Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Смяна на филтър купе на фиат линеа

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Смяна на филтър купе на фиат линеа

    Преди няколко дни ми смениха филтъра на купето. Майсторът си каза, че не знае къде е. Търси го в аутодата, не го намери. Звъня по някакви други сервизи и му казаха, че е зад жабката. Свали горната ниша на жабката, извади стария филтър, сложи новия, като спазваше посоките, нарисувани на филтъра.
    Вчера спря да ми работи вентилаторът. Закарах колата в сервиз, оправиха го. Казаха, че във вентилатора е имало вода - източили са около 50 мл., която можело да влезе единствено от мястото, на което лежи филтърът на купето. Казаха, че са го вадили, за да видят в какво състояние е - според тях се монтирал откъм коша на двигателя, под пасажерската чистачка. И възможните причини за водата били: стар или некачествен филтър, пропускащ вода или филтър с по-малки размери; неправилен монтаж; изкривена решетка, на която лежи филтърът. Тъй като смяната на филтъра съвпадна с водата във вентилатора, предполагам, че най-вероятно майсторът не го е бил сложил точно на мястото му.

    Въпроси:
    - Как е правилно да се монтира/демонтира филтърът - през жабката или откъм коша на двигателя?
    - Филтърът има ли предна и задна част или при монтажа значение имат само посоките горе и долу? Защото ако има предна и задна част, очевидно не е все едно дали се монтира откъм жабката или откъм коша на мотора.
    Последна редакция от snake; 22.02.2018, 14:29.
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    #2
    Всъщност вече ми отговориха на въпроса за посоката на филтъра - има само горе и долу. Е, ако някой каже как се препоръчва все пак да се монтира - откъм жабката или откъм коша, лошо няма. По-интересният въпрос е откъде е влязла тази вода във вентилатора. То някакви съвсем скромни валежи имаше в Пазарджик тия дни. А преди това е имало и порои и проблем не е имало.
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    Коментар


      #3
      Аз си мисля, че тоя филтър не е предназначен да пази от вода. Колкото и добре да е монтиран, има ли вода той ще се напои и ще спре да пуска въздух. Раместени уплътнения или запушени канали за оттичане?

      п.п.
      Разъжденията ми изхождат от там, че на бравото изобщо нямам филтър на купето (фабрично е така заради липсата на климатик), просто една дупка през която се вижда вентилатора.
      Fiat Croma 1.9 JTD '06 150hp
      Ex. Fiat Bravo SX 1.4 12v '97

      Коментар


        #4
        И аз това си го помислих, но в сервиза ми разправят, че филтърът бил от такава материя, че по принцип не пропускал вода - ако е истински, пасва по размери и е монтиран правилно. Ще видим - вентилаторът има отдолу в най-ниската си точка една гумена тапа. Ще започна да я свалям след дъжд да видя дали ще изтича нещо. И ако продължава да тече, ще се търси причината за събирането на вода. Друго, което се сещам: изглежда смешно, но когато колата не е в гаража (а напоследък много рядко я прибирам), стои паркирана пред блока, наклонена към дясната си част (т.е. наклонена към вентилатора). Може пък и това да помага на водата да се събира и стича там.
        Последна редакция от snake; 22.02.2018, 15:42.
        Tonight's the night and it's going to happen again and again...

        Коментар


          #5
          Филтъра се сменя за 5мин. без зор откъм жабката. За водата ,както каза колегата по -скоро имаш нещо разместено от някой "майстор".
          Fiat linea 1.3 mjet, Bravo2 1,4 . EX -Lancia Y 1.2, Stilo 1.8 MW ,Brava 1.8,Dedra 1.8 16v,Delta2 1,6,Ritmo 1,5,Lada 1500.

          Коментар


            #6
            Не е съвсем без зор. Днес поогледах жабката - трябва си къса отвертка тип еврейска звезда (торкс няколко си), за да се демонтира горната ниша от жабката. Не всеки има подръка такива изчанчени инструменти - торксове. И нищо не е разместено от "майстор". Тази кола почти не е влизала в сервиз от една година - от толкова е моя. Или филтърът не е бил на мястото си, или тези 50 мл. вода не са причина за проблема. Може да са си били там от много време и просто да е настъпил моментът вентилаторът да спре.
            Tonight's the night and it's going to happen again and again...

            Коментар


              #7
              https://www.youtube.com/watch?v=vbdRxDNZDJ0
              Тук го дават смяна от към жабката
              https://www.youtube.com/watch?v=klqv9HuUdrM
              тук го има че е под средната конзола
              Може да има вода ако нещо са отваряли под кората при чистачката преди това
              КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
              Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
              http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

              Коментар


                #8
                Не бе, Коце. Смениха филтъра откъм жабката и една седмица след това вентилаторът спря да работи. И в сервиза казаха, че е имало вода в него. Може да се окаже и съвпадение. Нищо не е пипано по корите - поне от година.
                Не изключвам и вероятността в сервиза днес да са ме излъгали (макар че уж са приятели) и примерно да са сменили само бушон. Ще следя нещата. Видях къде е най-ниската точка на вентилатора и ще проверявам периодично за вода.
                Последна редакция от snake; 22.02.2018, 19:32.
                Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                Коментар


                  #9
                  Тая вода може да е от вън вярно от към чистачките
                  но самата пластмаса не може да се изкриви толкова та да тече от нея тя е по високо от ламарината -гледано от вън към чистачките
                  Трябва целия кош там да е пълен с вода та да стигне да тече на долу
                  КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                  Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                  http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                  Коментар


                    #10
                    утаюниците са мръсни и през клапата влиза вода.
                    Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                    (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                    Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                    Коментар


                      #11
                      И аз това си помислих на първо четене, Слави - че дренажите са запушени и водата не се оттича навън, а се стича в купето. Може и така да е, макар че аз редовно поглеждам под капака и не позволявам на никакви мръсотии, иглички и каквито и да е боклуци да се задържат там. Но ще следя нещата. Работата е много проста - има една тапичка на най-ниската част на вентилатора. Ще я махам периодично - да видим какво ще излезе под нея.
                      Последна редакция от snake; 22.02.2018, 20:00.
                      Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                      Коментар


                        #12
                        Казах без зор ,защото имам гедоре. Без инструменти, всичко елементарно е трудно. За водата ,при следващата смяна ще погледна и тази тапичка. Но досега там всичко е било сухо.
                        Fiat linea 1.3 mjet, Bravo2 1,4 . EX -Lancia Y 1.2, Stilo 1.8 MW ,Brava 1.8,Dedra 1.8 16v,Delta2 1,6,Ritmo 1,5,Lada 1500.

                        Коментар


                          #13
                          Мисля, че вчера в сервиза неизвестно защо ме излъгаха, че са сваляли поленовия филтър през коша. Днес нямаше какво да правя и огледах внимателно: никакви признаци да е пипано нещо около корите под пасажерската чистачка. Древен прах около уплътненията - сваляли са... дръжки. Правих си и експерименти. Поливах с вода около пасажерската чистачка, после махах тапата под вентилатора - нищо не тече. Ако изобщо е имало вода, кой знае от кога е и как е влязла. Установих и още нещо. Нямам представа защо, но някой от сервиза, за да премести колата ми на 5 метра, е местил шофьорската седалка. Аз никога не бих го направил на чужда кола за такова разстояние. 1.82 съм и ако човек не е лилипут или великан, би трябвало да стига педалите и волана без да мести седалката. Както и да е. Но освен че е местил седалката, явно е бил много "сръчен" и е откачил тапицерията от мястото, на което се захваща под седалката. Добре че поне не е счупил нещо. С един комшия (защото сам е невъзможно) все пак закопчахме тапицерията. Мъка... Какво се случва с колите ни, когато са в сервиз?! Едно ти оправят, друго ти счупят. Затова и винаги, когато колата влиза в сервиз, свалям всичко, което ми се струва лесно за чупене, като например стойки за телефони и др. подобни. Включително откопчавам и стелките. Прибирам си и всичко дребно, което лесно сменя собственика си. И никога не я оставям с хубавия сгъваем ключ, а с ментето дубликат. Махам и секретните болтове, за да не ми ги прецакат . Ама как да се сетя, че идиотът ще се опита да премести седалката като откопчае тапицерията?
                          Последна редакция от snake; 23.02.2018, 19:43.
                          Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                          Коментар


                            #14
                            Мисля че щом твоя човек пред теб го е сменил от вътре трябваше да наклони везните в съмненията ти от къде може да се сменя. Колите са толкова утънени от към разходи за конструиране, че едва ли някой би си позволил да може филтъра да се сменя от две посоки. Да не би някой предпазител да е гръмнал и да са го сменили за 2 минути, а теб да са пуснали на пързалката, че са си играли 2-3 часа?

                            п.п
                            Щом до там сме стигнали да махаме чак и секретните болтове, работата не е на добре. Тази масова безотговорност и с това чувство за величие (от сорта на: клиенти има бол и кат не му изнася на някой, да ходи където иска) не се прави бизнес. За това не ни искат на запад, щот сме мундари във всяко едно отношение.
                            Последна редакция от Hristian_Aleksiev; 23.02.2018, 22:38.
                            Fiat Croma 1.9 JTD '06 150hp
                            Ex. Fiat Bravo SX 1.4 12v '97

                            Коментар


                              #15
                              Напълно е възможно и да е предпазител . Казаха ми, че заради водата във вентилатора се е появила ръжда, която му пречела да работи, прегрявал и се била включила някаква блокировка. Били го почистили и т.н. Колко е вярно, само те си знаят. А иначе за монтажа през коша, предполагам, че ако се свали кората под чистачките, пак ще се стигне до филтъра. Не че това е нормалният начин, но вероятно е възможно. Но както казах, няма никакви признаци кората да е сваляна.
                              Tonight's the night and it's going to happen again and again...

                              Коментар

                              Working...
                              X