Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Консултация и изчисления при изграждане на отоплителна и охладителна система на нова къща

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Има, с такива е. К + Бяло + К, въздушни камери с аргон. Но по данни от производителя губи около 0.9-1.0 Вата / м^2 *K. При площ 22 м^2 и температура в сградата 24 градуса, изчезват по около 0.75 кВ при външна -10. При отопление с ток това са 100 лева на месец при такива температури.

    Ред.:Всичко смятам по отношение на електричеството, защото независимо каква инсталация има - тя винаги може да дефектира и да се наложи да бъде спряна за ремонт. В този момент остава единствено отоплението на ток с електрически радиатор или конвектор.

    Коментар


      #32
      Тук гледам има някакви данни

      https://www.dogrami.bg/pvc-roletni-s...echni-sistemi/

      тук също

      http://www.radex-bg.com/vanshni-shtori-2

      Доколкото виждам цифрата е докъм 0.78-0.8.

      Коментар


        #33
        Много благодаря, не знам какво и как съм търсил, но тези сайтове не ги бях виждал или може би поне частта за щорите не бях.

        Близо е до някакви стойности, които си смятах наизуст, но така с точни числа някак е по-лесно.

        Коментар


          #34
          Продължавам монолога с 2 снимки, особено едната, с която искам да покажа на тези, които се съмняват в това колко много енергия се губи през дограмата и стъклопакетите:

          Първата снимка показва каква температура отчита термометър, който е подпрян на стъклопакета (самият сензор не се допира, това значи, че температурата е още по-ниска). Той е "Бяло + Бяло" - 24 мм, въздух, а пред него има PVC щори, видими на снимката, спуснати плътно до долу (така че и процепите им да са затворени). В това положение е от 5 часа насам. Външната температура в момента е -1, отчетено по термометър на кола, отделно - по спиртен, и по трети - по телефона от приложение.

          Click image for larger version

Name:	IMG_20181206_232507.jpg
Views:	1
Size:	144,9 KB
ID:	2098113

          Втората снимка е на стайния термостат, който в същия момент отчита почти 23 градуса и е настроен на 22.5.

          Click image for larger version

Name:	IMG_20181206_232538.jpg
Views:	1
Size:	113,5 KB
ID:	2098114


          За информация - прозорецът е 1.40 х 2.10, а самата стена - 3.40 х 2.10, т.е. над 40 % от площта е заета от дограмата, чиято температура е 13.7 градуса.

          Така че, колеги, загубите през прозорците са наистина огромни и ако се колебаете какъв да бъде стъклопакетът - най-добре изолиращият е решението. Ако трябва - теглете кредит, но не пестете от това.

          Коментар


            #35
            И това е температурата с пуснати щори нали така? А ако ги вдигнеш, каква е разликата?
            Аз съм пред дилема дали да сменя само външните щори или дограмата (ама като знам каква е галамацията, не ми се занимава много...)

            Коментар


              #36
              Оги, така и не става ясно, десертация за докторантска теза на топло инжинер ли пишеш или става дума за реална къща?
              И тая реалта къща с каква площ е и колко стаи?
              Предполагам че е колкото Елисейския дворец, или Бъкингамския, защото тук се обсъждат теории от дебрите на термоядрената физика.
              И сега да те питам, защо просто не си направиш една камина с водна риза и термо тухли и да си купуваш 8кубика дърва на цената на три резервоара нафта, и в същото време цяла зима да пиеш вино и да правиш деца пред новата камина
              Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
              (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
              Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

              Коментар


                #37
                Защото не живея в 16-ти век, че да се занимавам с дърва и отопление с огън. Тия дърва някъде трябва да стоят, минимум, а също така - някой трябва да си губи времето да ги бута в камината, някой трябва да чисти... Сега, за много хора това може да е топ-оф-дъ-топ на отоплението, ама най-вероянто е защото търсят евтиното. Аз търся комфорта и удобството, което съвременните технологии могат да предоставят А и дали ще са дърва, пелети, вода от земята или ток - целта е да е по-малко като количество. Не забравяй, че подкрепям Йордечка (Йорданка! - скапан ауто-корект...) Фандъкова в борбата с мръсния въздух и заради това няма да горя каквото и да е.

                Къщата е около 140 кв. м и ако сега започваше строежът - щеше да е с далеч по-сериозна топлоизолация, така че с макс. 2 - 2.5 киловата енергия да се отоплява безпроблемно в най-лютия студ. Поне двойно по-дебела изолация, да не казвам и тройно. Обаче сега не е така и търся какво най-добро може да се направи от този момент напред.

                Ето и една картинка, която показва колко изстина прозорецът като само вдигнах щората за през нощта, без да променям настройките на отоплението вътре. Навън беше -5 сутринта. Мисля, че е достатъчно да се направи извод за ползата от външни щори.

                Click image for larger version

Name:	IMG_20181207_105929.jpg
Views:	1
Size:	370,2 KB
ID:	2098115

                Коментар


                  #38
                  Някъде по напред го написах, че трябва да наблегнеш на изолацията и дограмата, но не искам да влизам в подробности. Само ще ти кажа, че съм минал през доста вида отопление и по готино нещо от камина няма, точно затова си имам и камина която мога да запаля по всяко време. Да не говорим, че има моменти кога няма ток и тогава нали се сещаш какво се случва.
                  Иначе двуетажна къща по 100 квадрата на етаж ги топля с 4-5Т въглища. Нещата така са направени, че хамалогията е сведена до минимум, някога напред във времето когато няма да имам огняр ще мисля за повече автоматизация или друг вид отопление. Мога да се топля и на климатик..... обаче който не е минал през всичко той не може да усети разликите.
                  А Фандъкова първо да си измие улиците и да вземе мерки с пренаселването, и тогава да мисли за въздуха.
                  Последна редакция от chaveto; 09.12.2018, 08:20.

                  Коментар

                  Working...
                  X