Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати 1 до 10 от 15

Тема: Stilo - проблем с клапа за рециркулация и вентилатор на парно

Кара Фиат Аватарът на cho
    Регистр. на
    31.03.2008

Stilo - проблем с клапа за рециркулация и вентилатор на парно

Здравейте колеги,
    след доста четене в Интернет ви споделям с проблемите които имам.

1. Клапа за рециркулация на въздуха в купето - от преди година и половина не работи нормално. При включване се затваря, но при изключване клапата остава в затворено положение. В началото се отвори от само себе си след ден и от тогава до сега съм карал без да я пипам, като компромисно решение. Преди седмица обаче си взех колата от сервиз със затворена клапа и вече не се отваря. От сервиза ми отказаха да се заемат с решение на този проблем. Доколкото разбрах евентуална причина е електромотора който я управлява, но имам съмнения и за евентуална механична пречка за отварянето и, тъй като все пак при затваряне електромотора сработва.
    Интересувам се от мнения и съвети на хора които са се занимавали с този проблем или със смяна на електромотора, и дали си заслужава. Електромоторът е на труднодостъпно място, но ако някой е сменял да сподели. Бих приел и съвет за механично отваряне на клапата, но въпреки това ми се иска да мога да я управлявам нормално.

2. Вентилатор на парното - от около месец започна да работи с аномалии. На два пъти въобще не заработи при включване, като след известно време в рамките на деня заработва. При включването му обаче забелязах че при 4та степен започва да духа нормално, но след няколко секунди намалява обороти и духа по-слабо. В сервиз ми смениха някакъв резистор на вентилатора, но проблемът си остава. Интересно нещо което установих е, че при сритване на пластмасата в дясно от педалите, оборотите на вентилатора се вдигат и започва да духа по-силно, като след малко отново намалява обороти, което ме навежда на мисълта дали няма лоша кабелна връзка свързана със захранването на вентилатора която да се влияе от наместване. Ако някой се е занимавал с този вентилатор или е наясно с кабелните връзки от външната лява страна на климатичния модул и под пластмасата в ляво от педалите нека сподели.

Благодаря предварително на всички които споделят мнения!
    FIAT Stilo 1.9 JTD 115

Фиат фанатик Аватарът на Константинов
    Регистр. на
    06.02.2014
    Точно на хлабава връзка прилича - провери масите първо
    koce73 , Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1997 специално пригодена за тежък терен , отскоро и Subaru Forester 2.0 2005 за още по-тежък терен

Председател на СФФБ
    Член на СФФБ
    Модератор
    Фиат идол

Регистр. на
    17.08.2007
    По първа точка - обикновено се чупи оста, където е зацепена в клапата, или някоя зъбна предавка от моторчето за задвижване до оста.

Ако не ти се занимава със смяна, най-доброто, което можеш да направиш е да застопориш клапата така, че да е напълно отворена, като в позицията, в която е в жълт цвят на картинката. Ако я оставиш затворена като червеното или в позиция някъде по средата, като зеленото - то много силно намаляваш притока на свеж въздух към купето. Това води до много по-бързо и лесно запотяване на стъклата и съответно - до по-трудното им изсушаване. Това е по-малкият проблем, защото с парцал може да си забърсваш, културна работа. По-големият проблем е в това, че липсата на свеж въздух може да доведе до бърза умора и сънливост по време на път - особено опасно както за теб, така и за останалите участници. Причината за това е, че когато клапата не е напълно отворена (жълтото), а е по средата (зеленото), вентилаторът много по-лесно засмуква въздух от вътрешната част на колата, която е без филтър, спрямо външната, където въздухът трябва да мине през филтъра и съпротивлението му. Така дори и малко само да е "открехната" от жълтата позиция, през вентилатора минава 80-90 % въздух оит купето и съвсем малко нов, пресен и чист.

Затова в случай, че не ти се занимава - оставяш я хубаво отворена завинаги (отворена ще рече да пропуска само външния въздух към вентилатора) и си решаваш известен брой бъдещи проблеми.

Кликнете върху картинката за по-голям размер. 

Име:	Untitled.png
Преглеждания:	7
Размер:	7,9 KB
ID:	106490

Фиат идол Аватарът на dobrujanetza
    Регистр. на
    01.02.2009
    Като се свали филтъра на купето клапата не се ли вижда?
    Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

Председател на СФФБ
    Член на СФФБ
    Модератор
    Фиат идол

Регистр. на
    17.08.2007
    Понеже е между филтъра и моторчето - ако не става някак през филтъра, както е предложил колегата, остава да опиташ през вентилатора, като го свалиш и бръкнеш навътре през него. Не знам на Стило как е устроено точно, но на Браво/Мареа е предвидено, сякаш са знаели колко много ще се чупи и ще трябва да се подпира клапата, та са я направили съвсем лесно да се достига като се махне филтъра.

Фиат идол
    Регистр. на
    03.06.2005
    При Стило филтъра е вътре в купето, то човек не може филтъра да смени, камо ли да се бърка оттам. Обаче не съм гледал къде е самата клапа и откъде има достъп. Карай с пуснат компресор като се поти
    Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
    Fiat Bravo'97 1,6 16v
    Fiat Tempra'91 1,6 mono

Фиат фанатик Аватарът на Tempras
    Регистр. на
    12.07.2009
    За скапаната клапа се маха лявата пластмасова кора на барчето.
    Тази която е до педала за газта.
    Застопорява се с летва.
    Не питайте как и от къде знам.
    Моторчето и е направо НЕСМЕНЯЕМО. Сваляш кутията на парното разглобяваш я и тогава.
    Моторчетата за топло/студено и положение на клапите са сменяеми на място.
    1990 TEMPRA SX 1.4 Weber GPL

Кара Фиат Аватарът на cho
    Регистр. на
    31.03.2008
    Благодаря за мненията на всички.
    Тази сутрин усетих "приятна" миризма на софийско задръстване и предполагам че някак пак е сработило моторчето и е отворило клапата. Сега ще сложа лепенка на бутона за затварянето, за да не стават повече фалове. Остава да огледам кабелите под пластмасите защото вентилатора ту-работи ту - хич го няма. Сритам го - засили малко, сритам пак - пък намали. Дам газ- засили се, спирам по-остро - намали. Спра на светофар - почва леко да засилва.... На студено - засилва, на топло - намалява духането. Абе филм...
    FIAT Stilo 1.9 JTD 115

Фиат идол Аватарът на NikMar
    Регистр. на
    29.11.2006
    Може и да е позаклеясало, без разглабяне няма да разбереш.
    FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
    Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка.
    Закон на Мърфи.

Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Тема: Stilo - проблем с клапа за рециркулация и вентилатор на парно

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 членове и 1 гости)

Правила за писане на мнения

• Не можете да създавате нови теми
  • Не можете да пишете отговори
  • Можете да прикачвате файлове
  • Не можете да редактирате мненията си
  •