Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Калкулатор за данък МПС за 2019 за Столична община

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Калкулатор за данък МПС за 2019 за Столична община

    https://cartax.uslugi.io/#%D0%A1%D0%...A7%D0%9D%D0%90

    Ето на този адрес може да видите пробна версия на калкулатора, който СО са поръчали на "Инф. обслужване" да им изработи. Важно е да се уточни, че калкулаторът към този момент работи с най-ниските данъчни ставки и е над 99 % сигурно, че СОС едва ли ще си намали данъците с над 20 % ей така, на добра воля. Това значи, че ако въведете правилно данните за своето МПС, то е твърде вероятно да получите число, което да е много по-малко от стойността на данъка ви за 2018. Ето и какво съобщава сайтът, след като изчисли:

    Изчисленият данък е на база основните параметри на превозните средства и може да не отговаря на определения от общинската администрация.

    Но по-важното е да се отбележи, че вече има значение от коя ЕВРО-категория е МПС-то. Заложени са и различни коефициенти, в зависимост от възрастта, спрямо сега-действащите.

    Остава Столичният общински съвет да седне, да поумува и да приеме крайния вариант на ставките, за да бъдат въведени в калкулатора, той да стане точен и да е от полза. Дотогава можем да си топлим душите с много по-малките данъци, които излизат като резултат и да се надяваме, че ще платим толкова. Ама надали.

    #2
    На мен ми излизат по-ниски данъци от досега.
    == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

    На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

    Коментар


      #3
      А на мен ми излиза с около 4.00 лв. повече от сегашния.

      Коментар


        #4
        Данъците излязоха. Калкулатора изкарва верни данни за София.
        И хубавото е, че високият данък ми е намалял с 50%.
        A20DTH ЖТД ама не баш
        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

        Коментар


          #5
          На мен за автомобил 109kw, без екологична кат., над 20г., ми излиза колкото и досега - 144лв.
          Малко не ми се вярва това, очаквам да е повече пари от тази година.
          1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

          Коментар


            #6
            Общинарите по закон (ЗИД на ЗКПО) имат срок до 31 януари да приемат нови ставки и да определят коефициентите за евро-категориите, в съответствие с новите правила за определяне на данъка по ЗМДТ. Ако това не бъде направено в срок, пак по същия закон е определено, че ставките и коефициентите ще са с минималните си стойности. В доклад от 27 декември 2018, на последното за годината заседание на СОС е докладвано, че няма достатъчно време за изготвяне на анализ как биха се отразили новите ставки и коефициенти при различни сценарии. С по-прости думи - "дай да видим с минимални данъци какво ще съберем, още повече, че има избори, пък за догодина ще ги вдигнем за да си събираме пак толкова пари, колкото досега".

            Затова минималните заложени ставки и коефициенти в калкулатора стават валидни. Ще редактирам и заглавието, ще махна "пробен".

            Tempras, по новите правила имаш коефициент х1.1 за възраст и х1.1 за без евро-категория, общо прави х1.21. Досега ставката до 110 киловата беше 1.38, сега е 1.10 лв. Това е /1.25, затова сумата е почти същата, с около 6 лева разлика. Досега си плащал 109 * 1.38 = 150.42 лв, евентуално с 5 % отстъпка е 142.89. Сега ще плащаш 109 * 1.10 * 1.1 * 1.1 = 145.08 или 137.83 с 5 % отстъпка.

            Това обаче е само за София. Другите общини - някои са си свършили работата и парламентът не е в града им.

            Коментар


              #7
              Данъците излязоха. Калкулатора изкарва верни данни за София.
              И хубавото е, че високият данък ми е намалял с 50%.
              Малко съм разочарован.
              На хибрида ми увеличиха данъка с 25% тази година. На печката не е мръднал. И това облечено под формата на ЕКО мярка/причина.
              Чувствам се окрилен и надъхан да карам "нов" автомобил.
              A20DTH ЖТД ама не баш
              1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
              Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

              Коментар


                #8
                Печката каква е точно? Някоя маломощна, но Евро 5 или 6?

                Защото промяна няма само за тези с Евро 5 и 6, под 74 киловата. За всички останали има, по един или друг начин.

                Аз печеля комбо-бонус - хем за Евро-категория ми се увеличава данъкът, хем за мощност с 15 %. Но пък минавам в нова възрастова категория и там доста компенсира увеличението.

                Коментар


                  #9
                  Евро-5 със 118 кВ.
                  Иначе хибрида ми е произведен 2006 та съм в графата точно на 15 години. Догодина ще взема бонус като започна да карам още по-стар хибрид, надявам се.
                  A20DTH ЖТД ама не баш
                  1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                  Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                  Коментар


                    #10
                    Значи би трябвало да си 15 % нагоре. За автомобили от 111 до 150 киловата, ставката за 2020 г. е 1.42 лв/КВ. Повишението спрямо 2019 е около 15 %, тогава е било минималното, предвидено от закона - 1.23 лв. Еврокатегорията щом ти е същата, възрастта - също не се променя, значи само ставката ти се вдига.

                    РЕШЕНИЕ НА СОС.

                    Коментар


                      #11
                      Сега мисля, че колата е произведена 2010, което от тази година се води, че е 11 годишна, което намалява коефициента от 1.5 на 1.3. Което би обяснило същата цена.
                      A20DTH ЖТД ама не баш
                      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                      Коментар


                        #12
                        Е, определено това трябва да е причината. Калкулаторът показва съотношение 100 : 99.67 (На всеки 100 лева от миналата година ще платиш 99.67 през тази).

                        Коментар

                        Working...
                        X