Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Punto MK 2 -1.2 : Бълбукане във вътрешния радиатор. Как да го елиминирам?

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Punto MK 2 -1.2 : Бълбукане във вътрешния радиатор. Как да го елиминирам?

    Фиатчето от подписа го взех през ноември миналата година и направих цялостно обслужване: ремъци, ролки, спирачни маркучи и т.н. Навъртяхме му вече малко над 8000 километра и (да не чуе дявола) няма никакви проблеми... освен бълбукането във вътрешния радиатор при подаване на газ. Колата не губи антифириз, маслото не е мръднало - изобщо двигателя се държи отлично. Стрелката на температурата заковава на чертичката с термометърчето и не помръдва от нея.

    Изчетох де що има тема във форума, гледах сума ти клипчета в youtube, поне 10 пъти обезвъздушавам (балига колко бензин съм изгорил за да загрявам колата), успях да счупя пластмасовата пробка за обезвъздушаване върху маркучите [за протокола: заменя се с каквото и да е болтче M6 с подходящата дължина и начин за завинтване, уплътнението го прави гуменото пръстенче] и я замених с месингово болтче - все си бълбука и това е! В момента нивото на антифриза е по-високо от марките в разширителния съд (направо си е в гърлото) с надеждата че въздуха от радиаторчето ще излезе по естествен (гравитачен) път, но нищо не се промени

    Моля колеги, дайте някаква последователност на действията при обезвъздушаване на тоя двигател, които трайно да решат проблема и да мирясам, че подлудях с това бълбукане....
    ::::: Fiat Punto 1.2 ELX 188A4.000 :::::
    ::::: Subaru Impreza III Hatchback 2.0R-MT EJ204 :::::
    ::::: (ex) Lancia Dedra 1.8 16V LS SW 182A2.000 :::::


    #2
    Нали оставяш да загрее двигателя и тогава обезвъздуушаваш
    имаш ли парно
    Не е много на добре
    КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
    Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
    http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

    Коментар


      #3
      Чакаш да загрее, спираш под наклон с предницата нагоре. Не отвиваш капачката на радиатора, а само от пробката докато не излезнат всички балончета. Досадно е знам. Аз като правих промивка на системата бях така 1,2 дни но после се оправи.

      ex. Fiat Punto MK2 2001год. 1,2i бензин 60ps.

      ex. Fiat Punto MK1 1995год. 1,1 бензин 55ps.

      Коментар


        #4
        Най сигурно е с двама души, единия е на пробката до купето , а другия надува на гърловината на радиатора, изпробвано е многократно.
        FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
        Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

        Коментар


          #5
          Най сигурно е с двама души, единия е на пробката до купето , а другия надува на гърловината на радиатора, изпробвано е многократно.
          Предполагам че това се прави на неработещ студен двигател или? Какво трябва да стане в резултат на надуването?

          Иначе има парно та се къса - както казах всичко друго си е на шест!
          ::::: Fiat Punto 1.2 ELX 188A4.000 :::::
          ::::: Subaru Impreza III Hatchback 2.0R-MT EJ204 :::::
          ::::: (ex) Lancia Dedra 1.8 16V LS SW 182A2.000 :::::

          Коментар


            #6
            Разбира се че на студен двигател, иначе няма пипане, с надуването изкарваш въздуха, вместо помпата да върти. Когато помпата върти тя движи течността, нали това й е задължението, но ако отвориш обезвъздушителката по време на работа ще засмуче въздух, а с надуването няма такава възможност.
            FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
            Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

            Коментар


              #7
              Ами ще пробваме тогава - заедно със синът ми тия дни. Ще надувам аз . Разбирам че трябва да се надува докато излезе въздуха, но как да разбера че е излязъл всичкия?

              И наистина не мога да схвана защо въздуха не отива по естествен път в най-високата точка на системата (ако приемем че това е тръбата с пробката за обезвъздушаване) а си седи в радиаторчето?
              ::::: Fiat Punto 1.2 ELX 188A4.000 :::::
              ::::: Subaru Impreza III Hatchback 2.0R-MT EJ204 :::::
              ::::: (ex) Lancia Dedra 1.8 16V LS SW 182A2.000 :::::

              Коментар


                #8
                Не го разбрах това са надуването и аз? Застани под наклон и при пробката ще е най-високата точка за въздуха. Така или иначе в гърловината на радиатора ще продължи да си има въздух, номера е да го изгоните от вътрешния кръг на системата. Да не би да има нещо, дето да задържа тоя въздушен джоб? Сменян ли е термостата? Отваря ли външния кръг (стават ли топли маркучите горен и долен)?
                внимавай като въртиш пробката т.к. от нея тече и антифриз 90oC, да не се изгорите!!! Процедурата при обезвъздушавана според мен се прави само при затворена капачка.

                ex. Fiat Punto MK2 2001год. 1,2i бензин 60ps.

                ex. Fiat Punto MK1 1995год. 1,1 бензин 55ps.

                Коментар


                  #9
                  Нищо не е сменяно по охладителната система. Но то (с изключение на бълбукането) няма и нужда - всичко си бачка.

                  Иначе с наклона - последния опит (без надуване ) беше точно с наклон - дигнах предницата с крикове от ляво и дясно и така "обезвъздушавах", но не става и не става...

                  Самото бълбукане не е нещо страшно, чува се само като изфорсираш и другите шофьори в семейството не му обръщат внимание изобщо, ама аз съм се побъркал явно... Действа ми като червено на бик.

                  Ако не се справя ще чакам смяната на маслото (ноември ще е) при майстора - ще му висна на главата да сменим антифриза (навил съм се да му купя червено парафлу, както е по книжка) и да я обезвъздуши по устав (жена му кара същото Punto).
                  ::::: Fiat Punto 1.2 ELX 188A4.000 :::::
                  ::::: Subaru Impreza III Hatchback 2.0R-MT EJ204 :::::
                  ::::: (ex) Lancia Dedra 1.8 16V LS SW 182A2.000 :::::

                  Коментар


                    #10
                    При някои модели е трудно да се обезвъздуши след смяна на радиаторчето на парното. На Брава 1.6 след смяната се бях видял в чудо, направо прегряваше, но се справих в рамките на деня с обезвъздушаване само от пробката на маркуча към парното. Бълбукане не съм чувал, макар да тръгваше стрелката за минути към червеното. Ако източиш антифриза няма да източиш радиаторчето, т.е. полза нула и още повече не трябва да смесваш различен тип антифриз, макар и това последното да води често до спор. Имаш вариант да отидеш да го сменят на машина, която изкарва всичко под налягане, промива системата и пълни с новия антифриз. Обикновено към 70лв. е услугата и не много сервизи го предлагат. На Мареа 2.4 също смених радиаторчето на парното и там изобщо няма пробка на маркуча към парното, но и проблеми няма, просто пълниш и обезвъздушаваш само от пробката на радиатора.
                    The box said "Requires Windows 98 or better", so I installed Linux
                    Marea SW 2400 JTD CF2 136CV 100KW "HLX-TOUR DE FRANCE"
                    Ex: Brava 1.6 ELX 16V 103 hps '98 LPG Atiker + LC Romano

                    Коментар


                      #11
                      Lyubcho88 написа: Преглед на мнението
                      Не го разбрах това са надуването и аз?
                      wwalker написа: Преглед на мнението
                      Имаш вариант да отидеш да го сменят на машина, която изкарва всичко под налягане, промива системата и пълни с новия антифриз.
                      Какво има за разбиране? Машината как го обезвъздушава, нали пак под налягане и от къде надуват за да се получи то? Никога не съм ходил на сервиз за обезвъздушаване и незнам как захващат системата, но принципа е същия. Е няма да се получи налягането като машина, но е достатъчно, както писах правил съм го многократно. Надува се докато изкочат всички бъкелчета и потече само антифриз, какво не е ясно?
                      FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
                      Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

                      Коментар


                        #12
                        Колата като е загряла пусни парното отвори пробката и като текне затваряш
                        КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                        Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                        http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                        Коментар


                          #13
                          Какво общо има пускането на парното, то да не е Жигула, че да отваря кранчето?
                          FIAT Brava S 1,4 12 V 97 г. - бивша. Не карай по-бързо отколкото твоя ангел хранител може да лети!
                          Ако нещо стане както трябва, то е станала голяма грешка. Закон на Мърфи.

                          Коментар


                            #14
                            Днес реших да пробвам начина с 'духането', но (на мен ми) е невъзможно да стигна с уста до гърловината на разширителния съд: от едната страна ми пречи ламарината на предницата, от другата е смукателната тръба за въздуха, а гърлото на разширителния съд идва ниско. По никакъв начин не можах да го достигна. Като гледах снимки в интернет случая при мен е като на следващата снимка:



                            (изображението е примерно и е на автомобил с десен волан, но гърловината си е точно там)

                            Така че този вариант май отпада. Май ще карат (децата ми) така до смяната на консумативите (когато този въпрос ще го отнеса до майстора) а аз ще си пия хапчетата по-редовно

                            Иначе по-рано през деня закарах жена ми и дъщеря ми до Алеко (на Витоша) и понеже си има доста стръмни участъци си викам "Дали пък нема да се самообезвъздуши по нанагорнището?" . Нищо не се промени обаче (не че съм очаквал друго де). После ходих насам-натам из града да пазарувам, през повечето време на климатик и ми направи впечатление, че като спрях пред блока и спрях двигателя, вентилатора при радиатора работи още около 30 - 35 секунди след спирането на двигателя. Нарочно направих още един опит - запалих двигателя, поработи половин минута и завъртя вентилатора и след като го загасих вентилатора се държа по абсолютно същия начин.

                            (Тъй като основно си карам Dedra-та и там такова нещо не ми се е случвало си мислех си че на италианските двигатели изобщо не се върти перката при угасен двигател, но на фиатчето се е случвало да поработи не повече от 10-ина секунди и разбрах съжденията ми са абсолютно погрешни.)

                            Та да питам - тази продължителна работа на охлаждащия вентилатор след спирането на двигателя може ли да е белег на някаква неизправност в системата?
                            ::::: Fiat Punto 1.2 ELX 188A4.000 :::::
                            ::::: Subaru Impreza III Hatchback 2.0R-MT EJ204 :::::
                            ::::: (ex) Lancia Dedra 1.8 16V LS SW 182A2.000 :::::

                            Коментар


                              #15
                              Това че остава да работи след като се изгаси не е проблем това си е в реда на работа
                              стига да не е много времето
                              КЛЮЧАРА е тук – https://goo.gl/maps/GvEGbSeq7nk
                              Пунто http://www.punto.mysteria.cz/puntoMk1/schema7.htm
                              http://www.autoinfo24.ru/rukovodstva.../inomarki/fiat

                              Коментар

                              Working...
                              X