Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Вакуум в резервоара.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Вакуум в резервоара.

    На бензиностацията като отворих капачката се чу за кратко свистене на въздух от вакуум или налягане. Брава 1.2 16В 2000г.
    Brava 1.2 16V 82 к.с. 2000г.

    #2
    Вакуум е.
    Или отдушника е запушен или канистър клапана.
    Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
    (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
    Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

    Коментар


      #3
      Къде се намират тези неща и как се оправя, с ремонтите не съм на вие и мисля, че ще се справя с ваша помощ, де.
      Brava 1.2 16V 82 к.с. 2000г.

      Коментар


        #4
        Според мен е нормално да се чува леко като отваряне на Шепс, но по тихо. Чувал съм го на нови коли, не мога да обясня защо се получава тоя лек вакуум и дали е нужен, но знам, че не е болежка.
        Последна редакция от mell0; 16.05.2018, 18:00.
        Fiat Bravo II 1.4 16v
        Alfa Romeo 156 1.9 JTD++ EX.
        Fiat Punto 1.1 MK1 EX.

        Коментар


          #5
          И при мен се получава дори като не го отворя като е топло стрелката за горивото пада малко все едно има налягане вътре
          като се отвори се оправя
          КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
          Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
          http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

          Коментар


            #6
            Точно, даже мисля, че вакума е точно поради тая причина. За да не се движи стрелката като луда нагоре надолу при всеки наклон а поплавъка да пада равномерно и бавно, но някой по-вещ ще каже.
            Fiat Bravo II 1.4 16v
            Alfa Romeo 156 1.9 JTD++ EX.
            Fiat Punto 1.1 MK1 EX.

            Коментар


              #7
              Не съм вещ, но стрелката не е пряко свързана със сондата и поплавъка, като на кола отпреди 30-40 години. Стрелката се управлява от контролера на таблото а той получава данни за нивото гориво, които изчислява като средна стойност за последните 2-3-5 минути и според полученото подава на стрелката сигнал къде да застане. Това е причината ако например си спрял на баир и стрелката стои по-високо, тръгваш и веднага има стръмно спускане. Стрелката не пада надолу веднага, а минута-две по-късно. Пак по тази причина, ако на бензиностанция зареждате гориво без да гасите колата, ще забележите, че ако току що ви е светнала лампата, то ако сипете 1-2-3 литра, веднага трябва да изгасне, но всъщност се случва след известно време, когато старите данни за нивото излязат от статистиката и останат пресните за по-високо ниво.

              Поплавъкът се движи от силата на гравитацията и дори и при движение по равен път - пак се движи нагоре-надолу постоянно.

              Това, което описвате иначе в темата, е нормално във всяка изправна кола. Не е вакуум, а е налягане, което е малко над атмосферното (може би 1-2 десети от 1 бар, не съм се интересувал точно колко е). Самият резервоар е запечатан - няма възможност за излизане на въздух и изпарения извън него. Едно, че противоречи на еко-нормите, и друго - изпаренията са силно възпламеними и е недопустимо да могат да излизат просто така безконтролно. Затова се поставя клапан, който в едната посока запечатва резервоара, а в другата - позволява да влиза въздух, за да заеме мястото на изразходеното гориво. Ако резервоарът не е запечатан, няма какво да попречи на горивото да се изпарява постоянно и може да се окаже, че паркирате с пълен резервоар, а след 2 седмици е празен, без да е източен. Това не се случва заради това, че е запечатан.

              При повишаване на налягането в резервоара, се променя температурата, при която горивото се изпарява, като на всяка течност. Така има един момент, в който налягането е такова, че не позволява повече изпарения, самият въздух вътре е наситен на 100 % с изпарения и не може да поеме повече, затова изпаряването и повишаването на налягането спира. Отделно от това, в самия резероар се отделя топлина от помпата, а обратното гориво също е с по-висока температура. Понеже обемът на системата като цяло може да се счита за постоянен, то при повишаване на темпратурата следва да се повиши налягането - изохорен процес.

              Заради всичко това, като развивате капачката, е нормално да усетите как отвътре въздухът леко я побутва. Просто вътре налягането е 1.1 бара (примерно), а отвън - 1.

              Накратко искам да кажа на автора, че няма проблеми и е нормално да е така.

              Коментар


                #8
                За стрелката тук не си прав. Тук имам предвид модела на колата.
                Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                Коментар


                  #9
                  Различни са механизмите но при мен не трябва налягането да е голямо.Като е топло то става доста поплавъка трудно се движи все едно налягането го
                  натиска на долу.Може да показва по малко гориво поне за 30 км .Като тръгвам колата е по мудна в началото.Като отвия капачката и се оправят нещата
                  Та тоя клапани за това също филтъра за газове да е запушен.
                  КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                  Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                  http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                  Коментар


                    #10
                    Понеже доста работи съм написал, не разбрах за кое за стрелката не съм прав? Понеже тия неща ги пише в сервизното ръководство на модела, мислиш ли, че ще седна да си губя времето и да пиша на човека небивалици?

                    Ключарю, ако имаш някакъв проблем и поплавъкът ти се движи трудно като е топло, по-добре е да потърсиш проблема, а налягането е съвсем друго нещо. То не може да ти бута поплавъка в една посока. Налягането няма посока. То действа във всички посоки, винаги векторът му е перпендикулярен на повърхността, върху която действа, нали разбираш?

                    Коментар


                      #11
                      нивомера е на отделна букса и реостат.
                      Паплавъка се движи по реостата и от там движи и стрелката. Няма никакви изчисления освен тия на инжинерите от фиат.
                      Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                      (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                      Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                      Коментар


                        #12
                        Като почне да изключва пистолета на бензиностанцията при зареждане - тогава го мисли, карай и си свиркай.
                        Fiat Brava 1.4SX '97 (Бензин & Метан)

                        Коментар


                          #13
                          S_BANKOV написа: Преглед на мнението
                          нивомера е на отделна букса и реостат.
                          Паплавъка се движи по реостата и от там движи и стрелката. Няма никакви изчисления освен тия на инжинерите от фиат.
                          Това как точно се измерва горивото няма особено значение. Данните, които преминават през въпросната букса, влизат в контролера на таблото и според тях той командва позицията на стрелката. Няма пряка връзка между стрелката и нивомера, ако това имаш предвид с текста, които съм маркирал в червено. Това искам да кажа. И от това следва, че стрелката се има инертност, която зависи от това какъв сигнал ѝ подава контролерът на таблото. За температурата вече каазах. По същия начин е скоростомерът - сензорът подава данни към компютъра, а той от своя страна, на база тези данни командва стрелката къде да застане, като тук е заложено при определена скорост да има известен процент грешка.

                          Доста се отклонихме от темата, която беше за някакъв вакуум. Ако искаш може да го обсъдим на 4 очи и да ти покажа описанието в сервизните документи.

                          Коментар


                            #14
                            Налягането го бута надолу и -бензина намалява все едно
                            като няма налягане поплавъка си седи където трябва
                            Днес видях прословутия клапан но той е електрически и не съм стигнал до управлението му а клапана е като нов .
                            Сега остана и филтъра за обратни газове там има още неща май е капан
                            Ще търся и лесен начин до помпата Не знам как да стигна до нея без да режа мокета под седалката
                            КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                            Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                            http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                            Коментар


                              #15
                              Не бързай да режеш мокета, на някои модели до помпата се достига от багажника- малко пред дупката за резервната гума.
                              Brava 1.2 16V 82 к.с. 2000г.

                              Коментар

                              Working...
                              X