Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Регулатор на спирачките - проблем

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Регулатор на спирачките - проблем

    Колеги, изпаднах в трудна ситуация - Брава-та остана без спирачки.

    Лампата почна да свети преди седмица, долях малко спирачна течност и угасна. На другия ден отново светна и не изгасна повече. Случи се на една пешеходна пътека да давам предимство на хората, и едва спрях с напомпване на педала. По-късно при опит да спра, педала потъна до дъно... спрях с ръчна.

    Закарах я при майстор, гледа има налягане в цилиндърчетата, но педала все така потъва. Оказа се проблем с този регулатор на спирачната сила (кантар) който беше омаслен доста. Дотук добре, че открихме проблема, но се оказа че тоя чарк струва луди пари - между 200 и 400 лв. нов, като дори го няма по магазините в Добрич. Същото положение и по моргите в Добрич и региона.
    Звънях по няколко частни обяви - никой го няма това....

    Майстора предложи вариант да го изолира това кантарче - като по-евтин вариант, и в случая единствен вариант, след като не мога да намеря такъв чарк.
    Четох тук из форума обширно описание какво представлява и за какво служи, като имаше и съвет да не се изолира защото можело да предизвика поднасяне на задницата.

    Въпросът ми е: Доколко е опасно ако се изолира това кантарче? Някой правил ли го е, и имал ли е проблеми? (с уточнението че ползвам колата 95% градско каране, не съм джигит, в сняг и поледици рядко карам)
    1997 Brava 1.6, 16V

    #2
    Опасно е дотолкова, че може да предизвика поднасяне на задницата. При всяко по-интензивно спиране, вместо спирачното услие да се предава с по-голямо налягане към предния мост, то ще се предава еднакво във всички посоки, понеже така повелява физиката, и задните гуми често ще блокират напълно, докато предните още се въртят, ако колата няма АБС. Ако има - пак не е добре, защото заради блокирането на задните гуми ще ти намалява налягането в цялата система, което ще доведе до влошено спиране изцяло.

    Направи всичко възможно да го намериш, просто за безопасност.

    Коментар


      #3
      Благодаря за уточненията колега, ще продължа да търся значи..

      А дали има значение от какъв модел е, Браво/Брава/Мареа, година на производство?
      1997 Brava 1.6, 16V

      Коментар


        #4
        Колега имам кантар от марея комби - виж дали са еднакви с бравата и ако да ти го пращам
        koce73 , Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1997 специално пригодена за тежък терен , отскоро и Subaru Forester 2.0 2005 за още по-тежък терен 0895747442

        Коментар


          #5
          Константинов написа: Преглед на мнението
          Колега имам кантар от марея комби - виж дали са еднакви с бравата и ако да ти го пращам
          Писах ЛС, колега.

          Преди малко говорих с един приятел който ми каза че имали някакъв номер на тоя регулатор, и ако не бил същия лампата щяла да свети постоянно. Вярно ли е това, някой може ли да потвърди?

          Намерих една автоморга да го продава за 30 лева но са ги изчерпали..
          http://avtopolis.net/bg/morga-fiat-r...884333265.html
          ^ ^ Тук са изписали някакви модели но не знам доколко е достоверно.
          Регулатор усилието на задните спирачки кантарче втора употреба
          марга Фиат браво, брава Алфа Ромео
          ALFA ROMEO 145 (930)07.94 - 01.01155 (167)01.92 - 12.97
          146 (930)12.94 - 01.01

          FIAT BRAVA (182)10.95 - 12.02MULTIPLA (186)04.99 - 06.10
          BRAVO I (182)10.95 - 10.01TEMPRA (159)03.90 - 12.98
          COUPE (FA/175)11.93 - 08.00TEMPRA S.W. (159)03.90 - 08.97
          MAREA (185)09.96 - 12.07TIPO (160)07.87 - 04.95
          MAREA Weekend (185)09.96 - 12.07
          Последна редакция от Crash73; 02.10.2018, 10:35.
          1997 Brava 1.6, 16V

          Коментар


            #6
            Лампата свети само при ниско ниво на течността в казанчето или дръпната ръчна , няма общо с кантара
            koce73 , Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1997 специално пригодена за тежък терен , отскоро и Subaru Forester 2.0 2005 за още по-тежък терен 0895747442

            Коментар


              #7
              АБС?
              Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
              (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
              Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

              Коментар


                #8
                Константинов написа: Преглед на мнението
                Лампата свети само при ниско ниво на течността в казанчето или дръпната ръчна , няма общо с кантара
                Точно така, кантарчето няма общо с лампата. Единствено е това, с което започва темата - че ако през него се губи течност - лампата ще светне, просто защото течността е намаляла в казанчето. И то ще светне, ако пластините на поплавъка не са с корозия и контактуват добре.

                На колите от тези години АБС е първия модел, при който няма "електронен кантар" и датчика чете данни от гривна на карето, а не от лагера. Т.е. може да си има АБС плюс механичен кантар. Затова и по-горе писах че може самият АБС да се обърка, ако се махне този кантар изобщо.

                Коментар


                  #9
                  Не ми остана време да отговоря по-рано, оправихме спирачките, но имаше два дена трескаво търсене на "кантарче".... а се оказа че не бил в него проблема.

                  Майстора не погледнал добре и ме прати за зелен хайвер да търся регулатор на налягането. Когато погледна по-обстойно, се оказа че теча идва от една от тръбичките - скъсала се/пукнала се....
                  Беше омаслено доста, и лампата е светнала заради загуба на течност. Подменил цялата тръбичка и се оправи проблема.

                  Нелепа история, но се примирих че се случват такива работи. Важното е че се оправи машината и нямаше щети.

                  Благодаря на всички за отзивите
                  1997 Brava 1.6, 16V

                  Коментар

                  Working...
                  X