Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Почистване на DPF - как?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Почистване на DPF - как?

    Колеги, от известно време колата (от подписа) се мъчи да регенерира филтъра за твърди частици, не нещо не успява. Както си карам, случва се и на извънградско, стартира процедурата (почва да тресе и да работи неравномерно), като подкарам спира. Макар и да съм карал доста извънградско, на другия ден пак почва да прави такива опити. Интересното е, че до преди месец, процеса се индикираше с мигане на спиралата (символа за подгрев) и после като приключеше процеса си гаснеше и всичко си беше наред, но сега тези опити за регенериране не са придружени от мигане на въпросната индикация, но за сметка на това ми светва ключето на инспекцията (chek DPF) каквото и за означава това (макар вероятно да означава - иди в сервиза...).
    По този повод се наложи да поизчета из нета разни писания, включително и платени услуги по "машинно регенериране на филтри за твърди частици" и "магически" спрейове от типа на тези:

    Click image for larger version

Name:	DPF.jpg
Views:	1
Size:	46,1 KB
ID:	2167607Click image for larger version

Name:	DPF100.png
Views:	1
Size:	175,1 KB
ID:	2167608

    Та въпросът е - някой почиствал ли е филтър за твърди частици (без значение как) и какъв е ефекта, включително и от подобни "магически" спрейове?
    По този повод си мисля, дали да не взема да го сваля, да го напълня с газ за осветление, да го изчакам 24 часа да отлежи и да го продухам (?!) или първо, като по-безболезнено да пробвам някакъв спрей. Въобще давайте някакви идеи, че другата седмица ми предстои пътуване до Варна и да не вземе да ме остави някъде тая пущина...
    Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

    #2
    Първо провери кой тип е дпф-а, със система за регенерация или с малак катализатор отпред. Ако няма тръби и датчик за деференциално налягане добре, може да го изхвърлиш с чиста съвест, най вероятно е на дреб и колкото и да ке мъчи са се регенерира няма да успее защото е на парчета. Аз моя го изхвърлих преди две седмици. Ефекта е че е доста по отдивчива и разхода падна веднага.
    Ако е със система за регенация имам предвид тръби и датчик тогава иска софтуерна намеса.
    Почистването става след сваляне, ефект може да има дори и при изтупване като на баба кюнците. Вижсал съм да ги киснат в обезмаслител и да ги продухват има ефект, носили сме и на няква горелка ги чистеха, обаче... ефекта е колкото временен толкова съществува вероятността да не става за нищо.
    На алфата дпф а беше чисто нов визуално миналата година или преди 30 хил. км. Обаче година по късно приключи курса. Просто нашата нафта ги съсипва.
    Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
    (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
    Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

    Коментар


      #3
      Чудя се, предвид принципа на регенериране, какво ще стане ако му сипя малко нафта вътре, директно - през отвора на датчика (един успях да видя, но още не съм я оглеждал подробно). Та мисълта ми е, да му помогна - да не се мъчи той с допълнителна порция да ми вкарва гориво в тракта, аз да му го сипя и да я опъна на магистралата?!
      Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

      Коментар


        #4
        Каквото и да стане ще е кратко и временно решение даже на машинно чистене да го пратиш пак не си е работа.

        Коментар


          #5
          Здравей,
          Моя филтър го чистих,като го свалих и го напълних с кореселин.Ефекта беше временен около 5 000 км.След това имаше същите симптоми като при теб.Почти ежедневни опити за регенерация,докато накрая се затлачи окончателно,колата влезе в авариен режим и се наложи да го премахна.След като го махнах все едно карам друга кола.вървежът е друг,разхода също падна.
          Ланча Капа 2,0 VIS
          Фиат Крома 1,9 multijet 185 к.с. ремап

          Коментар


            #6
            Аз обаче си мисля че проблема е друг. Или датчища е аут или вътре е топка от сажди и решетки.
            Опитай както е на колата да го разклатиш, усетиш ли че все едно е лед в пласмасова бутилка - РЕЖИ. Откъснал ли е пити и решетки е време за ножовка, но пък ще е запушен и датчика ще пищи и ще се опитва да го изгори.
            Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
            (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
            Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

            Коментар


              #7
              вътре има керамика и някаква решетка/мрежа/ от специална сплав.Те правят някаква реакция за да изгорят насъбралите се сажди.Като всяко нещо и те си имат определен живот.Когато филтър е направил няколко стотин или няколко хиляди цикъла на регенерация,реакцията не може да протече нормално и филтъра не работи.Трябва премахване+софтуерна корекция.
              Ланча Капа 2,0 VIS
              Фиат Крома 1,9 multijet 185 к.с. ремап

              Коментар


                #8
                А и не очаквай да забогатееш от дпф а, аз колкото и оферти да търсех, да го купят повече от 140 150 лв. нямаше. А да рязане, тръба на ф60 и резонатор пак пари трябват. Така че направих бартер и приключих за 30 мин. с драмата. При мен софт корекция не беше необходима.
                Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                Коментар


                  #9
                  До колкото разбирам на колегата никак не му се маха дпф-а, най-добре предвид това което се сучва с колата да се направи диагностика да се нулират сервизните интервали не помня дали имаше опция за принудителна регенерация с диагностиката ако има да се пусне и ако нищо не става може да пробваш спрейове добавки бля бля бля и накрая маха не или нов.В Германия например има заместители на доста ниски цени лошото е че и те са 2-3г. и пак хвърляне само че в Германия а тук няма и толкова да изкарат.

                  Коментар


                    #10
                    Ново 20-се... понеже ми дойде "гениалната" идея да си взема ІІ-ра употреба филтър, който да почистя и да си слагам преди технически преглед, а моя да избуша, се оказва, че не мога да намеря такъв... Звънях на 7 обяви за Астра с моя мотор и никъде нямаше (?!!) Остава варианта за изтърбушване и контролно мерене (имам клиенти с ГТП-та) да видим кво ще покаже.
                    ...освен това разбрах за кофти последици от неуспешни опити за активно регенериране - нафта в маслото... В края на седмицата го шунтирам софтуерно, поне това да не ми е на гайле.
                    Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

                    Коментар


                      #11
                      Те още по автокъщите ги вземат ти втора употреба.
                      Принципно е на планки с болтове да ти изработят две и да ти ги заварят към тръба.
                      Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                      (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                      Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                      Коментар


                        #12
                        На ГТП за момента няма проблем те мерят димността по за кон трябвало да бъде под 50% моята сега когато ходих на преглед попитах каква стойност дава погледнаха и ми каза 8% с изключен егр без кат.
                        Премахвай го софтуерно и го изтарбушвай и не му мисли много.

                        Коментар


                          #13
                          А колко струва софтуерното премахване?Ако само се изтърбуши с шило няма ли да стане?

                          Коментар


                            #14
                            Софтуерното премахване е без пари... поне за мен, но не е там въпроса. Вече има случаи на върнати хора от ГТП-та за липсващ катализатор - дори не е допуснат за мерене на газове. С други думи трябва да имаме поне нещо което прилича на катализатор и ДПФ за да разчитаме, че ще стигнем до мерене. Сега все още не навсякъде е така, но вероятно ще се засили тази тенденция. И на мен ми направи впечатление, последния път като бях на преглед, че първо се завряха отдолу с фенерче, е констатираха и задни тампони на носачите, но така или иначе правиха обстоен преглед от долу.
                            Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

                            Коментар


                              #15
                              Чакай чакай.
                              Ти си имаш катализатор дето е след изпускателните тръби. Това е дпф.
                              Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                              (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                              Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                              Коментар

                              Working...
                              X