Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Поредната изневярa

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Поредната изневярa

    За щастие темата е за кола
    Малко дългичко стана, но пък скоро почти не съм писал, така че нека ви

    Преди около 20 дена заприходих едно возило, на което никога не бях обръщал внимание, обаче като върна малко назад лентата,
    стигам до заключението, че точно този подход винаги ми е носил удовлетворение.
    По абсолютно същия начин гледах на Мултиплата с нейния противоречив външен вид и на Гранд Черокито, чиито V8 двигател с 5200 кубика обем ми звучеше толкова абсурдно, че накрая ги купих
    Бях публикувал за продажба Паджерото, около 2 месеца рових обяви, четох, сравнявах, избирах и нищо не ме грабваше.
    Търсех кола, която да е удобна за в града, автоматик, с ниски експлоатационни разходи, бензин, но да има приличен багажник за шарандийско оборудване и достатъчен просвет за да стигам до язовира.
    Проблемите ми бяха най-вече при комбинацията бензин+автоматик+багажник. При такова търсене излизаха или смартове или разни ванове/комбита с по 180 коня, отделно автоматиците при малките коли са роботизирани, които изобщо не ми харесват като поведение. Хидравличните автоматици в комбинация с мотори над 150 коня пък дават ненормален градски разход и просто бях блокирал в търсенето. От никъде нищо не излизаше и не ми се вписваше. Гледах и коли по 10-15К, въпреки че нямам толкова пари, пък и да ги имах, ми се струва тъпо да ги дам за кола

    И внезапно ми излезе обява за Toyota Prius 2.
    1.5 бензин, автоматик и хибрид.
    Никога не се бях заглеждал по хибриди, а за Приус бях чел единствено темата на Боби (BO) тук във форума.
    Прочетох доста, изгледах много клипчета и разбрах, че тая машинка покрива всичките горни критерии.
    Ок, обаче още не бях продал паджерото, което стоеше от 2 месеца на обява с хиляди гледания и никой не ми звънеше. До следващия ден
    Звъннаха едни "русначета" от далечна Молдова, били дошли тука да купят 4-5 точно такива джипа Денят беше точно най-голямата мартенска буря - сняг, лед, -10, а те казаха идваме още тая вечер и в 9.00 пристигнаха в Плевен от София. Гледаха го обстойно, тестваха, сравняваха, и казаха че го вземат!
    На следващия ден го прехвърлихме при нотариус и направо не разбрах как станаха толкова бързо нещата.
    Та, вече имайки парите набелязах 3 обяви за Prius, без дори да съм виждал на живо такова животно.
    Имаше една много примамлива обява за Prius на цена 5500 лв. в Перник. На снимките изглеждаше ок, 2 пъти говорих със собственика, увери ме че е страхотна и на следващия ден, който също беше доволно снежен отпраших към Перник. Към обяд стигнах, звъннах на собственика и много бързо се намерихме.
    Води ме той към колата и за мой ужас, тя нямаше нищо общо с хубавите снимки... Удряна, 3 различни бои прозират, жабката хваната с видии, за капак запали и след 10 секунди изпищяха всички лампи за проблем с хибрида. Клетата колица е била такси и по състоянието съдя, че е на най-малко 700 000 км., прилежно намалени до 170 000

    Обаче пък я огледах цялостно в мащаб, седалки, дизайн, функции, разположение на бутони и страашно много ми хареса.
    Огледа продължи точно 5 минути, не ми бяха нужни повече.
    Седнахме да хапнем в едно готино заведение до пазара, обаче мен ме яде от вътре... Отварям обявите, гледам има една в Габрово и една във Враца и цените вече са нормалните 8-9К. Гледам я тая във Враца и рязко се сетих за Митака. Звъннах му, разказах му историята и го замолих ако може и му е някъде наблизо да хвърли един бърз полед отвън, дали не е същата скръб като тая дето гледах. Въпреки че във Враца тогава имаше 50 см преспи сняг и той беше тръгнал към сервиз за неговата джипка, след 10-15 мин ми звънна, че отива към колата Каквото и добро да кажа за тоя човек ще е малко!
    Звъни ми след още 10 мин - колата изглежда добре, ако ти се разкарва ела да я видиш.

    Не чаках втора покана Газ от Перник към Враца. Митака ме чакаше на входа на града, затъркаляхме се до автокъщата, гледах пробвах, карах, ръчках, пича направи хубава отстъпка и я взехме! Една платформа по-късно и вече е в Плевен. Олекна ми. Двумесечната сага с избора приключи

    На следващия ден слизам да я оглеждам пред блока, правя някакви малки кръгчета, защото колата нередовна отвсякъде - няма гражданска, номера, нищо.
    Усещането е суупер различно! Натискаш един бутон, чуваш 2 бипкания и се появява надпис Ready! Не върти стартер, не мени обороти, не пуши. Просто надпис Ready, пускаш спирачката, натискаш газта и тя тръгва тихо на ток, само гумите шляпаха из локвите, не чуваш нищо друго! Хареса ми!
    Регистрирахме я, последваха още малки кръгчета из града, започнах да я усещам как работи, кога пуска бензиновия мотор, свикнах й с малките габарити и ми се изясни ситуацията с екранчетата за разхода и за енергията. Много ми харесва!

    Няма бучене и пушене, всичко работи с лекота, салона е просторен и удобен. Нещото, което много ме кефи е, че управлението на климатика е изнесено на волана - спиране/пускане, температура, размразяване на предно и задно стъкло с малки копченца отдолу. Супер практично и неразсейващо. Има си блутут за разговори, навигация, радио с хубав звук, тъч скрийн. Всички основни полезни неща, които ми трябват.

    После последва първото извънградско около 130 км и товага още повече я харесах. Много по-тиха е от всичко, което съм карал, а малкия бензинов мотор в комбинация с въртящия момент от електромотора, прави колата доволно пъргава. Усещането за ускорение е същото като при 130 коньовото ми дизелово пежо с турбина. Накрая това, което още повече ме грабна беше разхода - 4.8 литра бензин/100 км. Няма и 10 лв., не съм свикнал на такива работи
    Пежото лапаше най-малко 6.5 извънградско и 12 градско, а Паджерото беше като заковано - 13.3 градско/извънградско дизел...

    Вече й навъртяхме около 1500 км, направо не ми се слиза от тая кола.
    По великден ходихме до Велинград, снимката по-долу с разхода е от този трип - 654 изминати км със среден разход 5.3 литра.
    По магистралата спокойно карах със 150, не съм гледал да икономисвам, върви пущинката, не се дава!

    Много й харесвам автоматика - безстепенен, планетарен. Не превключва, не задържа, не връща предавки при кикдаун. Настискаш педала и колата тръгва със все сила напред независимо дали си спрял или се движиш с 80/120/150.

    Климатика - компресора се задвижва с електричество, а не през ремък от ДВГ. Спираш на светофар, ДВГ изгасва, тихо е и чуваш само вентилатора, който те обдухва със студен въздух!

    Наред с Приуса карам и служебен Ярис 2008, който е с 1.4 дизелов мотор. Въпреки, че преди ми се струваше много по-тих от останалите дизели, сега не ми се качва в него. Разликата в шума на място и при 100 км/ч е отвратително голяма и натоварваща. Кофти, ама се налага...

    И така, от толкова гледане, ръчкане и каране това са ми единствените снимки на тая кола
    Прикачени файлове
    "Без сърца, сме просто машини"
    Toyota Prius 1.5 Hybrid
    EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

    #2
    Мишо, честито със здраве да си го караш тролейчето. А аз съм на тема камионЧЕ.

    пп Верно ли събираш целия шаранджииски катун в багажника
    Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
    (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
    Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

    Коментар


      #3
      Вчера ти гледах подписа и се чудех тоя Приус от кога го имаш. хахахах
      Хайде честит да ти е и много км да му навъртиш. Виждам, че продължаваш тенденцията " купувам> обслужвам> нарадвам му се и продавам". Като стигнеш до последнат част с Приуса, завърти една шайба. хахаха. Любопитно ми е какъв разход мога да направя с такова, като се знам, че извън града на 1,6ТС правя 5,5-6/100 с моето каране.
      ФИАТ- Пътят е само формалност
      ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
      -----------------------------------------------------
      FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

      Коментар


        #4
        В багажника + сваляне на облегалките.
        Дори вчера си смених калъфа, че беше 2 метра за 4 въдици напречно разположени и малко с риск за пръчките го побирах.
        Стол, калъфа, 4 кофи и други истории се събират преспокойно.

        Много трудно се преминава от камионче на количка...
        Не съм свикнал да гледам къде и през какво минавам

        Приуса с нормално каране до 90 мисля, че под 4.5 трудно ще падне. Нямам нерви за такова влачене, а и все пак говорим за +- левче
        Виж, кефа е в задръстванията и светофарите. Забелязвам, че изобщо не ме напряга. Двигателя е изгасен, слушам си музичка, климатика бачка и ако се наложи припълзявам 5 метра без да хабя гориво.
        Отделно ми секва състезателния характер. Старая се да не правя много бързи набирания, за да карам само на ток. Но като го натисна си излизам от всяка ситуация.

        А тая зависимост с покупко-продажбите се старая да я откажа, наистина води до пристрастяване. На кокаин да бях щеше да ми е по-евтино
        Последна редакция от M5kov; 18.04.2018, 12:47.
        "Без сърца, сме просто машини"
        Toyota Prius 1.5 Hybrid
        EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

        Коментар


          #5
          ..., гледах пробвах, карах, ръчках, пича направи хубава отстъпка и я взехме!
          Честито и много безаварийни км!
          Stop giving directions, just say "Follow me."
          Shevrolet Captiva LS 2.4/136/2009/ГИ Landy
          Ex: Fiat Marea 1.6/103/1999/ГИ AG Zenit

          Коментар


            #6
            Първо честито и много да те слуша.
            Много по-тиха е от всичко, което съм карал.

            Вече й навъртяхме около 1500 км, направо не ми се слиза от тая кола.

            Спираш на светофар, ДВГ изгасва, тихо е и чуваш само вентилатора, който те обдухва със студен въздух!
            Виж, кефа е в задръстванията и светофарите. Забелязвам, че изобщо не ме напряга. Двигателя е изгасен, слушам си музичка, климатика бачка и ако се наложи припълзявам 5 метра без да хабя гориво.
            Това са едни от основните параметри, които не може да ги намериш в друг тип автомобил. И за жалост ще установиш, че колкото повече я караш, толкова повече започваш да си мислиш, че "стандартния" тип задвижване е тотално безсмислен и ненужен. И накрая ще установиш, че ако трябва да я замениш за друга кола, то изборът ти рязко ще бъде ограничен, или ще трябва да правиш огромен вътрешен компромис.
            A20DTH ЖТД ама не баш
            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

            Коментар


              #7
              Аз всичките тея допълнителни екстри въобще не подозирах, че може да съществуват и просто ги получих на куп, заедно с основните, които търсех.
              Сакън, в близките няколко години не искам да търся друго

              А за новата даже не се замислям - Рав4 хибридче, ама пусти бъбреци, евтино вървят
              "Без сърца, сме просто машини"
              Toyota Prius 1.5 Hybrid
              EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

              Коментар


                #8
                Евалла колега,

                поздравления за избора и много безаварийни.

                Хибридчето си е друга бира. Като покараш малко такова и почваш да се чудиш защо всички коли не са такива.

                Коментар


                  #9
                  todorakiggg написа: Преглед на мнението
                  Като покараш малко такова и почваш да се чудиш защо всички коли не са такива.
                  Така си е, мисля ги най-вече в 6.00 като започнат да въртят/палят на паркинга между блоковете

                  Тишината на Приуса му е един от големите проблеми.
                  Влизам в паркинга на блока и нито една майка не се втурва да си хване детето, а като наближи един чиче с голф 3, тичат като финикийци
                  Излизането на заден пред магазина също ми е премеждие, постоянно преминават някакви елементи ровещи в телефоните
                  "Без сърца, сме просто машини"
                  Toyota Prius 1.5 Hybrid
                  EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

                  Коментар


                    #10
                    Честито колега. Добър и умен избор си направил...
                    A17DTС/S
                    Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                    Коментар


                      #11
                      Аз всичките тея допълнителни екстри въобще не подозирах, че може да съществуват и просто ги получих на куп, заедно с основните, които търсех.
                      Да, само тези, които не са карали такава кола не могат да разберат тези предимства и как реално се усещат в ежедневието.
                      Естествено ако тези си на другия полюс и се кефят примерно като си сложат пожарогасител вместо гърне и това ги радва, няма какво да оценяват.
                      A20DTH ЖТД ама не баш
                      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                      Коментар


                        #12
                        Няма да ти честитя отново щот бех първия май дето го направи
                        Знаеш че и аз "залитнах" - 29г карах само бензинови коли,но се пречупих...Едно от нещата което ме привлече е точно разхода 4-5л/100 - цитирам те в 2 основни насоки които ги има и при мене вече...

                        ....
                        Накрая това, което още повече ме грабна беше разхода - 4.8 литра бензин/100 км. Няма и 10 лв., не съм свикнал на такива работи ...
                        Верно не сме свикнали на такива разходи!

                        ...
                        Отделно ми секва състезателния характер...
                        Даммм,хващам се че карам "пенсионерската" в повечето случаи...

                        пп. Те и от мене една снимка- да не почнете да ме фулите
                        пп.2 Аз си оставих голямото возило да си ходя по горите и водите...
                        Click image for larger version

Name:	28-2-2018 г- 19-30-31 ч-.jpg
Views:	1
Size:	202,7 KB
ID:	2097506
                        LANCIA DELTA II 1.6ie 75HP 835C1.000
                        LANCIA KAPPA 2.0 20V 838A1.000-ex
                        LANCIA DEDRA 1.8 105hp 835A2.046-ex
                        Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8 215hp
                        Grande Punto 1.2 LPG

                        Коментар


                          #13
                          Верно ли? Дачия ?

                          Митак, вижсам хубава работа си свършил, а у Враца има нещо дето се чудя за него. Може би ще те радхождам и аз .
                          Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                          (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                          Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                          Коментар


                            #14
                            S_BANKOV написа: Преглед на мнението
                            Верно ли? Дачия ?

                            Митак, вижсам хубава работа си свършил, а у Враца има нещо дето се чудя за него. Може би ще те радхождам и аз .
                            Да-Дачия,но се оказа че надминава очакванията ми за "бюджетна" марка за 3-4г кола...Правена за Франция и нищо общо с българските екземпляри!
                            Оборудването си е може би най-високото- климатик,нави/и то съвсем актуално/,блутут/нендс фрии,флашка/мп3...,ASR,ESP и тем подобни системи...круиз,парктроник и т.н...Висок просвет-тротоарите не са проблем,на най-важното е разхода- на дълго с нормално каране е 4л/100, а я тествах наскоро на климатик и натискане доколкото може и даде 4.9л по комп...Повече от това не мога и да искам
                            А за това дето се чудиш- имаш ми координатите-пусни ми линк да видим кой и какво продава- знаем се тук в града на кой може да се има доверие/малко са/ и на кой не....
                            LANCIA DELTA II 1.6ie 75HP 835C1.000
                            LANCIA KAPPA 2.0 20V 838A1.000-ex
                            LANCIA DEDRA 1.8 105hp 835A2.046-ex
                            Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8 215hp
                            Grande Punto 1.2 LPG

                            Коментар


                              #15
                              Честито и от мен и само да те радва.
                              Обаче не можах да разбера защо си мислите, че новите автоматици със старт/стоп не донасят същото удоволствие и усещане. Сега не говоря за някакъв нисък клас автомобили.
                              А този разход ми се вижда много нисък, по едно време и аз се бях замислил за хибрид, но се отказах защото тогава много малко влизах в града.

                              Коментар

                              Working...
                              X