Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гумите закачат в подкалниците

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Гумите закачат в подкалниците

    Направих смяна на летни със зимни гуми и стана някакъв проблем. Летните бяха 195/45/15 на алумиеви джанти и нямаше никакъв проблем при движение. Проверих с калкулатора за гуми и при оригинален размер за моята кола 165/70/14 реших да взема 185/60/15 зимни гуми. Калкулатора дава дребна разлика, но пише съвместими като диаметър. Хубаво, взех си джанти (метални), взех си гуми с добър грайфер и колата си върви супер. Въпроса е, че ми направи впечатление едно жулене при крайно положение на волана (без значение дясно или ляво). Днес навих волана и погледнах да видя. Оказа се, че при крайно навиване на волана ръба на гумата закача от задния си край кората подкалник... Това има ли някаква оправия без да се сменяват гуми? При нормално каране няма ядове, проблема се появява когато е навит волана докрай. И понеже ще се карат зимата ми идва наум, че ще се събере сняг по гумите, което допълнително ще усложни нещата. Възможно ли е по някакъв начин това да се отстнани без смяна на гуми? Все пак калкулатора пише съвместими, да не би проблема да е другаде.
    Ако знам помагам, ако не знам питам - лична сентенция!

    #2
    Е те нали пък стават по широки и за това прави проблем
    ако са по тесни по може
    КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
    Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
    http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

    Коментар


      #3
      Уж ги дават съвместими на калкулатора. За пръв път срещам подобен проблем, а съм сменявам много гуми... Възможно ли е нещо по окачването да е проблем-амортисьори, пружини или друго? И може ли по някакъв начин да коригирам нещата без смяна на гумите?
      Ако знам помагам, ако не знам питам - лична сентенция!

      Коментар


        #4
        За Пунтото мк2 са 185/55 фабрично ... я виж джантите с какъв ЕТ са. Да не би да са много навътре или навън, но според мен на 60 и идват малко големички ...
        Fiat Bravo II 1.4 16v
        Alfa Romeo 156 1.9 JTD++ EX.
        Fiat Punto 1.1 MK1 EX.

        Коментар


          #5
          ET32 са. За фиат ми ги дадоха. А май трябва 37 да са. Пак казвам, че по книга са 165/70/14 и калкулатора даде този размер съвместим, някъде бъркам или има друго нещо оказващо влияние...
          Ако знам помагам, ако не знам питам - лична сентенция!

          Коментар


            #6
            Click image for larger version

Name:	Без име.jpg
Views:	1
Size:	382,2 KB
ID:	2095145Това са оригиналните размери.
            Маренго 1.9Jtd-110 2002

            Коментар


              #7
              Днес подложихме по пет милиметра на всеки болт и спря да качи. Въпроса е, че зоната на качене е колкото един железен лев в диаметър. Майстора каза да не взимам фланци а да намеря един пистолет за горещ въздух и да нагреем пластмасата и да я разпънем няколко милиметра. Така няма да се налага да се дават пари, ако пък не се получи ще сложа и едни дистанционни фланци 5мм и готово. Като гледам малкото място, където качи мисля ще се получи. И проблема е не толкова размера на гумите, а тегловия индекс. Моите са подсилени и диаметъра им е по-голям от същия размер други гуми. Ето това вече не знаех че го има...
              Ако знам помагам, ако не знам питам - лична сентенция!

              Коментар


                #8
                Точно затова хората са написали 185/55 максимален размер, защото при 185/60 може да опира при различните марки гуми + това за зимата не е много гот, защото при по-студено време след сняг може да потрошиш подкалника.
                Fiat Bravo II 1.4 16v
                Alfa Romeo 156 1.9 JTD++ EX.
                Fiat Punto 1.1 MK1 EX.

                Коментар


                  #9
                  Това вече е ясно. Станалото станало. Въпроса е сега да реша проблема без кардинални промени. Дано успея утре. Намерил съм всичко необходимо и утре ще се упражняваме. В нормално положение на гумите няма никакъв проблем, даже и при завои няма. Чак когато е в крайно положение закача един много малък участък. Мисля ще стане.
                  Ако знам помагам, ако не знам питам - лична сентенция!

                  Коментар


                    #10
                    Колега, едва ли ще имаш положителен ефект.
                    На пунто МК1 и аз реших вместо миналогодишния размер 185/55/15 сравнително износени гуми да плякна 185/60/15 чисто нови зимни с 9 мм грайфер. Резултата е че опира отвътре на предна дясна гума. и някъде на калника предполагам на предна дясна при завой надясно с ниска скорост.
                    джантите са ЕТ 37, така че ако минеш от ЕТ 32 на ЕТ 37 ще ти опира, ама отвътре.
                    Колата е със спортното окачване фабрично за спортинг модела. Като когато возя 2 ри човек до мен, опирането е повече. Иначе сам опира само при много големи амплитуди на пътя и бързо каране. Амортесьорите са чисто нови. Предполагам пружините са доста омекнали за 20-тината години. Но не мисля да сменям и тях. Особено, че ми е резервната кола.
                    Я кажи това на каква кола и с какво окачване? Някой пишеше МК2?
                    Че съм взел същите гуми и за ХГТ-то което е пунто МК 2 и дано не опира на него поне... :D

                    Коментар


                      #11
                      Колата ми е Fiat Punto 2002 година. Да не дърпам дявола за опашката, ама мисля че ще се получи при мен. Ще видим утре, но имам очаквания, че нещата ще се получат. Днес опитвахме само с шайби и не опираше никъде. Вярно, мястото не е голямо, но ако се комбинират фланците с леко "разтягане" на пластмасата с пистолета може и до сантиметър място да стане... Да не говорим, че мога да изрежа част от подкалника и след това да му направя лек балон и да освободя място. Това все пак е пластмаса и може да се експериментира...
                      Ако знам помагам, ако не знам питам - лична сентенция!

                      Коментар


                        #12
                        Аз не мога да разбера, защо си правиш такива експерименти и то с нещо толкова важно за автомобила, като гумите. И то зимата. С тези широки гуми, сцеплението ще е много по лошо. А и по-високи си взел... Щом сега на сухо време опира, представи си зимата, като натрупа сняг и лед в подкалника.

                        Коментар


                          #13
                          Гумите са страхотни. Никакъв компромис със сигурността няма. Така на теория можем да си говорим много, но колата просто се държи перфектно. Да не говорим за 15-ти път, че гумите ги дават съвместими. По някаква причина имам дребен проблем, който ще реша още днес надявам се. Възможно е (понеже колата е стара) и пружините, и амортесьорите и други неща по окачването да не са в норми с годините и ето ти резултата. Още веднъж казвам, че проблема е малък, просто ми беше интересно при съвместими гуми, каква може да е другата причина освен размера за появилите се неща. На родео няма да се ходи, широчината на гумите е предписаната, височината е пак в норми, това не е ферари че да говорим за сигурността, като че участвам на рали серии.
                          Последна редакция от Lakokara4a; 07.11.2017, 08:45.
                          Ако знам помагам, ако не знам питам - лична сентенция!

                          Коментар


                            #14
                            Не знам защо калкулатора ги дава съвместими. Максималният размер мисля е 185/55

                            Коментар


                              #15
                              165/70/14РезултатиX
                              185/60/15
                              Стар диаметър: 587 mm
                              Нов диаметър: 603 mm
                              Разлика в диаметрите на двете гуми: +16 - съвместими
                              Показание на скоростомера при движение на автомобила със скорост 100 км/ч: 97 км/ч

                              https://www.calculator.bg/1/avtomobili_gumi.html
                              Последна редакция от Lakokara4a; 07.11.2017, 09:20.
                              Ако знам помагам, ако не знам питам - лична сентенция!

                              Коментар

                              Working...
                              X