Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Да поговорим за електромобилите

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #61
    Хайде сега и таблета ти е проблема.
    Едно време на жигата нямаше навигации, чейнджъри, телевизори, ама сега не ти пречат.
    не бе, не ми пречи, ама нямаш усещане аз кола, ами все едно си седнал пред компютъра.
    А и изобщо не е практично всичко да човъркаш на тоя екран. Опасно е за движението.
    Навигацията няма 3Д режим... абе, едно по-лъскаво трабантче е това, супер евтина изработка. Скъпото в него е батерията. Грознее ми отвсякъде.
    Пък струва колкото една хубава нормална кола... И няма вече безплатно зареждане на Тесла-чарджърите. Сиренцето стана с пари.

    Коментар


      #62
      Чакайте да се включа и аз, дето си мечтая за електромобил от 80-те години на миналия век. Мислил съм го това, като как ще ми е като лично усещане за нещата.
      Значи:
      1. Няма начин да седна върху половин тон литий. Просто няма. Аз, дето съм сравнително безотговорен към себе си, не бих го направил, пък да напъхам там и децата си - абсурд. Евентуално на тъщата бих взел кола с такава батерия..., ама пак не бих, като знам колко пъти ми е брала гъби жената, а още пиша във форума.
      2. В момента резервата ми осигурява около 10% от пробега с един резервоар (Разбирай максималното количество енергия, която мога да имам складирана), което са си 100 км. Има го и варианта някой да ми даде 5 литра на пътя, с които ще мина още към 50 км. Хич не си се представям колата да ми пищи на всеки 200 км., че ѝ е пригладняло. На мен сега Бравото ми вади душата, като вземе да пищи и да ми пише заплашителни бележки по таблото, че чак ми идва да му забия ножа през витрината. Ми то е опасно да се кара така.
      Иначе:
      1. Абсолютно съм убеден, че покрай блоковете ще изникнат достатъчно зареждачки. Това си е монопол и има кой да се възползва.
      2. Бих си взел електромобил за градска кола, ама не с такава батерия. Например нещо с размера на Матиз и тягов акумулатор. Стига да си струва финансово.
      За батериите:
      Предимството на химическите батерии е, че по принцип отдават енергията си постепенно. В този смисъл кондензаторите са глуха улица, защото въпросното електростатично поле, както бързо се натрупва, така и мигновено изчезва. Минусът на химическата батерия е, че трябва да се зарежда, т.е. не гарантира автономност на МПС, което пък е основният смисъл на неговото съществуване. Затова трябва друг източник на електроенергия. Единственото, за което се сещам, е атомната батерия. Ползвали са ги навремето, за да захранват разни дреболии, може и още да ги ползват - не знам. Но там токът е много, много малък, т.е. не стават за целта. За друга реално съществуваща технология, която да предлага решение на проблема, аз не се сещам и сигурно няма.
      В заключение:
      При настоящият начин на производство на електроенергия (1) и със съществуващите технологии за нейното съхранение, електромобилите не могат да бъдат алтернатива на ДВГ. Ако са можели, те отдавна да са станали, понеже там където са смислени, те присъстват от десетилетия. Имам предвид различните електрокари.
      Трябва друг, принципно нов тип батерия. Не вярвам да се появи такава, защото трябва да се мотивира някой гений, а (1) изобщо обезсмисля складирането ѝ. Т.е. геният няма да се хване да измисля склад за нещо, което изначално се произвежда по първобитен начин.
      За да се заменят ДВГ на фосилни горива трябва друг първичен източник на универсална енергия. Това не само за автомобилите, де. Водородът не е начин според мен, защото нямаме материали, които успяват да го съхраняват и освен това е твърде запалим. Е това ново знание няма откъде да дойде. Някой горе беше писал, че няма учени с такива мултидисциплинарни познания, че да обхванат тематиката. Със сигурност има, но не е особено необходимо. Откритията не стават така. Само че учените вече са по развойните центрове на фирмите, а там ново знание не се създава. ДВГ на фосилни горива обаче, видимо има накъде да се подобрява. Така че съм съгласен с Дидо за бъдещето развитие на автомобилния транспорт и смятам, че докато не се заринем до ушите в боклуци, не изгорим и последната капка петрол, или не се смени тотално социално-икономическата система, ще си караме печките, повече или по-малко екологични, и ще си свиркаме.
      браво 1,6/90 - 09 г.

      Коментар


        #63
        Това за лития ми стана интересно, може ли малко повече информация?

        Накъде според вас ще се развива ДВГ? При горенето излизат газове, ако под развитие говорим за ДПФ, не мерси, скоро четох, че и на бензинови с директно впръскване ще слагат ДПФ щото и те отделят фини частици. Това за мен не е развитие, това в замазване на проблема.
        Последна редакция от todorakiggg; 28.10.2017, 10:46.

        Коментар


          #64
          slonikon написа: Преглед на мнението
          Предимството на химическите батерии е, че по принцип отдават енергията си постепенно. В този смисъл кондензаторите са глуха улица, защото въпросното електростатично поле, както бързо се натрупва, така и мигновено изчезва.
          Както казваше покойния Петко Бочаров "Да, да, ама не". Никой не е отменял закона за запазване на енергията. Загубата на електростатично поле в един супер кондензатор, означава, че тази енергия трябва да отиде някъде. А "мигновеното" освобождаване на голямо количество енергия, се нарича "взрив". Изобщо не седят така нещата с кондензаторите.
          Dacia Duster 1.6 4WD

          Коментар


            #65
            2015г един от комшиите по улицата си купи Renault ZOE и къде на шега, къде на майтап почна да се шегува с всички как колата му била безшумна и не пречела на никой когато тръгвал рано за работа и как не замърсявал въздуха.
            огато през следващата година купих Yaris Hybrid един друг комшия се шегуваше, че било ни щука, ни рак. Та той си купи също ZOE. Минаха се няколко месеца и почна нещо да мърмори. Един ден питал жена ми дали може да погледне Yaris-а и тя му оставила колата отключена, за да я види. След още няколко месеца или около година след покупката на ZOE-то, то беше заменено с Yaris Hybrid.
            На празника на улицата си приказвахме и го питах, що така си е взел и той "ни щука, ни рак". Та той ми каза, че е хубаво да имаш електроавтомобил, но ако не му плащаш сам тока. Оказа се, че първия комшия си зарежда колата безплатно при работодателя (опция в Германия при наистина добрите работодатели). Беше направил и едно сравнение, което беше публикувал и в един от форуми за електроавтомобили:

            Данък Renault ZOE: 56€
            Данък Toyota Yaris Hybrid: 30€

            Месечен наем на батерия за Renault ZOE: 79€ (само наем без разходи за зареждане)
            Месечен разход за бензин на Yaris Hybrid: 40€

            За 25 зареждания на ZOE-то:
            1) Разход на енергия спрямо показанието на бордкомпютъра: 374 kWh
            2) Показание на електромера на зарядната станция: 411kWh

            При цена на тока 0,30€/kWh и при положение, че един резервоар с бензин на Yaris-а е наполовина по-евтин от наема на батерията на ZOE-то, то е все още твърде рано за елктроавтомобили.

            Някой беше написал по-назад, че батериите на електроавтомобилите издържали 10г. За съжаление от Renault са на друго мнение и при остатъчен капацитет от 75% батериите се заменят. Това се случва след около 4г. Ето стойности на случаен ZOE потребител:
            След 12 месеца при 13.000 km: 95%
            След 24 месеца при 28.000 km: 86%
            След 36 месеца при 40.000 km: 81%
            След 48 месеца при 52.000 km: 75% и замяна от Renault.

            Друг потребител на ZOE е направил сравнение между реални разходи на
            • Renault ZOE (16,89kWh/100km): 5,07 Euro/100 km.
            • Renault Clio (6,97l/100km): 9,71 Euro/100 km.

            За 33 месеца и 65000км разликата за гориво е 3018,20 Euro, което е наема на батерията за този период: 3366 Euro.
            При 20 000км/година и 3г договор за наем се плащат по 102€/месец.
            Последна редакция от Stefanaki; 28.10.2017, 10:50.
            Aктуалният парадокс в България - повечето искат да живеят в по-уредена държава, но реват на умряло като им затвориш кранчето на сенчестата и полузаконна или незаконна дейност.

            Коментар


              #66
              D. Stanev написа: Преглед на мнението
              Няма логика да се гори кюмюр за да се произвежда ток, та да се зареждат електромобили... щото това е дереджето в България.
              То такова е дереджето по целия свят, с малки изключения.

              Коментар


                #67
                ... .. ... ....

                Коментар


                  #68
                  Литият гори като ненормален.
                  Под развитие имам предвид, че от все по-малки двигатели(съответно по-икономични) вадят все повече мощност, оразмеряват двигатели за метан и пр. Абе има накъде. Гениите от Тесла какво направили - опаковали 10000000 батерии за телефон и хранят електродвигател, който си е почти съвършен по рождение. Ми няма накъде.
                  браво 1,6/90 - 09 г.

                  Коментар


                    #69
                    Скоро четох какво е станало след като се е запалила една Тесла. Тук.

                    Коментар


                      #70
                      На Метро 1 цената е 48 ст./kWh. Значи, със Зое-то 8,11лв./100 км. Бравото от подписа - 13 лв./100 км. Автономност за едно зареждане 200 км срещу 1000 км. Ми...

                      П.С. Баси, сега видях къде се завира шланга на зарядното при Зойчето. Някой френски инженерин с много мръсно подсъзнание го е измислил...
                      браво 1,6/90 - 09 г.

                      Коментар


                        #71

                        Тръгва като ъглошлайф 2.2
                        Последна редакция от fifo td 100; 29.10.2017, 05:02.

                        Коментар


                          #72
                          Имам известни притеснения, но след тази тема се поуспокоих, че все пак повечето хора разсъждават логично и нЕма скоро да стане тая простотия с електромобилите, еле па в България, еле па в нашия живот. Направо с кеф ще си сменя шарнирчето и каквото още там потропва, и ще си карам дъртия бензинов динозавър. На феновете на електромобилите ще им кажа https://www.youtube.com/watch?v=oyJwQvbTWZM
                          Това, което не ни убива, ни прави още по-досадни.
                          ex FIAT Bravo 1.6 - RIP

                          Коментар


                            #73
                            slonikon написа: Преглед на мнението
                            П.С. Баси, сега видях къде се завира шланга на зарядното при Зойчето. Някой френски инженерин с много мръсно подсъзнание го е измислил...
                            Шлангът се завира точно там, където му е мястото!
                            Що, ти отзад ли предпочиташ?

                            Коментар


                              #74
                              slonikon написа: Преглед на мнението
                              На Метро 1 цената е 48 ст./kWh. Значи, със Зое-то 8,11лв./100 км. Бравото от подписа - 13 лв./100 км. Автономност за едно зареждане 200 км срещу 1000 км. Ми...

                              П.С. Баси, сега видях къде се завира шланга на зарядното при Зойчето. Някой френски инженерин с много мръсно подсъзнание го е измислил...
                              Много е яко като се нагаждат цифрите, за да се покаже недостатък.
                              Ето другите цифри, спрямо моите сметки.
                              Новото ЗОЕ харчи по 13,3 кВч на 100 км. и като си го зареждам в гаража вечер, това ми прави разход от 1,58лв/100км.
                              Значи на всеки 100 км. пестя по 11 лв. в сравнение с Бравото ти.
                              Всеки месец като работя на бул. Васил Левски и правим по 1000 км. то излиза, че електрическата ми ще ми пести по 5640 лв. на година в сравнение с Бравото ти.
                              A20DTH ЖТД ама не баш
                              1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                              Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                              Коментар


                                #75
                                Добре бе ВО, ай кажи кво правиш, ако тъкмо си сложиш електрокара да се зарежда и се окаже, че трябва да тръгнеш за някъде. Супер спешно?

                                Коментар

                                Working...
                                X