Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електронните винетки

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    То много неща могат да станат по-добре. Важното е, че в този казус има изграден път, по който да се мине, с попълване на 3 реда и подаване на съответното заявление. Вероятно в бъдеще това ще се автоматизира и няма да е нужно ръчното подаване.
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    Коментар


      Консултирах се с юрист и ето какво ми отговори. Нищо няма да се промени, ако сега се подаде заявление за прехвърляне на електронната винетка поради смяна на регистрационните номера на автомобила. АПИ вече е наложил глобите и те могат да отпаднат само след обжалване по съдебен път. Което обжалване със сигурност ще бъде спечелено, но срокът за такива дела в София е около 2 години . Дето се вика, на печелившите - честито.
      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

      Коментар


        Не съм сигурен в това мнение.
        Представи си, че си го подал 3 милисекунди, след като колата е била с нов номер.
        Имаш ли гаранция, че администрацията ще го обработи в същия ден, или същия час?
        Ако нямаш гаранция, ставаш ли "затворник" на това, кога ще бъде обработена заявката и да чакаш до тогава да не използваш пътищата, за да не те глобят? Глобата става автоматична след като минеш камерите. Демек 10 минути, след като подадеш заявлението би имал глоба, ако решиш веднага да поемеш по пътя.
        Ок, навил си се, че системата живее за да те прецака, не пробваш дори да си върнеш парите и какво очакваш?
        Сигурно по-бързо би било да пробваш, вместо да се съветваш. Не го разбирам.
        Последна редакция от BO; 04.08.2022, 19:24.
        A20DTH ЖТД ама не баш
        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

        Коментар


          Не съм сигурен в това мнение.
          Представи си, че си го подал 3 милисекунди, след като колата е била с нов номер.
          Имаш ли гаранция, че администрацията ще го обработи в същия ден, или същия час?
          Ако нямаш гаранция, ставаш ли "затворник" на това, кога ще бъде обработена заявката и да чакаш до тогава да не използваш пътищата, за да не те глобят? Глобата става автоматична след като минеш камерите. Демек 10 минути, след като подадеш заявлението би имал глоба, ако решиш веднага да поемеш по пътя.
          Ок, навил си се, че системата живее за да те прецака, не пробваш дори да си върнеш парите и какво очакваш?
          Сигурно по-бързо би било да пробваш, вместо да се съветваш. Не го разбирам.
          В много голяма грешка си, Боби. Изобщо не съм от хората, които смятат, че всичко е създадено или действа, за да ги прецака. Интересът ми към темата е по-скоро от любопитство. Наистина малко наивно си мислех, че има начин, процедура, заявление, в което човек да обясни случая и АПИ да премахне глобата. Както казах, прегледах линковете, които ти предостави в темата и за които съм ти благодарен. И си направих изводите. Покрай работата ми съм имал доста вземане-даване с юристи и смятам, че ми е ясен маниерът им на разсъждение. Човекът, с който се консултирах (известен адвокат от Пазарджик), е прав. Консултирах се и с юрист от АПИ и ми каза абсолютно същото. В правото не трябва да се търси логика - законът е такъв, какъвто е. Ако беше входирал заявлението дори минута преди да го засекат камерите, глобите нямаше да са дължими и вероятно системата им сама щеше да ги анулира, дори заявлението да се обработи със закъснение. Както сам знаеш, периодът на валидност на винетката е от конкретна дата, час, минута и секунда. Така ще е и със заявлението.
          Сега вече глобите са дължими - това е положението, въпреки че това противоречи на всякаква, включително и ИТ логика. За мен случаят е приключен, защото е ясно, че за 140 лв. дела няма да се водят.
          Последна редакция от snake; 04.08.2022, 20:22.
          Tonight's the night and it's going to happen again and again...

          Коментар


            Колкото до реакцията на програмата на АПИ, явно там проектанта е пропуснал тази възможност, системата по ВИН да корегира автоматично наличието на винетка. Не трябва кой знае колко голяма инвестиция да се направи промяна в програмата, много от вас се занимават с програмиране и знаят за какво говоря. Казвам го от личен опит с доста години стаж като програмист. Малко ще се отплесна, имах една проектантка която при тестване се навираше там където според мен е невъзможно да се случи, но тя казваше "щом аз съм се сетила, значи може".
            FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
            Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

            Коментар



              В много голяма грешка си, Боби.
              Може, не го отричам. Но се съмнявам (виж накрая). Логично би било твоето мнение единствено ако ти променят винатката на новия номер на място, в момента на подаване на заявлението. И като ти кажат чао, вече да е сменена. В това се съмнявам (отдолу) и затова споделям, че трябва да се пробваш да си я смениш и след това да пишеш на хората, че имаш глоба, която не е адекватна.
              Затова, ако подаваш заявление и след като го обработат вземат, че ти махнат глобите, които ще си направил към този момент, то не пречи да се пробва и сега отново да се мине по този път. Единствено е пропуснат 3 дневния срок, което може да е проблем, а не самата глоба като такава.
              Системата е гъвкава. Звънял съм с въпроси, стигал съм трудно до отговори. И донякъде работи.
              Както казах, лично аз веднага бих им писал. Нищо не губиш реално.


              (4) При промяна в регистрационния номер на пътното превозно средство собственикът или ползвателят следва в срок до 3 работни дни да заяви тази промяна в централното управление или в областните управления на Агенция "Пътна инфраструктура" или по електронен път, като съответните длъжностни лица отразяват новите данни относно регистрационния номер на пътното превозно средство в електронната система за издадените електронни винетки след справка в Националния регистър на пътните превозни средства в срок до два работни дни от получаването на съответното заявление.
              Последния текст ясно показва, че промяната на номера в системата не настъпва в момента на подаване на заявлението. Което означава, че ако тръгнеш на път, задължително ще имаш висяща глоба. Което отново ясно показва, че след като проверяват каквото има да проверяват, явно има изграден път за служебно заличаване на глобите направени до този момент.
              Последна редакция от BO; 05.08.2022, 12:15.
              A20DTH ЖТД ама не баш
              1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
              Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

              Коментар


                Първо, изпуснал е срока, с което случаят приключва.

                Второ, никъде не съм казал, че промяната настъпва с подаването на заявлението. Написах следното: "Ако беше входирал заявлението дори минута преди да го засекат камерите, глобите нямаше да са дължими и вероятно системата им сама щеше да ги анулира, дори заявлението да се обработи със закъснение." . И всъщност може би е все едно кога е подадено заявлението - преди или след глобите, стига да е спазен тридневният срок. А може пък системата да реагира по различен начин в двата случая, казва ли ти някой? Ама да го каже някой, който е пробвал, а не "така чух" или "така е логично". Но в неговия случай това е неприложимо, защото когато се сети, че кара без електронна винетка за новите номера, беше изпуснал тридневния срок.

                Да кажем, че не беше изпуснал срока и беше подал заявлението в тридневния срок, макар и след като вече е натрупал глобите. Обаче за тази кола с новите регистрационни номера вече има закупена нова винетка, валидна до 26 юли следващата година. Написах го още в началото - купи я, защото тръгваше на път, когато се сети и не искаше да трупа нови глоби. Как ще реагира системата на БгТол в случая, можем само да гадаем. Например да възприеме новата операция по прехвърляне на винетката от старите номера към новите като последна и старата винетка, валидна до 31.12.2022 г. да стане активна, а новата електронна винетка, валидна до 26.07.2023 г. да стане неактивна?

                И искам да коментирам и написаното по-горе "...вероятно системата им сама щеше да ги анулира..." Казусът наистина е интересен. Аз дори не съм убеден, че автоматично ще паднат глобите, ако човек тръгне на път веднага след смяна на номерата и подаване на заявление за прехвърляне на винетката, инкасира в същия ден глоба, на другия ден още една, а заявлението бъде въведено на втория работен ден след като вече е получил две глоби. Ако пък е подал заявлението в петък, два работни дни са до вторник следващата седмица, което означава, че би могъл да натрупа 5 глоби. Ако пък е купил колата във вторник, би могъл да подаде заявлението в петък, а то да бъде обработено следващия вторник и да натрупа 8 глоби. Какво точно ще се случи в тези случаи, могат да отговорят само хората, които са писали приложението или евентуалните потърпевши. Може би тези срокове са записани, за да е ясно, че до два работни дни след подаване на заявлението може и да те глобят. Разсъждавам си. Би било пълно безумие, ако е така, но изобщо не бих се учудил.
                Защото и в това няма логика: да имаш валидна винетка, която ти си платил като ползвател на лизингова кола, да придобиеш колата, да ѝ смениш номерата, системата на БгТол знае за всичко това и знае, че тази кола е същата, която има пълното право да се движи до края на 2022 г. И въпреки това те глобява. Ама в някакъв закон, наредба, алинея, правилник и т.н. пишело, че трябва да се подаде заявление. Да, незнанието на закона не е основание за неспазването му, ама е толкова глупаво, абсолютно безсмислено в случая. Хората, които пишат законите - най-вече юристи, не са никак прецизни. Неслучайно всякакъв вид съдилища са залети от дела.

                И за да завърша по тази тема: ако аз бях потърпевш, със сигурност щях да търся начини да оспоря глобите. Но след като стана ясно, че синът ми е изпуснал срока за подаване на заявление и няма предвидена друга процедура глобите да паднат сами, той реши, че няма да се занимава повече. Както казах още в началото, интересуваше ме дали в този конкретен случай има процедура да се оспорят двете глоби, без да се стига до дела. Ами май няма такава.
                Последна редакция от snake; 05.08.2022, 16:31.
                Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                Коментар


                  В момента съдя АПИ, защото ми взеха парите за винетка при опит за закупуване онлайн, излезе грешка, винетка не получих.
                  В последствие получих пълна незаинтересованост от тяхна страна просто да ми върнат парите след:
                  мейл, обаждания, писмена жалба до и.д. директор на АПИ по това време Ивайло Джендов - никакъв отговор съответно месеци наред. Една обратна транзакция би приключила нещата, но уви.
                  Съдя ги за сумата от тридесет лева. Ползвал съм административни услуги в Англия, Швеция, Унгария, Полша. Само последната държава има общи черти с нашата. Помияри са и такива ще си останат АПИ/БГтол
                  Дали системата съществува за да ни прецака? Тя съществува за да пълни гушите на тези, които я източват. Прецакването на граждани поради бездушие е само придатък към всичко това.
                  Бездушни служители поколение след поколение. Интересува ги само заплатата, и някоя далавера, не и когато някой гражданин претърпи вреда. Не навсякъде е така, но в АПИ - повярвайте, да!
                  Снейк, съжалявам да науча за поетата от теб инициатива за автоматичното записване в данъчното. В друга държава, би била горда и адекватна постъпка, забързала администрацията.
                  В нашата реалност, просто си преебал доста хора, да плащат на крадливите общини с крадливите кметове и общински съветници, за да карат по пътища с липсваща настилка, трошейки автомобилите си.
                  1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                  Коментар


                    АПИ съществува само за да е хранилка на няколко хиляди герберасти. За това е създадена, за това и мисленето и 'работата им' е такова.
                    Изкупуване на автомобили на добри цени
                    /////

                    Коментар


                      Ползвах "услугата" да прехвърля винетка на нов номер. Мина супер лесно и без абсолютно никакви притеснения и забавяния. Реално за един работен ден. На втория ден сутринта ми се обадиха по телефона, че винетният стикер е прехвърлен върху новия номер. Доволен съм как е направено супер лесно и удобно, без да излизам от вкъщи.
                      A20DTH ЖТД ама не баш
                      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                      Коментар


                        Да разбираме, че си купил колата с винетка и си сменил номера и после по него и винетката, така ли?
                        FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
                        Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

                        Коментар


                          Да разбираме, че си купил колата с винетка и си сменил номера и после по него и винетката, така ли?
                          Да.
                          A20DTH ЖТД ама не баш
                          1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                          Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                          Коментар


                            Не виждам защо да си сменям номерата, а не само талоните. Пререгистрацията се оскъпява. ГТП гори. Винетката трябва да се прехвърли. Анекси към застраховка/и.
                            1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                            Коментар



                              Не съм задълбавал в дебрите на АПИ, но определено случаят с винетката на колата на моя син е показателен, че нещата не са Ок. Ето пак накратко: системите на БгТол и КАТ очевидно обменят данни и то доста бързо, щом системата на БгТол още на следващия ден знае, че синът ми, конкретно той, с неговото ЕГН вече юридически е собственик на тази кола с новите номера. Но някак си много удобно системата на БгТол не знае, че това е същата кола, която до вчера се е движила с други номера и с валидна винетка до края на 2022 г, пак закупена от моя син. Никой не може да ме убеди в логиката на това, при случаи като този да е необходимо да се подава заявление, молба или каквото и да е. Нещата трябва да стават автоматично, а не да се молим. Не знам дали това е пропуск или е направено нарочно с идеята да се събират повече пари, въпреки че в случая не са дължими.
                              Ако аз бях на неговото място, щях да изпратя случая до някоя медия. Май това е единственият начин в България някой да обърне внимание, че има проблем в закон, правилник, наредба, разпоредба и т.н.
                              Венко, камерите на ТОЛ и на КАТ не засичат по собственик, а по ДКН. Щом ДКН винетка <> ДКН снимана кола, значи винетка=0.
                              Steliyan's Life!
                              FIAT Marea HLX 1.9JTD 105, 02.2000

                              Коментар

                              Working...
                              X