Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Малко коментар за прословутите електронни винетки

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Малко коментар за прословутите електронни винетки

    До сега с хартиените беше лесно, лепиш на стъклото и колата е редовна, даже и след продажбата в друг окръг. С ел. винетките май няма да е така защото те се издават по номер на колата / и на старите в бележката пишеше номера, но кой ти гледаше на пътя/, така че какво се получава: купуваш си винетка, регистрират те и си караш. В един момент си продаваш колата и ако си остане в окръга новия собственик печели, НО ако отиде в друг окръг, кой печели-ДЪРЖАВАТА. Новия собственик трябва да си купи нова винетка на новия номер, а парите дадени от предишния собственик остават в държавата и простолюдието пак е от към момината страна. Така че ако мислите да си сменяте колата трябва да го направите в края на срока на винетката иначе и двамата /продавач и купувач/ губят. Нали не бъркам в разсъжденията си.
    FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
    Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

    #2
    В един момент си продаваш колата и ако си остане в окръга новия собственик печели, НО ако отиде в друг окръг, кой печели-ДЪРЖАВАТА. Новия собственик трябва да си купи нова винетка на новия номер, а парите дадени от предишния собственик остават в държавата и простолюдието пак е от към момината страна. Така че ако мислите да си сменяте колата трябва да го направите в края на срока на винетката иначе и двамата /продавач и купувач/ губят. Нали не бъркам в разсъжденията си.
    Българинът го е страх най-много да не се мине и да не настине!

    Та нали същото важи и за номерата на колата: ако си остане в окръга новия собственик печели, НО ако отиде в друг окръг, кой печели-ДЪРЖАВАТА.
    Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

    Коментар


      #3
      Да, ама от друга страна ако трябва да сменяш предно стъкло е значително по - добре. И стига с тея лепенки живеем в 21 век.

      Коментар


        #4
        Stefanaki написа: Преглед на мнението
        Българинът го е страх най-много да не се мине и да не настине!

        Та нали същото важи и за номерата на колата: ако си остане в окръга новия собственик печели, НО ако отиде в друг окръг, кой печели-ДЪРЖАВАТА.
        Ама нали все броим стотинките в този скапан живот, то да беше държава като държава да не ти пука ама ... Ако всичко си беше наред нямаше да има толкова членове и в този форум от който всеки се учи как да си поправи колата за да не се надене на некадърни майстори, които само ще му вземат парите за оня дето клати дърветата, аз лично съм много доволен от членството си тук, мисля че съм го доказал след 12 годишно членуване в него.
        Последна редакция от NikMar; 26.10.2018, 16:35.
        FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
        Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

        Коментар


          #5
          С ГО е същата работа. Пише се анекс към ГО, без значение дали се сменя номера.
          Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

          Коментар


            #6
            Съвсем скоро, като приемат на второ четене закона за ППС, ще отпадне това твое притеснение, щото няма да има изискване да се сменят съществуващите номера при продажба, ако пък пререгистрираш колата, ще се издава географски неутрален номер от вида АА 0000 АА и т.н., и номерът ще си върви с колата без нужда от последващи смени.

            http://www.moreto.net/novini.php?n=376963
            Последна редакция от Immortal; 26.10.2018, 23:28.

            Коментар


              #7
              Реално и в момента е така, решиш ли да продаваш печели следващият след теб.

              Коментар


                #8
                Колегата, да не се сърди, но разсъждава като типичен габровлия

                А колкото до данъка:
                - при продажба в един регион , ако е платен от продавача, намазва купувача.

                Аз лично като си продавам мпс-то, плащам данъка до датата на продажбата, точно за да не пълня хазната на общината/държавата.

                Коментар


                  #9
                  Безсмъртни, нищо не ме притеснява, само давам пример.
                  Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

                  Коментар


                    #10
                    Nuova bravo написа: Преглед на мнението
                    Колегата, да не се сърди, но разсъждава като типичен габровлия

                    А колкото до данъка:
                    - при продажба в един регион , ако е платен от продавача, намазва купувача.

                    Аз лично като си продавам мпс-то, плащам данъка до датата на продажбата, точно за да не пълня хазната на общината/държавата.
                    Колега, не разбрах кого визираш, но всеки си има мнение по въпроса. А както казва поговорката- Сиромах човек- жив дявол.
                    Fiat Marea Weekend 1.9 jtd 110 SX- еmzo power

                    Коментар


                      #11
                      Nuova bravo написа: Преглед на мнението
                      Колегата, да не се сърди, но разсъждава като типичен габровлия

                      А колкото до данъка:
                      - при продажба в един регион , ако е платен от продавача, намазва купувача.

                      Аз лично като си продавам мпс-то, плащам данъка до датата на продажбата, точно за да не пълня хазната на общината/държавата.
                      1. Не се сърдя з/о съм си от Габрово, това не е обида е гордост
                      2. Как така плащаш данъка до датата? Няма такива правила по които да кажеш на 36-ти в шестък ще си продам колата, я ми сметни до тогава колко да си платя, в НАП няма такъв ред.
                      3. Колкото до покупко-продажбата в един регион всеки знае че купувача не плаща данък, з/о вече е платен, това е отговора и на втория въпрос.
                      За винетките пак ли ще е като при застраховките отиваш и декларираш, че е сменен номера и венетката си остава валидна за новия номер? Това не го знаех.
                      FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
                      Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

                      Коментар


                        #12
                        Относно данъка. Щом си платил до края на годината, но продаваш колата септември, Държавата прибира дължимото до датата на покупкопродажба на съответния автомобил. След което данък до края на годината дължи вече новия собственик, а положителното салдо от това което ти си надвнесъл се приспада от следващите ти данъци.

                        Относно винетката. Без да съм чел промените в закона предполагам няма да е проблем да издадеш служебна бележка, че при смяна на номера новия е ххххххх, а стария yyyyyyyy е невалиден т.к. е унищожен. Базата данни би трябвало да разбере за смяната на номерата още преди да ти е хрумнало, че си прецакан

                        ex. Fiat Punto MK2 2001год. 1,2i бензин 60ps.

                        ex. Fiat Punto MK1 1995год. 1,1 бензин 55ps.

                        Коментар


                          #13
                          2. Как така плащаш данъка до датата? Няма такива правила по които да кажеш на 36-ти в шестък ще си продам колата, я ми сметни до тогава колко да си платя, в НАП няма такъв ред.
                          Винаги съм си плащал данъка за цялата година, освен в първата година на придобиването, когато ти го смятат пропорционално от датата на регистрацията до края на годината. Когато тотализирах моята през юни и я отписах от КАТ и данъчното, и след това отидох през ноември да регистрирам другата, ми казаха че данъкът за предната е сметнат пропорционално за месеците, в които е била на отчет, и парите които са останали могат или да ми ги приспаднат от данъка за другата, или да подам заявление със сметка и да ми ги върнат. Предполагам такъв филм "искам да платя данъка до еди коя си дата" може да има ако не си платил данъка за съответната година и отидеш в данъчното с документ за отписване - върнал си номерата и е свалена от отчет в КАТ или договор за продажба.
                          Това, което не ни убива, ни прави още по-досадни.
                          ex FIAT Bravo 1.6 - RIP

                          Коментар


                            #14
                            dikanio написа: Преглед на мнението
                            Предполагам такъв филм "искам да платя данъка до еди коя си дата" може да има ако не си платил данъка за съответната година и отидеш в данъчното с документ за отписване - върнал си номерата и е свалена от отчет в КАТ или договор за продажба.
                            Точно така е.
                            Аз обикновено плащам данъците с година назад, и ако продам кола, после плащам само до датата, на която съм я продал.

                            Коментар


                              #15
                              Само, че имаш и лихва. А ако оправиш данъка за текущата година до м.март имаш 5% отстъпка. Примерно на 200кс ще усетиш едно 20-25лв по-малко.

                              ex. Fiat Punto MK2 2001год. 1,2i бензин 60ps.

                              ex. Fiat Punto MK1 1995год. 1,1 бензин 55ps.

                              Коментар

                              Working...
                              X