Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електронните винетки

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Електронните винетки

    От днес започва веселбата с електронните винетки. На сайта bgtoll.bg могат да се закупят нови, а така също да се конвертират старите хартиени в електронни. Както и можеше да се очаква, днес сайтът постоянно се срива. Това, което съм чул/разбрал/недоразбрал до момента е:

    - Електронна винетка може да се закупи до 30 дни преди началната дата на валидност

    - Уж не е задължително да конвертираме хартиените винетки (тези, които са с валидност след 01.01.2019 г.) в електронни, било само препоръчително. НО: ако ни снимат и хартиената винетка не е конвертирана, за системата това означава, че нямаме валидна винетка. Ок - ако ни спрат и видят залепена валидна хартиена винетка, няма да ни глобят. Но дали - веднъж снимани, няма да се озовем в системата като нарушители? И някой ден да получим електронен фиш или нещо подобно? Просто си разсъждавам, не казвам, че ще стане така.

    Пускам темата, за да споделяме опит, докато нещата се канализират. Убеден съм, че към настоящия момент 99 % от хората нямат представа за какво става дума.

    Преместена.
    Модераторски екип на fiatforum.bg
    Последна редакция от snake; 17.12.2018, 17:09.
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    #2
    Значи, за да няма "една жена на пазара чух да казва, че...", после кой чул, кой недоразбрал, кой какво казал по телевизора... Ние сме интелигентни и разумни хора и следваме нормативните документи. В тях е написано изрично какво трябва да се направи.

    ---------------------------------------------------------------------------------------------------
    Преходни и Заключителни разпоредби
    КЪМ ЗАКОНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЪТИЩАТА



    (ОБН. - ДВ, БР. 80 ОТ 2018 Г., В СИЛА ОТ 28.09.2018 Г.)

    ...

    § 25. Считано от 31 януари 2019 г. всички видове хартиени винетни стикери за всички категории пътни превозни средства загубват валидност. Собствениците или ползвателите на пътно превозно средство, закупили хартиен винетен стикер, чиято валидност изтича след 1 януари 2019 г., следва да заявят неговото конвертиране в електронна винетка в срок от 15 декември 2018 г. до 31 януари 2019 г., за да запазят правото си да ползват платената пътна мрежа до изтичане на първоначалния срок на валидност на хартиения винетен стикер. Това право може да бъде упражнено при подаване на подписано от собственика или упълномощения ползвател на пътното превозно средство заявление по образец за конвертиране на хартиена в електронна винетка с валидност, съответстваща на тази на закупения хартиен винетен стикер, в съответните пунктове за продажба по чл. 10, ал. 14 или по електронен път. В заявлението се посочва информация относно регистрационния номер и категорията на съответното пътно превозно средство и периода на валидност на хартиения винетен стикер, като към него се прилага и подписана от собственика или упълномощения ползвател на пътното превозно средство декларация по образец за истинност на декларираните обстоятелства. Подаването на посочените документи може да бъде осъществено и от лице, упълномощено от собственика или ползвателя на пътното превозно средство с пълномощно с нотариална заверка на подписа.

    § 26. Собственикът и ползвателят на пътното превозно средство са длъжни да не премахват залепената на стъклото на пътното превозно средство част на винетния стикер до датата на изтичане на неговата валидност.

    Коментар


      #3
      Да уточня, че аз, разбира се, ще си конвертирам хартиените винетки (изтичащи на 31.01.2019) на автопарка в електронни. Ако не днес (по технически причини), то скоро. Има обаче доста неизяснени неща, които като човек, сблъсквал се с много ИТ недоразумения, усещам като потенциални проблеми. Описал съм ги в мнението си по-горе и нямам намерение да се повтарям. Дори да нямаш нищо общо с ИТ сферата, един път глобен от КАТ и издължил се чинно по банков път, разбираш, че нещата не са такива, каквито са. Да му мислят останалите, които си казват на български "WTF???" и се чешат по косите или липсващите такива.

      Даже не знам защо си удебелил последния ред от мнението си, че чак и червено си вкарал. Едва ли на някой му хрумва безпричинно да маха старата винетка. Шефове в АПИ и всякакви отговорни другари казват по национални медии, че конвертирането не е задължително - независимо какво е записано в закона. И съм сигурен, че голяма част от водачите на МПС няма да си конвертират хартиените винетки. Има закон, има и дух на закона, има и обърквания. Аз се опитвам да съм полезен.

      Та исках да кажа, че не съм го чул от една жена на пазара.

      https://dnes.dir.bg/obshtestvo/kakvo...za-e-vinetkata

      В секцията за въпроси и отговори на bgtool.bg също обясняват, че конвертирането е препоръчително, но не и задължително: "Конвертирането е препоръчително и се извършва на уеб страница www.bgtoll.bg с попълване на минимална информация за регистрационния номер на пътното превозно средство, държавата, в която е регистрирано, и датата на валидност на хартиения винетен стикер."


      П.П. Сега за първи път забелязвам новия раздел. Затова и не съм видял, че има и друга тема за електронните винетки, за което се извинявам.
      Последна редакция от snake; 17.12.2018, 21:50.
      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

      Коментар


        #4
        Опитах се да конвертирам хартиената винетка в електронна.

        Първо съобщение:
        Категория - K3

        Данните са получени успешно! Благодарим ви!

        ***

        Второ съобщение (при проверка по регистрационен номер на МПС след уж успешно конвертиране):
        Съжаляваме, но не беше открита електронна винетка. Моля, опитайте отново.



        Tonight's the night and it's going to happen again and again...

        Коментар


          #5
          Като всичко Българско трудно става началото
          ама едни взимат пари и после и други взимат пари за сайтове за системи където не работят после


          Да назначат няколко кадърни програмисти и да работят съвестно -
          АПИ знае колко винетки са продали ама не знае на кой
          и за това трябва да се въвеждат на сайта ръчно .
          КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
          Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
          http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

          Коментар


            #6
            Значи, хартиеният артефакт (фискален бон/фактура) става по-ценен и от сегашния стикер! Представете си, платили сте, но изведнъж изчезва въпросната хартийка... и в "системата не беше открита електронна винетка. Моля опитайте отново" (сиреч платете пак)?! Единственото възможно разумно обяснение за липсата на данни в системата може да е обстоятелството, че електронната винетка влиза в сила от 01.01.2019 година, но защо тогава не даде адекватен отговор, а подобно обезсърчаващо съобщение?!
            Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

            Коментар


              #7
              Ако утре пак ми дава същото съобщение, ще им звъня на телефона 0700 10876, ще им пиша и на мейла. Баси и мъката. Този сайт наистина прилича на "едни пари, дадени на нашия човек". Да не дава господ да стигнем до електронно гласуване, че и там ще е същото.
              Tonight's the night and it's going to happen again and again...

              Коментар


                #8
                Прегледах сайта и направих симулация на купуване на седмична винетка за кола с немски номера. Като човек купувал си вече е-винетки за Австрия и Унгария, мога да посоча следните недостатъци/неудобства:
                1) В поле "Националност на превозното средство" държавите не са подредени по азбучен ред.
                2) Около поле "Регистрационен номер" не е описан формат на вписване на номера. Разбира се при първия опит за вписване на номера ми по подобие на начина, който използвам в австрийския и унгарския сайт,получих съобщение "Невалиден формат на регистрационния номер".
                3) Позволява се да се натисне бутона "Продължаване" без да в въведен "Имейл".
                Как ще си получа електронната винетка, ако не съм си въвел "Имейл"-а?
                Кой идиот е въвел думата "Имейл"? Защо не се използва "електронна поща" или "Е-мейл"?
                4) Долу в текста под "Имейл"-а, също не е задължително да се поставя отметка. Личи си обаче, че друг е автора му. Използва "електронен адрес".
                5) Продължих без "Имейл" и без да декларирам нищо, но няма възможност за плащане в евро. Унгарците са предвидили такава опция.

                С това моя опит приключи, понеже не предвиждам ползване на българска е-винетка с моя автомобил към този момент.
                Общо взето с изключение на полето "Период на валидност" може да се желае много повече.
                Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

                Коментар


                  #9
                  Аз въведох регистрационния номер с главни букви на кирилица, без интервали. Наистина никъде не видях информация как е правилно да се въведе. Вече им писах на мейла и ще очаквам отговор на въпроса "Конвертирах ли си хартиената винетка или не?". Другото, което ми се стори много странно, е това, че не ми поиска да въведа данни за винетния стикер (той си има уникален номер), а само докога е валиден. Макар че точно това НЕ го пише на стикера?! Има перфорация ОТКОГА е валиден, а не докога е валиден. Логично е да те попитат първото, защото аз например не съм сигурен дали е валиден до 1.02.2019 или до 31.01.2019. Ами то така всеки може да декларира, че има валидна хартиена винетка. Мъка, мъка, мъка - много зле, слаб 2.
                  Последна редакция от snake; 17.12.2018, 22:01.
                  Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                  Коментар


                    #10
                    Даже не знам защо си удебелил последния ред от мнението си, че чак и червено си вкарал. Едва ли на някой му хрумва безпричинно да маха старата винетка. Шефове в АПИ и всякакви отговорни другари казват по национални медии, че конвертирането не е задължително - независимо какво е записано в закона. И съм сигурен, че голяма част от водачите на МПС няма да си конвертират хартиените винетки. Има закон, има и дух на закона, има и обърквания. Аз се опитвам да съм полезен.

                    Та исках да кажа, че не съм го чул от една жена на пазара.
                    Удебелил съм го, защото съм сигурен, че ще има хора, които ще се юрнат да махат старите, след като веднъж са конвертирали. Т.е. опитах и аз да бъда полезен,като извадя много важни текстове, записани в закон. Категоричен съм че няма начин да повярвам на който и да било, говорил по телевизия, радио и пр., а само на записаното в закона. Защото утре тоя ще каже - "Не сте ме разбрали, исках да кажа, че не е задължително ама само до 31 януари, а след това е задължително по закон" Просто не са един и два случаите, при които излиза някой "голям" милиционер и запова да бръщолеви, като например че зимните гуми са задължителни, задължително е също да работят и чистачките, и тем подобни глупости, на които хората се връзват елементарно без да четат закони и без да си знаят правата и задълженията. Та изобщо нямах предвид теб, че си го чул от една жена на пазара, а по принцип, че отново ще е пълно с хора, които се аргументират с: "Един приятел баща му е полицай и ми каза как стоят нещата", което е ЕЖК по друг начин.

                    Stefanaki, няма как да има възможност за плащане в Евро, защото това не е официална валута в България, нали знаеш Не само плащането, ами дори обявяването на цени във валута, различна от български лев, е нарушение, ама не ми се рови да видя на кой закон точно. А тъй като се плаща по банков път - не виждам проблем - плащаш си с каквато карта имаш, а банката издател превалутира по курса за деня. Както аз плащам в чужденецията с карта към левова сметка.

                    snake, не им звъни на тия изедници на телефони с 0700, защото се тарифират на цени, все едно нямаш никакви включени минути. Напоследък страшно много фирми и организации се изхитриха да са на такива номера и едно обаждане към тях ти излиза няколко лева, особено като започнат така: "Здравейте, форинглишпресуан, вашето обаждане е важно за нас, моля изчакайте.... (след 2 минути) В момента всички оператори са заети. Вашето обаждане е важно за нас" И така вече си около 80 стотинки назад, без да си осъществил връзка с оператор.

                    Ето и друг важен текст:

                    Чл. 10А ...

                    (5) Длъжностните лица, осъществяващи контрол по изпълнение на задължението за заплащане на пътна такса по чл. 10, ал. 1, т. 1, нямат право да изискват от собствениците или ползвателите на пътното превозно средство да представят издадената им електронна винетка или доказателства за извършеното плащане.

                    Коментар


                      #11
                      И аз им писах по същия въпрос /на кирилица или латиница/ да въвеждам буквите и също да оставям ли интервал м/у букви и цифри ама дали ще отговорят до нова година и тиквата незнае? Дали да не почерпя целия паркинг пред блока по една винетка щот те само дата до кога важи искат, без индивидуален номер?
                      Аз знам, че нищо не знам, но има хора и това не знаят.
                      Човек е 80% вода и ако няма мечти или цели в живота, това е просто една вертикална локва.

                      Коментар


                        #12
                        На сайта bgtoll.bg има раздел за въпроси и отговори. Ето извадка по въпроса:

                        КАК СЕ ИЗПИСВА РЕГИСТРАЦИОННИЯТ НОМЕР НА АВТОМОБИЛА - НА КИРИЛИЦА ИЛИ НА ЛАТИНИЦА?
                        Вписването на символите от регистрационния номер на пътните превозни средства в уеб сайта и мобилното приложение за купуване на електронна винетка може да бъде и на кирилица, и на латиница.

                        Буквените символи от регистрационния номер се изписват с главни букви.

                        =====

                        Ето още един интересен въпрос:

                        КАК ДА РАЗБЕРА ДАЛИ ЗАКУПЕНАТА ОТ МЕН Е-ВИНЕТКА Е ВАЛИДНА?
                        При покупка на е-винетка от сайта www.bgtoll.bg и мобилното приложение, след финалната стъпка, на екрана се генерира потвърждение за успешно закупуване.

                        При посочен от вас e-mail адрес, същата информация ще бъде изпратена и в електронната ви пощенска кутия.

                        При покупка на е-винетка в пункт за продажба или в областно пътно управление на АПИ, както и на терминал за самообслужване ще ви бъде генерирана бележка за закупена е-винетка.

                        Тази бележка, както и потвърждението за успешно закупуване нямат удостоверителен характер и нямате задължение да ги представяте на длъжностните лица, осъществяващи контрол по изпълнение на задължението за заплащане на пътни такси.

                        Коментар


                          #13
                          То нали се сещате, че на проверяващите веднага ще им светне дали сте купили нова електронна винетка, или сте декларирали, че имате стара, на екрана на таблетовете. Веднага щом им излезе, че не сте купили нова, а сте регистрирали стара, може да решат да ви спрат за проверка. И тогава...

                          Коментар


                            #14
                            Всъщност много по-лесно би било да добавят някаква пояснителна информация към полето или встрани от него, а не да търсим отговори в секцията за въпроси. Например "регистрационният номер се въвежда така, както се вижда, без интервали, с главни букви на кирилица или изглеждащите визуално като тях на латиница."
                            И наистина много интересен остава въпросът, можем ли да почерпим паркинга пред блока с по една "конвертирана" винетка? Ами защо не, щом се изисква само да се въведе регистрационният номер на автомобила и докога е валиден винетният стикер, без да въвеждаме никакви уникални данни за стикера? А можем ли нарочно да прецакаме някой, който има валидна перфорирана винетка до средата на 2019 г. например, а ние да въведем вместо него, че винетката му е валидна да кажем до 5 януари?

                            Наистина: очаквах сайтът да пада от натоварването в първите часове, но не очаквах да е толкова зле направен и да оставя толкова въпросителни в един процес, който би трябвало да е кристално ясен. И това сигурно е тествано, проигравано... Ужас.
                            Последна редакция от snake; 18.12.2018, 00:05.
                            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                            Коментар


                              #15
                              На сайта bgtoll.bg има раздел за въпроси и отговори.
                              Този раздел не е преведен на нито един от останалите посочени езици.

                              Не искам да го кажа, но напоследък все повече се сблъсквам с небивалици, които ми напомнят на
                              "Хубава работа, ама българска."
                              Как пък други страни членки на ЕС направиха своите сайтове за закупуване на е-винетки толкова прости и интуитивни, а само България не може? Защо когато съм си купувал до сега е-винетка не ми се е налагало да ползвам раздел за въпроси и отговори, а сега трябва да го ползвам? Как шофьор преминаващ през България и не разбира български ще си купи е-винетка от телефон/компютър, като не всички раздели на сайта са преведени?
                              Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

                              Коментар

                              Working...
                              X