Реклама

Collapse

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Форсиране по време на движение-все едно,че заяжда педала на газта но не е така.

Collapse
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Clear All
new posts

    #31
    Като стане дума за проблеми, всеки майстор и кибик - като чуе мнението на предишния, махва пренебрежително с ръка и казва мъдро:
    - Кой е бил тоя палячо, който ти е казал това?


    Аз съм се сблъсквал с доста проблеми, чувал съм много мнения, претендирам, че знам как се поддържа кола, имам "слух" за проблемите. Но пък от маховици не разбирам нищо. Споделям какво съм прочел - от не един и двама потребители, които минават за знаещи.
    Tonight's the night and it's going to happen again and again...

    Коментар


      #32
      В моя случай мисля, че е друго. Появява се само в движение и при натискане на съединителя се форсира и може да стигне до червения сектор ако не включа предавка за да натоваря и тогава убивам скоростта със спирачката доката проблема изчезне. Лошо е, че понкога трябва почти да спра за де се преустанови форсирането. Ще съм благодарен ако някой ми изпрати файл с електрическа схема на дизелово Стило?!

      Коментар


        #33
        Здравей колега, едно предположение от мен. Наскоро на един приятел на дизел с потенциометър на газта имаше проблем. При него се оказа, че има прегризани изолации на кабели от мишки и дават на късо и колата се шашка. Може да не е това, но нищо не пречи да огледаш.
        Успех с отстраняването на проблема.
        Fiat Multipla 2005 1.9 jtd 115

        Коментар


          #34
          salih84 написа: Преглед на мнението
          Здравей колега, едно предположение от мен. Наскоро на един приятел на дизел с потенциометър на газта имаше проблем. При него се оказа, че има прегризани изолации на кабели от мишки и дават на късо и колата се шашка. Може да не е това, но нищо не пречи да огледаш.
          Успех с отстраняването на проблема.
          Благодаря! Ще проверя и това. Но ако е късо между кабели не трябва ли да се форсира и когато работи на място? И не трябва ли този проблем да се появява най- много през месеци когато преобладава влагата във въздуха? А при мен вече втора година се наблюдава най вече лятото. Зимата направо бях забравил че, го има този проблем.

          Коментар


            #35
            Направи ли диагностика самият ти на тази кола? Като цяло не е трудно - кабели се продават под път и над път, а софтуера MES има безплатна версия, която би трябвало да свърши работа. Трябва да получиш данни от педала на газта по време на проявяване на проблема.

            Помисли също и за нещо друго, някаква аномалия, която си забелязал, каквато и да е, колкото и дребно да е, дори да мислиш, че не е проблем - странни шумове, примигвания на таблото, съобщения за грешки за изгорели лампи.... каквото и да е, помисли дали забелязваш нещо друго необичайно? Колата има ли темпомат? На диагностика правена ли е проверка на машинката на съединителя? При палене винаги ли върти еднакъв брой обороти преди да запали, например 2-3-4 превъртания на вала, или понякога превърта 6-8-10 пъти?

            Ако не изключваш предавката, колата има ли тенденция сама да ускорява, като си отпуснал педала на газта? Виж моментния разход в този момент.

            Ако си махнеш крака от педала на газта и натиснеш съединител 1-2 секунди по-късно, получава ли се проблемът?

            Възможно ли е нещо механично да пречи на педала да се върне в изходна позиция? Например педалът да се движи трудно, да заяжда, да скърца? (Това веднага се вижда на диагностика, ако не отчете 0.0 % натиснат педал)

            Правена ли е проверка на регулатора на налягане на горивото?

            Коментар


              #36
              Направи ли диагностика самият ти на тази кола? Като цяло не е трудно - кабели се продават под път и над път, а софтуера MES има безплатна версия, която би трябвало да свърши работа. Трябва да получиш данни от педала на газта по време на проявяване на проблема.

              Помисли също и за нещо друго, някаква аномалия, която си забелязал, каквато и да е, колкото и дребно да е, дори да мислиш, че не е проблем - странни шумове, примигвания на таблото, съобщения за грешки за изгорели лампи.... каквото и да е, помисли дали забелязваш нещо друго необичайно? Колата има ли темпомат? На диагностика правена ли е проверка на машинката на съединителя? При палене винаги ли върти еднакъв брой обороти преди да запали, например 2-3-4 превъртания на вала, или понякога превърта 6-8-10 пъти?

              Ако не изключваш предавката, колата има ли тенденция сама да ускорява, като си отпуснал педала на газта? Виж моментния разход в този момент.

              Ако си махнеш крака от педала на газта и натиснеш съединител 1-2 секунди по-късно, получава ли се проблемът?

              Възможно ли е нещо механично да пречи на педала да се върне в изходна позиция? Например педалът да се движи трудно, да заяжда, да скърца? (Това веднага се вижда на диагностика, ако не отчете 0.0 % натиснат педал)

              Правена ли е проверка на регулатора на налягане на горивото?
              Много благодаря за съветите! Ще се постарая да проверя всяко нещо за което казваш. И когато има резултат ще пиша.

              Коментар


                #37
                Колега, аз схема мога да ти дам но няма да ти помогне. Относно педала, бих казал че е почти невъзможно да го направи, там са два потенциометъра обратно един на друг и точно с тази цел е така за да няма случайни неща. Един съвет или предложение - както ти харесва. Изключи АБСа и карай без него за проба, няма да ти обяснявам защо че е много дълго. Успех.

                Коментар


                  #38
                  Здравейте колеги,

                  НОВО питане и от мен за Стило 1,9JTD 115Hp

                  и така на въпроса:

                  -първо малко предистория.

                  Преди няколко дена шурето ходи да му обслужат Стилото 1,9 JTD/115Hp. Aнгренаж, ВП, шайба алтернатор и лагери, обтяжния механизъм и др 2 ролки + самия пистов ремък. До това се стигна след блокиране на шайбата на алтернатора. Преди интервенцията колата си вървеше идеално, казвам го в ролята си на пасажер, защото пътува/ме всеки ден по 100 км до Плд и обратно. Докато чакаше ред за сервиза ползвахме нашата кола. След дългия престой пред/в сервиза и последващото застудяване му падна АБ-то, та чак днес си подкара колата.

                  И сега притеснението и проблема: тръгнал е да пообиколи малко с колата и на излизане от града към Поповица/ има ОМВ там/ е настъпал да я пробва вс точно ли е, и като е стигнал 70-80км е почнала много да "бучи". Като е почнал да намаля и отбил се "оправила". Дойде сега до нас и аз да погледна какво става, че се шашнал и ФИАТ-а му е крив.

                  По мои наблюдения като набере към 60-70 и тръгне да превключва 0т 4-5 и натисне съединителя колата започва да се самофорсира. Питах го на скорост ли си, казва да. Но няма логика да си на скорост, колата сама да си дава газ, обортомера да се пълни, а де не ускорява. Понеже вече е тъмно и студено, го отпратих да си ходи и утре по светло да разглобим корите на двигателя и да видим какво става. Понеже е млад шофьор и пълен невежа по отношение коли, не можа да обясни какво точно при какви обстоятелства се случва, но наистина дали на скорост или не м/у 7-80км обортомера започна да се пълни. Това видях от пасажерското място, в краката и скоростния лост не видях. Накарах го от 50 да ускори плавно на пета, но нямахме достатъчно място и до 70 беше наред. Като взе да намаля взеха оборотите да се самоповишават, но след спиране се укротиха.

                  По-точно от това не мога да го обясня, пали след трето завъртане на стартера/АБ е с щампа 02/2014 60А на АМК пежо-ситроен, по проучване в нета е или ГИГАват или турско производство/, на място работи перфектно. На място при плавно и рязко форсиране до 3-4к об няма проблеми със самофорсиране, ако е миродавно да се изключи потенциометъра на педала. Проблема се появява при скорост м/у 70-80 км и отшумява при намаляне на скоростта до към 20 или пълен покой. Преди обслужването палеше от половин оборот, но беше и по-топло. Сега двигателя прави поне две развъртания.
                  Симптомите ги описвам от моята позиция на пасажер, утре ако ми позволи аз да се кача да направя едно кръгче и няма предположения по тези симптоми, ще опиша какво се случва съвсем точно.

                  Това е в общи линии, ще се радвам на всяко дадено мнение към какво да се насочим. Според скромното ми мнение е нещо недогледано от майсторите при обслужването, иначе си е пълна липса на късмет и ефекта на доминото: "едно оправиш, друго се развали.
                  FIAT-Fix It Again Tomorrow, малко в кръга на шегата, но последната седмица си е жива реалност.

                  Поздрави!

                  ПП: за съжаление виждам, че автора на темата не е влизал от лятото и тя е останала с недовършен край.
                  Последна редакция от pl4 8rp; 30.11.2018, 21:16. Причина: Допълнение
                  Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
                  Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

                  Коментар


                    #39
                    На скорост да пълни обороти и да не ускорява е точно съединител, прави го на висока предавка обикновено. Преди много години една брава ино и шес така правеше, като свалихме кутията на феродовия диск му беше останало само името....

                    Коментар


                      #40
                      Здравейте,

                      ще го напиша по-сбито.

                      колата сама се форсира на по-висока скорост 70-80км, след изключване от скорост. Примерно вдигаш 70 на четрвърта и в момента, в който натиснеш съединителя да превключиш на пета оборотите се вдигат сами без да е натиснат педала на газта.

                      Преди седмица е обслужена, масла ремъци ролки като проблема не е бил наличен преди обслужването. Или е съвпадение да се появи със студа и обслужването или и аз не знам.

                      Каквото прочетох тук из форума за Пунто, стило и брава с JTD мотори, много хора се оплакват от потенциометъра на педала на газта или майсторите ги найстройват за турбина, която пуска масло към мотора.

                      В крайна сметка, каквото и да излезе допреди обслужването на колата го е нямало. Не ми се вярва съединителя да се е износил от седмица седяне пред сервиза и после два дни пред блока с паднал АБ или турбото да се е развалило по същата причина , но пък знае ли човек.
                      Понеже фиат са пословични с лошите си електрически връзки, ще почнем с пръскане на букси и след това проверка за омасляване на турбото и въздуховодите, луфтовете и тнт.

                      Мерси Тошко за включването. Но не е съединителя, защото колата сама си вдига оборотите без шофьора да натиска педала за ускорение. Понеже не карам аз колата, а за пет минути снощи се повозих и споделих първоначалните ми впечетления. Днес вече на светло ще видим ще може ли да се оправим сами и ще пиша пак.

                      Поздрави!
                      Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
                      Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

                      Коментар


                        #41
                        Малко ъпдейт от днес,
                        нищо не свършихме...

                        проблема: при освобождаване от скорост колата сама си повишава оборотите, вместо да се стабилизират на 950.

                        Кога: на 2,3,4 при ускорение над 2000 об/мин

                        На 5 като я засилихме одеве 120-130 при освобожаване от скорост се нормализират на 950. В следващия момент, само при вкарване на 4 да зацепи съединителя и натискането му, проблема се появява. И така е същото на 3-та и 2-ра.

                        Какво проверихме и какво правихме:

                        Свалихме и проверихме потенциометъра на педала визуално. После и с Делфи-то на диагностика. Контактен спрей.-Нищо
                        -грешки нямаше освен 0404, може би заради затапен ЕГР.
                        -Напръскахме всички букси, релета и предпазители в двигателния отсек- Нищо
                        -проверихме дебелата тръба от турбото-интеркулер-двигател. Не е спукана, сменихме ск0бите с нови. Според майстора турбото има едва доловим радиален луфт.-Нищо

                        В долната страна на кулера обаче имаше масло, около 20-40мл, може и повече. Майстора като бръкна по пръстите му се стичаше масло.

                        Шурето твърди, че в ниските колата му се струва по-мудна и изпушва доста черно при по-агресивно потегляне.

                        После се качихме в движение да видим ще може ли нещо да засечем. Еинственото, което на мен ми направи впечетление е, че при каране на 4-та предавка с 80-90км/ч при освобождаване от скорост подаването на гориво отчита/пада до 3 /три/ единици, а двигателя се самофорсира до 3000 об. Повишава се консумацията на въздух.

                        Много странен феномен поне за мен. Мислех си, че набива масло в цилиндрите, но ако си на пета със 110-130км/ч и освободиш от скорост оборотите си падат и няма и помен от проблем. Но ако си на 4-3-2 и засилиш над 2000 об/мин и натиснеш съединителя веднага оборотите тръгват нагоре.

                        Явно не е зависимо от скоростта, на спрял работещ автомобил не се забелязват нито странни шумове, клатене на обороти или цветни пушилки.
                        Всичко започва минеш ли 2000 об на втора, трета и четвърта. На пета със скорост над 120 км/ч натиснеш ли съединителя, об си стабилизират и няма помен от аномалии.

                        Колеги, споделяйте мнения, все отнякъде става тва нещо. Колата е обслужена точно преди да възникне проблема-ангренаж, ролки, ремъци, алтернатор и проблем нямаше. На празен ход при форсиране и ускорение на първа над 2000 об/мин също не се забелязва проблема. Друго правено освен обслужването е, сваляне на акумулатора за зареждане.

                        Снимка на турбото:
                        ............................Click image for larger version

Name:	Stilo Garrett.JPG
Views:	1
Size:	154,4 KB
ID:	2098095

                        Онзи вече вдигна ръце и вика, търсете друго ЕКУ за проба, само това остава да е.

                        Поздрави!
                        Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
                        Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

                        Коментар


                          #42
                          Може ли да повлича съединителя
                          Кара FIAT BRAVO 1,8/16V GT99. ГИ ФОБОС
                          (\\\)[___////___](\\\) R.I.P. моя любов.
                          Алфа 147 1.9 mjtd няква дукати история. Абсолютен саждо-генератор.

                          Коментар


                            #43
                            S_BANKOV написа: Преглед на мнението
                            Може ли да повлича съединителя?
                            Здрасти Слави,

                            радвам се че взимаш становище по този наболял проблем. Признавам, че не съм запознат с този термин, но би трябвало да означава, че при натискане на педала на съединителя феродовия и притискателния диск не се отделят напълно и става все едно караш на полусъединител или даже четвърт съединител?

                            Ако е меродавно, сутринта преди на идем на майстор, пред вкъщи вдигнах дясната гума на крик с идеята да симулирам движение на автомобила без да се налага да обикалям из квартала.
                            Вдигнах дясната гума, запалих и дадох директно пета. Пуснах съединителя по-рязко, па тя взе че угасна. На втория път го пуснах по плавно, вдигна по километраж 50км, взе да тресе и пак изгасна. Отказах се от повече експерименти на моя глава и отидохме до сервиза.

                            Твоята хипотеза как може да я проверим?

                            и междувременно разглеждам и се запознавам с устройството на двигателя в "аутодата" и искам да попитам такива магарии могат ли да се получат от дросела/intake manifold air control actuator?/ , гледам има там някъв вакуум ли е, който може би го управлява. Да беше бензин...Click image for larger version

Name:	AutoData Stilo 1.9 JTD.jpg
Views:	1
Size:	324,7 KB
ID:	2098096

                            Мерси и поздрави
                            Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
                            Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

                            Коментар


                              #44
                              Проблема е РЕШЕН.



                              Благодаря на всички взели участие.

                              Какво се оказа, 185/60/15 отпред и 185/55/15 отзад. Просто шурето на другия ден след обслужването си е преместил предните гуми отзад и е сложил нови зимни отпред. На пръв поглед няма никакв връзка, но един колега по-напред в темата е подсказал, че АБС може да се шашка поради някаква причина.

                              Специални благодарност на Жорката /Gal76/, който точно за три минути без дори да погледне колата ни насочи.

                              tjtjtjtj написа: Преглед на мнението
                              ДАТА: 27.04.2018
                              Здравейте момчета! Аз отново се включвам в темата, защото времето се стопли-влагата изчезна и форсажите по пътя пак започнаха. Значи не съм имал никакви проблеми есента, зимата и до преди месец. Буквално изчезна климатовата влага и проблема веднага се появи. Разбирам, че по- нормално е да има проблем, когато има и влага, а при мен е обратно. На диагностика нищо не показа. Карайки аз си го усещам как започва да прилашква леко и като натисна съединителя започва форса и за да го усмиря или трябва да го угася или да натоваря с предавките и да убия скоростта понякога почти до спиране. Ще си поръчвам втора ръка педал да му се не види!
                              В цитата от колегата пуснал темата, започвам да намирам логика, само ако е карал с различни по размер летни гуми лятото и ги е върнал същите в началото на пролетта Най-вероятно зимните са си отговаряли две по две/ което е довело до безпроблемно шофиране във "влажните" месеци/, а летните са имали лека разлика /съвпада със затоплянето на времето/ , както при шурето се получи.


                              Това е, поздрави!
                              Последна редакция от pl4 8rp; 05.12.2018, 11:11. Причина: Допълнение по текста!
                              Fiat BRAVA 1.6/16v103Hp EL(LPG Lovato)- XII.1997 182А4.000- Аудио система
                              Мразя чалгата повече и от политиците. Поправено.Комунизмът ще отстоява своите основи по един или друг начин.Оправия-няма!

                              Коментар


                                #45
                                Мдаа, подсказах но нямам време да ви обяснявам цветно и с картинки. Но се радвам че сте решили проблема. Поздрави.

                                Коментар

                                Working...
                                X