Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Да поговорим за електромобилите

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Ще разгледам хубаво скоростния лост следващия път, но досега нямам спомен да съм виждал подобно нещо. Иначе винаги като натисна педала за спиране, колата започва да зарежда и има индикатор (вместо оборотомера) за зареждане и за текущия разход на енергия. Като спира чрез зареждане, се усеща по друг начин спирането. Като мине стигне максимален заряден ток, започват да действат и конвенционалните спирачки, веднага се усеща задействането им.

    Ако имаш някоя снимка на лоста с тая функция? Да не би да е за определени модели или да се поръчва по желание?

    Коментар


      И аз си заредих Теслата.

      Click image for larger version

Name:	Tesla.jpg
Views:	1
Size:	150,8 KB
ID:	2098469
      Последна редакция от Immortal; 01.06.2019, 00:47.

      Коментар


        Като в рамките на 15 минути зареждане на бърза станция си готов за още 200 км. Реални цифри, а не тези по брошурата.
        Тъй като както се вижда, пуснахме първата зарядна, и вече Лийфовете се зареждат тук - давам следната информация от първа ръка: пълно зареждане на Нисана става за 1.5 часа на възможно най-бързата зарядна станция, съществуваща на пазара. С това зареждане успява да измине около 220 км, карани само из централата и до града и обратно. Нещо ни се разминават числата, не знам твоите какви са, но моите са от практика.

        Коментар


          Ще разгледам хубаво скоростния лост следващия път, но досега нямам спомен да съм виждал подобно нещо. Иначе винаги като натисна педала за спиране, колата започва да зарежда и има индикатор (вместо оборотомера) за зареждане и за текущия разход на енергия. Като спира чрез зареждане, се усеща по друг начин спирането. Като мине стигне максимален заряден ток, започват да действат и конвенционалните спирачки, веднага се усеща задействането им.

          Ако имаш някоя снимка на лоста с тая функция? Да не би да е за определени модели или да се поръчва по желание?
          Не съм на 100% сигурен, но мисля, че я има на всички модели. Иначе за включване се дърпа лоста наляво и надясно, така е за първа, втора и трета степен, четвърта се включва като издърпаш лоста максимално назад. Виж тази снимка:
          Click image for larger version

Name:	vw-e-up-recuperation-controls.jpg
Views:	1
Size:	89,0 KB
ID:	2098470

          Под "D" има плюс и минус, за това говоря. А това "B" най-отдолу е четвърта степен на тази настройка.

          Иначе това не е за спирачката, а по-скоро за газта. Един вид ти заключва педала на газта към скороста. Тоест ако на 1/2 натиснат педал се движиш със 80 км/ч, като го отпуснеш на 1/3, колата намаля на 50 км/ч примерно. Ако пък отпуснеш напълно педала дори и да спускаш скороста сравнително бързо ти пада на 4-5 км/ч. Това е на максималната четвърта степен, ако си на по-ниска ефекта е същия просто при отпускане на газта по-бавно намаля и по-малко зарежда. Идеята на тази функция е почти да не пипаш педала на спирачката и всяко намаляне на скороста да е свързано със зареждане на батерията. Друг начин на употреба е при спускане, да не позволяваш на колата да ускорява до безкрай, но в същото време и да зареждаш батерията.
          Надявам се да съм обеснил нещата, достатъчно разбираемо. Малко е странна тази опция и в началото докато свикнеш ще ти е малко странен този нов стил на каране.

          Коментар


            Click image for larger version

Name:	62171630_2379392652125996_7677000625644634112_o.jpg
Views:	1
Size:	232,2 KB
ID:	2098473

            По темата :D
            "Без сърца, сме просто машини"
            Toyota Prius 1.5 Hybrid
            EХ- Brava 1.6, Marea 1.9 JTD, Multipla 1.6 Bipower, Jeep Grand Cherokee ZJ 5.2 V8, Peugeot 407 SW 2.0 HDI, Mitsubishi Pajero 2.8 TDI

            Коментар


              Immortal написа: Преглед на мнението
              Тъй като както се вижда, пуснахме първата зарядна, и вече Лийфовете се зареждат тук - давам следната информация от първа ръка: пълно зареждане на Нисана става за 1.5 часа на възможно най-бързата зарядна станция, съществуваща на пазара. С това зареждане успява да измине около 220 км, карани само из централата и до града и обратно. Нещо ни се разминават числата, не знам твоите какви са, но моите са от практика.
              Явно, че зареждате на бавна станция. И друго, че Листенцата нямат техническа възможност да се зареждат на по-бърза станция. Така, че числата не ни се разминават. Просто използвате стари технологии и/или по-бюджетни автомобили.
              Последна редакция от BO; 04.06.2019, 17:01.
              A20DTH ЖТД ама не баш
              1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
              Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

              Коментар


                Заряд с ток над 1С скъсява доста живота на батерията.
                Предпочитам да бъда смешен в очите на глупаците, отколкото сам да бъда глупак.

                Коментар


                  Заряд с ток над 1С скъсява доста живота на батерията.
                  Това е по принцип.
                  Генерално в автомобилите такъв ток е само в покой. Стандартно хибридът ми се движи в порядъка на 10-15С пък кара и 15 години. Сигурно ако го изчислиш да не минава 1С, може и да изкара 50 години.
                  A20DTH ЖТД ама не баш
                  1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                  Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                  Коментар


                    Не знам, ВО, станцията е 66 кВт (с два извода, всеки по 33 кВт), не съм спец по зарядните станции, но колегата, който се занимаваше с проекта, доставката и монтажа казва, че това е най-бързата на пазара.
                    Станцията е доставена и монтирана преди седмица, не знам колко да е стара технологията. А автомобилите с по 70 бона единия, не знам дали това е бюджетно или не. Мисля че са най-добрите след Тесла като параметри.

                    Коментар


                      Демек максимално може да зареждаш до 33кВт.
                      А индустриалните зарядни, в комбинация с по-хубавите електричарки към днешна дата се зареждат вече на 150 кВт.
                      A20DTH ЖТД ама не баш
                      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                      Коментар


                        Демек максимално може да зареждаш до 33кВт.
                        А индустриалните зарядни, в комбинация с по-хубавите електричарки към днешна дата се зареждат вече на 150 кВт.
                        Тука нещо ме объркваш. Или нищо не разбираш от електротехника (в което се съмнявам), или не се разбираме правилно.
                        33 кВт (киловата) е мощността, с която зарежда станцията. Тя може да зарежда всякакви батерии - например 100 киловатова батерия на Тесла (най-голямата) се зарежда от 0 до 100% за 3 часа. (Тук изключвам СуперЧарджърите на Тесла, каквито в България няма).
                        Така...
                        Освен това - ти наясно ли си какво трябва, за да има такава зарядна станция (66 кВт например)? Ние ВЪТРЕ В ЦЕНТРАЛАТА едва ѝ намерихме подходящо място, откъдето да се осигури подобна мощност - монтирана е на гърба на един трафопост. Места с подобни мощности, разбира се, в централата има много, но говорим за подходящо за зареждане на коли място. В повечето варианти трябваше да се изтегля допълнителен кабел на разстояние над 200 м., което оскъпяваше станцията 2-3 пъти. И това е на територията на централата дето всичко си е наше и не се налага да питаме никого.
                        В градски условия това зависи от възможностите на съответното разпределително дружество, и се плащат едни пари за присъединяване, и се вадят десетина разрешителни и т.н. Недай боже се наложи да теглиш кабел от 200-300 м до подходящото и желано от теб място за станция...
                        Разбира се, който е решил да отваря станция, ще си калкулира и тези трудности, но с горното искам да кажа, че не е толкова просто и лесно, и не винаги възможно, да се инсталира 150 кВт зарядна станция. Няма да почнат да никнат като гъби, това е сигурно. А като идеш да се зареждаш, и пред теб чакат 4 коли, всяка от която трябва да се зарежда 1 час... какво правим?!?

                        Коментар


                          Демек максимално може да зареждаш до 33кВт.
                          А индустриалните зарядни, в комбинация с по-хубавите електричарки към днешна дата се зареждат вече на 150 кВт.
                          Може, ама не и в БГ - вземи ти 150кВт от мрежата хахах. Много ми е интересно да посочиш къде в БГ се зарежда на 150кВт?
                          Теслите ще изграждат уж суперчарджър станция в Пловдив, ама кога???
                          инфо: https://www.tesla.com/en_EU/findus#/...er&name=Europe
                          Даже си дават, че е до 120kW
                          FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

                          Коментар


                            Immortal написа: Преглед на мнението
                            Тука нещо ме объркваш. Или нищо не разбираш от електротехника (в което се съмнявам), или не се разбираме правилно.
                            33 кВт (киловата) е мощността, с която зарежда станцията. Тя може да зарежда всякакви батерии - например 100 киловатова батерия на Тесла (най-голямата) се зарежда от 0 до 100% за 3 часа. (Тук изключвам СуперЧарджърите на Тесла, каквито в България няма).
                            Така...
                            Освен това - ти наясно ли си какво трябва, за да има такава зарядна станция (66 кВт например)? Ние ВЪТРЕ В ЦЕНТРАЛАТА едва ѝ намерихме подходящо място, откъдето да се осигури подобна мощност - монтирана е на гърба на един трафопост. Места с подобни мощности, разбира се, в централата има много, но говорим за подходящо за зареждане на коли място. В повечето варианти трябваше да се изтегля допълнителен кабел на разстояние над 200 м., което оскъпяваше станцията 2-3 пъти. И това е на територията на централата дето всичко си е наше и не се налага да питаме никого.
                            В градски условия това зависи от възможностите на съответното разпределително дружество, и се плащат едни пари за присъединяване, и се вадят десетина разрешителни и т.н. Недай боже се наложи да теглиш кабел от 200-300 м до подходящото и желано от теб място за станция...
                            Разбира се, който е решил да отваря станция, ще си калкулира и тези трудности, но с горното искам да кажа, че не е толкова просто и лесно, и не винаги възможно, да се инсталира 150 кВт зарядна станция. Няма да почнат да никнат като гъби, това е сигурно. А като идеш да се зареждаш, и пред теб чакат 4 коли, всяка от която трябва да се зарежда 1 час... какво правим?!?
                            То ясно е - просто, за да направиш станция, дето да има 150кВт и едновременно да зарежда до 8 автомобила няма ги дърпа от мрежата в същото време, тая енергия трябва да се е натрупала някъде - това си е суперкондензатор. Такива в БГ не знам дали има изобщо. Тука всичко е - кабела от трафа до кутията......като индианците, после 11кВ, 22кВ, 33кВ.....
                            FIAT Coupe 2.0 16V бензин/газ

                            Коментар


                              Не съм на 100% сигурен, но мисля, че я има на всички модели. Иначе за включване се дърпа лоста наляво и надясно, така е за първа, втора и трета степен, четвърта се включва като издърпаш лоста максимално назад. Виж тази снимка:
                              [ATTACH=CONFIG]107300[/ATTACH]

                              Под "D" има плюс и минус, за това говоря. А това "B" най-отдолу е четвърта степен на тази настройка.

                              Иначе това не е за спирачката, а по-скоро за газта. Един вид ти заключва педала на газта към скороста. Тоест ако на 1/2 натиснат педал се движиш със 80 км/ч, като го отпуснеш на 1/3, колата намаля на 50 км/ч примерно. Ако пък отпуснеш напълно педала дори и да спускаш скороста сравнително бързо ти пада на 4-5 км/ч. Това е на максималната четвърта степен, ако си на по-ниска ефекта е същия просто при отпускане на газта по-бавно намаля и по-малко зарежда. Идеята на тази функция е почти да не пипаш педала на спирачката и всяко намаляне на скороста да е свързано със зареждане на батерията. Друг начин на употреба е при спускане, да не позволяваш на колата да ускорява до безкрай, но в същото време и да зареждаш батерията.
                              Надявам се да съм обеснил нещата, достатъчно разбираемо. Малко е странна тази опция и в началото докато свикнеш ще ти е малко странен този нов стил на каране.
                              Екстра си го обяснил, но не съм го ползвал никога, защото не бях сигурен какво значи, а и не ми е било интересно да разбера. Ще го пробвам.

                              А тия с електричките под наем в София до края на годината ще вкарат почти още толкова коли, колкото имат и сега. За съжаление ще са от доста скъпите модели, които не съм сигурен, че бих карал редовно. Но като цяло доста се развиват, добавят и зони за наем и освобождаване... В момента, в който има достатъчно зони и мога да наема кола с не повече от 5 минути ходене, мисля да се откажа от личен автомобил и да ползвам такива за града. Е, дано да влезе поне още един играч, за да паднат малко цените, че сега ако трябва да ползвам постоянно такава кола - малко скъпичко ще ми дойде, може би над 2'000 лв на година. Бих давал макс. по 1'500 - 1'600. Сега давам годишно по около 1500 за гориво, а административните разходи са ми около 500 лв. Не включвам ремонти и текуща поддръжка. По-скъпо е, но пък колата ми винаги е на разположение.

                              Коментар


                                A20DTH ЖТД ама не баш
                                1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                                Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                                Коментар

                                Working...
                                X