Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Консултация и изчисления при изграждане на отоплителна и охладителна система на нова къща

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Консултация и изчисления при изграждане на отоплителна и охладителна система на нова къща

    Значи, колеги, моля да ме насочите към фирма или ваш познат, който сериозно се занимава с такива неща, като описаното в заглавието. Не искам да си говоря с напълно непознат по въпроса, най-малкото заради липсата на доверие. Имам 1-2 идеи за хора от форума, които знам, че могат да помогнат и дори да изградят инсталацията, но ще се радвам и на други насоки. Описвам и "проблема":

    На новострояща се сграда трябва да се направи оценка на възможностите за отопление и охлаждане, като се направят изчисления какви мощности ще са нужни и според тези изчисления, а и според това, което позволява терена да се избере най-добрият вариант за отопление и охлаждане, както и за гореща вода за битови нужди, като идеята е да се намери някакъв баланс между първоначалната инвестиция, разходите за енергия за голям период от време, разходите за поддръжка през този период, и не на последно място по важност - комфорта, който ще осигурят различните инсталации и варианти. На още по-непоследно място по важност е при повреда в инсталацията - да може сравнително бързо и лесно да се обслужи/ремонтира.

    * Засега най-близо до крайното желание, според това, което съм прочел тук-там, е изграждане на термопомпена инсталация от тип "вода-вода", като се направи сондаж/кладенец (отворена система). Тук проблемът ще е най-вече в това дали има достатъчно дебит на подпочвената вода, за което трябва да се направи проба. Не съм наясно също и със законовите изисквания за изпомпване на такова количество вода.

    * По-малко възможно да се случи, но може би не е невъзможно - да се вкопае серпентина в земята и да се направи затворена система.

    * Още по-малко вероятно е да се избере термопомпа "въздух-вода", главно заради влошаването на ефективността при ниски темпратури на въздуха през зимата, но тук пък е лесно, защото не се копае земята и всичко е лесно достъпно. Това евентуално може да се допълни със слънчев колектор на покрива.

    * Има вариант и за отпление с твърдо гориво, което почти е отпаднало като крайно решение заради хамалогията и мръсотията.

    За вътрешното отопление - да се направи подово водно, или пък с обикновени радиатори под прозорците, или конвектори, които да се използват и за охлаждане през лятото. Като че ли най-оптимално ще излезе това с конвекторите (заради охлаждането), защото при водното подово, въпреки комфорта и усещането за равномерна топлина, има нужда също от по-сериозни изчисления и допълнителна инвестиция, която не е никак малка, доколкото се запознах с цени на материалите.

    И така, накратко - трябва ми някой, който е наясно с такива неща и може да направи изчисления, на когото искам да платя, за да изработи проект по тези изчисления. Крайната цел е да се постигне колкото се може по-добро съотношение между комфорт и цена на всичко, съобразено и с първоначалната инвестиция.

    #2
    Само да ти кажа 1 нещо - на слънчев колектор през зимата не разчитай!
    Fiat Punto 1.1-Синята птица
    Lancia Libra SW 2.4-JTD-Самолета! RIP - продава се на части...
    Lancia Libra SW 1,9-JTD 115 hp

    Коментар


      #3
      Ами... в петък съм в София. Обади ми се да поговорим.
      Ако много ме домързи мен (зависи за какви срокове говорим), ще те насоча към колеги проектанти, които ще ти помогнат със сигурност.

      Коментар


        #4
        Срокът е за следващото лято, дотогава трябва да съм изяснил къде какво и защо и как и колко.

        Коментар


          #5
          Имам приятел, който работи в Тератерм, та от него знам, че се занимават със всякакви такива дейности. Ако искаш прозвъни ги, питай за оглед, възможности и т.н.
          За твърдото гориво - пелетна камина. Топли здраво, хамалогията не е като при дърва и други и са сравнително икономични.
          "Без сърца, сме просто машини"
          Toyota Prius 1.5 Hybrid
          EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

          Коментар


            #6
            Преди да започна ремонта в апартамента, бях пред същата дилема. За щастие балдъзата е инж. ОВИ и ми каза какво и как да направя. Първо ме посъветва да след смяната на дограмата, да направя изолацията преди зимния сезон (миналата година), след което в четирите помещения да сложа по един термометър за проследяване на температурата вътре, като същевременно следя и външната температура. При най-студените дни в Благоевград, няколко последователни бяха от минус 12 до минус пет градуса, вътрешната не падна под 9 градуса в северните две стаи и под 11 в южните. Доколкото разбрах, тези данни и бяха необходими за определяне на необходимата отоплителна мощност. Бях решил да правя всичко на газ, но според нея се оказа, че няма смисъл понеже газта е рентабилна ако е необходима по-голяма отоплителна мощност. Затова решихме да слагаме климатици, при това само в южните стаи, а в северните конвектори. Но нашия случай е за изцяло вътрешен апартамент (2-ри етаж, по средата). За къща, вероятно първо фасадата ще се затвори отвън (изолация и дограма) след което ще се правят вътрешните инсталации, като при всички положения такива измервания ще бъдат от полза на проектанта. Вероятно пак има начин за смятане, но е добре да се имат предвид някакви изходни данни.
            Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

            Коментар


              #7
              Прегледай информацията в интернет за пасивните къщи:
              Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

              Коментар


                #8
                Тия конвекторите, дето се използват за отопление и охлаждане при наличие на термопомпена инсталация, някой знае ли как точно работят? Доколкото разбрах - при охлаждане има принудително движение на въздуха с вентилатор, а дали при отопление се налага този вентилатор да работи или както логиката подсказва - разчита се само на естественото движение на топлия въздух?

                Stefanaki - доста далеч сме от пасивната къща, за съжаление.

                Коментар


                  #9
                  Вентилаторът работи и в двата режима.
                  Използва се при термопомпени инсталации, защото там температурата на топлоносителя не достига стойностите, каквито са при обикновените радиатори (90/70 градуса), а е много по-ниска (около 55/45 градуса). За да постигнеш същия топлообмен с обикновен радиатор при тия температури, ще трябва да е около 3 пъти по-голям (вместо да речем 12 глидера ще ти трябват 36, примерно). Ако ще се ползва термопомпа - задължително ще трябва да ползваш вентилаторни конвектори.

                  Коментар


                    #10
                    Не съм наясно също и със законовите изисквания за изпомпване на такова количество вода.
                    Няма законови изисквания.
                    Водата се изпомпва, минава през топлообменника на термопомпата и се връща обратно. За което ще ти трябват правилно разположени два сондажа.

                    Коментар


                      #11
                      Мислех си, че водата в радиаторите за отопление по принцип е около 50 - 55 градуса, поне толкова излиза от абонатната в панелката. А с принудително движение на въздуха е гадна работа. Сега имам "удоволствието" да ползвам някакви климатици у дома, които купих предимно с цел охлаждане, но все пак реших да видя и как топлят - пълна скръб. Направо недоумявам как има хора, които се топлят с такова нещо и дори ми изтъкват колко хубаво е. Но всеки с претенциите си. Пускам си само когато не съм вкъщи, а като се прибера - доверявам се на добрия стар маслен радиатор.

                      За изпомпването - четох за нещо от сорта на 1.5 м^3 на час е максималното за битови нужди, но изглежда съм пропуснал момента с връщането обратно.

                      Коментар


                        #12
                        А колко е тока за това помпане на вода
                        Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                        (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                        Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                        Коментар


                          #13
                          Мой приятел има къща на баир,дето се срещат всички ветрове,и се занимава с отоплителни системи,внасяни от Финландия.Мисля,че са "въздех-вода",в смисъл,че отвън има голямо тяло,като климатик,а вътре компенсаторен съд и подово с вода.За най-студените месеци миналата година,отоплявайки къща 120 кв. ,твърди,че е плащал по 280лв. месечно.Като тук влиза и топлата вода.
                          1.Безплатният секс развращава,платеният-озлобява.

                          Коментар


                            #14
                            Изобщо не съм наясно и най-вероятно бъркам, ама все пак отворих първия срещнат сайт за машини и най-долнопробната помпа с дебит 2.5 куб. м. на час и височина на изсмукване 9 метра, е с мощност 370 вата, което прави по груби сметки 50 лева за ток / месечно. Ама нещо ми подсказва, че не се използва такава помпа, или поне не толкова мощна.

                            От друга страна - тази вода помпата я засмуква и я изкачва на 9-10 метра височина, но в другия сондаж също има тръба, пълна с вода, която се връща от същата височина надолу, т.е. прави равновесие в тежестта. В такъв случай водата трябва само да се движи и да преодолява съпротивлението на тръбите, а не собствената си тежест, което трябва да води до много по-малко използвана енергия. Някой по-запознат по темата може да кажа, аз само си разсъждавам.

                            pavyan, срещнах подобна сума за къща 100 кв. м. със система въздух-вода на Дайкин, така че горе долу имам представа. Но тези въздух-вода стават много нискоефективни при под -10 градуса. Затова повече клоня към вода-вода или затворена земя-вода.

                            Предпочитам по-скъпата първоначална инвестиция и последващи ниски текущи разходи, отколкото обратното. Даже сега се разколебах за охладителните нужди, като Имортала каза, че конвекторите задължително са вентилаторни. Предпочитам естественото движение на въздуха.

                            Коментар


                              #15
                              Даже сега се разколебах за охладителните нужди, като Имортала каза, че конвекторите задължително са вентилаторни. Предпочитам естественото движение на въздуха.
                              Може би не си прочел внимателно, но ако държиш на термопомпа, без значение какъв е първоизточника (подземни води, серпентина в земята, въздух), няма как да ползваш обикновени радиатори. Ако не искаш да има принудително движение на въздуха (т.е. вентилатор), единствения вариант ти остава подово отопление.

                              Моето лично мнение обаче е, че в повечето случаи първоначалните инвестиции за хубава термопомпена инсталация я правят безсмислена - т.е. изплаща се прекалено дълго, в повечето случаи срокът на изплащане е по-дълъг от живота на термопомпата.
                              Всичко зависи разбира се от големината на къщата, брой стаи, брой обитатели, режим на ползване (24 часа ли има хора или само вечер/нощем/сутрин), наистина ли цялата къща трябва да се отоплява и разни други такива "кръчмарски" сметки.
                              В много от случаите се случва да дадеш едни 10 хиляди лева, за да спестиш 100 лв от месечната сметка (за 4-5 месеца), демек 500 лв на сезон...
                              Имай предвид, че и един сондаж не е евтина работа, а ти трябват два. Отделно трябва да си сигурен, че има необходимия постоянен дебит на подземна вода, щото ако след 15 минути изпомпване водата свърши... хм...
                              Факт е, че тези системи не са масови дори в най-богатите страни.

                              Коментар

                              Working...
                              X