Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво ще направите в тази ситуация?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Пред Арената е друго. Там е в града! Чл. 15 е само за извънградско. В градски условия водачът може да използва удобната за него лента. Няма значение коя.
    За магистрала излиза, че може да караш в лявата лента, ако в дясната има друго превозно средство и е ЗАЕТА от него.

    Коментар


      #17
      kluchar написа: Преглед на мнението
      90 се отнася за км в тунула
      Там неможе да се прави изпреварване както показва знака
      Ама моля ти се като участваш в дадена тема, поне прочети какво е писано в нея и преди това. За нещо, което вече е обсъдено и изяснено, изведнъж се включваш и казваш, че не е така, без никакви аргументи. Самоцитирам се, моля прочети внимателно! Ограничението на скоростта и забраната за изпреварване важат за разстояние 400 метра, считано от мястото, на което са знаците. Никъде няма знак, че важат за тунела. А и тунелът знаеш, че е там, защото го виждаш на картинката. Ако няма тунел - какво, знаците не важат ли? Тунелът може да е дълъг 100 метра, а може да е дълъг и 1 километър. Това няма значение, знаците важат 400 метра, след тези 400 метра задължително трябва да има знак, отменящ въведената забрана. След това важат обичайните правила за движение и ограничение на скорост.

      Точно тези знаци не се поставят на определено разстояние, а се поставят непосредствено преди участъка, за който важат. Т.е. важат точно от там, откъдето са поставени, а не 20 или 50 метра след това. Чл. 61 от Наредбата за пътните знаци. Докога важат указва табелата Т2 - 400 метра в случая, а не знак А38 - "Тунел". Ако имаше този знак над забранителните, тогава те щяха да важат за тунела. Така поставени с тази табела - важат от там, където са поставени.

      http://www.api.bg/files/1514/5923/57..._sila_2015.pdf

      Коментар


        #18
        Дискусията тук е, че явно полицията те спира за някакво нарушение и какво ще кажеш ти, за да се отървеш. Ама го няма автора, за да каже дали това има предвид. Дали са те спрели заради изпреварването...
        Да, спират те за изпреварването точно.
        Фактите - карате двете коли една до друга, тази в дясно като вижда полицията се "уплашва" и скача на спирачките и намалява да кажем с едно 20-30км/ч, което прави лявата кола в очевидно "изпреварване".
        И общата дискусия - Вие изпреварвате (позицията на полицаите). Шофьора - не изпреварвам, а съм в най-лявата свободна лента, спазвайки ограничението.
        Последна редакция от BO; 10.12.2018, 18:34.
        A20DTH ЖТД ама не баш
        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

        Коментар


          #19
          Да използвам темата да питам - в ситуацията от прикачената снимка как е правилно да се завие по линия 1 или по линия 2?
          Click image for larger version

Name:	InkedIMG_20190219_113937_LI.jpg
Views:	1
Size:	305,6 KB
ID:	2098302
          п.п. Не говорим за обратен завой.

          Коментар


            #20
            По траектория 2 отиваш в насрещното, по 1 отиваш на тротоара.
            Очевидно, нито една от двете не е правилна. Що за безсмислица?
            1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

            Коментар


              #21
              Място за разминаване има за две коли. Ти какво предлагаш - да карам по средата и да се надявам да няма друг подобен идиот ли?

              Коментар


                #22
                Нещо и аз не мога да я разбера тази ситуация. По какъв начин има възможност да се срещнеш с друг подобен идиот, при положение, че ако ще завивате двама в тази посока, лентата е една и е обозначена с пътна маркировка - какъв е проблема...?

                Коментар


                  #23
                  Улицата е двупосочна, и съответно както ти искаш да завиеш на ляво, така и движещите се срещу теб и те може да искат да завият на ляво - съответно ако не си или по стрелка 1 или по стрелка 2, единствено аз виждам да си по средата. Та ако си там, насрещно движещия се автомобил, при ляв завой се озовава точно срещу теб - разбира се ако и той е малоумен и мисли, че трябва по средата да се движи. Ето нагледно за какво говоря
                  Click image for larger version

Name:	LI - 2.jpg
Views:	1
Size:	305,8 KB
ID:	2098303

                  Коментар


                    #24
                    Според мен в тази ситуация задължително се завива по обичайния начин за ляв завой - завива се по най-кратката траектория (на картинката е синята стрелка), а ППС се разминават с десните си страни. Разминаването с леви страни (подобно на траектория 1) се прилага, когато напречният път е съставен от две независими платна за движение във всяка посока. Тогава всеки водач трябва първо да мине средата на пътя и тогава да започне да завива. Пример за подобно завиване е кръстовището между бул. Евлоги и Христо Георгиеви и бул. Мадрид в София. Не е най-подходящият, но става за показване на това, за което говоря.

                    То даже и на снимката е такова кръстовището - ако се движат и двете коли по другата улица.

                    Коментар


                      #25
                      И аз мисля, че по закон си прав, лошото е че така се озоваваш челно на идващите от ул. "Танкист", и там трябва пак да криволичиш, образно казано. Но пък ако решиш да се разминете с лявите страни и зад теб има колона и отсреща има колона, си става една хубава "тапа".

                      Коментар


                        #26
                        "Тапа" винаги се образува, ако някой не спази правилата за преминаване и блокира крътовището, като навлезе в него без да има накъде да излезе. Улица "Танкист" не мисля, че има нещо общо в случая, защото това е кръстовище и то или е регулирано, или не, т.е. улица "Танкист" или е път с предимство, или не е. В случая не е, дори има знак "Стоп". Който е на нея - стои и чака без да навлиза в кръстовището. Няма значение в даден момент от преминаване през кръстовището дали си челно срещу тях или не. Правилото е да се разминете с десните си страни и да завиеш по най-краткия път. Ако се налага - криволичиш, но има правилник за движение и за разминаване. Свободни съчинения не трябва да се правят, защото ако всички редовно минаващи от там започнат да минават по грешния начин, един път ще дойде някой, който не е от там и ще мине по правилния, което ще предизвика нещо - било задръстване, а не дай Боже и инцидент.

                        А въпросът ти е свързан с това, че може би от там всеки си завива както си иска, най-вероятно по грешния начин?

                        ----

                        Разгледах подробно кръстовището от всички гледни точки на текущите снимки на Гугъл. Не виждам място за конфликтна точка, нито начин да навлезеш челно срещу тези от ул. Танкист, освен ако специално нямаш за цел да го направиш. Достатъчно широко е за нормално завиване на леки коли.

                        Прилагам една картинка. Използвал съм същите цветове. Гледна точка: спрял автомобил по ул. Танкист - първа кола. Вижда се един завиващ автомобил, може би ФВ Поло, който може да се използва за сравнение колко е широко за две коли да си завият нормално наляво, без да са в конфликт една с друга.

                        Click image for larger version

Name:	Capture.jpg
Views:	1
Size:	66,6 KB
ID:	2098305

                        Коментар


                          #27
                          "
                          А въпросът ти е свързан с това, че може би от там всеки си завива както си иска, най-вероятно по грешния начин?

                          Разгледах подробно кръстовището от всички гледни точки на текущите снимки на Гугъл. Не виждам място за конфликтна точка, нито начин да навлезеш челно срещу тези от ул. Танкист, освен ако специално нямаш за цел да го направиш. Достатъчно широко е за нормално завиване на леки коли.
                          Точно си разбрал - почти всеки завива по грешния начин.
                          Криволиченето се опитах да покажа ей на таз фигура:
                          Click image for larger version

Name:	LI - 3.jpg
Views:	1
Size:	305,7 KB
ID:	2098304

                          Коментар


                            #28
                            Редактирах горе, не знам дали си го видял, качвам и още една снимка. На това кръстовище който не се разминава с дясната си страна, а се опитва да го направи с лявата - определено няма никакво понятие как се завива.

                            В тази връзка - има едни завиващи наобратно, които правят обратния завой по възможно най-широкия път, за да се изнесат в най-дясната лента, а не по най-краткия (с пълно-ляво-волан)

                            Click image for larger version

Name:	LI - 3 (1).jpg
Views:	1
Size:	288,4 KB
ID:	2098306

                            ---------

                            Мисля, че имам разумно обяснение защо се бъркат хората - защото идвайки по "Танкист" или по насрещната ѝ (тесния път) - трябва да преминат едното платно на широкия път и тогава да завият наляво по другото платно. Тогава тези завиващи наистина застават с лявата си страна един до друг. Може би затова някои завиващи от широкия към тесния се бъркат и си мислят, че и за тях важи това.

                            Коментар


                              #29
                              Прав си. В общия случай така трябва да се получи.
                              Има и редки случай, при които има навлязла кола от ул"Танкист" и чака по средата, но не в нейния ляв край на средата, а в десния /защото се пада там като кара само напред без леко в ляво да се изнася/ и така щеш-нещеш я заобикаляш неправилно /защото си с предимство/ или и даваш предимство да мине пред теб /, но задължително даваш предимство ако няма някой бързак да те изпреварва от дясно.
                              п.п. Следващото кръстовище /до Лидъл-а е още по-знаково, колко много не знаят как да завиват на ляво/.

                              Коментар


                                #30
                                За тия от "Танкист" наистина е кофти ляв завой там, но кво да се прави, има и такива... Все пак - ако той е на средата - всъщност е върху моята траектория на завой. Редно е да го пропусна, като отгворността да премине безопасно остава негова, включително и да гледа за бързаци. А ако ще прави ляв завой и го пропусна - няма проблеми, защото ще навлезе в лента, в която аз съм спрял да го изчакам преди кръстовището. Ако реша да не го пропусна и си търся предимството - значи аз да направя нарушение, защото някой друг е върху моя път (не от нахалство, а просто това е и неговият път преди аз да съм там). В този случай нарушението е от моя страна и отгворността - моя.

                                Сетих се за кръстовището на Горубляне/Дружба 2 и Цариградско - там не се сещам как са светофарите, но ако са на мигащо жълто като че ли по-разумно изглежда да се направи нормален ляв завой от тясното към широкото, а не както описах по-горе - с поминаване на средата и тогава ляв завой. Явно в някои случаи е важно да се прояви разум, за да е безконфликтно, но в твоя пример определено разминаване с левите страни при ляв завой е безумно.

                                Коментар

                                Working...
                                X