Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Доходи като наемен работник в България и по света

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #76
    Слав написа: Преглед на мнението
    Не знам според повечето хора какво означава средна класа, но за мен означава това:
    Караш нова кола среден клас (до 5 годишна), но не на лизинг!
    Можеш да си позволиш почивка минимум две седмици на море. Ама истинска, а не като нашите българи в Гърция с дисагите от Метро и домашарката.
    Още една почивка две седмици на планина зимата.
    Спокойно си посрещаш всеки разход (предвиден и непредвиден) без да се налага да теглиш кредити.
    Имаш собствено жилище, но не го плащаш доживотно.
    Можеш спокойно да отидеш на театър, опера, кино и пр. редовно (освен финансова и времева възможност)
    Някой разпознава ли се?
    Това, което си описал, в по-голямата част от света не е средна класа, а си е направо богаташка класа.
    Познавам доста хора в Европа, които се считат за средна класа - и не отговарят на повечето от тези условия.

    Например имам приятел словак, който е управител на голяма софтуерна фирма в Братислава. (преди е работил в Майкрософт в САЩ, в Австрия и в Германия)
    Е той например, живее в голям и хубав апартамент, в богаташки квартал в Братислава, но под наем.
    Колата му е на лизинг.
    От няколко години го чакам да ми дойде на гости, и все не може да намери време за това.

    Коментар


      #77
      Слав написа: Преглед на мнението
      Не знам според повечето хора какво означава средна класа, но за мен означава това:

      Караш нова кола среден клас (до 5 годишна), но не на лизинг!

      Можеш да си позволиш почивка минимум две седмици на море. Ама истинска, а не като нашите българи в Гърция с дисагите от Метро и домашарката.

      Още една почивка две седмици на планина зимата.

      Спокойно си посрещаш всеки разход (предвиден и непредвиден) без да се налага да теглиш кредити.

      Имаш собствено жилище, но не го плащаш доживотно.

      Можеш спокойно да отидеш на театър, опера, кино и пр. редовно (освен финансова и времева възможност)

      Някой разпознава ли се?
      Да.... Вето Арабаджиев!!!

      Коментар


        #78
        Слав написа:
        Не знам според повечето хора какво означава средна класа, но за мен означава това:
        Караш нова кола среден клас (до 5 годишна), но не на лизинг!
        Можеш да си позволиш почивка минимум две седмици на море. Ама истинска, а не като нашите българи в Гърция с дисагите от Метро и домашарката.
        Още една почивка две седмици на планина зимата.
        Спокойно си посрещаш всеки разход (предвиден и непредвиден) без да се налага да теглиш кредити.
        Имаш собствено жилище, но не го плащаш доживотно.
        Можеш спокойно да отидеш на театър, опера, кино и пр. редовно (освен финансова и времева възможност)
        Някой разпознава ли се?
        Общо взето да речем, че влизам в описанието. Но какво от това?

        Колата ми навърши 5г преди няколко дни, но не смятам да я сменям. Все пак няма още 100 000км. Ще я покарам още поне 3г. Тази на жена ми е на 2г. Средата класа в Германия си сменя колата на всеки 10г. Чак тогава изтича гаранцията на въздушните възглавници.
        На планина не ходя, защото не карам ски. Но пък 30-те дни (6 седмици) отпуска ги разделям горе-долу на четири части: зима - Финландия/Швеция/Норвегия; пролет - Дания; лято - България/Австрия; есен - Германия. Когато едната част е по-дълга, то се пропуска друга. Дисагите ги пълня само ако пътувам към България с кола.
        Когато ми се струпаха няколко непредвидени разхода на стойност няколко десетки хиляди евра, ми се наложи да тегля един допълнителен кредит (освен ипотечния), но го обслужвам без лишения. Също така веднъж на няколко години си купувам домашна техника с 0% лихва, като я изплащам за 12/18 месеца.
        Все пак плащам и ежемесечна вноска "Пенсионери България".

        Имам такива познати-приятели и в България, но никой не е толкова глупав, че да парадира с това. Общо взето снобизма не ме/ни влече, така че не мога/можем (а и не искам/е) да бъда/бъдем разпознат/и в метрото, киното, театъра, ресторанта, кръчмата, клуба в София/Пловдив/Варна/Бургас/Виена/Берлин/Мюнхен/Хамбург/Копенхаген/Гьотеборг/Хелзинки.
        Всяка година се срещам и с приятели от училищните години в родния град - събираме се стари муцуни от три континента и както един каза - останали сме си същите идиоти (в добрия смисъл на думата) като от преди 15г. Без значение, че някои работят за 800лв, а други за 8 000лв.
        Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

        Коментар


          #79
          Stefanaki написа: Преглед на мнението
          Общо взето да речем, че влизам в описанието. Но какво от това?

          Колата ми навърши 5г преди няколко дни, но не смятам да я сменям. Все пак няма още 100 000км. Ще я покарам още поне 3г. Тази на жена ми е на 2г. Средата класа в Германия си сменя колата на всеки 10г. Чак тогава изтича гаранцията на въздушните възглавници.
          На планина не ходя, защото не карам ски. Но пък 30-те дни (6 седмици) отпуска ги разделям горе-долу на четири части: зима - Финландия/Швеция/Норвегия; пролет - Дания; лято - България/Австрия; есен - Германия. Когато едната част е по-дълга, то се пропуска друга. Дисагите ги пълня само ако пътувам към България с кола.
          Когато ми се струпаха няколко непредвидени разхода на стойност няколко десетки хиляди евра, ми се наложи да тегля един допълнителен кредит (освен ипотечния), но го обслужвам без лишения. Също така веднъж на няколко години си купувам домашна техника с 0% лихва, като я изплащам за 12/18 месеца.
          Все пак плащам и ежемесечна вноска "Пенсионери България".

          Имам такива познати-приятели и в България, но никой не е толкова глупав, че да парадира с това. Общо взето снобизма не ме/ни влече, така че не мога/можем (а и не искам/е) да бъда/бъдем разпознат/и в метрото, киното, театъра, ресторанта, кръчмата, клуба в София/Пловдив/Варна/Бургас/Виена/Берлин/Мюнхен/Хамбург/Копенхаген/Гьотеборг/Хелзинки.
          Всяка година се срещам и с приятели от училищните години в родния град - събираме се стари муцуни от три континента и както един каза - останали сме си същите идиоти (в добрия смисъл на думата) като от преди 15г. Без значение, че някои работят за 800лв, а други за 8 000лв.
          То генералния управител може да си мечтае за такъв живот... Койтк е някъде на 4000/5000 лв....
          Сигурно си регионалния дилър ...
          Мани той тука нашия не може така... Кво да има таурег v 6 , x5, s class, x1, ама всички е 2/3/4 употреба

          Коментар


            #80
            fifo td 100 написа: Преглед на мнението
            То генералния управител може да си мечтае за такъв живот... Койтк е някъде на 4000/5000 лв....
            Сигурно си регионалния дилър ...
            Мани той тука нашия не може така... Кво да има таурег v 6 , x5, s class, x1, ама всички е 2/3/4 употреба
            Така ли не разбра, че Стефанаки от доста години живее в Германия?

            Коментар


              #81
              И все пак стигнахме дотам, че стандарта навън е доста по-висок.

              Между другото писал съм кола до 5 години, но съм уточнил среден клас. Тоест кола, която може да се закупи за около 10 000 евра. И ако трябва и по другите точки да обяснявам...нещо...не ми се пояснява. Имам си доста по-важни дела.

              Който разбрал - разбрал.

              Който не ме е разбрал така или иначе няма да разбере, а и да разбере все ще намери за какво да се заяде, за да не признае, че не е прав.
              Иначе гена няма да му е български

              И ако си мислите, че в България има средна класа...ми няма какво да коментираме повече.
              Радвам се за вас, че живеете с тази мисъл. В крайна сметка важно е човек в какво вярва, а не каква е реалността
              == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

              На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

              Коментар

              Working...
              X