Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Проблеми при електрически стъклен/панорамен таван на Fiat Croma 2

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    Проблеми при електрически стъклен/панорамен таван на Fiat Croma 2

    Здравейте колеги, от почти месец съм собственик на Fiat Croma 2007 с електрически стъклен / панорамен таван и колата много ме радва.
    Реших да споделя моята неволя с тази иначе много приятна екстра. Надявам се, че информацията ще е от полза, не открих много писано по темата в този форум.
    Старият собственик ме предупреди да не отварям тавана, защото има проблеми със затварянето му.
    След като купих колата естествено не послушах съвета на собственика и реших да изпробвам дали това чудо работи и къде му е проблема. Първият път покривът се затвори/отвори успешно, като забелязах трудно прибиране, съпроводено с бавно движение, скърцане и видимо "мъчене" на мотора. Последваха няколко пъти отваряния /затваряния, при последните от които при затварянето се задействаше anti-crushing защитата и малко преди да се затвори стъклото - позицията в която то трябва да натисне предния "бар" с мрежата се връщаше назад и имаше нужда от няколко опита, за да се затвори. Към този момент още не знаех, че натисната "врътката" игнорира anti-crushing защитата и стъклото се затваря даже и при срещане на съпротивление на "порции". Беше ми ясно, че има нужда в най-добия случай от почистване и смазка.
    Преди няколко дни покривът заседна в пълно отворено положение и не искаше да се затвори в най-подходящия момент, след паркиране пред къщи късно вечер. Успях да затворя тавана на "магия", с ключа за ръчно затваряне в задния плафон направих няколко оборота на ръка, след което моторът тръгна и с натисната "врътка", помощ на ръка и 10-на минути борба се затвори. След затварянето на покрива системата спря да работи - само се чуваше едно цъкане от мотора отзад. В крайна сметка имах затворен покрив и на около 50% отворена щора.
    На другия ден проверих 2-та бушона за покрива и щората, бяха здрави. Предположих, че моторът е здрав, както и че бутоните за покрива и щората също дават контакт. Махнах клемата на акумулатора - без промяна.
    След четене из интернет в чужд форум форум намерих решение, което ми помогна да съживя покрива.
    Нужни са двама за упражнението. При подаден контакт единият поставя шестограмния ключ в отвора в задния плафон и държи здраво контра, а другият натиска врътката. Идеята е - моторът се опитва да се завърти, в този момент среща голямо съпротивление и подава сигнал, че стъклото е в крайно затворено положение. След няколко опита щората се затвори до край и след направена ре-инициализация на ел. покрива всичко заработи.
    Днес направих почистване на предните и задните релси, по които се движи механизмът на стъклото. Махнах и двете дълги пластмасови лайсни в двата края на покрива, за да почистя задните релси и дренажите.
    При почисването от предните релси премахнах много боклук, премесен с малко грес, а от задните листа и боклуци. Намазах релсите с малко грес и сега има видимо подобрение - всичко се отваря/затваря по-леко.
    Прави ми впечатление, че при затворен таван предното стъкло е малко (с около 3-4мм.) по-високо от задното, колеги и при вас ли е така? Все едно стъклото не е натиснало достатъчно задното уплътнение. Според вас колеги с каква смазка е най-добре да се смажат релсите?
    Ще се радвам и други колеги да споделят своя опит.
    Поздрави.
    2007 Fiat Croma Emotion 194 1.9 Multijet 16V

    #2
    Привет, колега! Аз също съм собственик на Крома с панорамен покрив и при мен е така, не работи добре прибирането на покрива. Няколко пъти съм го отварял и с голям "зор" съм го връщал в затворена позиция, като принудително изключвам от контакт, защото след една-две секунди, сам решава да се отвори пак. По отношение на щората, тя си работи и само нея ползвам. Може би и при мен е нещо подобно, но ми казаха, че на диагностика и не знам си още какво...щял да се оправи. Отначало си мислех, че не достига мощност, заради слабия акумулатор, но явно проблема е както вие казвате! Относно, смазка не мога да кажа и споделя опит, аз също бих се радвал ако някой колега с повече опит сподели!
    Поздрави!
    Последна редакция от morfein_a; 30.05.2017, 17:50.
    link

    Коментар


      #3
      При мен също на моменти се прибира по-бавно тавана, но 1-2 пъти годишно му почиствам каналите и му слагам смазка и няма проблем. Лятото доста често си го ползвам. Смазвам и държачите включително.
      Fiat Croma 1.9 16v Mjet автомат

      Коментар


        #4
        ако вземете да водачите на жилата
        Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
        (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
        Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

        Коментар


          #5
          Аз също почти не го отварям панорамния покрив, именно заради трудното затваряне. При мен почва да се затруднява най-много малко преди да се "спусне" и да се затвори напълно и трябва да му помагам като го напъвам с ръка, за да премине точно тия няколко сантиметра зацикляне. Почиствах, смазвах (опитах с WD-40 и някаква графитна смазка/грес/ на спрей) и нямаше никакъв ефект, затова и рядко го ползвам, и аз само щората ползвам.
          Fiat Croma 1.9 16V MJet

          Коментар


            #6
            Здравейте.От скоро съм собственик на Фиат Крома,2,4;2005 г. Искам да попитам къде се намира микрофона за разговори със сим картата?Не можах да го активирам.При разговор се чува само отсрещния телефон,а аз не се чувам нито на уредбата в колата,нито в телефона отсреща.

            Коментар


              #7
              Микрофонът се намира в плафона с лампите. Но едва ли на самия микрофон му има нещо. По-вероятно е изключен отзад на радиото или му е прекъснат някой кабел пак около радото.
              Мисля, че имаше процедура за тестване в скритите менюта и на микрофона, вече не помня, поне на Тезиса има (а е по-стар като модел).

              Коментар


                #8
                Как мога да отворя щората ръчно, че при мен люка работи, но щората стои само в затворено положение
                Fiat Croma 1.9 JTD 110kw 2006
                https://www.carspending.com/bg/profile/1503822642963639

                Коментар


                  #9
                  Ако някой колега има снимки или напредък с щората и люка нека да пише. От къде и как се разглобява за най добро почистване на релсите и на двата механизъма. Трябва ли да се сваля тавана за механизма на щората.

                  Коментар


                    #10
                    Здравейте... Разбрах че, когато се разкачи клемата на акумулатора панорамния таван блокира и после следва поредица от натискания на копчета за да се обучи едва ли не на ново. Гледах в ръководството до колкото можах да си преведа и да разбера, пробвах но нищо. Та, ако някой се е сблъсква с подобно нещо, ще се радвам да сподели как е оправил проблема.

                    Коментар

                    Working...
                    X