Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Браво 1.6 16V пълна ревизия на охладителната система

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Браво 1.6 16V пълна ревизия на охладителната система

    Здравейте. През 2011г смених термостат. Преди 3 години ми протече от тапа на блока (2014г.). Смених я. След това протече радиатора (2015г). Смених го. След това почна да ми изпотява предното стъкло (2016г.) . Онзи ден (2017г.) смених и радиаторчето на парното, при което спря да изпотява стъклото. То е сухо, добре се получи смяната. Източих чешмяната Йовковска вода, налях 3.76л. антифриз (син - 72гр.), долях вода от климатик. Направих една обиколка с новото хубаво парно. След това старателно си почистих стъклото (час два работа), излязох от колата и... локва. Локвата се увеличаваше. Оказа се че капе антифриз от някъде, точно под водната помпа.
    Сега, искам да направя пълна ревизия. Разглобил съм основно нещата, махнах смукателен колектор, изпускателен колектор на двигателя.
    Идеята ми е да сменя всички тапи на двигателя, евентуално и съединиения. То термостата ми е най-стар 2011г. Мисълта ми е да сглобя двигателя, да налея оцет 6-7л. Да позагрея хубаво и ако ша шурва - да шурва, да му таковам майчицата италианска. Ще разглобя отново всичко за 10 мин. по хронометър, ако посмее да ми шурне отнякъде и ще го намеря.
    Добра ли е идеята ? Някакви препоръки можете ли да ми дадете.
    Последна редакция от slav4o_vt; 28.11.2017, 02:49.
    FIAT Bravo sx 1.6 16V '97
    FIAT Punto sx 75 '94

    #2
    Единствено по-качествен антифриз !
    koce73 , Fiat Marea Weekend 1.6 16V 1997 специално пригодена за тежък терен , отскоро и Subaru Forester 2.0 2005 за още по-тежък терен 0895747442

    Коментар


      #3
      оцета е добра предпоставка да си купиш два нови радиатора.
      Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
      (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
      Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

      Коментар


        #4
        Моя съвет е да не пипаш тапите. Там работата е финна, новите тапи не са качествени и шанса да протече тапа е голям. Очевидно си карал с нещо, което не е трябвало, за да имаш такива течове.
        Бравото май имаше една тръба точно пред двигателя, предполагам оттам тече сега.
        Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
        Fiat Bravo'97 1,6 16v
        Fiat Tempra'91 1,6 mono

        Коментар


          #5
          Щом ти е избила тапа бъди готов и за тръбата от термостата до помпата.И аз го играх тоя филм,но смених всички тапи,само 1 течеше,но другите бяха много отънели
          FIAT MAREA 1.6 16V Weekend 99

          Коментар


            #6
            Тапа не е изскачала. просто беше ръждясала. Да има една леко извита нагоре тръба от водната помпа, точно зад блока под изпускателния колектор. Сега като разглобих нещата се оказа, че е леко влажно там където е връзката ѝ с маркуча към термостата. Даже ми мина през ума да не би просто да подлизва оттам до помпата. Та освен там под колектора има ли други тапи ?
            А за оцета ми беше идеята за промивка. Ама то може и да не промивам изобщо.
            Последна редакция от slav4o_vt; 28.11.2017, 18:50.
            FIAT Bravo sx 1.6 16V '97
            FIAT Punto sx 75 '94

            Коментар


              #7
              Тапа на блок, коя тапа си сменил,странична или отпред или отзад до маховика. Мойте и двете протекоха в растояние на 1 година като за тази отпред се заблудих че е помпа и я купих предварително /помпата/. Имам и метална тръба от помпа до не знам къде си и капеше от О-пръстена и-смених я.
              LANCIA Y10 1.1 Bosch monomotronik AGU Zavoli Голф 3 1.8
              ВАЗ 2101-73г-екс ВАЗ 2101-74г.екс, самара-екс заз 965а екс Опел кадет екс

              Коментар


                #8
                Почти сигурно тече от тръбата. Не промивай с нищо е моя съвет
                Lancia Lybra'99 2.4 JTD - 135hp
                Fiat Bravo'97 1,6 16v
                Fiat Tempra'91 1,6 mono

                Коментар


                  #9
                  Ами напреди я развих тръбата от двата болта (13мм). Зачудих се къде е уплътнението а то се оказа, че е толкова сплескано, че все едно го няма. Това нещо го наричат конзола в което влиза тръбата, а от другата страна помпата, а то е към блока. Има ище 2 уплътнения. Към блока някаква гарнитура и един О пръстен към самата помпа. Съмнява ме че тази гарнитура между блока и конзолата е пробита. О пръстена се чудя дали да го сменям. Но то така или иначе трябва да охлабя пистовия ремък, може и там да бутна.
                  Утре ще направя и малко снимки.
                  Тапите под тръбата гледам, че са 3 аз съм сменил тази най-отдясно (водната помпа се пада отляво).
                  FIAT Bravo sx 1.6 16V '97
                  FIAT Punto sx 75 '94

                  Коментар


                    #10
                    Смених гумичката на тръбата към конзолата. Беше много опечена - направо като пластмаса. Налях вода за проба и пак протече. Трябва да смъкна водната помпа. Някъде отдолу на нея има нещо като вдлъбнатина (тапа). От там или упътнението и тече. Някой знае ли как да охлабя ремъка който върти нея и алтернатора. Иначе хидравличната съм я махнал.
                    edit: намерих му цаката - Click image for larger version

Name:	wodna_pompa.JPG
Views:	1
Size:	33,9 KB
ID:	2095210 разхлабих болта н алтернатора където е зелената стрелка и това му даде възможност да се движи свободно. Откачих и ремъка. Смъкнах помпата.
                    Обаче не мога да разбера откъде тече . Наливам топла вода запушвам с ръка отстрани кръглия отвор на конзолата не тече. Единствено където е кръглата стърчуга има ръжда. Там трябва ли да има отвор или ръжата е избила ? Ето за къде говоря: Click image for larger version

Name:	DSC_69871436190034.JPG
Views:	1
Size:	138,3 KB
ID:	2095211Click image for larger version

Name:	pompa.jpg
Views:	1
Size:	10,0 KB
ID:	2095212
                    Последна редакция от slav4o_vt; 06.12.2017, 15:53.
                    FIAT Bravo sx 1.6 16V '97
                    FIAT Punto sx 75 '94

                    Коментар


                      #11
                      говориш за нова водна помпа.
                      Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                      (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                      Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                      Коментар


                        #12
                        Отворих я. Вътре уплътнението около оста е много зле. Ще сложа нова помпа...
                        FIAT Bravo sx 1.6 16V '97
                        FIAT Punto sx 75 '94

                        Коментар


                          #13
                          кола

                          Това няма да оправи положението
                          КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                          Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                          http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                          Коментар


                            #14
                            Да промия с кола или да си купя нова кола ? Ако е за промиване има ръждопреобразувател, че колата освен фосфорна киселина има и захар. Ама то при мен няма запушване. Тей, че мисля да не промивам.
                            Click image for larger version

Name:	24796626_1611220215590212_4328875117233791820_n.jpg
Views:	1
Size:	58,9 KB
ID:	2095213Click image for larger version

Name:	24852159_1611220218923545_5706495727058919561_n.jpg
Views:	1
Size:	62,6 KB
ID:	2095214Click image for larger version

Name:	24862163_1611220222256878_4521937328363610400_n.jpg
Views:	1
Size:	65,5 KB
ID:	2095215
                            FIAT Bravo sx 1.6 16V '97
                            FIAT Punto sx 75 '94

                            Коментар


                              #15
                              kluchar написа: Преглед на мнението
                              Това няма да оправи положението
                              що бе Коце, кво да направи, вотора ли да смени.
                              Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                              (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                              Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                              Коментар

                              Working...
                              X