Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проблем с подгрев Bravo 1.9 TD

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Проблем с подгрев Bravo 1.9 TD

    Здравейте,

    отскоро имам Bravo 1.9 TD 75, което пали трудно, трябва да се подава газ и първите минути тресе и пуши на неизгоряла нафта. Логично, тъй като колата не подгрява въобще - при даване на контакт, лампата за свещите светва и изгасва буквално за части от секундата Релето го свалях и проверявах - цъка добре при подаване на 12V директно на буксата, държи над 30 секунди затворен контакта си, стига да няма нищо закачено на двете силови клеми. Реших, че проблемът е в свещите и ги смених (голяма мъка е процедурата ). Промяна нямаше... Вече се изчерпах откъм идеи, моля помагайте

    #2
    колега имах подобен проблем с подгрева на стилото оказа се лош контак от кабелите на свещите

    Коментар


      #3
      Всичко е проверено, колега, уж има контакт между кабелите Всъщност, оказа се, че ток стига до свещите при подаване на контакт, т.е. релето се включва. След 20-30 секунди изключва, но лампата прави точно обратното - на контакт изгасва и светва чак след като релето изключи. Като запаля остава да свети постоянно и колата придръпва на празен ход от време на време...

      Коментар


        #4
        Добре, разбирам че релето се включва и според теб "ток стига до свещите". Свещите са нови. Аз на твое място след включване на релето за подгрева, бих измерил напрежението на всяка свещ спрямо маса, или най-добре спрямо (-) на акумулатора. Ако имаш напрежение на всяка свещ и свещите са нови --> (измерени с мултицет имат "верига" на всяка свещ) е добре. По нататък - изправното реле решава колко време да подгрява в зависимост от температурата на мотора (студен, топъл -работил). Тук трябва да се има в предвид, че при тези и при по-новите дизелови автомобили подгревните релета при студен мотор не изключват веднага след запалването му, а продължават да подгряват. Наскоро в тема във Форума се коментираше точно това. Та, трябва да се провери и това, след запалване на студен мотор, напрежението на свещите трябва стои в най-добрия случай още 20-30 сек. Ако до тук нещата са ОК, значи подгревът ти е ОК и тресенето и неравномерната работа не се дължат на подгрева.
        FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

        Коментар


          #5
          Малко ъпдейт: оказа се, че лампата за подгрев ме лъже. Както казах, при завъртане на ключа на контакт, лампата светва за част от секундата и изгасва. В същото време чувам релето да включва. След като релето изключи, лампата светва и остава така постоянно, т.е. логиката ѝ е обратна на стандартното. Таблото е от Брава, с оборотомер. Като си върнах фабричното (без оборотомер), всичко е наред - лампата се държи нормално. Купих и друго реле за проба, но нямаше смисъл, тъй като и двете работят. Напрежение на свещите има, но няма как да ги проверя една по една, защото плюсът е общ. Релето по принцип на контакт след определено време (както каза ти в зависимост от температурата) изключва и свещите спират да греят. Не съм пробвал като запаля след това дали ще се включи пак, за да ги подгрява. Има ли такава функция релето на този мотор (afterglow)? В крайна сметка продължавам да търся проблема. Колата пали само с подаване на газ и трябва известно време след това да се поддържат с педала малко обороти, за да не изгасне. След минута-две всичко е наред. Като позагрее пали едва докоснал ключа...

          Коментар


            #6
            Е, то както (-), така и (+) са общи за автомобила.
            1) Измерваш всяка свещ за верига, нищо че са нови, трябва да ти "свири за късо", или да измериш минимално съпротивление ако нямаш зумер.
            2) Слагаш едната сонда на (-) на акумулатора, даваш контакт и обхождаш с другата сонда свещите и гледаш има ли напрежение.
            3) Даваш контакт, изчакваш да изгасне лампата за подгрев, (при теб не знам какво ще видиш с тези кръстосани табла), палиш и забележи релето не изключва, а продължава да е включено известно време след стартирането на мотора. Така се държи подгрева на мареята TD100 и пали от раз докато види ключа, без значение топла-студена. При Bravo Multijet 16V е малко по-различно.
            Последна редакция от Flow; 05.01.2019, 12:38.
            FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

            Коментар


              #7
              Под общи имах предвид, че плюса на свещите е замостен, няма смисъл да проверявам там за +12V, защото връзка между всеки две свещи има (проверил съм фабричните мостчета). Всяка свещ поотделно не знам дали ще успея да проверя за съпротивление, за целта трябва да махна гайките отгоре, а достъпът до тях е тегав... Иначе аз паля не след като изгасне лампата (както по принцип пише в ръководствата), а чакам да чуя релето да изключи (което е още 10-15 сек максимум).

              Коментар


                #8
                doctordre написа: Преглед на мнението
                Под общи имах предвид, че плюса на свещите е замостен, няма смисъл да проверявам там за +12V, защото връзка между всеки две свещи има (проверил съм фабричните мостчета). Всяка свещ поотделно не знам дали ще успея да проверя за съпротивление, за целта трябва да махна гайките отгоре, а достъпът до тях е тегав... Иначе аз паля не след като изгасне лампата (както по принцип пише в ръководствата), а чакам да чуя релето да изключи (което е още 10-15 сек максимум).
                По-добре в студено време подгрей втори път, но не чакай релето да изключи, а пали след гаснене на лампата, за да имаш подгрев след старта, който помага за възпламеняване на горивната смес и за изчистване точно на тези сътресения на мотора при студен старт.
                FIAT Marea Weekend ELX TD100, Bravo 1.9 Multijet 16V

                Коментар


                  #9
                  Малко ъпдейт: колата пали малко по-добре (времето се стопли :D ). Нямам оплаквания засега, а между другото си сложих диод, за да ми показва кога греят свещите. Така че се оказва, че кога ще се запали колата няма никакво значение - свещите винаги продължават да греят след запалване на двигателя определено време (в зависимост от температурата на водата). Светенето на лампата за подгрев (както предполагам всички знаят) също се определя от температурата на водата, а ако се изчака да цъкне релето след като изгасне лампата, то времето е винаги едно и също - около 10-15 секунди фиксирано.

                  Коментар

                  Working...
                  X