Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Протести срещу високите цени на горивата - имат ли смисъл?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Протести срещу високите цени на горивата - имат ли смисъл?

    В много градове се проведоха протести срещу високите цени на горивата, с основен адресат - властта. Въпросът е имат ли смисъл и могат ли реално да доведат до по-ниски цени? Ако е възможно с протести и някаква форма на натиск да се повлияват цените, то кой би бил най-подходящият начин и форма на протест?
    Факт е, че има картел (негласно споразумение по отношение на цените), факт е, че не е задоволително обяснението с международните цени на горивата, понеже в момента нефта е под 80 долара за барел, а цените са такива каквито бяха по времето когато бяха 100. Днес даже РевиЗоро се опита да развива такива теории, вероятно като представител на влестта. Та ситуацията е такава, но може ли нещо да се направи?
    Преди няколко години когато имаше такива протести, се правеха акции със зареждане за стотинки по определени бензиностанции. Дали има някакъв по-ефективен начин на принуда от страна на потребителите (или поне по-неприятен) за веригите и какъв би могъл да бъде той?
    Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

    #2
    Държавата не е начина, щото почва да мирише силно на соц.... Те не че тикво групата не пробва да прави нещо подобно с хляба ама не знам до колко успяват...
    За мен решението е просто - намалява се търсенете, намалява се и цената. Ясно е обаче, че българина без кола не може.
    Поне мисля, че може да се организира да не се зарежда на определени вериги за седмица примерно да видим дали няма да свалят цената.

    Коментар


      #3
      На мен са ми крайно смешни протестиращите против високите цени на горивата, излезли на протест с джипове, големи (и неикономични) лимузини и т.н.
      Както и да е.
      Цените НЕ СЕ определят от държавата и всякакъв протест против тях е смешен, а на мен лично ми пречи (като блокират пътища и улици).
      Цените у нас са едни от по-ниските в Европа, и няма как да се различават фрапантно от тези в останалите държави.
      https://bg.globalpetrolprices.com/diesel_prices/Europe/

      Всяка намеса на държавата в ценообразуването на каквото и да било води до неблагоприятни последици.
      Пример - цената на тока, която е крайно непазарна.
      Загубите на НЕК и БЕХ се увеличават постоянно и вече надхвърлят половин милиард. Не знам докога ще продължи това, но рано или късно ще се стигне до колапс и всички ще го усетим отзад.
      Няма как да искаме и да получаваме все по-европейски доходи, а разходите ни да са български от преди 10 години.

      Коментар


        #4
        Дидо, защо тогава, цената е 2,45 при 80 долара за барел, а когато беше 100 долара беше 2,50?
        П.С. Сега погледнах котировките - за днес са 72,64 долара за барел. Прогнозите за до края на годината са максимум 80 долара.
        Последна редакция от D. Stanev; 05.11.2018, 09:14.
        Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

        Коментар


          #5
          Държавата си има пръст и в горивата и във всички акцизни стоки и услуги. А дали са най- ниски - колкото и да са най-ниски, не са хич адекватно ниски на заплатите. Най-големия проблем е в ножицата за състоянието и заплатите между богатите и бедните. Докато няма добруваща и организирана средна класа все ще сме си зле.
          Последна редакция от krasimir77; 05.11.2018, 09:49.

          Коментар


            #6
            За мен, най-адекватната стачка за цената на горивата е като се ограничим в потреблението им. Каква е файдата да блокирам пътищата, а в същото време да си напълня резервоара за 100+лв. Що се касае за държавата ни. Мисля, че тя може и трябва да бъде някакъв регулатор при ценообразуването, но надали ще бъде такъв коректив, че да изпълнява и социалните си функции, от които отдавна е абдикирала. Вчера се върнах от Египет. Там цената е 5 техни пари, равняващи се на 0.50 лв. наши пари. Сегашният им лидер - генерал Сиси е замразил
            тази цена (Египет вадят нефт) и е обещал да я освободи, когато доходите на египтяните се увеличат двойно. Средната заплата там вмомента е 90 $. Което ме навежда на мисълта, че цените на горивата са обвързани освен с външната конюнктура и с прага на готовността населението да я приема/поема.
            A17DTС/S
            Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

            Коментар


              #7
              Цената на петрола се гледа поне месец назад, защото такъв е приблизителния му срок за доставка, ако го купиш днес.
              Та цената в диапазона септември-октомври е с видим ръст, който съответно се отразява на горивата през последните седмици.
              Ако се спазва тренда на цената на петрола, то до края на този месец, цената ще намалее до към 2.20, при сегашни 2.40 на бензина.

              Тренда ок, но ми е тъпо, че тези 5 долара за барел, който барел е 160 литра, влияят толкова рязко на цената на литър краен продукт. 30 ст. увеличение на литър бензин х 160 литра са си близо 30 долара.
              Единственото ми обяснение е, че крайната цена се дължи на жестоки спекулации по веригата, които се оправдават със скока на цената на петрола, но нито някой може да им повлияе, нито ще изчезнат, защото всеки гони печалба.
              Прикачени файлове
              "Без сърца, сме просто машини"
              Toyota Prius 1.5 Hybrid
              EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

              Коментар


                #8
                Цена на горивото примерно: 2.40 лв, от които:
                0,40 лв - ДДС
                1,00 лв - акциз
                0.10 лв - транспортни разходи на бензиностанцията
                0,20 лв - разходи за персонал, други разходи (изплащане на самата бензиностанция), евентуално разходи за франчайзинг, печалба.
                останалото - 0,70 лв е самата цена на горивото. (горните цифри са приблизителни и ориентировъчни).

                Искам да кажа, че нефтът и без пари да е, дори рафинерията да подарява готовите горива на бензиностанциите - пак ще струва поне 1.50 на крайния клиент.
                Къде може да влияе държавата?

                Единствено и само в акциза.
                Само че, държавата тия пари си ги е планирала да влязат в бюджета и похарчването им също е планирано.
                Ако се стигне дотам да ги намали, за да повлияе на крайната цена на горивото - то ще трябва да си ги вземе от другаде.
                В крайна сметка пак ще ги плати народа, по един или друг начин.
                И да протестираме, и да не протестираме - в крайна сметка пак ние ще плащаме.
                Животът е жесток и несправедлив, но това е положението, Минке.
                Плащайте! Плащайте! (както казваше доня Фина от Новите съседи).
                Ако погледнете в исторически план - нито една революция в историята не е променила в крайна сметка нищо завинаги. В най-добрия случай е довела до смяна на управляващите - най-много някой роб да стане господар и толкоз.
                Масата си остава винаги плебс, винаги роби(работници) - които трябва да работят, за да си изкарат хляба, подслона, и горивото.
                Последна редакция от Immortal; 05.11.2018, 10:53.

                Коментар


                  #9
                  Дидо, държавата може да планира само стойността на акциза, но едва ли някой може да каже колко гориво ще се продаде. Тогава какво е планирала? Винаги става въпрос за някакви прогнози, т.е. нещо чисто хипотетично. Сметките са ясни, въпроса е трябва ли върху стойността на самия акциз да има ДДС? Иначе се получава двойно облагане. Особено простотиите с възстановяването на ДДС. За леки коли не може, а за мутрите с Х5-ците може, щото заради една решетка са писани Н1.
                  Другото интересно нещо е - не дали държавата може да регулира цените, а какво си мислят и са убедени хората. Тъй както не може да влияе, така може да се окаже, че чувствителни теми като цената на бензина, акциза на ракията и пр. исконни за българина неща, могат да катурнат каруцата, т.е. имат протестен потенциал. С други думи, сега е момента Марешки да яхне тази вълна.
                  Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

                  Коментар


                    #10
                    Смисъл от протести срещу високи цени на каквото и да било - абсолютно никакъв! Комично е толкова много хора да генерират такава енергия за нещо подобно, при наличието на къде-къде по-космати поводи за протести ...

                    Коментар


                      #11
                      Смисъл от протести няма никакъв. Цената е такава, защото има картел и държавата защитава всячески този картел. Помните ли как КЗК по време на предизборната кампания, обявиха че имат неоспорими доказателства за картел при горивата ? И точно 3 (ТРИ !!! ) дни след изборите, смениха позицията си на 180 градуса и казаха, че няма картел. Погледнете законодателството за акцизните складове и ще ви се изясни по чия поръчка е правено и чии интереси обслужва. Всичко е вмирисано отдавна откъм главата на рибата. С протести няма да се постигне нищо. Властта си отглежда и охранва 50 хилядна армия от полиция и жандармерия, точно с цел да ги пази от всякакви протестиращи, ако случайно много започнат да кряскат. Накрая ще стане като при стачката на миньорите (в която участва и баща ми), където биха протестиращите и после казаха, че протестиращите сами падали и си удряли главите в асфалта. Единственият начин да победиш гросмайстор на шах, е да хванеш дъската и да му разбиеш главата с нея. Ако се играе по правилата на властта с протестчета, скандирания, писане на гневни постове във Фейсбук и прочие-нищо няма да се промени. Колкото и страшно да звучи, изхода е само един-гражданска война. В България трябва да умрат едни 50-100 хил. човека, които са яхнали останалите 6 млн. и им тровят живота. Това е простата истина. Само че не виждам как ще стане с това тъпо, късогледо и чалгаджийско население.

                      За колегите, които твърдят че цената на горивата е най-ниската в Европа. Това не е вярно. Държим си средно европейски цени, при положение, че акциза ни е най-нисък. Т.е. цената на горивото ни е най-висока, като се махне акциза. А това е така, защото Лукойл купуват нефт на баснословни цени (поради което и не декларират печалби). А нефта го купуват от собствената си офшорка, демек продават нефт сами на себе си.
                      Dacia Duster 1.6 4WD

                      Коментар


                        #12
                        Дал съм линк към днешните цени на горивата в Европа.
                        Кое не е вярно?!?
                        По-евтино е само в бившите СССР републики, Македония и Турция (поради срива в лирата, доскоро беше много по-скъпо) - в нито една от тия няма такъв акциз.
                        Във всички други страни, дори на Балканите, цените са доста по-високи.
                        Или ще ми кажете, че в Сърбия или Албания заплатите им са по-високи? (всъщност са доста по-ниски, а цените на горивата доста по-високи).

                        Преди години пак имаше подобни протести, нямам спомен нещо да се е променило.

                        Коментар


                          #13
                          По-евтино според твоята таблица е в Люксембург - а там бая са ни задминали по всеки показател.

                          Коментар


                            #14
                            Immortal написа: Преглед на мнението
                            Дал съм линк към днешните цени на горивата в Европа.
                            Кое не е вярно?!?
                            Държим си средно европейски цени, при положение, че акциза ни е най-нисък. Т.е. цената на горивото ни е най-висока, като се махне акциза.
                            Четете пак какво точно съм написал. По-интересно ще е друго сравнение-каква е разликата в средната работна заплата, на фона на козметичните разлики на цените на горивата у нас и в другите европейски държави. Т.е. не се ли напъваме да доказваме, че горивата ни били евтини по средно европейски цени, а традиционно си мълчим за доходите. Аз лично предпочитам да вземам 6000лв заплата и да плащам 3лв/л нафта, отколкото да вземам 500лв и да плащам 2,50лв/л.
                            Последна редакция от DJPOPA; 05.11.2018, 15:48.
                            Dacia Duster 1.6 4WD

                            Коментар


                              #15
                              А някой спира ли те да вземаш 6000 лв. заплата
                              "Без сърца, сме просто машини"
                              Toyota Prius 1.5 Hybrid
                              EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

                              Коментар

                              Working...
                              X