Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за покупка на техника от Дания

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #16
    6 месеца я караш спокойно, после трябва да я върнеш в БГ или да чакаш да те хванат (и пак да я върнеш след това, като си платиш глобите), ама за регистриране там забрави.
    А и да, 6-те месеца почват да текът не от датата, на която колата е влязла в Дания ами от датата на твоята адресна регистрация там. Т.е. ако се регистрираш първо и си докараш колата 2-3 месеца по - късно, реално ще имаш по - малко време да я караш там без проблеми.

    Коментар


      #17
      Stefanaki написа: Преглед на мнението
      Там не минималната, а средната заплата за работници без академично образование е 20 000 DKK, но БРУТО. Хубаво е винаги да се сравняват данните коректно, защото иначе се получава такова изкривяване - 5000 срещу 500.

      Когато получавах оферти за работа в Дания и се интересувах от данъчната система и разходите за живот в Дания, след консултация с датчани, стигнах до следните числа: при бруто 30 000 крони, нетото е ~11 000 крони. При попълване на годишна данъчна декларация се възстановяват доста добри суми от разходите за наем, автомобил и т.н., които при тази заплата биха били около 3 000крони, което отговаря на месечни доходи ~ 14 000 крони. Тези сметки са правени при максимална ставка от 60% ДОД.
      Отделно в Дания няма(ше) осигуряване за безработица и сключването на такава застраховка е силно препоръчително.


      Пожелавам ти успех в Дания, защото ще ти е нужен.
      Или накратко с тази заплата в Копенхаген ще живееш тякя, както с 1400 лв. в София.
      A20DTH ЖТД ама не баш
      1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
      Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

      Коментар


        #18
        Или накратко с тази заплата в Копенхаген ще живееш тякя, както с 1400 лв. в София.
        Да, Боби. Лошо е че заплата от 1400 е мираж за провинцията. Включая и Бургас разбира се. Някои ще кажат, че живота в
        София е по-скъп, но в сравнение с Бургас ( например) -не. Тук е моментът да споделя нещо:
        Обикаляйки Европа и столиците им трябва да призная, че София към момента не отстъпва по нищо. Воаяжите, които си правим навън не са от типа: " С автобус до музея/забележителностите" и Уау.
        Ние буквално заживяваме с хората там, пазарим от кварталните им магазини, ползваме транспорт, метро и смея да твърдя, че добиваме автентични усещания за всеки град и съпоставяме нещата...Та с две думи, ако към настоящия момент аз лично реша да сменя местоживеенето си, с цел смяна на "микро-климата" и по-добра удовлетвореност на средата за живот, днес бих избрал София...Може колегите ми от Бургас
        да не са съгласни с мен, но от ден на ден градът ни заприличва на град от дълбоката провинция - красив и лъскав с "батки" без патки и град останал без поминък в последните години. Там пък, където го има е със заплати от 500-600 лв.
        ПС: Митето е от Пиринския край, там не правят изключение, и ако не отива да учи с шанс да се развие в Дания , бих му налял много олово в краката....Но само ще му кажа това, което от сега казвам на щерка си - че от род и родина по-свое нивга другаде няма да намери. Нека отиват да се учат, да трупат опит, култура и знания и да се прибират насам. Иначе - загиваме.
        A17DTС/S
        Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

        Коментар


          #19
          Прав си Тодоров и така приказките за заминаване не са напразни .Задействал съм въпроса от всички страни .Сега трябва да преведа дипломата ми от български на английски ,да взема препоръки от учител,че ако мога и от работодател ще е хубаво .Доколкото и чух за конкретни специалности и убиверситети се търси часови хорариум по математика който минимум е 180 а максимум 450 а моя 280 та надявам се да имам шанс понеже там часовете им са по 60 мин а тук по 45.
          По отношение на прибирането ,много зависи честно казано понеже ако успея да се установя там с повече от хубава заплата като завърша ще е супер и ще мога да помагам на роднини с пари за разлика ако се прибера където знам,че положението с парите не е розово
          Последна редакция от mitice; 11.09.2017, 13:32.
          this

          Коментар


            #20
            ntodorov написа: Преглед на мнението
            Да, Боби. Лошо е че заплата от 1400 е мираж за провинцията. Включая и Бургас разбира се. Някои ще кажат, че живота в
            София е по-скъп, но в сравнение с Бургас ( например) -не.
            Тук е моментът да споделя нещо:
            Обикаляйки Европа и столиците им трябва да призная, че София към момента не отстъпва по нищо. Воаяжите, които си правим навън не са от типа: " С автобус до музея/забележителностите" и Уау.
            Ние буквално заживяваме с хората там, пазарим от кварталните им магазини, ползваме транспорт, метро и смея да твърдя, че добиваме автентични усещания за всеки град и съпоставяме нещата...Та с две думи, ако към настоящия момент аз лично реша да сменя местоживеенето си, с цел смяна на "микро-климата" и по-добра удовлетвореност на средата за живот, днес бих избрал София...Може колегите ми от Бургас
            да не са съгласни с мен, но от ден на ден градът ни заприличва на град от дълбоката провинция - красив и лъскав с "батки" без патки и град останал без поминък в последните години. Там пък, където го има е със заплати от 500-600 лв.
            ПС: Митето е от Пиринския край, там не правят изключение, и ако не отива да учи с шанс да се развие в Дания , бих му налял много олово в краката....Но само ще му кажа това, което от сега казвам на щерка си - че от род и родина по-свое нивга другаде няма да намери. Нека отиват да се учат, да трупат опит, култура и знания и да се прибират насам. Иначе - загиваме.
            Разходите в Сф и всички други градове са коренно различни и нямат база за сравнение. Просто няма място за сравнение. И за да няма сърдити, ще кажа, че не съм родом от Сф и не се приемам за шоп Трябва да се дойде, да се поживее тук и да видиш как 1000лв ще ти стигнат да започнеш месеца и на 15-20 чисто почваш "Игрите на глада". За пример ще дам, че отказах една оферта за работа, защото от вкъщи до там и обратно са към 40-50км. И всичко това е на територията на града. Директно сравняване на едни цифри не е коректно. Мога да кажа, че хора със заплати в порядъка на 800лв в провинцията имат стандарта на живот на хора в Сф със заплати 1400лв
            ФИАТ- Пътят е само формалност
            ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
            -----------------------------------------------------
            FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

            Коментар


              #21
              Kay, това което ти твърдиш и аз го написах в основната част на поуста си, където направих сравнение със София и другите столици, но категорично не съм съгласен, че твоите ОСНОВНИ разходи в София са по-високи от моите ОСНОВНИ разходи в Бургас ( натъртвам основни и Бургас, защото 1000 лв. и аз и ти можем да изхарчим и за 10 секунди, а Бургас, защото си е скъп град) ? Цена/наем за придобиване на жилище в аналогичен район, храна, ток, вода, горива, транспортни разходи, данъци ? Къде са нашите "привилегии" ? И защо иначе малките градове обезлюдяват, а столицата расте, ако стандартът на живот е еднакъв навсякъде в Родината ни ?...
              ПС: Тук не засягам само разликата в заплащането на труда в София и другаде - пиша за по-големите перспективи, избор, пазар на стоки, услуги и труд, здравеопазване, транспорт и все в полза на столицата...Защото в крайна сметка парите не са само средство за издръжка, те са и еквивалент на удовлетвореност, а когато младия човек от Бургас трябва да работи за 500 - 600 лв. и да издържа семейство няма как да развива потребности, различни от тези да се бори САМО за оцеляване.
              A17DTС/S
              Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

              Коментар


                #22
                ntodorov написа: Преглед на мнението
                Kay, това което ти твърдиш и аз го написах в основната част на поуста си, където направих сравнение със София и другите столици, но категорично не съм съгласен, че твоите ОСНОВНИ разходи в София са по-високи от моите ОСНОВНИ разходи в Бургас ( натъртвам основни и Бургас, защото 1000 лв. и аз и ти можем да изхарчим и за 10 секунди, а Бургас, защото си е скъп град) ? Цена/наем за придобиване на жилище в аналогичен район, храна, ток, вода, горива, транспортни разходи, данъци ? Къде са нашите "привилегии" ? И защо иначе малките градове обезлюдяват, а столицата расте, ако стандартът на живот е еднакъв навсякъде в Родината ни ?...
                ПС: Тук не засягам само разликата в заплащането на труда в София и другаде - пиша за по-големите перспективи, избор, пазар на стоки, услуги и труд, здравеопазване, транспорт и все в полза на столицата...Защото в крайна сметка парите не са само средство за издръжка, те са и еквивалент на удовлетвореност, а когато младия човек от Бургас трябва да работи за 500 - 600 лв. и да издържа семейство няма как да развива потребности, различни от тези да се бори САМО за оцеляване.
                Ами, да ти кажа, не ми се спори. Виждам, че имаш мнение за разходите във/извън Сф без да си живял на двете места. Ако ти се наложи да живееш няколко месеца в Сф и ще видиш, че не си прав
                ФИАТ- Пътят е само формалност
                ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                -----------------------------------------------------
                FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                Коментар


                  #23
                  Ами, да ти кажа, не ми се спори. Виждам, че имаш мнение за разходите във/извън Сф без да си живял на двете места. Ако ти се наложи да живееш няколко месеца в Сф и ще видиш, че не си прав
                  О-ооо и на мен не ми се спори. Позволих си да пиша за София не по картинка. Два месеца по принуда ми се наложи да живея там - май и юни включително. Стигнаха ми да си направя равносметката.

                  По темата: Митак, разбирам те напълно и за това ти пожелавам успех и много късмет навън. Кадърните успяват навсякъде, стига познанията да са в тях.
                  Последна редакция от ntodorov; 11.09.2017, 17:57.
                  A17DTС/S
                  Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                  Коментар


                    #24
                    Тук вече ме спечели и съм готов да срещнем гледни точки и числа в сравнение. Само да уточним за какво ще е дискусията. Първоначално разбрах, че сравняваш заплата от 1400лв със заплата в провинцията, но после се оказа, че сравнението е само с Бургас...добре. Моята гледна точка е, че заплатите като цифри не могат да се сравняват директно, защото разходите в Сф са по-големи. За това може 1400 да ти звучи много, но повярвай хората взимащи такива паи тук не им е въпроса 3 или 4 деца да си направят. По горе изреди няколко критерия по, които казваш, че няма разлика....е как така за 2месеца не забеляза цените на горивата, че са с 20% нагоре? Дразнят ме приказки от вида " еее лесно вие на вас в сф...взимате по над 1000лв" ама знаеш ли колко такива идват и се връщат щот по-добре в малкия град на 700-800. Ама нали пусто все другата паница е по хубава. Твоите приказки ми прозвучаха така и се подразних. Ако искаш може да разнищим + и - на столицата и провинцията. Наемите също не са сравними. Апартамента над моя вчера го отдадоха...700лв за 100кв.м. Блока е 1963г и не живея на центъра и няма метро до мен. За разстояния и задръствания да не говорим...колко км градско имаш в Бс? Аз имам по 1000км в Сф на месец и имай в предвид, че не карам много. А налагало ли ти се е да губиш 2часа да отидеш до работа? И ъо не единичен случай, а ежедневие. Факт е ,че в цялата страна заплащането е ниско. Изобщо готов съм да обсъждане показател по показател. Имай в предвид, че когато греша не ме е срам/страх да си призная.

                    П.П. Ако искат модовете да отделят нова тема. Благодаря предварително.
                    ФИАТ- Пътят е само формалност
                    ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                    -----------------------------------------------------
                    FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                    Коментар


                      #25
                      1400лв в София стигат аз бях за 1 месец там освен 20лв на ден за квартира ходят по 10лв за превоз и на ден и по 15лв за храна .В разлог ако си с 1400лв храната е доста по евтина няма и транспорт и т.н. мисля,че ви решава въпроса
                      this

                      Коментар


                        #26
                        Явно ти се спори.
                        Преди да се подразниш да беше прочел добре това, което съм написал, защото съм сигурен, че не си ме прочел хич. Готов съм да обезкостя всяко свое изречение. Надявам се си разбрал, че сравнявах София с другите евро-градове и пак ако не си разбрал написах, че бих избрал София за живот. В какви дребнави битовизми и гледане на паници ми пишеш ? Твърдя и пиша, че към момента София предлага много повече от другите градове в България - във ВСЯКО ОТНОШЕНИЕ и това, че заплатите там са високи не е проблем на софиянци, а проблем на останалата част в провинцията, където пазара на труда не е така развит. С кое не си съгласен и къде прочете, че роптая срещу високите доходи в София ??? Прочети ми първия пост преди избирателно да отговаряш на почернени абзаци извън контекста на написаното от мен.
                        ПС: И да - твърдя, че основните разходи за живот между Бургас и София не се различават към момента.
                        Последна редакция от ntodorov; 11.09.2017, 19:23.
                        A17DTС/S
                        Когато губим, не знаем какво печелим, а когато печелим, не знаем какво губим !

                        Коментар


                          #27
                          Ти се базикаш сега, нали? На горните си постове, съм показал на кои твои думи акцентирам. Сега няма да седна да ти събирам мненията в един пост.
                          Говоря за първия абзац от коментара ти в отговор към БО и после отговора ти към мен, къде ясно сравняваш, че 1400 са мираж в Бургас, а стандарта там е като в Сф.
                          Явно съм станал функционално неграмотен и не мога д ате разбера.
                          Последна редакция от Kay_; 11.09.2017, 19:25.
                          ФИАТ- Пътят е само формалност
                          ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                          -----------------------------------------------------
                          FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                          Коментар


                            #28
                            Ааааааа, чакай малко сега. Ако ще спорим хайде с редакция само да добавяме, а не да си променяме цялото мнение...става ли?
                            ФИАТ- Пътят е само формалност
                            ТОП Анализатор на Фиат Форум България!!!
                            -----------------------------------------------------
                            FIAT BRAVA 1,4 12V (LPG) 80---, Powered by nothing (Camshaft - Not replaced)

                            Коментар


                              #29
                              ntodorov написа: Преглед на мнението
                              О-ооо и на мен не ми се спори. Позволих си да пиша за София не по картинка. Два месеца по принуда ми се наложи да живея там - май и юни включително. Стигнаха ми да си направя равносметката.

                              По темата: Митак, разбирам те напълно и за това ти пожелавам успех и много късмет навън. Кадърните успяват навсякъде, стига познанията да са в тях.
                              Нещо много объркахте :D двамата спора немога да ви хвана пресоката.Относно мене - благодаря ти .И Все пак бих искал да си продължим нашето.Относно приходи и разходите да кажем в Roskilde,Denmark на първо време едно 5000 за първите 3-4-5 месеца ще са нужни КАТО след като си хвана работа ще ми изплатят с задна дата 1400лв за всеки месец + тези напред докато работя .Така,че въпроса на финанси за първоначално започване после става лесно и да поясня 1400лв след като се обложат с данъци са чисти и са като социална помощ от университета понеже работиш и то само 2 часа на ден .А тук поне В Разлог за да зимаш 1400лв незнам какъв магнат трябва да си и колко работа ще трябва да смелеш на месец .А и цените на продуктите им не са нещо кой знае колко по високи а пък спрямо техните заплати са направо смешни..
                              this

                              Коментар


                                #30
                                Всички в Дания карат Бентли, бедните Мазерати. Ово е стандард...за балъци.
                                207 тиква автомат
                                новокромаджия 2.4 печка

                                Коментар

                                Working...
                                X