Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Разход на Дачия 1.5 dCi (отделено от "Мнения за Toyota Prius Hybrid")

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #61
    Ми и аз това разправям от самото начало. Начи караш със скорост варираща с 30 км/ч, изнервяш трафика по наклоните и накрая постигаш същия разход като дизелово Браво, което си бръмчи на 6-та с 90-100 нагоре, надолу и по равното.
    С колегата ти говорим за реални ситуации на пътя, ти тука ми даваш някакви рекламни числа и гледаш на кафе какво щяло да бъде при ауриса и вектрата. Че то и Бравото по книжка дава 5,2 градско. А пък, така като хвърля боб предвиждам, че ако му сложа ваг-ински двигател, ще падне на 3,4 през зимата.
    браво 1,6/90 - 09 г.

    Коментар


      #62
      Мисля, че идеята на колегата BO е, че извънградско двата типа автомобили са долу-горе съпоставими, но в градски условия хибридът ще бие дизела, като от там идва и самата икономия на този тип автомобил. Иначе, дизелът на 6-та по равно и надолу ще върви с 90, макар че и това му е малко слабо. По баир нагоре обаче с 90 на 6-та нито икономия ще има, нито комфорт.

      Коментар


        #63
        Идеи и аз имам доста, ама са трудни за реализиране. Виж сега, Приусът тежи точно колкото Бравото. От свидетелските показания в тая тема разбирам, че Приусът и на градско и на извънградско е между 5 и 5,5/100. Ми ОК, значи ще е по-икономична на градско, няма да си купя, за да го проверя. Най-малкото, щото имам градска кола вкъщи и я знам колко гори при 30% по-малко тегло. На извънградско обаче изобщо не са съпоставими, щото съотношението разход-вървеж на приуса е трагично. Ако тия приуси, дето ги настигах тогава, бяха натоварени като мен, сигурно трябваше някой да слезе да ги бута, вервай ми. За 90-то си прав, ама аз съм написал 90-100, а на 103 км/ч ти гарантирам, че няма да пипнеш скоростния лост на Бравото със стотици километри из равната ни Дунавска равнина.
        Последна редакция от slonikon; 06.01.2019, 18:44.
        браво 1,6/90 - 09 г.

        Коментар


          #64
          slonikon написа: Преглед на мнението
          Ми и аз това разправям от самото начало. Начи караш със скорост варираща с 30 км/ч, изнервяш трафика по наклоните и накрая постигаш същия разход като дизелово Браво, което си бръмчи на 6-та с 90-100 нагоре, надолу и по равното.
          С колегата ти говорим за реални ситуации на пътя, ти тука ми даваш някакви рекламни числа и гледаш на кафе какво щяло да бъде при ауриса и вектрата. Че то и Бравото по книжка дава 5,2 градско. А пък, така като хвърля боб предвиждам, че ако му сложа ваг-ински двигател, ще падне на 3,4 през зимата.
          Събери си мислите и пак пробвай.
          Ако целта ми е икономия както с Приуса сега, така и с 3 литровият ми дизел преди това, скоростта ще ми варира в някакви граници.
          Иначе като си карам нормално, пускам си круиза на Приуса на някакви километри и си бръмча с тях, без значение от пътя.
          Та какво искаш да кажеш пак, че не схващам?
          A20DTH ЖТД ама не баш
          1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
          Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

          Коментар


            #65
            slonikon написа: Преглед на мнението
            Идеи и аз имам доста, ама са трудни за реализиране. Виж сега, Приусът тежи точно колкото Бравото. От свидетелските показания в тая тема разбирам, че Приусът и на градско и на извънградско е между 5 и 5,5/100. Ми ОК, значи ще е по-икономична на градско, няма да си купя, за да го проверя. Най-малкото, щото имам градска кола вкъщи и я знам колко гори при 30% по-малко тегло. На извънградско обаче изобщо не са съпоставими, щото съотношението разход-вървеж на приуса е трагично. Ако тия приуси, дето ги настигах тогава, бяха натоварени като мен, сигурно трябваше някой да слезе да ги бута, вервай ми. За 90-то си прав, ама аз съм написал 90-100, а на 103 км/ч ти гарантирам, че няма да пипнеш скоростния лост на Бравото със стотици километри из равната ни Дунавска равнина.
            Е, Приуса, ако прави разход около 6 при 130-140 км. и предвид ниския разход в града, мисля че не е лош избор за хора, които карат доста градско. Така хем имаш градска и извънградска кола в едно.
            Иначе, за 100 км./ч. по равно на 6-та съм съгласен, че няма проблем да си караш дизела. Дойде ли баир обаче, особено ако е по-сериозен или трябва да свалиш, или да я засилиш.

            Коментар


              #66
              Нещо не схващам относно хибридите - от къде идва икономията на извънградско, особено на магистрално каране? Примерно при 140 км/ч един нормален 1.8 бензинов двигател би "праснал" едни 8.5-9.0/100 (примерно 140 коня на 1400-1450 кг. стандартен автомобил). Това го казвам от опит - докарвал съм го и на 7/100, но с каране до 110, на магистралата не ще по-малко от 8,5 ако искам да карам със 140. Ауриса има също 1.8 мотор, но май беше по-малко коне, та въпроса е - на батерия колко време кара или електромоторите бачкат паралелно с бензиновия двигател? При всички положения обаче, обещания разход от 5.0/100 е малко нереалистичен. Инче човека няма да пали вектрата с фиатския 1.9 150 к.с. с шест степенна ръчка.
              Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

              Коментар


                #67
                D. Stanev написа: Преглед на мнението
                Нещо не схващам относно хибридите - от къде идва икономията на извънградско, особено на магистрално каране? Примерно при 140 км/ч един нормален 1.8 бензинов двигател би "праснал" едни 8.5-9.0/100 (примерно 140 коня на 1400-1450 кг. стандартен автомобил). Това го казвам от опит - докарвал съм го и на 7/100, но с каране до 110, на магистралата не ще по-малко от 8,5 ако искам да карам със 140. Ауриса има също 1.8 мотор, но май беше по-малко коне, та въпроса е - на батерия колко време кара или електромоторите бачкат паралелно с бензиновия двигател? При всички положения обаче, обещания разход от 5.0/100 е малко нереалистичен. Инче човека няма да пали вектрата с фиатския 1.9 150 к.с. с шест степенна ръчка.
                Общо техническо изпълнение на системата, целящо да изкара максимум КПД във всеки един момент.
                Както имаш и наблюдение, 1.8 двигателя няма обичайните 140-150 к.с., защото е максимално оптимизиран за икономия, а не за литрова мощност.
                За това при извънградско каране разхода е съизмерим с алтернативен по мощност дизелов такъв, но стъпи ли в града дори и дизела изостава доста.
                Затова и разхода с Вектрата като пример е нереален. Реално при мен на относителна сходна комбинация на Вектрата с автомат дизела при 140 ми харчи около 6.8, а хибрида около 6.3. При 120 е 5 към 5.8 в полза отново на хибрида.
                Карал съм доста Сигнум с тази комбинация от 150 дизел, но с автомат и там нещата са 1:1 с моя Опел. За това съм твърдо убеден, че макс да свали Вектрата около половин литър само ако е ръчка, за да се изравни с хибрида.
                Но пак идваме на резултата, че няма причина да избереш Вектрата вместо Ауриса, за да спестиш нещо, евентуално. Особено пък да сестиш 10 въобразими лв. примерно, при положение, че си дал 40-50к за този Аурис. Хайде няма нужда от такава история.
                A20DTH ЖТД ама не баш
                1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                Коментар


                  #68
                  Абе не знам какво разбра от горенаписаното, аз нищо.
                  С две думи, идеята е следната: имаш бензинов мотор 75 кс и електрически 65 кс. Съвместно системата отдава нето 110 кс, използвайки принципа, че като я настъпиш, електрическия добавя мощност, вместо бензиновия да влиза във високи обороти. Оттук трябва да имаш повишена мощност баш когато ти трябва, а икономията да идва от обирането на пиковете в мощността от батерията, която пък се зарежда при оптимален режим на двигателя, да кажем при 90 км/ч. Това има смисъл при извънградско немагистрално каране, където се често се налага двигателят да работи в различни режими и беше основната причина да си мисля, че няма смисъл да изпреварвам приусите, преди да влезем в изкачване, щото Бравото ми все пак е 90 кс, а кпд на ел двигател е към 100%. На магистрала, при ненатоварен трафик системата е очевидно неизползваема, щото си работи само бензиновия 1.5 двигател, който си харчи като такъв. При градско ползата е на къси разстояния, защото батерията е малка и издъхва бързо. Съответно в малък град, при заредена на извънградско батерия, хибридът би харчил като на извънградско, а в голям град батерията умира рано-рано, и нататък няма полза, щото двигателят никога не е в оптимален режим.
                  Може и да не съм 100% точен, защото тия работи ги изчетох, преди да си взема Бравото (щото Приуса си беше опция и съм доволен, че фенщината надделя). Но това е идеята на хибридите, като цяло. Не е лоша, но се оказва, че няма практическо приложение. Като се случи да карам зад тия приуси сега, чисто физически си спомням какво беше с Бравата ми (1.2 16в). Бррррр!

                  Да не съм съвсем офтопик, преди малко се возих на Логан 1.5 dCi. Ми няма старание при изработката на тая кола. Като я настъпиш даже и звукът е един такъв никакъв. Даже Бравата ми на 3500 оборота ръмжеше като звяр в клетка, нищо, че се набираше като охлюв на сламка.
                  П.С. Как за осем години не развих шизофрения от тая работа още не мога да си обясня, ама ми се пълнеше душата !
                  Последна редакция от slonikon; 07.01.2019, 00:38.
                  браво 1,6/90 - 09 г.

                  Коментар


                    #69
                    Хибрида на тойота не чака да зареди батерията на 100% за да почне да гаси бенза при градско каране. Иначе казано, бенза се пали когато батерията е на 2 чертички според графиката (дори и при кротко каране), когато зареди до 3 такива и няма голямо натоварване компа гаси бензиновия мотор. Така че, твърдението че става само за малък град не отговаря на истината.
                    Най - голяма икономия се постига при комбинация (редуване) между бенз мотора и електромотора. (Щото това не е ел. кола и батерията е супер малка) Примерно при ускорение е добре да се ползва бенз мотора и като набереш желаната скорост градско отнемаш педала на газта и компа гаси бенз мотора и т.н. (разбира се всичко зависи от много неща - външна температура, колко е загряла колата, натоварване на бенз мотора и т.н.)
                    С други думи за да е икономична иска малко мисъл в карането, щото иначе спокойно може даде разхода на чисто бензинова кола.
                    И все пак ако трябва да обобщим, от дизелУ по - УбавУ нЕма!

                    Коментар


                      #70
                      slonikon написа: Преглед на мнението
                      Може и да не съм 100% точен, защото тия работи ги изчетох,
                      Да не те разочаровам, ама не си точен и на 10%. Изчел си нещо, ама нищо не си разбрал.
                      A20DTH ЖТД ама не баш
                      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                      Коментар


                        #71
                        Хората, които карат Приуси не си дават зор и на байрите не натискат колата за да не им вдига обороти и да е по-икономична и тиха, но провярвай, върви си без проблем. Това го казвам, като човек карал по байри с 1.5 хибрид, а за 1.8 да не говрим. Разликата от твоя дизел и хибрида е, че той ползва бензинов двигател и се развърта на по-високи обороти, а твоя дизел се развърта рано и няма проблем по байрите дори и без да вдигаш кой знае какви обороти, докато хибрида трябва да го вкараш доста високо за да тръгне, така както дизел. Тук идва цялостното заблуждение, че дизелите с еквивалентна мощност вървят повече. Просто много голяма част от хората карат до 2-3к обороти на атмосферка и очакват да получат мощност като при дизел. Хайде да сравняваме трубо двигател с трубо двигател, тоест хибрид с турбо завдижване и тогава да си говорим кое как върви по байри и т.н. Въпросът сега отива, защо няма хибриди с турбо, което щи ги направи дори още по-икономични и вървящи, но това е въпрос към произовдителите и това ли искат да усложняват двигателя допълнително и дали има нужда.
                        Последна редакция от mell0; 07.01.2019, 15:57.
                        Fiat Bravo II 1.4 16v
                        Alfa Romeo 156 1.9 JTD++ EX.
                        Fiat Punto 1.1 MK1 EX.

                        Коментар


                          #72
                          Навремето карах ЗАЗ-966А хибрид. Гореше ми 5л/100км градско при хибридно каране (50км самоход + 50км бутане).
                          Dacia Duster 1.6 4WD

                          Коментар


                            #73
                            Въпросът сега отива, защо няма хибриди с турбо,
                            Защо да няма? Има вече колкото щеш. Пример за хибрид, но алогично да направиш такъв хибрид е 740е.
                            A20DTH ЖТД ама не баш
                            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                            Коментар


                              #74
                              Приус и Аурис умишлено ги държат под 100 коня, за да попадат в графата за данъчни облекчения на различните държави, което си е допълнителен плюс. Не че Тойота нямат 1.8 атмосферка със 190 коня, просто не искат да ги засилват тези, колите си вървят достатъчно за безпроблемно придвижване. За състезателите си има Lexus хибриди с по над 300 коня.
                              "Без сърца, сме просто машини"
                              Toyota Prius 1.5 Hybrid
                              EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

                              Коментар


                                #75
                                Доста ще ми е интересно да подкарам новата корола хибрид със 180 коня и хибрид с промени по кутията да видим дали ще става повече за каране...

                                Иначе по темата, новата дачия изобщо не ме блазни да я карам

                                Коментар

                                Working...
                                X