Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Доходи като наемен работник в България и по света

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #46
    Отдавна е известно, че за да успее човек, не са му нижни прокламираните и пропагандирани качества от обществото, а други, които изглеждат социално неприемливи - наглост, арогантност, кариеризъм, доносничество, лакейство, садизъм (садо-мазохизъм), завистничество, конкурентност, патологична амбициозност, некоректност, комбинативност, подлост, коварство, способност за манипулиране... (така още минимум 1 стр. А4), но най-важното качество - СПОСОБНОСТ ЗА УСТАНОВЯВАНЕ НА "ТОПЛА ВРЪЗКА" С КОГОТО Е НУЖНО за постигане на целите. Парадоксалното е, че понякога това да си кадърен и принципен пречи. Голяма част от българските мениджъри, не само имат пренебрежително отношение към носителите на експертизата, но имат ПРЕЗРИТЕЛНО такова!!!
    Аз също имам не един (като описания от Слав) познати, а поне 10 такива... което пак ни води до деформираната система. Системата най-лесно се деформира, точно тогава, когато печалбата стане единствения водещ критерий, за сметка на останалите.
    П.С. Това го казвам не само в качеството си на обикновен човек, но и като дипломиран психолог, занимавал се дълго време с оценка на професионалната пригодност на различни категории персонал и човек лично интервюирал, тествал и изслезвал повече от 3000 лица в процедури по подбор. Заставам зад всяко едно от изброените качества, колкото и на някого да му се струват пресилени.
    Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

    Коментар


      #47
      Това как се случват нещата в България, не е много меродавен пример. И аз имам такива познати, които са въздух под налягане - напомпано самочувствие без покритие, но успяват (поради наглост, безскрупулност, връзки и т.н.) и финансово са по-добре от мен... ама да ти кажа грам не им завиждам. Въпросът беше, че предлагаш нещо, което ако поразбираш малко от икономика трябва да ти е ясно, че няма да доведе до целта, а напротив, ще стане още по-зле. Ако аз или някой друг си е скъсал г..а от учене, работа, усавършенстване за да е ценен кадър и да взима добра заплата 3000+ лв (което си е доста ниска заплата, сравнено с развитите държави за същата длъжност и способности) - ти искаш да го накажеш да му взимат повечето като данък, за да може на много други хора да им се вдигне стандарта. Е... по-соц от това, здраве му кажи. Соца свърши, същият този, който ограби парите на работещите тогава, за които сега няма пенсии. Ама за това не съм виновен аз, че да ми взимат честно заработените пари като данък... капиш?
      Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

      Коментар


        #48
        Знаеш ли колко пари е застраховката за шофьорите в Англия и колко вървят наемите на жилищата?
        Щот както казваш 150€ за Го, няма нищо вярно това.
        Наемат ти е 400 или 600 пауда за къща за двама или 4 съответно... Но не и пред бъкингамския дворец разбира се .
        Лондон го забравяш...
        Ако си в ферма ще ти е без пари... Както комшията при графа 1500 пауда ядене и пиене от графа... Закарай майка баба в Лондон. Закарай трактора с продукцията до точка б.. закарай мене до Лондон...
        Ето ти 1500 паунда на месец. Купи си Мазда 6 на 6 години мисля...

        Коментар


          #49
          Слав написа: Преглед на мнението
          Предлагам да се вдигнат данъците на прослойката, която може да си ги позволи. Това предлагам.

          На мен ми се свива сърцето като гледам как възрастни хора ровят в кофите за смет, а пък на вас не знам. Поне в София е пълно с такива хора.

          Сетих се между другото и за още нещо. Коментира се тук, че заплащането трябва да бъде обвързано и с дипломата, което е абсолютно вярно. Аз съм за, но моите наблюдения са точно против тази логика. Хора с доста познания и диплома работят за по-малко пари отколкото такива, които са профани...защото просто профаните са по-нагли и по-мотивирани да се докажат, че са НЕЩО.

          И какво правим в този случай? Сега докато пиша се сетих, че имам и един колега от университета, на който му избутахме колективно образованието от съжаление и сега този същия някакси (убиите ме не знам как) е успял да се набута в компания (на средно управленско ниво), която му плаща въпросните 3-4000 лева, които са мечта за много от пишещите тук. Между другото той също не пропуска да каже, че подчинените му са прости и глупави и не заслужават парите, които им се плащат и се държи отвратително с тях.

          На кого да вярвам? Откъде да знам, че част от хората, които пишат тук не са в подобно положение на моя колега, който като човек е пълен боклук? Ами няма как, нали? Пък е лесно да се намери оправдание да платиш на някого малко пари. И не е само дипломата. Въпрос на желание и отношение.
          Ще добавя, контингента да бъде освободен от всякакви задължения - да плаща ток, вода, данъци. Понеже не могат да си го позволят.

          Самата диплома не трябва да е обвързана със заплащането. Това, че я имаш нищо не означава. Защо хората не го разбират това нз. След 12ти клас, образованието е по избор. И когато отидеш в даден институт, хората там няма как да ти налеят знания в главата. Човек сам трябва да търси да се интересува, чете и с консултации от преподаватели, да набере една минимална теоритична база данни, която да надгражда в практиката. И във всичко се корени идеята, че никой не ни е длъжен.

          За подчертаното, ако може да цитираш кой СЪЩО го е казал това.
          Целия проблем е, че хора които нямат никаква квалификация и умения искат пари, а отсреща те могат да предложат само обща работа, която всеки може да извършва. За това им казват, че отвън чакат още 100 човека за тая позиция.
          Щот аз като отида на интервю за работа и протича в няколко кръга, почвам да обяснявам и доказвам какво съм проектирал, какви познания имам с нормативните документи и с колко изчислителни и чертожни програми мога да работя. За да постигна това аз съм отделил първо 5 години в университет. Отделно работата не е само от 8 до 17, а много често отделям време след работа да чета разни неща свързани с работата. И на фона на това идва някой, който няма образование и работата му може да се извършва от всеки човек ( демек в заменяем кадър) и казва, " аз трябва да взимам колкото теб" На база какво? За пример ти давам, че ското ми се наложи да търся хора за обща работа ( изхвърляне на една сгурия) и никой не се навива за под 60лв/ден.

          Друг е въпроса колко трябва да е минималното заплащане в различните сфери.

          Като за финал да направя въпросното сравнение със застраховките в Бг и Англия от предния ми коментар?
          в Бг взимаш примерно 1000лв ( и 700-800 да са) заплата на месец и имаш ГО 300лв на автомобила и може и 10 човека да я карате тая кола. В Англия имаш въпросната давана за пример от Рангел 1500паунда и застраховка (която е на шофера) в порядъка на 150-200паунда на месец. Хайде смятайте къде е по-добре.
          ФИАТ- Пътят е само формалност
          ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
          -----------------------------------------------------
          FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

          Коментар


            #50
            В потъмнения от теб шрифт не съм цитирал никой, а съм перефразирал събрани впечатления от изчетеното дотук.

            Относно това, че според теб дипломата не трябва да бъде обвързана със заплащането сам си противоречиш, защото сам си написал колко по-трудоемко и времеотнемащо е да се сдобиеш с такава и после да доказваш, че я заслужаваш на интервю. Не виждам къде се различават гледните ни точки?? Естествено е човек със знания и ценз да бъде по-високо платен. Аз не прочитам нещо по-различно в думите ти.

            Просто негодувам, че реалността е точно обратна на здравата логика.
            И това не е отсега и затова отдавна аз лично не работя за никой, освен за себе си. Ако по някакво чудо намеря нормална и адекватна работна среда в БГ може и да си променя мението, но засега според моите критерии навсякъде е пълна трагедия.
            == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

            На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

            Коментар


              #51
              Никъде нв си противореча. Дипломата е първата стъпка, но само тя сама по себе си не е кой знае какво. Виждал съм хора как с преписване завършват. Имат диплома и високо мнение за себе си,но е без покритие. И покрай мен на работа има такива и бързо ги махат. Тя истината лъсва. И после тия бачкат в кфс и обясняват, че имат диплома. По ясно ли стана сега.
              ФИАТ- Пътят е само формалност
              ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
              -----------------------------------------------------
              FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

              Коментар


                #52
                Ами в България месечния процент за ГО е 2.5%,а за Англия-13%.Та не знам какво имаш предвид.
                1.Безплатният секс развращава,платеният-озлобява.

                Коментар


                  #53
                  Никъде нв си противореча. Дипломата е първата стъпка, но само тя сама по себе си не е кой знае какво. Виждал съм хора как с преписване завършват. Имат диплома и високо мнение за себе си,но е без покритие. И покрай мен на работа има такива и бързо ги махат. Тя истината лъсва. И после тия бачкат в кфс и обясняват, че имат диплома. По ясно ли стана сега.
                  На мен ми е ясно, но ти не разбра, че моята логика произлиза от това, че след като имаш диплома, то следователно би трябвало да имаш и някакви знания. Ако ги нямаш и не можеш да си вършиш работата, то това вече е друг въпрос. Но при нормални условия е нормално човек с повече умения и знания да взима повече. Дано сега позицията ми да е ясна.

                  Това, което не ми харесва е, че обикновенно тези със знанията и уменията са по-свестните и по-интелигентните в...как да го нарека персонала на една компания (фирма) и обикновенно по-наглите и по-безкруполните с извоюват правото на по-добро заплащане. После същите тези на същият принцип се изкачват по стълбичката в йерархията и почват да "оптимизират" работният процес. Темата е много обширна и не мога да обхвана всичко, но основното, което имах предвид е това, че обикновенно некадърните и некомпетентните раздават оценки на можещите.

                  Точно затова, когато слушам някой "капацитет" или набеден "предприемач" да раздава оценки кой какъв бил и колко малко работа вършел съм с "едно наум" относно истината на изказването. Не забравяйте, че човек съди за хората през призмата на това той самият какъв е. И когато някой каже, че служителите му са мързеливи и некадърни задайте си въпроса, то тогава какъв е той самия? Един служител винаги, ама винаги може да бъде мотивиран да даде най-доброто от себе си. След като "шефа" не може да го постигне и само обяснява колко е "лош материала", то правилният въпрос е дали "шефа" изобщо става за шеф
                  == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

                  На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

                  Коментар


                    #54
                    Колегата @D.Stanev е описал в поста си много от нещата, които сформират проблема с мотивацията и производителността на труда.

                    Когато има проблем с производителността и мотивацията в едно предприятие (банка, предприятие, франчайз някакъв и т.н.) не е виновен "лошият материал". Виновно е ръководството. Причината трябва да се търси предимно там. От моя опит никога досега вината не е била на служител/и за провалите на Х, но е по-лесно и по-удобно да се обвини някой в некомпетентност и некадърност, мързел и т.н. вместо да признаеш собствената си вина. За това се иска доблест, честност и топки. Пък на днешно време педер@стията е на мода, така че се следват модните тенденции във всяко едно отношение на бита
                    == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

                    На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

                    Коментар


                      #55
                      Колега и аз работя с хора и от досегашният ми опит, смея да твърдя, че процесът е взаимен и вина има и от двете страни. Както не е редно да се обвинява само "лошия матрял", така не може да хвърляш вината и само върху ръководството. Има сфери, в които и да си много добър в мениджмънта - просто липсват достатъчно подготвени и отговорни кадри. Което пък от своя страна води и до липса на желание от инвеститорите да развиват тук дейности....
                      Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

                      Коментар


                        #56
                        Слав написа: Преглед на мнението
                        Предлагам да се вдигнат данъците на прослойката, която може да си ги позволи. Това предлагам.
                        Няма по-справедливо нещо от плоския данък.
                        И няма по-убийствено нещо за инициативата (и респ. за прогреса) от прогресивния данък (какъвто ти предлагаш).
                        Няма да обяснявам защо, но ако настоявате, ще обясня.

                        Засега ще дам само един прост пример:
                        В Швеция данъците са силно прогресивни. Т.е. няма значение дали много си учил и изкарваш бруто 50000 крони или нищо не си учил, даже не знаеш шведски и изкарваш 20000 крони. След облагане всички взимате почти едни и същи пари.
                        Следствието от това е, че в Швеция е много трудно да срещнеш лекар - швед. Още по-трудно е да си запазиш час за преглед - обикновено взимаш час за след няколко месеца!!! - защото лекарите са крайно недостатъчни като бройка.
                        Последна редакция от Immortal; 08.11.2018, 15:03.

                        Коментар


                          #57
                          Immortal написа: Преглед на мнението
                          Няма по-справедливо нещо от плоския данък.
                          И няма по-убийствено нещо за инициативата (и респ. за прогреса) от прогресивния данък (какъвто ти предлагаш).
                          Няма да обяснявам защо, но ако настоявате, ще обясня.
                          Е и аз това му казах на колегата, ама той нещо обърна посоката на разговора в друго направление
                          Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

                          Коментар


                            #58
                            Аз съм от хората, които доста време работихме и при прогресивния данък, преди да въведат плоския.
                            Без да съм религиозен, съм се молил да не ми повишават заплатата, защото повишение с 10% ме хвърляше в групата с по-висок данък и на практика вместо увеличение получавах намаление на чистите пари.
                            Същото важи и за повишаване в длъжност. По-голяма заплата, по-висок процент данъци, в крайна сметка по-ниски чисти доходи.

                            Който не е работил и получавал заплата при тая система не може да го разбере.

                            Коментар


                              #59
                              За мен това е единствената алтернатива при сегашните обстоятелства. Знам какво предлагам. По принцип съм финансист по образование.

                              Въпросът е какво мисли обществото по този въпрос. Пък и на това предложение реагирахте вие двамата само, следователно за всички четящи това е справедлив начин да се "изравнят везните".

                              Не казвам, че е честно, но не виждам как иначе да се затвори пропастта между имащите и нямащите, която расте с огромни темпове и която много скоро ще предизвика сериозен отпор от страна на масите. Не случайно гласуваха закон, който предвижда затвор, ако се опиташ да свалиш насилствено властта. Да не мислите, че управляващите не виждат и не знаят накъде отиват нещата?

                              Въпросът е дали имат изгода властимащите да се стига до ексцесии и размирици или ще решат проблема предварително с някакви финансови лостове, които да уравновесят нещата. Може и да не е прогресивен данък, но се съмнявам, защото това е най-простото решение.
                              == Fiat Stilo == 1.6 16V 103 hp

                              На света съществува една единствена гигантска машина, която се командва от пигмеи и това е бюрокрацията. (Оноре де БАЛЗАК)

                              Коментар


                                #60
                                Е тука вече съвсем оплете калчищата...
                                Първо - не са "гласували" закон, който ти забранява насилствено да сваляш властта. Това е залегнало в Конституцията, както и в Наказателния кодекс от както я има независима България. Не е от вчера или днес.
                                Второ - това, че само двама сме си дали мнението, ама съвсем не значи, че другите са на противното мнение. На какво основание направи този абсурден извод? По-скоро - от двамата, които сме се изказали 100% сме за плоския данък. Засега за прогресивния са 0%.
                                Трето - защо и от къде на къде пък реши, че трябва да няма пропаст между бедни и богати и че тя трябва да се намалява?! Аз пък смятам, че който е некадърен да си изкара прехраната, не трябва да яде (така са казвали и мъдрите ни предци - Който не работи, не трябва да яде!).

                                П.П. Последното може би прозвуча твърде крайно. Да, трябва да има социална система, но тя да не е такава, че цели поколения да си изкарват целия живот на социал (както има такива в Англия).
                                Под социална система разбирам ако някой е останал без работа, да му се помага за някакъв срок, да речем 6 месеца или макс. 1 година. След това - нито стотинка от държавата! Ако за 1 година не можеш да си намериш работа, с която да си покриваш елементарните нужди (говоря за храна и подслон, не за нов Айфон), то значи не си годен за това общество.

                                А какво си представяш под "отпор от страна на масите"?!? Ще вземат властта? И после? Ще цъфнат и вържат? Хора, некадърни да си осигурят елементарните нужди, ще оправят държавата? Този филм вече сме го гледали, когато властта я бяха взели насилствено обирачите на мандри...
                                Последна редакция от Immortal; 08.11.2018, 16:01.

                                Коментар

                                Working...
                                X