Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Има ли разлика между "отдава" и "удава"?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Има ли разлика между "отдава" и "удава"?

    В един сайт прочетох, че е една и съща дума, в друг - че са две различни думи, в трети - че едното е грешен начин за изписване на другото. Това, естествено, съвсем ме обърка и реших да се допитам до повече хора. Моля ви да гласувате в анкетата, а който желае - може да сподели и своята гледна точка по въпроса. Анкетата е анонимна и вечна.

    #3
    А защо не мога да избера два отговора?

    Според мен първо човек трябва да се прегледа и ако медицинско лице установи, че всичко му е наред, то след това да отвори един речник и да чете.
    Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

    Коментар


      #4
      Две различни думи са с различни (макар и доста близки понякога) значения. Гласувах за "Да, две различни думи с различно значение са"

      Отдаден съм на работата (семейството) си; Тя му се отдаде/отдава; Отдава се под наем... - в тези примери няма как да се напише удаден/удава

      Езиците му се удават (т.е. лесно учи езици); Удава ми се възможност за (т.е. появява се възможност за) ... - в тези примери и отдават/отдава не би изглеждало съвсем грешно, но аз не бих го написал така. Правилното е удават/удава.
      Последна редакция от snake; 21.06.2018, 18:59.
      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

      Коментар


        #5
        заб. удава да не се бърка с отдава и с удавя имат различно смислово значение
        КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
        Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
        http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

        Коментар


          #6
          Двете думи имат съвсем различно значение, както може да се види от речника

          удава
          ми се несв. удаде ми се 1. Природна наклонност да правя нещо; умея, справям се с лекота. Удава ѝ се да шие. 2. Сполучвам да направя нещо; успявам, случвам. Удаде ми се да купя билети. Пада ми се сгоден момент. Удаде ми се да се запозная с него.

          отдаваш, несв. и отдам, св.
          1. Какво. Давам за временно използване. Отдавам под наем.
          2. Какво/кого. Давам завинаги, жертвам, посвещавам. Отдавам живота си за свободата.
          3. Какво, на кого/на какво. Приписвам. Отдавам неуспеха си на недостатъчната подготовка. – отдавам се/отдам се.
          1. Оставям се да ме владеят. Тя му се отдала.
          2. Увличам се в нещо. Отдавам се на пътувания.
          • Отдавам чест. Козирувам

          Коментар


            #7
            Stefanaki написа: Преглед на мнението
            А защо не мога да избера два отговора?

            Според мен първо човек трябва да се прегледа и ако медицинско лице установи, че всичко му е наред, то след това да отвори един речник и да чете.
            Защото авторът е решил, че отговорите са взаимно-изключващи се, което изключва възможността да дадеш повече от един отговор. На света има хора, които въпреки прочетеното в речника, накрая казват: "Е да, но в случая не е така, а е иначе." Затова исках да се консултирам и с мъдри хора тук, да не би нещо аз да съм се объркал. По принцип давам пример с "откритие" и "укритие", но ме контрират, че това са други думи.

            Коментар


              #8
              Да, напоследък забелязвам много такива недоразумения, най-често ми се налага да споря за "замервам", което се използва вместо "измервам". И тук идва въпроса, може ли да се каже "замервам с камъни" или е "замерям с камъни".
              Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

              Коментар


                #9
                Гласувах за отговор "Една дума е, пише се правилно "отдава", другото е грешно".
                Не съм специалист по български, но думата "удава" никога не съм и бих използвал в същия смисъл, в който ще използвам "отдава". В този ред на мисли, другата дума му е ненужна, никога не съм я срещал и за мен е грешна.
                Ето пък какво аз намерих. Те били даже синоними.

                Попадали ли сте на изречения като Английският език ми се удава (отдава). Чудили ли сте се коя е правилната глаголна форма? Отговорът е: и двете, стига да владеем тънкостите на синонимната употреба.
                Глаголите „отдава ми се“ и „удава ми се“ са синонимни в следните значения:
                1. Справям се лесно, усвоявам нещо с лекота: Шиенето, писането, карането на колело, чуждите езици, мисленето ми се удават (отдават). Удаваше (отдаваше) му се да рисува и пее.
                2. Успявам, съумявам да извърша нещо: Удаде (отдаде) ми се да развъдя тази порода.
                3. Улавям удобен момент да извърша нещо: Удаде (отдаде) им се възможност да видят оригинала на „История славянобългарска“.
                Когато употребявате тези значения, изборът на „отдава ми се“ или „удава ми се“ е изцяло ваш. Нека да обърнем внимание и на това, че синонимната употреба на глаголите „удава ми се“ и „отдава ми се“ и звуковата близост на двете глаголни форми не бива да ни подвежда да смесваме значенията им със значенията на глаголите „отдавам се“ и „отдавам“. В посочените по-горе синонимни значения „удава ми се“ и „отдава ми се“ се употребяват само в трето лице единствено и множествено число в комбинация с кратката дателна форма на личното местоимение и частицата се. Употреби от типа аз се удавам, ти се удаваш, вие се удавате очевидно са неправилни.
                Внимавайте в случаи като: Отдавам (влагам) цялото си внимание; Отдавам се (погълнат съм) изцяло на семейството си; Отдавам (приписвам) грешките му на умората; Отдавам (поддавам) се на лоши страсти. В тези изречения употребените глаголи са с различно значение. Замяната на отдавам с удавам в подобни случаи е неправилна.



                в. „Аз Буки“ Бр. 41, 8-14. X. 2015

                Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD, 16V m-jet '04
                Ex Alfa Romeo 156 SW 1.9 JTD '04; Ex Alfa Romeo 156 1.9 JTD '01; Ex Fiat Coupe 2.0 '95; Ex Fiat Tipo 1.6 i.e. '93; Ex Fiat 131 Mirafiori 1.4 i.e. '82; Ex Opel Vectra C 1.9 CDTI '05 Elegance, Automatic

                Коментар


                  #10
                  D. Stanev написа: Преглед на мнението
                  Да, напоследък забелязвам много такива недоразумения.
                  С навлизането на социалните мрежи установих колко много от моите познати са неграмотни.
                  Що се отнася до народните изрази и разни чуждици, там положението е отчайващо.
                  Преди малко срещнах изписано "диванче праз" вместо "диван чапраз".
                  Много често срещам "имах си аз" (и други разновидности) вместо "има си хас".

                  Коментар


                    #11
                    "УДАВА" си е абсолютно самостоятелна дума, глагол, с лексикален корен в западна България, с териториален обхват от Монтана до Дупнишко. Значението е свързано със специфична форма на хидратиране на човешко тяло.
                    Използва се в следните словосъчетания:
                    - "Шъ та удава"/ Ше се удава
                    - "Ке Ви удава" /Ке се удава.


                    Сега ясно ли е?
                    Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                    (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                    Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                    Коментар


                      #12
                      Оги, ето тук ще ти отговорят
                      тел. +359 2 872 23 02; имейл:ibl@ibl.bas.bg

                      http://ibl.bas.bg/ezikovi_spravki/
                      like a man in silk pyjamas shooting pigeons from a deckchair

                      Коментар


                        #13
                        1. Отдавам/давам под наем кочината на прасето.

                        2. Удава ми се кючека.

                        3. "Всеки бизнеса предаде,
                        на почивка се отдаде,
                        дансинга бе в нашето купе." (Петра- Ориент експрес)

                        4. Батальонът се строи отдаде чест.


                        Нещо не ги виждам еднакви и заменяеми, пък нека в IBL да не са съгласни...

                        Коментар


                          #14
                          Тези консултации същите специалисти ли ги дават, дето правят тестовете за матурите?
                          Последна редакция от muns61; 24.06.2018, 17:40.
                          Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                          Коментар


                            #15
                            Удайте се на неотдачното писане
                            FIAT Bravo sx 1.6 16V '97
                            FIAT Punto sx 75 '94

                            Коментар

                            Working...
                            X