Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Доходи като наемен работник в България и по света

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Доходи като наемен работник в България и по света

    Не те питах за Америка.Питах те за тук,за България какво има.За там всеки може да ти раздува,каквото си иска.И снимки с коли и къщи да ти праща.Само че дали са негови?Все пак 3 години съм бил гурбетчия и знам за какво става въпрос.
    И не съм сбъркал много с цената,да знаеш.Под 30 000 лв.


    Проблемът с доходите нека бъде обсъждан в тази тема.
    Модераторски екип на fiatforum.bg
    1.Безплатният секс развращава,платеният-озлобява.

    #2
    Главният проблем е, че баланса между имащите и нямащите е отдавна нарушен.

    Ето колегата по-горе казва, че майка му получава пенсия 280 лева. Какво е виновна тя, че някакви хора с възможност да плащат цената на горивото (и всичко което се сетиш, но нали темата е за горивата) оформят тенденциите цените да вървят все нагоре и тя да не може дори да се изхранва нормално (ако не си ти в случая да помагаш). А какво правим с хората, които си нямат никого вече?

    Нормално ли е минималната пенсия да е под прага за нуждите на човек? Нормално ли е този човек да страда все повече заради това, че другите имат по-големи възможности и съответно "стандарта да се вдига" и този човек да си позволява все по-малко неща??? Или той не е учил и не се е трудил цял живот и така му се пада?

    Например моята баба взимаше пенсия 150 лева (и то не много отдавна - нали някои си пазите касовите бележки за 10 години назад - и тогава цените бяха подобни) и как се живее с тези пари? Тя е работила като медицинска сестра. И какво казвате? Не е учила достатъно и труда й не е бил достатъчно тежък??

    Мога да давам много такива примери, но се отвращавам до дъното на душата си! Затова ще се въздържа.

    Не ми се коментира колко е оскотял духовно и морално българина през тези години...докато е гонел моркова...така де печалбата на средства.

    Пари могат да се вземат само там, където ги има. В този ред на мисли защо максималният праг в България е 2600 лева?? Защо изобщо има праг, над който не се прибират данъци? Нали гледаме Германия, Австрия, Франция?
    Знаете ли, че там над определена сума (през 2009 беше 2800 евро - сега не знам затова пиша така) ти се взимат 90% от приходите като данък??? Знаете ли го? Не? Ама знаете колко е горивото? Защо така?

    Питах тогава защо хората са съгласни да ги дават тези пари? Отговорът беше: (перефразирам)

    На теб харесва ли ти колко е чисто тук? А харесва ли ти това, че има ръкав от Дунав, в който водата е кристално чиста и хората могат да ходят на плаж там? А това, че на всеки три минути имаш метро и всякакъв градски транспорт, който е ЧИСТ И ПОДДЪРЖАН ? Ми...харесва ми. Ами ето затова хората са съгласни да ги дават тези пари.

    Интересно ми е, ако някой от тук четящите взима над 2600 лева и утре се гласува закон според който сумата над тези пари ще се облага с данък 90%...каква ли песен ще запее? Дали ще обяснява както и сега, че цените на горивата са такива, защото са такива и трябва да бъдат такива според пазара, защото тогава много хора ще му отговорят, че законите в ЕС са такива, така е в еди кои си европейски държави и така трябва да бъде и тук и ще му се взима този данък...кво пищи и се оплаква?

    Аз казвам и тук да се взимат такива данъци върху доходите и възрастните хора да живеят добре, защото на финалната права за един човек е важно да си отиде с достойнство от тоя свят...а не като просяк в нищета.
    == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

    На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

    Коментар


      #3
      Не те питах за Америка.Питах те за тук,за България какво има.За там всеки може да ти раздува,каквото си иска.И снимки с коли и къщи да ти праща.Само че дали са негови?Все пак 3 години съм бил гурбетчия и знам за какво става въпрос.
      И не съм сбъркал много с цената,да знаеш.Под 30 000 лв.
      Тука няма нищо без баща с майка от занаята и една музикална академия завършил... На майтап изпрати в произведения до професор в САЩ ония дойде на крака че и билет и пълна стипендия му даде.
      Там се ожени и работа в циганския.
      Той си е а е американец

      Коментар


        #4
        Едната ми фирма се занимава с кадри (посредническа агенция) и всеки ден чувам двете страни в процеса - лицата търсещи работа и работещите от една страна и работодателите, от друга. Какво да ви кажа - и двете страни имат основания и трески за дялане. Факт е, че качеството на работната сила падна. При това не става въпрос само за квалификация, още по-малко пък за хартийката в джоба (дипломата) - липсват най-съществените личностни качества - отговорност, добросъвестност, дисциплина и трудолюбие (парадоксално, но факт)... въобще липсват трудови навици, особено при хората израстнали по времето на прехода. Не искам да обидя или засегна някого с това. За мен лично, не е допустима майка да води за ръчичка синето си в агенцията да го записва да му търсим работа, при положение, че "синето" е на 21 години. Не е допустимо, жена на 40 години да се скъсва от работа (работи на две места) а мъжа и (безработен, но не си търси работа) да кисне по еврофутбола и тя да му дава по 10 лева всеки ден... Не е допустимо в производствена фирма (тежко дървопреработвателно предприятие), мъжете да са на синекурните длъжности като мотокарист, електротехник, пазач и шофьор, а жените да са банцигари, оператори на преси за фурнир, общи работници, и пр.
        Като описвам това, искам да кажа, че производителността на труда в БГ е твърде ниска - едва 37-40% от тази в ЕС. Това не е добре, това не води към растеж. Затова трябва да се направи нещо спешно. Това не трябва да бъде само краткосрочно ориентирана програма (мандатан хоризонт от 4 години) а дългосрочна стратегия. Иначе, скоро и да берат портокали нашите няма да могат, където и да е по света.
        Работодателите, те и те не са много свят (или поне онази част от тях които станаха бизнесмени в резултат на едни куфарчета) - голяма част от тях нямат основната характеристика на бузнесмена - корпоративна култура. По-лошото е, че за нашата деформирана среда, това не е необходимо (?!!) Да - не е. В бизнеса не е достатъчно да си добър, не е достатъчно дори да си най-добрия. Необходимо е да гравитираш около определени кръгове (полит-олигархични) известни като обръчи за да можеш да се развиваш... е, иначе ще съществуваш с трохите, но рязко да дръпнеш - трудна работа. Който не вярва - справка коя да е публична тръжна процедура за каквото и да е. С това не казвам, че няма добре работещи фирми с утвърдени позиции на пазара, които са успели да се наложат. Твърдя само, че в момента средата е със силно влошени макроикономически показатели и системата е тежко деформирана.
        За да стигнем до... цените на горивата - те са следствие именно от тежко деформираната система, която трудно може да се нарече пазарна (в истинския смисъл на думата).
        Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

        Коментар


          #5
          Слав написа: Преглед на мнението
          Главният проблем е, че баланса между имащите и нямащите е отдавна нарушен.

          Ето колегата по-горе казва, че майка му получава пенсия 280 лева. Какво е виновна тя, че някакви хора с възможност да плащат цената на горивото (и всичко което се сетиш, но нали темата е за горивата) оформят тенденциите цените да вървят все нагоре и тя да не може дори да се изхранва нормално (ако не си ти в случая да помагаш). А какво правим с хората, които си нямат никого вече?

          Нормално ли е минималната пенсия да е под прага за нуждите на човек? Нормално ли е този човек да страда все повече заради това, че другите имат по-големи възможности и съответно "стандарта да се вдига" и този човек да си позволява все по-малко неща??? Или той не е учил и не се е трудил цял живот и така му се пада?

          Например моята баба взимаше пенсия 150 лева (и то не много отдавна - нали някои си пазите касовите бележки за 10 години назад - и тогава цените бяха подобни) и как се живее с тези пари? Тя е работила като медицинска сестра. И какво казвате? Не е учила достатъно и труда й не е бил достатъчно тежък??

          Мога да давам много такива примери, но се отвращавам до дъното на душата си! Затова ще се въздържа.

          Не ми се коментира колко е оскотял духовно и морално българина през тези години...докато е гонел моркова...така де печалбата на средства.
          Българина е така... Той ще си намери 1001 да не даде 1000 а 600. Само с средно бил няма стаж и др.
          Като има балък за 600 да работи защо ще давам 1000 да не съм луд. Ама като даваш 600 ще получиш труд за толкова. През пръсти и на 2 на 3..
          Хората казват като избягаш на вънка да не идеш при нашенци да работиш. По малко ще дават к ще те юркат. Народа е така възпитан.

          Коментар


            #6
            Едно време шефът ми казваше - мога да си позволя и 5000 лв да ти давам, ама за какво, като ти и за 1000 си съгласен да работиш и съм доволен?!

            Коментар


              #7
              Immortal написа: Преглед на мнението
              Едно време шефът ми казваше - мога да си позволя и 5000 лв да ти давам, ама за какво, като ти и за 1000 си съгласен да работиш и съм доволен?!
              Начин на мислене в действие.. По български.


              Една хуриогравка си искаше поведението преди 10 г на морето. Била привличала клиенти.. управителят е наби и изхвърля в казана за боклук...
              Хахахаха
              Последна редакция от fifo td 100; 07.11.2018, 13:33.

              Коментар


                #8
                Слав написа: Преглед на мнението
                Главният проблем е, че баланса между имащите и нямащите е отдавна нарушен.

                Ето колегата по-горе казва, че майка му получава пенсия 280 лева. Какво е виновна тя, че някакви хора с възможност да плащат цената на горивото (и всичко което се сетиш, но нали темата е за горивата) оформят тенденциите цените да вървят все нагоре и тя да не може дори да се изхранва нормално (ако не си ти в случая да помагаш). А какво правим с хората, които си нямат никого вече?

                Нормално ли е минималната пенсия да е под прага за нуждите на човек? Нормално ли е този човек да страда все повече заради това, че другите имат по-големи възможности и съответно "стандарта да се вдига" и този човек да си позволява все по-малко неща??? Или той не е учил и не се е трудил цял живот и така му се пада?

                Например моята баба взимаше пенсия 150 лева (и то не много отдавна - нали някои си пазите касовите бележки за 10 години назад - и тогава цените бяха подобни) и как се живее с тези пари? Тя е работила като медицинска сестра. И какво казвате? Не е учила достатъно и труда й не е бил достатъчно тежък??

                Мога да давам много такива примери, но се отвращавам до дъното на душата си! Затова ще се въздържа.

                Не ми се коментира колко е оскотял духовно и морално българина през тези години...докато е гонел моркова...така де печалбата на средства.

                Пари могат да се вземат само там, където ги има. В този ред на мисли защо максималният праг в България е 2600 лева?? Защо изобщо има праг, над който не се прибират данъци? Нали гледаме Германия, Австрия, Франция?
                Знаете ли, че там над определена сума (през 2009 беше 2800 евро - сега не знам затова пиша така) ти се взимат 90% от приходите като данък??? Знаете ли го? Не? Ама знаете колко е горивото? Защо така?

                Питах тогава защо хората са съгласни да ги дават тези пари? Отговорът беше: (перефразирам)

                На теб харесва ли ти колко е чисто тук? А харесва ли ти това, че има ръкав от Дунав, в който водата е кристално чиста и хората могат да ходят на плаж там? А това, че на всеки три минути имаш метро и всякакъв градски транспорт, който е ЧИСТ И ПОДДЪРЖАН ? Ми...харесва ми. Ами ето затова хората са съгласни да ги дават тези пари.

                Интересно ми е, ако някой от тук четящите взима над 2600 лева и утре се гласува закон според който сумата над тези пари ще се облага с данък 90%...каква ли песен ще запее? Дали ще обяснява както и сега, че цените на горивата са такива, защото са такива и трябва да бъдат такива според пазара, защото тогава много хора ще му отговорят, че законите в ЕС са такива, така е в еди кои си европейски държави и така трябва да бъде и тук и ще му се взима този данък...кво пищи и се оплаква?

                Аз казвам и тук да се взимат такива данъци върху доходите и възрастните хора да живеят добре, защото на финалната права за един човек е важно да си отиде с достойнство от тоя свят...а не като просяк в нищета.
                Прав си за много неща, само за едно не- не е важно колко % е данъка. Какво значение има това, аз не знам и сега колко ми вземат, а и не ме вълнува, защото не мога да го променя. Важно е колко ми остава, а ако искат да ми вземат и 99% данък. Въпросните примери, които си дал, се отнасят за държави, където например смяната на душ батерия струва 900 евро, ние тук цъкаме, държавата прибира 800 от тях и 100 му остават на водопроводчика. Ама 100 евро за смяна на една душ батерия е доооста добре (има паричен поток)?
                Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                Fiat Bravo'97 1,6 16v
                Fiat Tempra'91 1,6 mono

                Коментар


                  #9
                  Слав,в голяма грешка си.2600лв. е максималният осигурителен праг.Той е въведен заради тавана на пенсията.Т.е. и 5000лв. да взимаш,пенсията ти се изчислява мах. на 2600лв.Колкото до това,че парите над 2600лв. не се облагали-това не е вярно.Ежемесечно си плащам осигуровките и накрая,като си подам данъчната декларация си плащам и данък върху печалбата.Ако трябва да съм коректен,моите данъци,събрани от месечни осигуровки и доплащане са от порядъка на 40%(не съм сигурен,ако не е вярно се извинявам,но е някъде там).
                  П.П.Колкото за облагането с 90%за над определена сума-да съм жив и здрав,ще изкарам повече,за да има и за мен и за облагане.Пари се изкарват,здравето и живата загубят ли се,дори и парите не помагат.
                  Последна редакция от pavyan; 07.11.2018, 14:36.
                  1.Безплатният секс развращава,платеният-озлобява.

                  Коментар


                    #10
                    Даже малко повече от 40% са. Ама ако ти идват в повече може да работиш за 800лв. Ще ти вземат доста по малка сума и със сигурност ще имаш достатъчно време да мрънкаш.
                    Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                    (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                    Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                    Коментар


                      #11
                      Слав,в голяма грешка си.2600лв. е максималният осигурителен праг.
                      Може би аз подведох накриво, защото по-назад говорих за това и съм използвал грешните думи като съм объркал данък с осигуровка. Затова искам да поясня, като предполагам, че все пак ви е ясно, но за другите, за които не е:

                      Ако един човек сега получава бруто 2600 лв, то чистата му сума е около 2017.55, което е почти точно 77.6 %. Ако обаче този същият човек получава двойно - 5200 лева, при нашата социално споделена система е редно да издържа повече от другите и вместо да получи чисто 4035.10 лв, което са въпросните 77.6 %, би трябвало да отдели повече от залъка си за да помогне на тези, които не могат и нямат възможност, неграмотни са, не знаят езици и работят, ако изобщо работят, за 510 лв. Та всяка сума под 4035.10, която получи би била по-справедлива, на принципа колкото повече получаваш - толкова повече помагаш, защото можеш да си го позволиш и имаш възможност.

                      Обаче, на практика той ще получи 4357.55 лв, което е 83.8 %, т.е. не стига, че взема много повече ЧИСТО, ами му удържат относително по-малко, за да не получавал прекалено голяма пенсия после. Ами той с тая заплата спокойно може да си заделя по 1000 лв на месец за доп. пенс. осигуряване.

                      fifo td 100 написа: Преглед на мнението
                      Само с средно бил няма стаж и др.
                      Като има балък за 600 да работи защо ще давам 1000 да не съм луд. Ама като даваш 600 ще получиш труд за толкова.
                      В първото изречение си стигнал до извода, който е в основата на доста мнения - като има кой да се продава евтино, ще има и кой да го купи евтино.

                      А за второто изречение - колкото по-скоро промениш мисленето си, толкова по-бързо може да се промени заплатата ти, ако го имаш за цел. Полагаш малко и некачествен труд, защото толкова ти плащали - т.е. чакаш първо да ти вдигнат заплатата, за да започнеш да работиш повече и по-качествено, вместо първо да повишиш качеството на труда си и на базата на това да поискаш увеличение? Бъди сигурен, че първото никога, ама никога няма да се случи никъде по света. Ако не знаеш - веднага ти казвам защо - защото всеки ще подходи така: "Вдигнаха ми заплатата, значи добре работя, значи няма да се напъвам повече, щом и така са доволни".

                      Коментар


                        #12
                        Може би аз подведох накриво, защото по-назад говорих за това и съм използвал грешните думи като съм объркал данък с осигуровка. Затова искам да поясня, като предполагам, че все пак ви е ясно, но за другите, за които не е:

                        Ако един човек сега получава бруто 2600 лв, то чистата му сума е около 2017.55, което е почти точно 77.6 %. Ако обаче този същият човек получава двойно - 5200 лева, при нашата социално споделена система е редно да издържа повече от другите и вместо да получи чисто 4035.10 лв, което са въпросните 77.6 %, би трябвало да отдели повече от залъка си за да помогне на тези, които не могат и нямат възможност, неграмотни са, не знаят езици и работят, ако изобщо работят, за 510 лв. Та всяка сума под 4035.10, която получи би била по-справедлива, на принципа колкото повече получаваш - толкова повече помагаш, защото можеш да си го позволиш и имаш възможност.

                        Обаче, на практика той ще получи 4357.55 лв, което е 83.8 %, т.е. не стига, че взема много повече ЧИСТО, ами му удържат относително по-малко, за да не получавал прекалено голяма пенсия после. Ами той с тая заплата спокойно може да си заделя по 1000 лв на месец за доп. пенс. осигуряване.
                        По добре във влог да ги скътава...
                        Тоя дето взима 5000 цепк стотинката на 2 и се кара за синята зона че му било много 2 лв да даде. Кара се ама от А8 4.2 ТДИ...
                        Ако мисли като Кай
                        аз съм играч мене и 5 лв не може да ме бутне гориво... Другите са тъпи и 500 им са много..
                        Така реално и ръководи в фирмата където е управител.... Много от наше шефове са на този акъл.. Примерно излиза Павлова и казва:
                        - Реално винетния стикер трябва да е 170/180 лв...
                        Да се учили да вадите повече... Майната ви аз колко съм украла не може и 1700 не може да ме бутне за винетка.
                        После излезе някой костюмар и казва че даже и това 170 е малко... А за парите сме си воно ние... Да сме имали више...
                        Ще дават на бедните ама те са прости за какво им са тези пари... Има влак рейс колело
                        Последна редакция от fifo td 100; 07.11.2018, 16:07.

                        Коментар


                          #13
                          fifo td 100 написа: Преглед на мнението

                          Не бих дал и стотинка за учене... Дори и сега не бих и не мога да си го позволя с тези 1400/1500 лв. Няма смисъл . Аз като видях какво е по заводи и цехове се изплаших... Най много като брачеда с више да продавам сладолед 10 г...
                          Ето това мисля, че обобщава огромната част от протестиращите. За какво да учиш? За какво ти е да имаш дипломи, лицензи, свидетелства... Еми просто за високите заплати са задължителни. Никой няма да ти повярва, ако му кажеш "знам 3 езика, ама съм ги учил сам, като гледах филми, разбирам от коли, ама нямам диплома, ами пред блока помагах на комшията да смени накладки....". Обаче ако му покажеш дипломите, че ги можеш тия неща и кажеш - имам висока квалификация, затова очаквам заплащане 1800 лв - тогава е някак по-различно, нали?

                          Да не подхващаме темата пък, че 95 % от тия с претенциите не могат да напишат едно изречение без грешка - добре формулирано, с препинателни значи, на книжовен български език, така че който и да го прочете - да го разбере. Стига и той да не е някой неграмотен де... Виж дори себе си - това, което е подчертано в червен цвят - струва ли ти се нормално?

                          Извън темата, питам сериозно - нарочно ли пишеш и се изразяваш по такъв начин, или просто не считаш, че има нещо ненормално и си пишеш и изразяваш съвсем добре и правилно? Ако е нарочно, тогава моля те, пиши правилно, защото трудно ти се разбира!

                          Коментар


                            #14
                            Оп, оп, оп....този цитат не е от мой коментар. Говоря за второто изречение. Хайде да не си измисляме така думи и да ги слагаме на друг в устата.
                            Отделно, щом не хващаш иронията в коментариите ми, не мога да помогна. Аз нямам силата на другите да ти обяснявам неща от които си много далеч.

                            И пак да кажа, второто изречение от цитата на мой коментар, не съм го написал аз, добавен си е от теб Рангеле.
                            ФИАТ- Пътят е само формалност
                            ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                            -----------------------------------------------------
                            FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                            Коментар


                              #15
                              Вярно, че поне пораздвижи иначе заспалия форум, но не мога да разбера защо толкова хора се връзват да отговарят на неграмотния трол fifo td 100?!
                              Това, което не ни убива, ни прави още по-досадни.
                              ex FIAT Bravo 1.6 - RIP

                              Коментар

                              Working...
                              X