Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Лястовичка

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Лястовичка

    Здравейте колеги! Искам да ви разкажа една история и да получа отговори на въпроси които за съжаление вече са без значение, но просто искам да знам къде сбърках. Преди 11 дена когато беше бурята в София оъс много дъжд и вятър под едно дърво в квартала намерихме пиле лястовица градска, на самото дърво от долу погледнато не се виждаше гнездо и решихме да го приберем в къщи. Беше настанено в един кашон в който в единия ъгъл му беше направено гнездо от изкуствени материали както имаше и плюшена играчка върху която всъщност спеше през тези 11 дена .Пилето беше бебе и имаше само мъх по главата а под крилата недоразвити беше гола кожа. Кашона в който живееше беше открит и стоеше на балкона докато беше топло и хубаво времето, но в София от няколко дена насам е хладно и вали, и решихме да го приберем в стаята където живееше до снощи за съжаление. кашона му си беше отворен но не беше на балкона. Просто спря да яде и загина. В последните му часове го върнах на балкона на хладно с надеждата дасе освести но не. Пиленцето беше много живо и лакомо дори във вторника който мина полетя в стаята, не само но като гу пуснех от ръката. много беше дружелюбно и като го пуснех на земята да се разхожда, ходеше по метър два за да се качи пак в ръката ми. Пиша това със сълзи в очите а съм възрастен човек,просто искам да знам имаше ли шанс пилето и къде сбърках. Надявах се просто да си тръгне по пътя защото видимо изглеждаше голямо и здраво пиле.

    #2
    С какво го хранеше, колега ? Миналото лято имах гнездо на лястовици точно над вратата на офиса ми. Голяма беля са, ама поне ги изучих добре. Те ядат само протеинова храна-насекоми. Трябва да се хранят със специална храна за насекомоядни птици, има я в зоомагазините. И са много мухнати, умират лесно от няма нищо. Най-вероятно се е простудило или е хванало някаква болест. Направил си, каквото си можал, не се обвинявай. Това е само едно птиче, при тях смъртността е голяма, за това лястовиците отглеждат по 2-3 люпила на лято. Моите измътиха 4 и си ги отгледаха, докато излетяха. Обаче такива поразии направиха по коридора, направо не е истина. Това лястовицата е мангала на птичия свят. Нанася се да живее, дето си иска, осира всичко, шумна е-врещи по цял ден и е нагла, няма оттърване от нея. Така бяха окензали всичко в коридора, че се чудя как 30 грама птица, може да дриска толкова много. Стените бяха като стреляни с Калашник. А пред врата на офиса ми, точно под гнездото им, курешките бяха купчини. Малките и те в началото само писукаха едва-едва, ама след първата седмица, като позаякнаха и започна едно врещене, направо ушите ми кънтяха по цял ден. От родителите женската беше по-тиха, ама мъжкия беше такова врескало, направо не можех да си чуя клиентите по телефона. И за капак, почнаха да влачат и други лястовици от родата, та хвърчаха на цели орляци по коридора и дрискаха по всичко. Успяха да съборят и строшат едната луминистентна пура, хубаво че отдолу не минаваше човек, щяха да му цепнат главата с тия стъкла. Повече такава беля не ми трябва. И аз като тебе да постъпя човечно, животинки са, да не им развалям рахата..., ама през носа ми излезе. Толкоз курешки и в курник не съм газил. Всеки ден чистачката чистеше и за 1-2ч ставаше пак дрискалник. Та понастоящем съм им ял попарата и хич не ги обичам.
    Последна редакция от DJPOPA; 30.06.2018, 15:45.
    Dacia Duster 1.6 4WD

    Коментар


      #3
      Ние онзи ден намерихме малък гларус в София- ВМА
      и от многото говорене къде да го занесем и какво да го правим
      една комшийка го взе и каза че ще пътува до морета там да го остави.
      Днес прати снимки гларуса си беше като в къщи жизнен подскачаше на камъните
      и дори се опитваше да хваща риби .
      КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
      Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
      http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

      Коментар


        #4
        Това лястовицата е мангала на птичия свят. Нанася се да живее, дето си иска, осира всичко, шумна е-врещи по цял ден и е нагла, няма оттърване от нея. хич не ги обичам.
        Ебаси колко трябва да си ... заблуден за да напишеш такава простотия. Всяко живо същество на тая земя си има причина да бъде тук. Ама ти явно не може да си зададеш въпроса, защо "мангала" ти осира всичко - "Хранят се с насекоми, които ловят във въздуха. Унищожават множество вредители (комари и мухи) – през лятото една лястовица унищожава около един милион насекоми." Много лош тоя "мангал", по-добре да има няколко пъти повече мухи, те са по човечни, не серат, не носят зарази, а и са приятелски настроени към хората.

        Коментар


          #5
          Колега, сравнението беше хумористично..., но все пак е вярно. Нямам нищо против лястовиците. Стига да не ми дрискат на главата и да не ме тормозят ежедневно. Да си правят гнездата дето искат, само не и в коридора ми. Можеш да си мислиш, каквото си щеш, вероятно не си им ял попарата като мен, тогава друга песен щеше да пееш. Никак не е приятно клиентите ми да идват и да гледат как работя в птичи кенеф. Същата ситуация беше и в главния офис на Еконт Варна, когато бяха в единия от цеховете на завод Метал. Горе по гредовата конструкция беше фул с тия гадини. Дрискаха им буквално върху компютрите, документите и пратките. Еко-фриендли съм настроен, ама всичко си има граници. Миналата година четох много информация за лястовиците, покрай моя проблем. Специалисти съвестваха да се внимава много, защото често от гнездата им падат бълхи и кърлежи. Не оспорвам полезната роля против насекомите, но мястото им е извън сградите.
          Dacia Duster 1.6 4WD

          Коментар


            #6
            менюто му беше леко странно- котешка храна паучове(имаме котрак) раздробена разбира се до каша, месо от манджи пак на каша и изяде една кутийка голяма бели червеи,закачи и няколко мухи
            . Храненето беше2/3 пъти дневно. Изключвам варианта да е било недохранено или прехранено. Растеше буквално с часове

            Коментар


              #7
              Имай предвид, че лястовицата трябва да яде на всеки 1-2ч. Може и недохранено да е било. Те не са като хората, метаболизмът им е бърз.
              Dacia Duster 1.6 4WD

              Коментар


                #8
                При мен има едно семейство косове вече зареждат за втори път
                не им дават хляб -пробвал съм
                Само червеи, мухи-буболечки , череши , черници
                Мама и тате ги хранят целодневно 10 -12 спят 15 16 спят

                Вече ги наблюдавам 2 месеца от както са се настанили като са дошли от Африка
                Малките не акат вътре в хралупката не излизат докато не станат големи .
                Завчера едно имаше смелост да излезе и падна долу по улицата е котката го настигна и сега остана едно
                но другата седмица ще има ново зареждане мама и таткото зареждат на ново да се излюпят поне 2 пилета .
                Трудно се гледат особено малки .
                Последна редакция от kluchar; 30.06.2018, 21:04.
                КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                Коментар


                  #9
                  Към автора - колега, да не помислиш, че те обвинявам, но да знаеш - една от грешките ти е, че изобщо си го прибрал. Независимо, че птичето може да изглежда изоставено, самотно, да се мъчи и т. н., освен ако няма видимо счупени криле, крака или друга травма, която може да се установи визуално - не трябва да го пипаш, местиш, храниш и каквото и да е друго подобно. Въпреки че не си видял гнездо, със сигурност родителите му са били наоколо и са го наблюдавали как се справя. Просто така се учат. Понеже и аз на терасата си имам неканени гости, не знаех какво да правя с тях, свързах се със специалисти и те ми обясниха точно това, което написах по-горе - ако искаш да им помогнеш - не ги закачаш и се правиш, че ги няма. На моите единствено храна съм им оставял, и то на разстояние от малките, за да могат само възрастните да я ядат. Започнеш ли да го приближаваш - много се плаши и от уплаха може да спре да се храни, да лети и т. н. Дори родителите като видят, че си около него - самите те от страх не се приближават да го нахранят. Просто е трябвало да оставиш естественото развитие. Иначе се намесваш в нещо, което се случва постоянно и му влияеш по изкуствен начин. Все пак не се самообвинявай, всеки нормален човек би си помислил като теб да го прибере, за да му помогне, но за съжаление това е грешно.

                  Коментар


                    #10
                    Трябвало е да намериш друго гнездо и да го пуснеш вътре, ако не е пренаселено.
                    Математиката и обонянието не им е силното на тези пискуни,
                    а зрението и висшия пилотаж, но в гнездото е тъмно като в г.з.
                    Brava 1.2 16V 82 к.с. 2000г.

                    Коментар


                      #11
                      Е аз така го оставих едното малко/ кос /и котката го прилапа
                      Трябваше да го кача на гнездото без да го пипам
                      Тая седмица като са готови те и без това ще ги изгонят да си търсят друга къща а мама и тате /косовете /ще зареждат нови за люпене
                      Въобще всеки път трябва да се гледат много неща
                      КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                      Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                      http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                      Коментар


                        #12
                        Мисля че си прав Оги! Може би правилното е природата да си свърши работата, пък било то и някое коте да закуси. В крайна сметка всяко същество води борба за живот.
                        Последна редакция от banski starec; 02.07.2018, 19:27.

                        Коментар

                        Working...
                        X