Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати 11 до 19 от 19

Тема: Ремонт на усилвател Philips-AH22 306 +снимки, схема. Който иска и може да се включи със съвет :)

Две крачки Напред, една Назад- продължавам дискусията за тоя 'убавец :)

http://www.vintageshifi.com/repertoi...ice-Manual.pdf Първо схемата естествено

Добър ден колеги и съфорумци,

първо да благодаря на всички за оказаното съдействие. Все пак пътя на познанието е дълъг и трънлив, но...

Докарах я то тук:

https://www.vbox7.com/play:607054792c

Много се моля на някой, който може да разчита схемите, да ми подскаже защо релетата не се задействат и кое ги възпира.
    Въобще целия принцип на действие на тея/тая схеми за защита.

И аз се принудих да сложа едно картонче между контактите та да мога да тествам.

Офсета:

-канал с крайни- 150мВ
    -канал без крайни- 60мВ.
    В тая схема, тока на покой на крайните ли е или на драйверните? В аудиоклуба изчетох толкова теми, но с четеното все повече се обърквам от всичките разновидности на конкретни решения.

Тока на покой, ако разбирам правино от сервизното:

" с помощта на тример 3523/3527 нагласете пада на напрежение между емитерните резистори 3505/3507 и 3506/3508 да е 50мВ" ? Вчера два часа ръчкам, измервам резистори, пътечки и на тези резистори пада е 1мВ, тримерите ги смених с нови 1К. Нагласих да са в средата или да показват между кражетата 600 ома.

Сега единия канал засвири с MJ15003/04.
    За съжаление в другия канал стана проблем със слагането на тези крайни транзистори, които се оказаха явно ментета и единия или изгоря или поначало Б-Е или два от трите изводите са били свързани в една точка на късо и лампата светна. Преди да ги сложа измерих каво има на Б-Е, където трябва да стоят, по 0,6мв. Макар на Е да го дават 0в. и нямаше проблем с консумацията на ток в покой. Без крайни на мястото на предпазители 1502 и 1503 с последователно свързан уред ми показа около 15-20 мВ с лека разлика между тях.

Та сега искам да разбера тая защита как действа?

Свалих и двете релета, изчистих ги с контактен спрей и проверих за прекъсвания или механични дефекти. Проверих всичко ли си отива както е според схемата.
    Сега на релетата измервам само 5,6в АС от трафа. Никакво напрежение от 2-3волта право не се вижда там. През тея релета върви и цялото пускане на усилвателя. Като ги бях свалил оня ден да пробвам без тях, една-две намотки на трафа въобще не захапаха. Светеше само лампичката на стрелковите индикатори, даже и червения диод над копчето за включване не захапа.

За сега това, пък утре-другиден ще ида да купя пак крайни, да видя и другия канал ще захапе ли криво-ляво.

В момента без крайни, на слушалки и на говорител свири, но много тихо. Може би само на предкрайни?

Поздрави
    http://www.vintageshifi.com/repertoi...ice-Manual.pdf и за последно
    Кликнете върху картинката за по-голям размер. 

Име:	Схема релета.jpg
Преглеждания:	24
Размер:	311,6 KB
ID:	104010Кликнете върху картинката за по-голям размер. 

Име:	DC offset и ток на покой.jpg
Преглеждания:	19
Размер:	296,3 KB
ID:	104011
    Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
    Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

Фиат фанатик
    Регистр. на
    07.01.2009
    Съвсем набързо погледнато-
    намотките на релетата са означени 1053 (re-b) и 1052 (re-a) - на схемата под стрелковите индикатори и слушалките са. Когато превключвателя sk 13 е в определената позиция, намотките се захранват с 44в на пин 14 за re-b и пин 13 за re-a (през предпазни резистори). Другите им 2 извода са свързани заедно и отиват на транзистор 6434 (bc337) който е ключа. Когато той се задейства, дърпа двата края на към нула. Значи за да ти се задействат релетата първо трябва sk 13 да е на позиция , после да имаш 44 волта от едната страна и после транзистор 6434 да даде 0 волта на точка с532. Ако тоя транзистор не дърпа към 0 волта, проверяваш групичката пред него и електролитните кондензатори. Това мисля е таймера - 6431,6432,2431,6433.....

И така, след два месеца сме пак под кривата круша.

http://www.vintageshifi.com/repertoi...ice-Manual.pdf Цялата схема

В крайна сметка го носих на майстор, не един ми двама...

Е, и нищо. Големи приказки, за двайс минути ги опраям, с поглед ги опраям. После,"аз за тоя усилвател три дена няма да си губя", "конструкцията му кекава, нисък клас бил", "не си заслужавал времето", "ровен бил"...

Оф, бати и хората. Поема ангажимент, после от 100 кладенеца вода ти носи. Тоя едия накрая изгорил единия краен, обажда ми се и вика, "ела някой ден, ма ми донеси и един краен, че стана малко грешка".

Айде оттам ми паднаха кепенците
    , под мишницата и у дома. За компенсация ми подари една книга да съм се самообогатявал и сам да са мъча. Има и един монтански "майстор" на тая вълна- с нисък клас машини не се занимавал. Ми нисък-висок, квот струва си плащам. Време нямал, един месец напред зает бил. Викам му "с картончета сномерче не работи ли, да си запиша час предварително, че след месец ако ти пиша сигурно отговора ще е същия", а не той не работел така, ами да си жив и здрав.

Та продължавам сам, докъдето мога. Ще стане рано или късно, все ще стане по един или друг начин.

Та сега по същество.

Единия канал ми заявиха, че е готов със сигурност. От тримера за тока на покой се регулирал. Единия майстор ми показа, как като е през лампа и върти тримера лампата свети и намаля според накъде въртиш.

На другия канал все още не може да се регулира тока на покой, като ми заявиха, че има "някъде" проблем, ама изгорил единия краен и искал да го смени за да продължи. Аз тоя майстер на късия разказ го намерих на 100км от вкъщи щот в нета има само суперлативи, ама да ходя всяка седмица да му нося по един два елемента, при положение, че сме се разбрали, че зор не давам стига да го оправи и колкото струва-давам. Отгоре навсичко оправя и други неща, не може ли да сети сам да си направи групова поръчка, а пък и елимекса му е на 15 мин с колата. Желание липсва явно.

И така, направих някои измервания според "здравия" канал, че на звук не съм го пробвал още.
    Така де, забравих да спомена, че първия майстор ми каза, че аз нищо не съм бил направил и даже и звук да излизал отзад, щом тока на покой не се регулирал при претоварване щял пак да изпука и стъпалото не било в режим, абе космически технологии.

Оказва се, че на базата на единия краен има много ниско преднапрежение. Останалите три са в норма според написаното на схемата. Та по нея трябва да е 0,5В на базата а е около 90-100мВ или още по-ниско на крайния вече. Тръгнах назад по веригата и установих, че има един резистор 3К, на който от единя край има 1,5В а от другия излиза това ниско напрежение. На другия канал е 1,65в и излиза каквото трябва. Мога ли да съдя, че резистора е дефектирал и с подмяната му ще настъпят някакви положителни промени или съм на грешен път?

Ще прикача изрезки от схемата на крайно стъпало и очертано за какво говоря за по-голяма яснота.
    На предрайверния транзистор 6502 ВС548 на базата има много малко преднапрежение/споменатото вече 100мВ/, на К е както си трябва-1.2В. Оттам до първия БД140 -6416 отива некоректно напрежение и измервам некоректни напрежения и на транзистори 6506 и 6510.

Според тези описания правилно ли съм се ориентирал към дефектирал р-р 3430 3К ?

Ще се радвам, да се вклчите с някакви съвети как да продължа по-натам пък дано стане. Иначе пак трябва да търся някой мастер дет два месеца да му бае на тоя усилвател.

http://www.vintageshifi.com/repertoi...ice-Manual.pdf Цялата схема.

Име:	Напрежения 1.jpg
Преглеждания:	27
Размер:	253,6 KB
ID:	104369Кликнете върху картинката за по-голям размер. 

Име:	Напрежения.jpg
Преглеждания:	20
Размер:	247,9 KB
ID:	104370
    Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

Фиат фанатик Аватарът на DJPOPA
    Регистр. на
    19.11.2011
    Сваляш резистора и го мериш. Ако се окаже здрав, а след него напрежението е ниско, значи пада на напрежение в резистора е голям. От което следва че след него харчи ток някъде. Трябва да намериш откъде "изтича" тока. Много често се сблъсквам с подобни проблеми при линейните стабилизатори-харчи ток след стабилизатора и го вкарва в защитен режим. Обикновено причините са две-комшулук между писти или ликажен кондензатор.
    Fiat Multipla 105JTD

Мерси Иво, винаги си много полезен в дискусиите. Мерси

Целия му проблем на тоя усилвател, е че крайното стъпало е наредено на дъното и отделно бодната една вертикална платка, ама не е на слот, а се запояват към 15-20 крачета. И за всеки елемент, който искаш да провериш се сваля. Отзад няма място за измервания и след толкова сваляния вече пистите са повдигнати.

Иначе свалих я пак тая платка, разпоих резистора и на уреда ми показва 2,98К, което според мен си е в норма. Пада на напрежение в двата му края не го запомних, но го проверих.

Колкото и да я гледам тая схема от резистора отива в базата на БЦ548 /6502/ и има байпас на тримера за настройка на тока на покой и р-р 680 ома. Освен да сваля назад каквото има и да почвам елемент по елемент да проверявам какво се случва. Уф, от емитера натам става гора от елементи.
    Електролитните кондензатори са сменени, има едни керамични в нано фаради, те не знам пробиват ли...Най-вероятно, ако им дойде повече напрежение.

Мерси Иво, ще ровя

Цитат DJPOPA написа: Преглед на мнението
    Ако всичко е, както казваш, като гледам схемата, или е залепнал тример или е пробил транзистора. Другаде не виждам откъде може да ти бяга тока в тоя клон на веригата.
    Подмених БЦ548 и тримера- промяня нямаше. Подмених и БЦ449 /6414/ с бц639 и там станаха едни промени. Мисля, че тоя ВС449 е нещо тръгнал. Само единия от крайните неще да влезне в норми. Ама и той всичко е извън всякакви режими. Сам няма да мога да се оправя, ама и почвам да осъзнавам, че е кауза пердута. Като му драснах чертата-45лв покупна и доставка, един път части-крайни, предкрайни, резистори и кондензатори, помпичка и още някои неща-60 кинта, после изгоря един краен-пак взех една двойка и БЦ-та, БД-та, паста, подложки-20 лв. Вчера пак двайска с още една двойка транзистори и нови филтриращи.
    Два пъти разходка по 230км до майсторя за нищо, и няколко до Пловдив, че в наше село магазин за ел. елементи няма. Колко станаха-бая за той кошник.

Затворих му капака и утре като за последно ще ида до селския ТВ техник Владо Шанса, да го питам дали ще има шанс да го оправи за 20-30 лв. В крайна сметка се иска малко отдаденост и части под ръка. Знанията ясно, че са на първо място. Ама според мен се иска търпение и желание от човек дето разбира. Според мен вече сме много близо до края на Дунава, ама не мога.

Считам въпроса за изчерпан и приключвам темата .

Поздрави и мерси за помощта на Иво, Колев и Любчо.
    Последна промяна от pl4 8rp : 24.11.2017 в 21:56 Причина: Грохнагх, съсипа ме тоя дръгел :(

Фиат фанатик Аватарът на DJPOPA
    Регистр. на
    19.11.2011
    Ако всичко е, както казваш, като гледам схемата, или е залепнал тример или е пробил транзистора. Другаде не виждам откъде може да ти бяга тока в тоя клон на веригата.
    Fiat Multipla 105JTD

Колеги знаещи и можещи по фината електроника, не искам да злоупотребявам с исканията си, но...

Щом ти се занимава продължавай. Но като виждам пак започваш по най не точния метод.
    Не се заблуждавай с тези замервания те няма да ти помогнат. Когато в схемата има нещо от рода на прекъснала писта или не подходящ транзистор тези напрежения са хаотични и до никъде няма да стигнеш.
    Като начало свали транзисторите (6421 и 6419) за да не те бъркат. Усилвателя трябва да тръгне и без тях-те за само защита от късо.След това ще трябва да видиш всички вериги от базите на драйверите към транзисторите 6501 и 6415 или около тези транзистори. И пак ти повтарям при включен у-л през лампа като въртиш тримера за тока на покой не променя ли няма да тръгне. Или всичко се върти около транзисторите 6413-6419 и 6421 или веригите около тях. Резисторите трябва да са с параметри както по схемата. При изключен и разреден у-л без за разпояваш вертикалната платка започна да мериш на обхват верига на уреда с пищялката Например от колектора на 6501 към колектора на 6415 трябва да пищи уреда. Или от базата на 6503 към единия край на резистор 3439 също трябва да пищи. И от базата на транзистор 6501 към единия край на резистор 3429 също трябва да пищи. Ето всичко се върти около тези вериги. С тези замервания на напрежения до никъде няма да стигнеш. Предпазителите също трябва да са здрави при запускане през лампа.
    Това е за сега.
    А----А
    Сега виждам че съм ти дал обозначенията на другия канал но три трябва да се досетиш.
    Тези напрежения които ги мериш и докладваш ще са близки чак тогава когато усилвателя заработи. Не се заблуждавай.
    Докарах я до момент, в който вече мога да нагляса тока на покой и на двата канала. С помощ от "приятел" текста по-горе се оказаха двата транзистора, които пазели от късо. Едния беше прекъснал, а другия като съм го сменял съм сложил БЦ560 вместо БС449 или аналога дето намерих 2н5551 май беше.

Тока на покой го нагласих на около 20мВ/ падение на напрежението между емитерните р-ри/ на студен усилвател с крайни тр-ри MJ15003/04.

Сега обаче проблема, е че релетата в изхода не щракат при пускане и при въртене на селектора за А+Б изходи.

Офсета е нещо от сорта на 80-100 мВ DC измерен на емитерите на крайните.

Ще е ли меродавно, ако измеря напреженията на петте транзистора Б-Е-К, които отговарят за защитата?

Няма да разтягам лукума повече,
    ще съм благодарен някой пак да даде някакъв съвет накъде да се насоча оттук.

Поздрави,
    а тъкмо се бях навил пак да го нося на майстор, ама времето днес беше много лошо и се зачетох в една книга на А.Шишков и пак го сложих на масата

Последна промяна от pl4 8rp : 27.11.2017 в 21:19 Причина: Забравих схемата :)

Да повдигна малко темата с нови-стари въпроси...

Име:	Резистор и транзистор.jpg
Преглеждания:	14
Размер:	228,6 KB
ID:	107876
    Здравейте,

Сега изниква нов въпрос, защо без транзистор ВС557-6435 по схема усилвателят тръгва да свири, а с него не иска. С него релетата не щракаха, като го свалих тръгнаха. Меря с мултицета преходите и уж е здрав, даже разпоих още един и ги сравних и двата показват еднакви преходи. По схема е Е и В по 45в, К-0 в, а на този на К имаше нещо от сорта на 8-10 волта измерени след резистор 3457 6.8К. Оттам това напрежение отиваше назад по веригата и явно е спъвало защитата.

Какво е ролята на тоя транзистор в схемата? Ако го заменя с чисто нов и прави същото нещо както до сега-да не пуска защитата, към какво друго да се насоча? И последно; какви биха негативите и позитивите, ако не е на платката?

Отделно няма звук в левия канал.

Поиграх си да проследя жиците между предусилвателя до тонкоректора и до крайното стъпало-проводниците са наред. Накрая запоих един кабел доректно на входа АУКС до крайното стъпало и пак нищо.

Оказа се, че входа на левия канал на стъпалото С518/418 има връзка с маса. Това го разбрах, докато измервах жиците между отделните блокове. Резистор 3431, който е реално 33К има 0 съпротивление и свързва входа с масата. Възможно ли е заради него да не стига сигнала в крайното стъпало или чисто и просто защитата против късо сработва?
    На другия канал същия резистор е 26К измерен на платката. Оранжев=оранжев=жълт=кафяв, явно схемата е объркана или пък на платката елементите?

Поздрави!
    http://www.vintageshifi.com/repertoi...ice-Manual.pdf
    Последна промяна от pl4 8rp : 16.01.2020 в 11:56 Причина: Допълнение!

Малко развитие...

Както винаги http://www.vintageshifi.com/repertoi...ice-Manual.pdf започвам със схемата и въпрос по нея

След доста перипети усилвателят заработи.
    -смених крайни, предкрайни, драйверни транзистори. Имаше прекъснали резистори, както и някои елементи с променени параметри. До Иван Чиков прекарах не малко време да му досаждам у тях, докато успеем да подкараме поне крайното стъпало на единия канал и по него да сравнявам какво да правя по-натам.
    В процеса на цялата тая галимация паднаха в неравна битка с поялника и други елементи...

Надигнах доста писти, изкъртих доста падове и много други аматьорски грешки, които си искат време да се проследят. Най-голямата ми издънка е като запоих изхода на сигнала от тонкоректора към маса и се въртях като гламав сума време, защо единия канал няма звук. /преди седмица се престраших да си вземе вече едно мини-осцилскопче/

Спрямо защитата се оказа, че всичките диоди/ или поне два/ бяха изгоряли/един пробил и един, който явно пропускаше по малко, ако въобще в възможно. Бях объркал и В-Е-К на двата ВС449, които замених с 2N5551. Предвид полу-разпадналите се пътеки при някои измерваня имаше напрежение, но явно токът е бил недостатъчен даден елемент да работи коректно и затова се получавах големи разминавания с постояннотоковите режими.

Това е по ремонтът до сега. Винаги всеки разбиращ казва: "първо го докарай до работно състояние, пък после модовете и доработките!!"

1.Въпросите:

а.)Възможно ли е да използвам тример-потециометър за да наглася Offset-а в изхода на усилвателя да е "0" ?

-Съответно, ако може и някой иска да напише как става е добре дошъл с няколко изречения да обясни кое трябва да се смени или добави-вече съм купил два тримера по 2.2К. Схемата съм я добавил в началото на поста.
    Ще ми е много по-лесно, ако се маркира направо на нея с три точки къде трябва да се крачетата на тримера. Но и с обяснения ще се справя, стига да има кой да ги даде.
    -Ако не става с тример ще съм благодарен да разбера кой елемент/верига задава изходния офсет. Така ще мога да се ориентирам из нета какво да потърся поне.

За сега това е основноят ми въпрос за да знам, че съм го докарал до почти завършен вид. В момента Офсета в единия канал е 70-80мВ, в другия 100-110мВ, като е леко температурно зависим и се понижава след известно време да кажем час.

Тока на покой по схема е 50мА или пад на напрежение 24мВ върху 0,48ома на двата емитерни резистора на канал.
    След първоначалните 30мин го направих на около 28мА, след два часа беше минал 50мА. Коригирах на 30мА на загрял усилвател и го оставих така. Радиатора на крайните транзистори в момента не надвишава стайната температура след 2-3 часа на средно(9-10 часът) ниво с 4омови ОТ. Офсета не е пряко зависим от тока на покой.

Ако успея да наглася и офсета на по-ниски стойности ще питам и още нещо по натам. За сега това.

Поздрави!

Име:	Изход-Philips-AH22 306.jpg
Преглеждания:	26
Размер:	381,4 KB
ID:	107910
    Последна промяна от pl4 8rp : 03.02.2020 в 09:46 Причина: Уточнение :)

Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Тема: Ремонт на усилвател Philips-AH22 306 +снимки, схема. Който иска и може да се включи със съвет :)

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента 1 потребители разглеждат тази тема. (0 членове и 1 гости)

Правила за писане на мнения

• Не можете да създавате нови теми
  • Не можете да пишете отговори
  • Можете да прикачвате файлове
  • Не можете да редактирате мненията си
  •