Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пътна ситуация - кой е с предимство? - 2

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    А какво според теб е изход от паркинг?
    На мен ми е много чудно точно в горната ситуация кой нормален би писал акт за дясностоящ. Както забелязваш това си е чист изход от паркинг. Дори и мега логиката ти за кръстовище не може да приложиш в случая.
    Или сега да разбирам от теб, че ако нямаш тротоар през който да минеш, значи не е изход от паркинг и автоматично става кръстовище?

    И много ми е интересно в тази ситуация какво ще направиш, ако нямаше знак, който го виждаш (да няма определено да даваш път с предимство на кръговото):
    1. Ако си в позицията на снимката.
    2. Ако си в позиция на този, който започва да върти кръговото (от лявата ти страна на снимката).

    Наистина ми е интересно да си кажеш мнението, за да видя точно как са според теб нещата.
    Последна редакция от BO; 17.08.2017, 18:09.
    A20DTH ЖТД ама не баш
    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

    Коментар


      #32
      Истината е, че на много места липсват знаци, маркировка и т.н. Да не говорим, че има доста места където ако не си местен не знаеш какво да направиш.
      Това където го е дал Airfan като пример, аз не мога да знам, че това отдясно е вход към паркинга на блока. На пръв поглед си изглежда като нормална улица.

      Коментар


        #33
        Immortal написа: Преглед на мнението
        В смисъл?
        Искам да видя кой е тоз полицай, дето ще напише акт на дясностоящ на нерегулирано кръстовище.
        И в моето село "главният" път е широк 12 м, а страничните улички са по 6, ама няма знаци. И като стане катастрофа, винаги движещия се по "главния" път го отнася, защото е отнел предимството на дясностоящ.
        Това, че някой път е по-широк от друг не го прави път с предимство.
        Immortal живеех на те тая улица дълги дълги години и много катастрофи ставаха на това местенце. И аз съм си мислил, че съм дясно стоящ и съм засичал разни бързащи без видимост, но... докато не разбрах, че това, което излиза покрай блока не е улица еди коя си и не се третира като улица от КАТ, независимо, че опасва няколко блока, а като изход от паркинг и по този начин ти се отнема предимството. В една бяла държава тук би имало знак СТОП независимо от всичко, но не и у нас. Та те така...

        Коментар


          #34
          С предимство са автобуси 94 и 280 :D това в кръга на шегата донякъде.
          Фиат Стило 1.8 16V , с хладилна жабка.

          Коментар


            #35
            Airfan, не се съмнявам, че полицай може да извърти закона както си иска срещу някой лев
            Изпадал съм в ситуация, в която един не спря на стоп и не блъсна челно, след което изкараха мен виновен, щото по тясната уличка с предимство по която се движих, дясната част беше заета от паркирали коли, и реално бях в лявата част на платното. Той не спира на стопа и ми отнема предимстото, но ударът бил извън пределите на кръстовището и съм бил виновен аз.
            После осъзнах, че докато бях в колата да вадя документи, онзи остана насаме с полицая.
            Не е съмнявам изобщо, че точно така е станало и когато си разбрал, че тая улица, дълга стотина метра, не е улица, ми изход от паркинг.
            Няма как ако съм от друг град или просто не познавам квартала, да предположа, че след 100 м и десен завой зад блока, улицата завършва с паркинг, не мислиш ли?

            Коментар


              #36
              А и кръстовищата не се образуват от пресичане на улици, нито на сокаци или булеварди, а от пресичане на пътища.
              Не се правете на улави. Изход от двор, паркинг (има се предвид такъв непосредствено край пътя, а не че пътя след 100м свършва край блока, където паркирт живущите), земеделска площ и т.н.е нещо съвсем различно от показаното в случая.

              Коментар


                #37
                Immortal написа: Преглед на мнението
                Няма как ако съм от друг град или просто не познавам квартала, да предположа, че след 100 м и десен завой зад блока, улицата завършва с паркинг, не мислиш ли?
                Съгласен съм, но ако административно не се води улица, то вероятно няма как да се оформи по друг начин.

                Коментар


                  #38
                  Път.
                  Знам как се пише протокол от оглед на ПТП от дознател, случвало се е да им диктувам.
                  Кръстовищата не са от улици, а от пътища.
                  Естествено, че има как да се оформи - напр. може да се запише като например "безименен асфалтов път, перпендикулярен на ул.Едикояси".

                  Коментар


                    #39
                    Immortal написа: Преглед на мнението
                    Airfan, не се съмнявам, че полицай може да извърти закона както си иска срещу някой лев
                    ...
                    В случая и аз виждам от теб произволно извъртане на нещата така, както на теб ти изнася.
                    Ударили ли са те извън кръстовището - да. Какво не му е редното в случая, като се намираш извън кръстовището и с в неговата лента за движение? Той е спрял на кръстовището, тръгнал е, завил е излязъл е от него и накрая някой го удря челно в неговата лента, извън кръстовището.
                    По твоята логика за "път", това автоматично премахва всякакви ограничения на закона, цитиран включително от мен. Защото да кажем бензиностанцията отново се води път. Дали има име или не е без значение.
                    Два пътя се пресичат - този от бензиностанция и този, по който се движат други. Автоматично дясностоящ. Автоматично не трябва никога да даваш предимство, защото излизайки от паркинг, бензиностанция и всичко друго, ти си се намирал на път, който пресича друг път, които образуват кръстовище в крайна сметка.

                    п.п. Защо пропусна да кажеш как ще преминеш в кръстовището в предишното ми мнение, погледнато от двамата участници, в очите на които те поставих?
                    A20DTH ЖТД ама не баш
                    1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                    Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                    Коментар


                      #40
                      Точно така пише в закона, "на кръстовище на равнозначни пътища". За това Immortala e прав. Нека видим какво означава думата "път":
                      Път - Път е всяка земна площ или съоръжение, предназначени за движение на пътни превозни средства или пешеходци.
                      Действително, законът не различава в този смисъл, улица и булевард. Ако кръстовището не е регулирано, важи правилото на дясностоящия.
                      Излизащият от паркинг, който също се явява път, е длъжен да пропусне движещите се по улица или булевард, само защото това е изрично упоменато в чл. 37, ал.3.
                      1990 TEMPRA SX 1.4 Carb

                      Коментар


                        #41
                        Tempras написа: Преглед на мнението
                        Точно така пише в закона, "на кръстовище на равнозначни пътища". За това Immortala e прав. Нека видим какво означава думата "път":

                        Действително, законът не различава в този смисъл, улица и булевард. Ако кръстовището не е регулирано, важи правилото на дясностоящия.
                        Излизащият от паркинг, който също се явява път, е длъжен да пропусне движещите се по улица или булевард, само защото това е изрично упоменато в чл. 37, ал.3.
                        Именно. Точно поради това не виждам логиката, защо няма да пропусне някаква кола, която излиза от нейния си паркинг въпреки, че пътя формално слиза от тротоар.
                        Реално погледнато това е единствения път, по който колите могат да излязат от сградата. И точно защото е път то при пресичането на този път с другия път, това образува кръстовище. Демек малко произволно се прилагат правилата. Един път (не автомобилен ) така, друг път онака.
                        A20DTH ЖТД ама не баш
                        1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                        Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                        Коментар


                          #42
                          pl4 8rp написа: Преглед на мнението
                          Подкрепям колегата с едно мое допълнение от моя стаж и поглед над пътната обстановка!


                          [ATTACH=CONFIG]103754[/ATTACH]

                          За да не се създава объркване, гледаме само табелите и пътят с предимство. В каква посока ще поемат участниците в движинието не е важно, а само това, че им е дадено предимство от знаци и маркировка за извършване на маневрата. В случая имаме удебелена черта показваща път с предимство Изток-Север. По това направлление водещо е правилото за дясностоящия на равнозначни пътища. Този от Север е Пръв, спрямо този от Изток.
                          Запад и ЮГ чакат пътят да се освободи и се водят един от друг също по правилото на дясностоящия, но като трети и четвърти участници. Понеже и двата пътя са второстепенни, а на запад има табела "премини ако пътят е свободен", а на Юг има "СТОП" това не променя факта, че ако от Юг има кола на стопа, пътят не е свободен.

                          При колеги с голяма рудтина и шофьорски стаж, не може и да става дума за замисляне при такива регулирани с табели кръстовища. Каращите по пътя с предимство се съобразяват един с друг, а всички останали с тях. Тук това е един обикновен кръст-кръстопът, два пътя се пресичат, а има и едни завити и усукани кръстовища, където ни знаци могат да те насочат, ни маркировка, особено ако минаваш за пръв път през тях.

                          В случая, този от Юг, докато е задължен да спре и да се огледа, да се убеди, че пътя е безопасен, някой от запад може да се възползва и да мине преди него, защото неговата табела, не го задължава да спре винаги, а само ако пътят е зает. Естествено, че никой няма да спре да чака, тези от Юг, които знак "Стоп" ги задължава да седят и да чакат, докато пътят се освободи.
                          И така се получава на практика, че тези от запад, могат да минат преди тези от Юг, защото са по-облагодетелствани от знака, докато тези от Юг, дори и десностоящи, трябва задължително да спрат и да изчакат всички коли навлизащи и излизащи от кръстовището.

                          Поздрави!



                          Не вярвам някой да не се съгласи с написаното. Но и всеки ще се съгласи, че сме далеч от цивилизована държава, където знаци и правила да са водещи. При натоварено кръстовище всеки ще гледа да мине при първа възможност независимо от обстоятелствата. Едва ли някой ще има нерви да чака цял ден другите да се изнасят. А не дай си Боже да го има и да е първа кола, може и бой да яде от тея след него. Къде майтап, къде истина. Но все по-често ми се случва да има колеги, които още на жълто са изнервени, камо ли да чакат две-три коли назад на "СТОП"
                          Само да вметна , че този дето трябва да е последен има знак Б1 което означава , че последен е този дето е снимал защото има знак СТОП!
                          Последна редакция от Xaus; 28.08.2017, 17:41.
                          Fiat Bravo 1.6multijet 105cv. Renault Laguna III 2.0dCI Automatic
                          Бившите :D Ford C-MAX 2.0 TDCI 136cv , Mercedes A170 CDI Automatic , Opel Vectra C 1.9 CDTI 150hp Automatic , Renault Scenic 1.9dCI , Megan grandtour 1.9dCI , Fiat Punto 1.9jtd , Alfa 145 boxer - Renault 5

                          Коментар


                            #43
                            Само да вметна , че този дето трябва да е последен има знак Б1 което означава , че последен е този дето е снимал защото има знак СТОП!
                            И ако беше прочел малко повече темата, то щеше да видиш, че грешиш.
                            A20DTH ЖТД ама не баш
                            1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                            Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                            Коментар


                              #44
                              Да ти кажа изчетох я и ок знак Б1 не дава предимство пред знак Б2 но въпреки всичко излизащия от улица със знак Б2 е длъжен да изчака всички останали. Ако стане ПТП между автомобил излизащ от улица със знак Б1 и друг излизащ от улица със знак Б2 актата е за колата излизаща от улицата със знак СТОП.
                              Това не го казвам Аз а пътните полицай но все едно всеки може да си тълкува нещата както иска важното е накрая кой ще е виновен.
                              Fiat Bravo 1.6multijet 105cv. Renault Laguna III 2.0dCI Automatic
                              Бившите :D Ford C-MAX 2.0 TDCI 136cv , Mercedes A170 CDI Automatic , Opel Vectra C 1.9 CDTI 150hp Automatic , Renault Scenic 1.9dCI , Megan grandtour 1.9dCI , Fiat Punto 1.9jtd , Alfa 145 boxer - Renault 5

                              Коментар


                                #45
                                Това не го казвам Аз а пътните полицай но все едно всеки може да си тълкува нещата както иска важното е накрая кой ще е виновен.
                                Никой полицай няма да каже така, защото няма правно основание да го направи. Защото в случая не може да се тълкува закона по някакъв различен начин.
                                A20DTH ЖТД ама не баш
                                1NZ−FXE ; 182A8.000 Брава
                                Х... 330XD, Мултипла, Мареа, Либра, Пунто; 166; Брава; 146; Тема; 145; Типо; Панда

                                Коментар

                                Working...
                                X