Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Да поговорим за електромобилите

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    Immortal написа: Преглед на мнението
    100 kWh за 10 секунди?!? Айде пак пробвай! Туй прави мощност от 36 МЕГАвата на това зарядно.
    А защо трябва да са 100kWh ? . Електромоторът какво КПД има ? Ако ДВГ харчи 100kWh енергия, за да измине определено разстояние, електромоторът ще изхарчи 25-30kWh за същото разстояние и то ако работи на конвенционални спирачки. Ако спира с рекуперация, тогава КПД може да наближи 100%. Освен това не е нужно електромобила да има автономност 1000км. Спокойно може да се зарежда за по 10-20сек на всеки 200км. И съответно зарядните станции да не е необходимо да са толкова мощни. То и сега хората с малки газови бутилки спират на всеки 200км за зареждане.
    Последна редакция от DJPOPA; 24.10.2017, 22:11.
    Dacia Duster 1.6 4WD

    Коментар


      #17
      Ами щото толкоз сбира батерията на тая Тесла, дето уж минавала 500 км (ама реално я мине 300, я не).
      Ако заредиш по-малко, ще минеш още по-малко.

      Коментар


        #18
        Ето от такива неща може да дойде енергията, мегават и половина енергия от 1грам гориво, не звучи никак зле:
        https://hicomm.bg/hi-tech/izsledovateli-potvyrdiha-syshtestvuvaneto-na-jadren-reaktor-sys-studen-sintez.html
        Оф!
        Хубаво, ама рептилите няма да позволят да се ползва!
        Нали искахте да си говорим сериозно за електромобилите?!?

        Коментар


          #19
          Даваха заводи където правят батерии и казваха колко замърсяват и колко енергия и материали гълтат докато стане батерия
          и щото за сега са извън Европа /Полша изключение/ никой не обръща внимание
          Click image for larger version

Name:	China-Battery-Market.jpg
Views:	1
Size:	98,3 KB
ID:	2095106
          КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
          Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
          http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

          Коментар


            #20
            В момента и близките няколко години,хибрида ще е по-добрия вариант!

            Коментар


              #21
              Мога да се обзаложа, че в близките 10 години, електромобилите няма да са реална алтернатива на тези с ДВГ. Наскоро четох статия в която се споменаваше за нови 400 атомни електроцентрали, работещи само и единствено за захранване на транспортните средства... още от това ми става ясно, че няма да стане.
              Освен това, има множество алтернативни разработки, на повечето големи производители, които са в различен стадии и в тях са инвестирани колосални средства, но те са все в областта на горивните процеси, т.е. върху ДВГ. Даже руснаците имат готов прототип на детонационен опозитен двигател, точно на метан, с КПД ~70% и разход три пъти по-малък от този на конвенционален ДВГ. Проблема е, че за момента ресурса на този двигател не е достатъчно дълъг, поради това, че е по-високотемпературен и съответно подлага на по-големи натоварвания елементите. Поради същата причина буксува и развитието на водороден ДВГ - просто компонентите не издържат на високата температура и налягания, макар да има известен пробив и в тази посока, като се заменят най-висиконатоварените елементи като клапани с керамични.
              Общо взето проблемите в разработването на алтернативни двигатели са свързани с фрагментираността на познанието - няма достатъчно подготвени учени във всички области едновременно, понеже обема на познанието е огромен - засяга множество области като термодинамика, химия, физика, механика, омразния съпромат и какво ли още не.
              С други думи, едва ли нашите автомобили скоро ще излязат от употреба... По-скоро съм склонен да вярвам, че производителите ще намерят по-елегантно решение за справяне с двата основни проблема на ДВГ-то - високия разход (поради ниско КПД) и отработените газове (най-вече азотни оксиди и въглероден диоксид).
              Най-вече Astra H 1.9 CDTI (JTD) 120 к.с. и ако има къде Делта 3

              Коментар


                #22
                Като стана дума по-горе за кондензатори вместо батерии се сетих за електробуса, който обикаля по различните градове като експериментален. Карат го по няколко месеца в един град и после го пускат в следвашия. Та за него: пробега му с едно зареждане е 20 км, зарежда се за 15 мин, НО първоначално като го пуснаха и започнеше да зарежда в квартала спираше тока, затова се наложи да монтират допълнителен траф. Сега незнам в кой град е, но си тръгна с трафа. Иначе беше готин, с климатик музика, камери и т.н., обаче беше китайче по немски проект и изработката си личеше. Май се отклоних малко от темата.
                Колкото до това което спомена Immortal за газово-турбинните двигатели, става с един хибрид и го пускаш на газ и си готов
                Последна редакция от NikMar; 25.10.2017, 09:54.
                FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
                Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

                Коментар


                  #23
                  И конярите сигурно така са си говорили в началото на 20 век

                  Обаче истината е че, въздуха става все по - мръсен и го дишаме всички, излезте малко извън БГ и после се върнете, ами не мирише по гадните западни булеварди на изгорели газове от коли и това си е, а в нашата китна София Данчето се скъсва милата да оправя булевардО, ама миризма да ти душа сака.
                  Имам двама приятели, на които децата им в София са развили алергия към въздуха, кашлица като за световно, кортизонови инжекции и т.н. - смешно звучи (алергия към въздуха) ама да се замислим какво дишаме.
                  Отоплението на кюмюр дори няма да го коментирам нищо че знам хора (не в София) дето се топлят на пластмасови бутилки от кофата ама това е друга тема, все пак темата е за автомобилите.

                  Според мен големия пробив ще дойде от Азия - Индия, Китай, Сингапур и т.н. където нещата са непоносими вече в градовете. Приятел ходи в командировка в Сингапур там за 2 месеца, беше улучил някакви смогове, каза че е абсолютно немислимо да се излезе навън без маска на устата, дори почва да му се повдига на човек от въздуха...

                  Така че, аз съм с две ръце за електромобили, водородни такива и т.н. особено за градско използване. Вярно производството на батерии е енергоемко и замърсява, но поне не е под носа на децата ми.

                  Обаче Безсмъртния е много прав също така, в БГ няма електропреносна мрежа да обслужва електромобили дори и те да са 10% от автопарка, да не говорим за блоковото ни строителство и кабела през терасата.... Но скоро четох че фирма в Лондон в почнала да преправя уличните стълбове да могат да се ползват за зареждане на електромобили, така че, ще видим...

                  Коментар


                    #24
                    Добивът и леенето на метал в никой случай не са по-замърсяващи от добива на химикали за производството на батерии. Това поне стана ясно на целия свят. Лошото на батериите е, че след тях остава нерециклируем отпадък, докато металите могат да се леят повторно. Проблемът електромотор-батерии е изначално заложен в технологията. Така е било и по времето на Фарадей. Доста време теорията му е била само на хартия, защото единствените батерии са били примитивни химически и макар чертежът на електродвигателя отдавна да е съществувал, не е имало как да се захрани, за да се види дали ще тръгне. ОБръщането на процеса-т.е. разработката на динамото, е това, което праща света в електрическата ера. Но батерии продължава да няма, защото всички без изключение, до ден днешен, работят на един принцип-освобождаване на енергия като резултат от химически процес. Което е напълно безперспективно и никъде не може да доведе. Ефективността на целия процес е чудовищно ниска-химическите елементи първо трябва да бъдат добити, после преработени, след това "пакетирани" подходящо в някакъв междинен продукт (батерия) и накрая-рециклирани.КАто всички суровини за производството им отново са изчерпаеми ресурси и едва няколко процента от материалите, вложени в една батерия, могат да се ползват отново. Има много изследвания, които показват, че планетата и човечеството могат да се справят с проблемите на замърсяването, но е нужна цялостна промяна на консуматорското мислене. Потребяваме излишно много и правим страшно много боклук! На второ място-метановата технология като цяло е силно неразвита по цялата си верига от добива на суровината, до горивния процес. Така, че....като цяло, на това поле, електромобилът е мъртвородена технология-опит да се вкара един чисто промишлен продукт като електромотора там, където изобщо не му е мястото. Електроенергийната система е система на директно потребление-произвеждаш в единия край и захранваш директно консуматора в другия. Така е измислена и така работи най-ефективно. Батерията се появява по средата на тази верига, а тя просто няма място там. Не и в тези мащаби, които ще са нужни, за да бъде електромобилът масова технология.
                    Последна редакция от Salvador; 25.10.2017, 10:40.

                    Коментар


                      #25
                      Immortal написа: Преглед на мнението
                      Да караш на ток не е нито по-екологично, нито по-евтино (поне в Европа).
                      Не съм съгласен.
                      Примерно купувам сега едно ренде Зое и ми кажи с коя кола ще се придвижвам по-евтино от нея? На коя ще платя по-малък данък? На коя ще мога да си спирам в центъра, без да плащам?
                      Да сметнем и годишната поддръжка на консумативите и ми дай алтернативен автомобил с ДВГ, който ще ми излиза по-евтино.
                      За другото още повече не съм съгласен. Всеки ден се бутам в задръстванията, които са огромни. И всеки ден в тези задръствания "очевидно" се осмърдяваме като ненормални. Доста често ако застоя на Орлов мост в 18 часа повече от 20 минути и започва да ми се гади. А аз през това време не съм бълнал почти нищо. Ако всичките коли около мене и те не работят през това време, няма как да ми обясниш, че ще се тровим в същото темпо.
                      И не излизай с теориите за жизнения цикъл, за замърсяването при производството, защото те много отдавна са развенчани и са един мит в борбата срещу хибридите и напоследък към електромобилите.
                      А защо да не се движим с водород по принцип? Ето, Тойота направиха първия масов водороден автомобил. Същото както направиха преди 20 години с хибрида и им се подиграваха, а 20 години по-късно започват всички да навлизат в това състезание.

                      В този ред на мисли ми е интересно какво ЦО бълва АЕЦ-а за производство на 1 киловат електроенергия?
                      Последна редакция от BO; 25.10.2017, 18:44.
                      A20DTH ЖТД ама не баш
                      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                      Коментар


                        #26
                        В този ред на мисли ми е интересно какво ЦО бълва АЕЦ-а за производство на 1 киловат електроенергия?
                        "...Производството на електрическа енергия от АЕЦ практически не генерира парникови газове и има съществен екологичен принос за опазването на околната среда. Електропроизводството на АЕЦ “Козлодуй” през 2016 г. е спестило на населението и околната среда вредното въздействие на над 18,5 млн. тона въглероден диоксид (CO2), 66 хил. тона серен диоксид (SO2), 22 хил. тона азотни оксиди (NOX) и 3 хил. тона прах, съдържащ естествена радиоактивност..."

                        Извадката е от страницата на АЕЦ Козлодуй. Посочените "спестени" вредни емисии биха били генерирани от ТЕЦ, при същото количество произведена енергия
                        Dacia Duster 1.6 4WD

                        Коментар


                          #27
                          В този ред на мисли ми е интересно какво ЦО бълва АЕЦ-а за производство на 1 киловат електроенергия?
                          CO не бълва.
                          Ама съм убеден, че не би искал децата ти да растат покрай хранилището на това, което бълва АЕЦ-а.
                          Хранилището "Радиана", което сега се строи на 50 м от местоработата ми, ще се обслужва в идните 250 години. А централата ще е работила общо около 50 години, с бъдещите удължавания на на ресурса включително. Разходите за тези 250 години не са включени в сегашната цена на тока, но така или иначе все някога ще ги включат. Между другото, не са включени и разходите за построяването на централата, защото по един или друг начин вече са избити.
                          Но ако се стигне до строеж на нова централа (а вярвайте ми, рано или късно това ще се случи), то тогава цената на тока от АЕЦа ще е съизмерима с тази на най-скъпите ТЕЦове.
                          От Европа ни натискат да затваряме старите ТЕЦове, вкл. и МИ-2. Като нямаме и нова АЕЦ, след 10 години ще се удремем само с едни ВЕЦ-ове, солари и вятърни перки. Всичките тези са сезонни източници на ток и не вършат работа за базово електропроизводство.
                          Токът ще стане кът, и поради това - много скъп. Днес в Германия токът е 30 евроцента. 100 кВч за макс 500 км на една Тесла струва 30 евро, или 60 лв. За 1000 км - 60 евро или 120 лв - колкото давам за нафта за изминаването на същите 1000 км. Икономически ефект от електричката няма.
                          А и тя се нуждае от многобройни ремонти. Това, че елмоторът е с по-малко поддръжка от ДВГ-то е вярно, ама аз най-често правя окачване. Да не говорим като почнат да отказват електронните системи на теслата, какво ще се случва
                          Както по-горе писах - Норвегия вече започва да отнема част от привилегиите на електромобилите, тъй като се оказва, че бюджетът им годишно губи около 180 милиона евро от тези привилегии, и загубите нарастват поради растящия брой на ел.колите (30% от новорегистрираните коли). От догодина се въвежда такса за регистрация на ел.коли, която ще е около 7 хил евро. (таксата за регистрация на нови коли с ДВГ в Норвегия често е равна на цената на колата - зависи от мощността). ( Повече ТУК
                          В един хубав момент, няма да има никакви привилегии за ел.колите. Говоря за времето, когато те хипотетично станат мнозинство.

                          Не ме разбирайте погрешно - и аз искам да карам електромобил. Ама съм сигурен, че в близко бъдеще (15-20-30 години), ел.колите няма да станат основен транспорт.
                          Далавера е да се кара сега, докато са 1-2% от всички коли.
                          Последна редакция от Immortal; 25.10.2017, 20:53.

                          Коментар


                            #28
                            Има противоречия Що тогава не махнат тецовете и не сложат само ТОК от атомни, соларни, вятърни та въздуха да е по чист
                            Колите да са освободени от данъци да караме само на ток и то евтино
                            а то колите скъпи данъците високи
                            КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                            Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                            http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                            Коментар


                              #29
                              Най-лошото е, че за екология тук се говори, само когато трябва да се усвоят някакви пари, в случая от еврофондове.
                              Но всички действия говорят за обратното. С изключение на накои малки части от някои квартали, градския транспорт е безумен и скъп. Ремонтите също се изпълняват по най-натоварващия движението график. Все още София търпи огромни задръствания, предизвикани от трасета за тези, които на думи се борят със задръстванията. Ако електромобилите надхвърлят 15% от автопарка, данъците за тях, ще надхвърлят 5 кратно данъка на обикновенните автомобили.
                              Най-общо казано, ако жителите на София оставят за един месец автомобилите си, бюджета на държавата ще се срине.
                              Либра 1,9 жтд 2000г. LX
                              Фиат Крома 1,9 2009г.
                              Ивеко Дейли 2.8 2006г. Ланча Делта 2.0 mjet 2008г.

                              Коментар


                                #30
                                Преди месец гледах едно предаване и там загатнаха за един въпрос, който и Дидо поставя още с първото си мнение. Агитира се масово да минават хората на ток. Производителите мятат едни приказки как спират дизеловите мотори. Та, въпроса е, че сега с под 5% електрички потреблението на ток не е проблем, но ако числото мине 80%) тогава всеки ако сложи да зарежда вечерта и ще стоим на тъмно, най-образно казано. И това е въпрос, който няма да има решение близките поне 20г.
                                ФИАТ- Пътят е само формалност
                                ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                                -----------------------------------------------------
                                FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                                Коментар

                                Working...
                                X