Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Как се смянят масло и филтри на Bravo TD100

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Как се смянят масло и филтри на Bravo TD100

    Здравейте. Утре мисля да сменям филтрите и маслото на двигателя и скоростната кутия.
    В тази връзка Ви питам следното:
    1. Как точно се сменя горивния филтър ? Ако може подробно или със снимки, че нещо не можах предния път да се справя...
    2. Къде се намира и как се сменя масления филтър?
    3. Как се сменя моторното масло( къде е пробната за източване) ?
    4. Как се сменя маслото в скоростната кутия? Ако може подробно или със снимки...

    Знам че въпросите ми може да Ви се сторят глупави, ама съм нов с ремонтите, но пък имам огромно желание да се науча!
    Благодаря Ви наистина много!

    П.С. колата е Fiat Bravo 1.9 TD100 1997г.

    ---
    Грешен раздел - преместена.
    Модераторски екип на fiatforum.bg

    #2
    Със снимки няма да стане, трябва някой да ти покаже на място. Трябват ти набор от инструменти не става само с желание.
    Fiat Bravo II 1.4 16v
    Alfa Romeo 156 1.9 JTD++ EX.
    Fiat Punto 1.1 MK1 EX.

    Коментар


      #3
      Искаш да се научиш и започваш направо със смяната на маслото?
      Няма лошо, ще се нацапаш порядъчно, ще загубиш доста време и накрая ще се чудиш какво да правиш старото масло. А ако нещо се закучи по резби и пробки, филмът ще е пълен
      Велосипед да, но ролкови кънки - не! Балканчето е без акумулатор, симсонката е без гуми. Я, падна ми се и фиатче 126! Вече съм с фиат и напреднал шофьор, та чак съм станал маниак, а сега и фанатик!

      Коментар


        #4
        Успех и ни дръж в течение. С това мога да помогна.

        Click image for larger version

Name:	Bravo 1.9 TD100 Gearbox oil change.jpg
Views:	1
Size:	182,8 KB
ID:	2098144
        Последна редакция от pl4 8rp; 12.12.2018, 15:32. Причина: Adding Intel
        Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
        Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

        Коментар


          #5
          Инструменти имам(гедоре 108части, шестограми, ключове и др.). Вчера смених гарнитурата на капака на клапаните, въздушен и купе филтър.
          Опитах с горивния - разкачих го заедно със стойката, която го държи за купето, извадих една букса от него, въртях, но не излезе... Не знам на какво точно се държи има някакъв болт или просто се дърпа ли просто незнам... После ще снимам за да е по нагледно...
          А иначе как се обезвъздушава горивната система, като напомпам крушата ли?

          П.С. Благодаря много за съветите до момента!

          Коментар


            #6
            Не се занимавай с глупости, трябва ти канал и после да се чудиш какво да правиш старото масло. Отдавна вече си ходя в сервиз за смяна на масло и филтър, там смяната е безплатна, пък и хората си разбират от работата/когато са кадърни разбира се/. Както се казва отивам с белите ръкавици и не се цапам. Преди време хидих в един сервиз, но при поредното ходене имаха много коли и отидох в друг, там по компа ми избраха точния филтър, като се оказа че стария не бил за моята кола, т.к. клапана в него не отговарял на налягането което е нужно, така човек може без да знае да си скапе двигателя, като няма нормално смазване. От тогава ходя само в този сервиз.
            FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
            Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

            Коментар


              #7
              Аз знам, че в сервиза е най-добре и не струва кой знае колко, ама пуст мерак как да не му угодиш Купих си инструменти, купих си частите сега смятам да си ги сложа Въпроса е тоя горивен филтър отвива ли се, болтове ли се отвиват, как се маха за да сложа новия... Прикачам някоя друга снимка и Ви моля за съвет

              Click image for larger version

Name:	0.jpg
Views:	1
Size:	275,5 KB
ID:	2098145

              На позиция 1 са болтовете, които го държат заедно със стойката за купето, а позиция 2 е буксата, която влиза в него... Въпроса е след тези две неща какво се прави за да се махне филтъра? Качвам още снимки

              Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	1
Size:	93,9 KB
ID:	2098146 Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	1
Size:	131,7 KB
ID:	2098147

              А това е новия филтър--->

              Click image for larger version

Name:	5.jpg
Views:	1
Size:	106,5 KB
ID:	2098148

              На този клип -- -- се отвива, ама на фиата по същия начин ли е ?

              Коментар


                #8
                Че защо ще отвиваш тия два болта? Хвани чашката, която е отдолу, отвий я и смени филтъра.
                Велосипед да, но ролкови кънки - не! Балканчето е без акумулатор, симсонката е без гуми. Я, падна ми се и фиатче 126! Вече съм с фиат и напреднал шофьор, та чак съм станал маниак, а сега и фанатик!

                Коментар


                  #9
                  Това ме интересуваше, отвива ли се или е хванато за нещо! Не да тръгвам да развивам, да го напъна и да се счупи някоя пластмаса... Благодаря. А иначе някой има ли идея къде се намира масления филтър и как се сменя? pl4 беше дал точни съвети ама си изтри отговора по темата... Благодаря все пак на всички всякаква информация ми е от полза!

                  Коментар


                    #10
                    Здрасти Друже,

                    понякога форума се скапва и при редакция на поста се губи част от информацията. При мен като дам "преглед на пост" или "продължи" на новата платформа се скапва нещо и така става. Ако искам да добавя или махна нещо, за да ми е по-разбираем изказа и после поста ми е скапан може и по изцяло моя вина да се случват нещата, но още не съм свикнал на новия изглед.

                    По същество,

                    има една програма наречена "EPER"-примерно ТУК. Чрез нея може да проверяваш, кое къде се намира, номера на части и много други. Понякога и тя не работи, затова ти вадя една две картинки. Дано са ти от помощ. Пиши в гугъл "ЕПЕР", докато намериш работещ линк и после си избираш там колата, модификация и каквото те интересува.

                    Имаш ли въпроси питай. При някои ремонти е по-скоро интуиция и както намериш за добре. Колкото си по-находчив, по-добре. Естественото и по-лесно е да попиташ "патило", затова сме събрали.

                    Успех

                    Click image for larger version

Name:	Bravo 100TD SX.jpg
Views:	1
Size:	216,1 KB
ID:	2098149 Click image for larger version

Name:	11.jpg
Views:	1
Size:	276,8 KB
ID:	2098150Click image for larger version

Name:	Oil filter.jpg
Views:	1
Size:	231,7 KB
ID:	2098151
                    Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
                    Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

                    Коментар


                      #11
                      Горивният филтър се сменя, като се откачат всички букси от подгряващия елемент, развиват се тръбичките, запомнят се или се маркират местата им, защото с повече усилие може да се объркат после. Когато за подгрева не е закачено нищо - развиват се двата или три болта, които държат цялото нещо към стената. После въпросното цяло нещо се изважда нагоре, слага се на работната маса и самият филтър се развива. Като се огледа хубаво новияя, може да се види в средата му резбата, по която се навива болтът на подгрева. Внимава се, защото е пълен с гориво, а в някои случаи - с вода. Затова не е добре съдържанието му да се връща в резервоара. Новият се навива, проверява се пробката му дали е затегната, а ако има сензор за вода - вероятно няма пробка. Всичко се сглобява по обратния ред.

                      Това обаче е за JTD 100/105/110 и така се сменя по сервизно ръководство. Понеже ние сме разумни хора и не сме ултра-фанатици, като в някои други автофоруми, не правим всичко както пише в ръководството, а го правим както е най-практично. На практика, ако има място за бъркане и удобен захват - директно се отвива старият и се навива новият, без да се разглобява нищо друго. За ТД 100 все пак нека да каже някой, който е виждал такъв двигател, че тия работи накрая с "крушата" и обезвъздушаването са ми малко чужди.

                      Моля ви при изпращане на мнение, все пак го преглеждайте и подреждайте, защото при качване на снимки на произволни места в текста после мнението на нищо не прилича и е трудно за разбиране. Оправих едно по-нагоре. Видеоклиповете се прикачват в мненията с тагове за видеоклип, а не за адрес на сайт.

                      Коментар


                        #12
                        Ето няколко полезни съвета, дано
                        Пробката на картера се развива с удър, преди да набиеш имбуса се увери че шлиците не са замазани, задължително нов пръстен меден и го нагрей преди да го сложиш.
                        Масления филтър се развива с две ръце и плавно, без отверки и колани от гащи, можеш да си купиш и скоба от кауфланд или все тая от къде за 5лв. Добро решение е.
                        Маслото се сменя на загрял мотор и се чака хубаво да се източи.
                        Махаш първо тапата отгоре, разхлабваш филтъра, разхлабваш пробката, после махаш филтъра и накрая пробката и се пазиш от маслото.
                        Преди да налееш маслото се убеди че всичко обратно е сложено, по местата си
                        При монтажа на масления и горивния филтър намажи с масло гумините пръстени по тях.
                        Не се затяга до откат, все някога ще ги сваляш пак
                        Провери колко точно масло събира мотора, повече иле по малко не е на добре.
                        Наливай бавно маслото, ще направи балон иначе.
                        Като го налееш провери маслото след 5минути на щеката дали е на макс.
                        Желателно е да направиш две три припалвания само на стартер.
                        При смяната на горивния филтър дай малко на контакт да качи гориво, възможно е да засмуче въздух.
                        И за всеки случай имай един механик на стартова позиция със старт спрей. НЕ ГО ПОЛЗВАЙ ТИ АКО НЕ ЗНАЕШ КАК СЕ ПРАВИ, че следвашата,тема ще е за превъртели биели.
                        Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                        (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                        Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                        Коментар

                        Working...
                        X