактично смених седемте електролита по процесорната платка и извадих трите интеграли да ги напръскам с контактен спрей. Очаквано без никакъв резултат.

    Измерих захранванията, които излизат от захранващата платка да ги съпоставим спрямо сервизното. Липсват +/- 16в, но доколкото проследих те са към инпут/аутпут платката и не знам, доколко са важни за общата картинка. Отделно има и други несъотвествия...
    По моите разбирания към момента, понеже мислех, че е забил в режим готовност ми се струва, че е точно обратното.

    Виждам, че имам някаква верига POFF, което е може би поуърОф. Кога и кое го задейства за момента не разбирам.
    При включване на щепсела в контакта се задейства реле, дали изходно, дали на защитата не мога да преценя и в този случай мога да правя измервания.

    Click image for larger version

Name:	2200uF.jpg
Views:	1
Size:	175,5 KB
ID:	2170069Click image for larger version

Name:	Захранваща платка-напрежения.jpg
Views:	1
Size:	293,4 KB
ID:	2170070
    На горната снимка, VF1,VF2 & VFIP са VAC или 12в АС, 12в. АС и 2 два волта АС...

    Сега се загледох по-фокусирано в сервизното и ми направи впечетление, че на предпазител 1 вместо 3 волта променливо има 12 волта променливо. Тази верига се разбива на три:
    - На VF1:12 VAC
    -VF2: 12 VAC
    -VFIP: 2 VAC.

    Това ми се струва е за дисплея. Възможно ли е процесора да усеща разликата и да не позволява на защитата да запусне усилвателя, поради повишеното захранване. И не на последно място защо се е завишило?

    Click image for larger version

Name:	VFIP.jpg
Views:	1
Size:	204,0 KB
ID:	2170071
    Последна редакция от pl4 8rp; 24.01.2019, 18:49. Причина: Допълнение. 2 Files
    Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
    Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

    #2
    Трети майстор-отново безуспешен ремонт и неясна диагноза

    Revox-B-150-Schematic https://www.vintageshifi.com/reperto...-Schematic.pdf

    Колеги, някой да се включи с идея, пояснение, насока...

    Днес си го взимам от трети майстор. Много сложен бил, процесора нещо бил умрял /па те били два/. Щом процесора не работел нямало смисъл друго да се гледа. Мисля, че не намират схема с хубаво качество, а съм свали къде какви схеми намерих и цели ръководства.
    Поне някой по блоковата диаграма да каже принципа на работа и да разясним тея съкращения по схемата какво означават, какви защити има, кога и при какви условия трябва да има напрежения. Кое пуска и спира усилвателя.
    Тоя последния майстор, е кадърен, но и на него явно не му се занимава с тоя дръгел повече от няколко часа, та пак ще викам неволята искам не искам и помощ от публиката естествено.
    При включване в контакта светят диодите посочени със стрелка /A,B & Remote/ и нищо друго не реагира. В немския форум намерих тема с такъв проблем, който с времето се е влошавал и това ми дава надежда, че не е процесора, а някой елемент който с времето се скапва.

    Помайгате, пък да видим дали ще има подобрение.

    По последната картинка от предното мнение:
    -Има 12v DC, а не АС. Грешката е моя. Където трябва да е 3 в АС.

    Тези 3 Волта АС както е по схемата въобще ги няма. Там е шест-пинова букса 3,3,3 АС 22,22АС и 0 волта

    Махнах предпазител едно и ми стана ясно, че тези 12 волта ДС се връщат от захранващата платка назад. На др край на държача на предпазителя няма никакво напрежение. От тези три жички, двете са от единия край, а другата от задния край. Тоест ако предпазителя изгори две от напреженията ще изчезнат, а третото е директно.
    Отделно ми направи впечетление, че тези 23 волта на др две напрежения имат връзка към маса на положение зумер на уреда. ЛМ317 и 337 имат по 1.1 ДС на изходите си. Не знам поради защо е така, дали някаква защита ги спъва или си е схемно решение. По блоковата схема виждам че "POFF" е свързан към един от изводите на стабилизатора и дали тази верига не командва +/- 16 те волта.

    Click image for larger version

Name:	Block Diagram.jpg
Views:	1
Size:	218,0 KB
ID:	2098254
    Последна редакция от pl4 8rp; 28.01.2019, 16:38. Причина: Допълнение
    Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
    Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

    Коментар

    Working...
    X